ETF semiconductor: najlepsze półprzewodnikowe ETF-y

367
ETF semiconductor

Szukasz najlepszych ETF półprzewodnikowych? Jesteś we właściwym miejscu!

W tym przewodniku pokażemy ci czym są półprzewodnikowe ETF-y i w które z nich najlepiej inwestować. Szczegółowo omówimy, jak działają, aby zrozumieć ich potencjalne zyski i wybrać te najbardziej obiecujące.

Ponadto zastanowimy się, czy naprawdę opłaca się inwestować w półprzewodniki w 2023 r., czy też lepiej poczekać, aby później złapać lepszy moment wejścia. Zaczniemy zatem od krótkiego wstępu na temat półprzewodników, a następnie przedstawimy ETF-y dostępne obecnie na europejskich giełdach.

Półprzewodnikowe ETF-y – informacje zbiorcze

Co to takiego?Narzędzia do zdobycia ekspozycji na sektor półprzewodników
Które są najlepsze?VanEck Semiconductor UCITS ETF, iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF, HSBC Nasdaq Global Semiconductor UCITS ETF
Gdzie je kupić?Degiro, eToro lub XTB

Wprowadzenie do rynku półprzewodników

Półprzewodniki to materiały, które posiadają właściwości pośrednie między izolatorami a przewodnikami. Składają się one zazwyczaj z krzemu i germanu. Ich produkcja koncentruje się w Azji, przy czym wiodącą rolę odgrywa tu Tajwan.

Materiały te stają się coraz ważniejsze w naszej gospodarce, ponieważ stanowią podstawę produkcji układów scalonych i mikroprocesorów, podstawowych elementów znanych urządzeń, takich jak inteligentne telewizory smart, smartfony, systemy fotowoltaiczne, komputery, urządzenia gospodarstwa domowego i roboty przemysłowe.

W latach 2020/2021 często mówiło się o chip shortage lub globalnym kryzysie mikroprocesorowym, czyli niedoborze półprzewodników powodującym nagłe ograniczenie produkcji większości urządzeń gospodarstwa domowego.

Stan ten powstał z powodu wielu czynników, w tym: zwiększonego popytu na urządzenia elektryczne, opóźnień w transporcie, spowolnienia produkcji z powodu pandemii, niedoborów krzemu oraz wojny handlowej między USA a Chinami.

Jednym z sektorów najbardziej dotkniętych spadkiem produkcji półprzewodników był przemysł motoryzacyjny. Aż 11 milionów samochodów zostało wyciętych z produkcji w 2021 roku. Liczby te obejmują tak znane firmy jak Ford, Toyota, Volkswagen i inne.

Dzieje się tak, ponieważ półprzewodniki są mocno wykorzystywane w nowoczesnych samochodach, zwłaszcza w pełnych elektrykach. Mają one 10 razy więcej mikroprocesorów niż pojazdy endotermiczne.

etf półprzewodniki

Nawet w 2022 roku podaż półprzewodników nie zdołała zaspokoić całego popytu i podobnie będzie prawdopodobnie w 2023 roku. Według szacunków, produkcja wróci do poziomu sprzed pandemii dopiero pod koniec 2023 roku. W tym czasie podaż i popyt powinny wrócić do równowagi.

Wiele rządów rozważa podjęcie działań mających na celu zwiększenie mocy produkcyjnych półprzewodników, aby zażegnać tego typu kryzys w przyszłości. W końcu zapotrzebowanie na tego typu materiały z roku na rok wciąż rośnie.

Nie dziwi więc fakt, że trend półprzewodników wzbudza tak duże zainteresowanie wśród inwestorów. Poniżej przyjrzymy się najbardziej odpowiednim instrumentom finansowym do uzyskania ekspozycji na ten rynek: półprzewodnikowym funduszom ETF.

ETF semiconductor: czym są i jak działają?

ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. Istnieją akcyjne ETF-y, obligacyjne ETF-y lub ETF-y powiązane z jednym lub kilkoma towarami.

W przypadku półprzewodnikowych ETF-ów są to fundusze, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk spółek związanych z branżą półprzewodników. Inwestując w jeden z tych instrumentów finansowych, można uzyskać pośrednią ekspozycję na cenę tych materiałów, bez konieczności ich bezpośredniego zakupu.

ETF semiconductor można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro lub XTB.

Najlepsze ETF semiconductor na europejskich giełdach

Poniżej znajduje się szczegółowa lista najlepszych półprzewodnikowych funduszy ETF notowanych na europejskich giełdach.

1. VanEck Semiconductor UCITS ETF

ISINIE00BMC38736
Kapitalizacja rynkowa740 mln
TER0,35%
ReplikacjaCałkowita
Polityka dystrubucjiAkumulacja

VanEck Semiconductor UCITS ETF dąży do odwzorowania wyników MVIS US Listed Semiconductor 10% Capped Index (MVSMCTR). Jest to indeks złożony ze spółek zajmujących się produkcją i projektowaniem półprzewodników.

W jego ramach znajduje się np. NVIDIA CORP, która zajmuje się projektowaniem półprzewodników. Jest też TAIWAN SEMICONDUCTOR MANUFACTURING (TSM), tajwańska firma produkująca chipy dla firm technologicznych takich jak Apple, Tesla czy Alibaba.

Spośród wszystkich firm, około 75% ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Holandia liczy sobie dobre 13% dzięki obecności międzynarodowej firmy ASML HOLDING NV. Jest ona najbardziej zaawansowana w rozwoju i produkcji mikrochipów, a w 2022 roku miała najwyższą kapitalizację sektora technologicznego w Europie.

Fundusz ten jest zarządzany przez MarketVector Indexes, spółkę zależną Van Eck Associates Corporation, zarządzającą aktywami, oferującą przemyślane, perspektywiczne strategie inwestycyjne.

ETF ten wprowadzono do obrotu w grudniu 2020 r. W pierwszych dwóch latach jego funkcjonowania utrzymywał się w trendzie wzrostowym, głównie za sprawą otoczenia rynkowego w okresie pandemii. Biorąc jednak pod uwagę spółki wchodzące w jego skład, w przyszłości może on nadal dostarczać sporo satysfakcji.

2. iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF

ISINIE000I8KRLL9
Kapitalizacja rynkowa299 mln
TER0,35%
ReplikacjaCałkowita
Polityka dystrubucjiAkumulacja

Ten ETF dąży do osiągnięcia całkowitego zwrotu z inwestycji poprzez połączenie wzrostu wartości kapitału i dochodów z aktywów funduszu odzwierciedlających zwrot z indeksu MSCI ACWI IMI Semiconductors & Semiconductor Equipment Select ESG Screened Capped Index.

Również w tym przypadku występuje zdecydowana przewaga spółek amerykańskich, stanowiących 66% portfela. Za Tajwanem plasuje się Holandia.

W jego obrębie znajdziemy zarówno spółki zajmujące się produkcją półprzewodników, takie jak TSM, jak i bardziej technologiczne, które są za to mocne w projektowaniu mikroprocesorów, procesorów i oprogramowania, takie jak Intel, NVIDIA, Qualcomm i inne.

Fundusz jest zarządzany przez Black Rock, który jest największym dostawcą funduszy ETF na świecie i mocnym graczem w sektorze. Ciekawa jest selekcja spółek zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, dlatego ten ETF otrzymuje ocenę jakości MSCI ESG na poziomie 9,15/10.

Mało tego, z indeksu usuwane są wszystkie spółki zaangażowane w broń kontrowersyjną i nuklearną, tytoń, cywilną broń palną czy broń konwencjonalną oraz takie, które nie spełniają wymogów UN Global Compact.

ETF ten jest jednak jeszcze w powijakach, gdyż wypuszczono go dopiero w sierpniu 2021 r.

3. HSBC Nasdaq Global Semiconductor UCITS ETF

ISINIE000YDZG487
Kapitalizacja rynkowa14 mln
TER0,35%
ReplikacjaCałkowita
Polityka dystrubucjiAkumulacja

Ten półprzewodnikowy ETF ma na celu jak najwierniejsze odwzorowanie zwrotów z indeksu Nasdaq Global Semiconductor Index. Fundusz inwestuje w akcje 80 największych globalnych firm z branży półprzewodników odtwarzając podzbiór Nasdaq Global Index.

Jak dotąd jest to ETF o najmniejszej ekspozycji na USA, wynoszącej obecnie 63%. Za nim plasują się Tajwan i Holandia. 99% kapitału przeznaczono na sektor IT, w którym znajdują się takie firmy jak ASML Holding NV, NVIDIA, Broadcom, Texas Instruments, Intel, Taiwan Semiconductor itp.

Fundusz jest zarządzany przez HSBC ETFs PLC – znany brytyjski bank założony w 1880 r. w Birmingham. Działa on także jako emitent funduszy ETF i innych produktów z nimi związanych.

ETF ten został uruchomiony w końcu stycznia 2022 r., czyli rok temu i jak na razie nie odnotował większych zysków. Warto mieć go jednak na oku w najbliższych miesiącach, biorąc pod uwagę chwilowe zatrzymanie trendu spadkowego rozpoczętego w listopadzie ubiegłego roku.

Inwestowanie w półprzewodniki: alternatywy do ETF

ETF-y nie są jedynym sposobem na zdobycie ekspozycji na półprzewodniki. W rzeczywistości, aby wejść na ten rynek możesz również zainwestować w CFD, handlować akcjami poszczególnych spółek lub polegać na portfelu inwestycyjnym oferowanym przez eToro. Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom poniżej.

Inwestowanie w półprzewodniki za pomocą CFD

Dzięki kontraktom CFD inwestujesz bez fizycznego zakupu akcji danej spółki czy jednostek ETF. Dodajesz do swojego portfela instrumenty finansowe, które naśladują ich działanie.

CFD to instrumenty, które oferują większą elastyczność i są bardziej odpowiednie dla traderów niż dla inwestorów długoterminowych. Pozwalają one na przykład na wykorzystanie dźwigni finansowej lub otwarcie krótkiej pozycji, dzięki czemu możesz zarobić, jeśli cena półprzewodników spadnie. Pamiętaj, że zawsze istnieje też ryzyko strat, w przypadku stosowania dźwigni jest ono zwielokrotnione.

Istnieją różni brokerzy, na których można kupić CFD na półprzewodniki, a jednym z nich jest założony w 2008 r. Plus500. Należy on do najważniejszych brokerów na świecie ze względu na różnorodność dostępnych produktów (ponad 2000) i obecność na arenie międzynarodowej.

*82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Inwestowanie w półprzewodniki za pomocą Smart Portfolio

Inny sposób na inwestowanie na rynku półprzewodników oferuje popularny ze względu na social trading broker eToro. Umożliwia on kopiowanie strategii najlepszych traderów na świecie, a także zapewnia bardzo niskie prowizje na wszystkich ETF-ach.

eToro oferuje CFD i ETF-y na półprzewodniki, ale także własny portfel inwestycyjny w całości poświęcony tematyce chipów i półprzewodników: Semiconductor Stocks (który znajdziesz tutaj).

etf półprzewodnikowe

Portfel ten jest zdywersyfikowany na 35 wiodących spółek półprzewodnikowych. Prawie wszystkie spółki są równo ważone w portfelu. Minimalna inwestycja wynosi 500 dolarów.

Po trudnym 2022 roku, Semiconductor Stocks rozpoczęły 2023 rok z niezwykle pozytywnym trendem. Aby zobaczyć skład portfela lub zainwestować w niego, kliknij tutaj.

Czy warto inwestować w ETF półprzewodnikowe?

Półprzewodniki są kluczowymi elementami urządzeń technologicznych, z których korzystamy na co dzień. Umożliwiają bowiem tworzenie wysoce wydajnych mikroprocesorów zdolnych do przetwarzania ogromnych ilości danych bez zajmowania zbyt dużej przestrzeni.

Zapotrzebowanie na mikroprocesory będzie w przyszłości zdecydowanie rosło ze względu na rosnący popyt na produkty technologiczne, ale także na upowszechnienie samochodów elektrycznych oraz rozwój takich dziedzin jak łączność 5G i sztuczna inteligencja, które wymagają coraz większych możliwości przetwarzania danych.

W tym kontekście należy spodziewać się silnego wzrostu w sektorze mikroprocesorów, który w 2023 roku wygląda szczególnie dynamicznie.

Inwestowanie w półprzewodnikowy ETF może być przyszłościowym wyborem. Zawsze warto jednak robić to tylko częścią swojego kapitału, stosując odpowiednią strategię dywersyfikacji.

5/5 - (1 vote)