ETF pallad: najlepsze do zainwestowania w 2023 roku

1154
etf pallad

Pallad jest jednym z najrzadszych i najcenniejszych metali na świecie, szeroko wykorzystywanym w przemyśle, jubilerstwie, a nawet jako katalizator w samochodach benzynowych.

Jego wartość rynkowa w ostatnich latach cieszy się godnym uwagi pozytywnym trendem. Częściowo to dlatego, że produkcja nie w pełni zaspokaja popyt ze strony producentów, zatem wielu inwestorów i handlowców koncentruje na nim swoją uwagę.

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w pallad, ale jednym z najprostszych i najwygodniejszych jest zakup ETF na pallad lub ETC na pallad.

W tym artykule dowiesz się, czym są ETF na pallad. Wyjaśnimy, jak działają, jakie są ich główne cechy, ale także jakie są najlepsze ETF/ETC na pallad dostępne na światowych giełdach i gdzie je kupić.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

ETF pallad: co to takiego?

ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Ich celem jest odwzorowanie indeksu odniesienia. Są notowane na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Fundusze ETF na pallad są więc funduszami inwestycyjnymi, które w pewien sposób replikują wyniki palladu. Mogą tego dokonać poprzez replikację fizyczną, tj. poprzez bezpośredni zakup rzeczywistego metalu, lub poprzez replikację syntetyczną, tj. poprzez zakup lub sprzedaż kontraktów terminowych na pallad lub kontraktów na opcje.

ETF palladium są popularne wśród traderów, którzy wykorzystują je do krótkoterminowej spekulacji na tym surowcu. W ostatnich latach doprowadziło to do pojawienia się krótkich funduszy ETF na pallad (short palladium ETFs), które zyskują, gdy cena tego surowca spada.

Poza tym są też fundusze lewarowane (leveraged palladium ETFs), które intensywniej reagują na zmiany ceny palladu i zwiększają potencjalne zyski (ale i straty) traderów.

Jednak krótkie ETF i lewarowane ETF bardzo często nie mają płynności i nie są w stanie dokładnie i efektywnie reagować na zmiany na rynku. Z tego powodu w przypadku tradingu korzystniej jest polegać na instrumentach finansowych z gwarantowaną płynnością, takich jak kontrakty CFD, oferowanych np. przez eToro.

Palladium ETF wykorzystują nie tylko traderzy, ale także wielu długoterminowych inwestorów, którzy są przekonani, że cena palladu wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat z powodu silnego popytu.

Najlepsze ETF na pallad

Zobaczmy, jakie są najlepsze ETF i ETC na pallad dostępne na międzynarodowych giełdach. Każdy z tych ETF możesz kupić dzięki brokerowi online Degiro, który jest jedną z najwygodniejszych platform dla ETF. Wystarczy skopiować ISIN interesującego cię ETF do paska wyszukiwania Degiro, wybrać giełdę, na której chcesz go kupić, i złożyć zlecenie.

1. Wisdomtree Physical Palladium

Ten palladowy ETC (ISIN JE00B1VS3002) jest notowany na giełdzie w Londynie. Jego celem jest zapewnić inwestorom bezpieczny, prosty i niedrogi dostęp do rynku palladu, gwarantując zwrot odpowiadający zmianom ceny spot palladu minus opłata za zarządzanie funduszem (0,49% rocznie).

Jest to fizycznie replikowany ETC, ponieważ jest on zabezpieczony fizycznym palladem przechowywanym przez HSBC Bank plc (powiernik funduszu). To niewątpliwie jeden z najbardziej płynnych ETF na pallad dostępnych na europejskich giełdach (jego kapitalizacja wynosi 113 mln euro) i istnieje od 2007 r.

Można go wygodnie kupić z bardzo niską prowizją za pośrednictwem mBanku.

2. Wisdomtree Palladium 1x Daily Short

Dla osób zainteresowanych spekulowaniem na spadającej cenie palladu, jednym z wyborów może być zakup short ETF na pallad, takiego jak Wisdomtree Palladium 1x Daily Short – ISIN IE00B94QLR02.

Ten ETC oferuje zwrot składający się z dziennego odwrotnego wyniku (-1x) do wyniku indeksu NASDAQ Commodity Palladium ER. Na przykład, jeśli indeks wzrósłby o 1%, ETC spadłby o 1% wyłączając opłaty. Jednakże, jeśli indeks spadłby o 1%, ETC wzrósłby o 1% wyłączając opłaty.

3. Wisdomtree Palladium 2x Daily Leveraged

Wśród lewarowanych ETF na pallad wyróżnia się Wisdomtree Palladium 2x Daily Leveraged – ISIN IE00B94QLN63. Jest to 2-krotnie lewarowany ETC, który oferuje całkowity zwrot składający się z dziennych wyników podwojonych (2x) w stosunku do trendu indeksu NASDAQ Commodity Palladium ER.

Na przykład, jeśli indeks wzrósłby o 1%, ETC wzrósłby o 2% wyłączając opłaty. Jednakże, jeśli indeks spadłby o 1%, ETC spadłby o 2%, wyłączając opłaty.

Niestety, ten i wszystkie inne lewarowane lub short ETF na pallad mają poważny problem z płynnością. Niewielka liczba transakcji na rynku w połączeniu z techniczną trudnością dokładnego odwzorowania przez ETC efektu dźwigni finansowej lub efektu krótkiej sprzedaży powodują znaczne rozbieżności między zmianami cen towaru a ETF.

Naszym zdaniem, fizycznie replikowane ETF są doskonałym rozwiązaniem do inwestowania w pallad w długim terminie. Natomiast syntetycznie replikowane ETF, które starają się odwzorować dźwignię lub efekt short, nadal nie są zbyt płynne i skuteczne.

Zatem jeśli chcesz inwestować w pallad, lepiej zdecydować się na inne rodzaje instrumentów finansowych, takich jak kontrakty CFD lub futures.

Palladium ETF a palladium ETC: różnice

Jeśli chodzi o inwestowanie w pallad, ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków będziesz miał do czynienia z ETC, a nie ETF (przynajmniej na giełdach europejskich).

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej nie można utworzyć ETF na pallad, ponieważ powinny mieć one wyższy stopień dywersyfikacji. A zatem nie mogą inwestować tylko w jeden towar, jak pallad.

Dlatego pallad jest dostępny w krajach europejskich głównie za pośrednictwem ETC (exchange traded commodities), instrumentów finansowych opartych w całości na zmianach cen towarów.

ETC pasywnie replikują wyniki towaru lub indeksów towarowych, do których się odnoszą. Mają bardzo niskie koszty zarządzania i są przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach europejskich, podobnie jak ETF.

Jednak w przeciwieństwie do ETF, ETC są papierami wartościowymi, a nie funduszami. Oznacza to, że ETC są podobne do obligacji zerokuponowej o bardzo długim terminie zapadalności, której zwrot jest powiązany z wynikami danego towaru lub indeksu towarowego.

etc pallad etf palladium

Jednakże możliwe jest również znalezienie prawdziwych ETF na pallad. To dlatego, że regulacje w niektórych krajach, takich jak Szwajcaria, pozwalają na uruchomienie ETF na ten towar. Także poza Unią Europejską, na międzynarodowych giełdach, możliwe jest znalezienie ETF, które inwestują wyłącznie w pallad.

ETF na pallad: wykresy i przewidywania

Poniżej możesz zobaczyć wykres palladu w czasie rzeczywistym (wyrażony w dolarach amerykańskich za uncję) i przeanalizować jego krótko- i długoterminowe ruchy cenowe. To pomoże ci zdecydować, czy kupić (jeśli wierzysz we wzrost wartości towaru), czy sprzedać pallad (jeśli wierzysz, że wartość palladu zmaleje).

Trading odbywa się za pośrednictwem eToro, który jest najlepszym brokerem dla CFD i pozwala na wykorzystanie dźwigni.

Patrząc na ceny palladu, zauważamy, że metal ten zaczął piąć się w górę w 2016 roku, osiągając szczyt w lutym 2020 r. Następnie załamał się przez skutki Covid-19 dla globalnej gospodarki i nastrojów inwestorów.

Ożywienie nastąpiło szybko, częściowo dzięki niedawnej poprawie koniunktury w przemyśle motoryzacyjnym (z którym pallad jest ściśle związany). Pozwoliło to mu powrócić do poziomu sprzed kryzysu.

Zwolennicy palladu twierdzą, że deficyt rynkowy i ożywienie gospodarcze mogą jeszcze bardziej podnieść cenę palladu. Niektórzy jednak oczekują spadku cen, ponieważ producenci samochodów mogą zmniejszyć ilość palladu na rzecz tańszej platyny. Na ten moment to właśnie te ostatnie przewidywania bardziej odpowiadają rzeczywistości.

Pamiętaj, że pallad jest znacznie mniej przewidywalny niż złoto i silnie uzależniony od różnych gałęzi przemysłu. To ryzykowna inwestycja, dlatego należy uważnie analizować wyniki, by ocenić szanse na zysk.

ETF na pallad: podsumowanie

Podsumowując, jeśli nastawiasz się na długoterminowe wzrosty wartości palladu, polecamy zakup Wisdomtree Physical Palladium ETF – ISIN JE00B1VS3002. Przeznacz jednak tylko niewielką część swojego kapitału na ten instrument finansowy (w żadnym wypadku nie przekraczaj 5%).

Jeśli chcesz handlować palladem w krótkim terminie, inwestować z dźwignią lub otwierać krótkie pozycje, zalecamy, abyś nie korzystał z ETF. Wybierz lepiej kontrakty CFD na eToro lub XTB.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.