ETF srebro: co to takiego, jak to działa i który wybrać

1157
Etf srebro

Szukasz informacji na temat ETF na srebro lub ETC na srebro? Jeśli tak, trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule dowiemy się, czym są ETF srebro, jak działają, jakie są najlepsze dostępne na europejskich i innych międzynarodowych giełdach, a także jakich brokerów używać do handlu nimi (najlepsi to Degiro i XTB).

Na koniec sprawdzimy również, czy warto inwestować w srebro za pośrednictwem funduszy ETF oraz jakie są prognozy rynkowe dotyczące tego metalu szlachetnego. Jesteś gotowy? Zaczynamy!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF srebro

Przyjrzyjmy się najpierw najlepszym funduszom ETF na srebro. Niektóre z nich są notowane na giełdach europejskich, podczas gdy inne są dostępne na głównych światowych giełdach, na przykład na amerykańskiej.

1. WisdomTree Physical Silver

Jednym z najlepszych ETF na srebro dostępnych na europejskich giełdach jest z pewnością WisdomTree Physical Silver, identyfikowany za pomocą kodu ISIN JE00B1VS3333 i tickera PHAG.

Utworzony w 2007 roku fundusz ma kapitalizację ponad 1 mld euro i roczny koszt zarządzania na poziomie 0,49%. Ma on na celu wierne odwzorowanie ceny spot srebra i jego zwrotów poprzez inwestowanie w fizyczne srebro przechowywane w banku HSBC w Londynie.

Ten ETF (w rzeczywistości jest to ETC) jest dostępny na głównych giełdach europejskich. Można go wygodnie nabyć za pośrednictwem brokera online Degiro.

2. iShares Silver Trust

Przechodząc na rynek amerykański, najlepszym i najpopularniejszym funduszem ETF na srebro jest iShares Silver Trust. Jest on również największym pod względem kapitalizacji, a zatem najbardziej płynnym i najłatwiejszym w obrocie.

Fundusz ETF iShares Silver Trust, oznaczony SLV, zapewnia bezpośrednią ekspozycję na srebro, które jest fizycznie przechowywane w skarbcach w Londynie. Inwestorzy czerpią zyski z ruchu ceny srebra (określonej przez London Silver Fix) pomniejszonej o koszty funduszu.

Nie możesz kupić tego ETF przez swój bank, ale możesz to zrobić wygodnie przez eToro. Naszym zdaniem jest on bardzo wszechstronnym i wygodnym brokerem online.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. Xtrackers Physical Silver ETC (EUR)

Innym doskonałym ETC na srebro, przeznaczonym do handlu długoterminowego i bez dźwigni jest Xtrackers Physical Silver (ISIN DE000A1E0HS6, Ticker XAD6).

Wielkość funduszu jest średnia (około 217 mln EUR), replikacja jest fizyczna, a roczne koszty zarządzania wynoszą jedynie 0,40%. ETC działa od ponad 10 lat i ma siedzibę podatkową w Jersey.

Można go kupić na europejskiej giełdzie za pośrednictwem brokera online Degiro, z bardzo niskimi prowizjami. U tego brokera dla ETF-ów naliczana jest stała prowizja w wysokości 2 euro + 1 euro opłaty manipulacyjnej od transakcji.

Aby porównać prowizje pobierane od funduszy ETF Degiro z prowizjami pobieranymi przez inne banki lub brokerów, kliknij tutaj.

4. WisdomTree Silver 1x Daily Short

Jeśli jesteś gotowy postawić na spadek ceny srebra, w krótkim lub długim terminie, warto zainwestować w silver short ETF, czyli ETF, który inwestuje w spadek ceny srebra.

Najlepszym z nich jest z pewnością WisdomTree Silver 1x Daily Short, z ISIN JE00B24DKK82. Ma on na celu odwzorowanie odwrotności indeksu DOW JONES-UBS SILVER SUBINDEX.

Na przykład, jeśli indeks spadłby o 5% w danym dniu, to ETF musiałby wzrosnąć o 5% (minus koszty i wydatki). ETF jest również gwarantowany przez swapy. Można go kupić za pośrednictwem brokera online Degiro.

5. WisdomTree Silver 3x Daily Leveraged

Przyjrzyjmy się teraz 3-współczynnikowemu ETF na srebro: WisdomTree Silver 3x Daily Leveraged, z ISIN IE00B7XD2195.

ETC oferuje całkowity zwrot generowany przez trzykrotne dzienne wyniki w stosunku do dziennych wyników indeksu NASDAQ COMMODITY SILVER ER plus zysk z odsetek narosłych od zabezpieczonej kwoty.

Jego zmienność w ciągu ostatnich kilku lat była bardzo duża, ale jego wyniki w okresach, gdy srebro rośnie były wyjątkowe. Ten ETC można nabyć za pośrednictwem brokera Degiro i jest on bardzo odpowiedni do krótkoterminowej spekulacji srebrem.

Charakterystyka srebra

Znane od czasów starożytnych srebro zawsze było używane do bicia monet. Postrzegano je jako drugi po złocie najcenniejszy metal występujący w naturze.

Ze względu na swój połysk ma szerokie zastosowanie w jubilerstwie oraz produkcji sztućców. Ponadto, jego przewodność elektryczna i inne cechy sprawiają, że jest to materiał bardzo poszukiwany w przemyśle (jest stosowany głównie w kontaktach elektrycznych, fotografii i do produkcji wysokiej jakości luster).

etf silver

Patrząc na cenę srebra, łatwo zauważyć, że ma ona tendencję do spadku w czasach kryzysu gospodarczego, ze względu na spadek popytu przemysłowego. Jednak jej poprawa jest znacznie szybsza i pewniejsza niż w przypadku innych surowców, a długoterminowy trend jest zdecydowanie pozytywny.

Z pewnością, w przeciwieństwie do złota, srebra nie można uważać za bezpieczną przystań, ale inwestorzy i handlowcy wykazują dla srebra szczególne uznanie, zwłaszcza na tym etapie, ponieważ wzrost wartości srebra w ciągu ostatniego roku był naprawdę niezwykły i może kontynuować swój pozytywny trend.

Jednym z najwygodniejszych i najinteligentniejszych sposobów inwestowania w srebro bez konieczności zakupu prawdziwego towaru (z całym kłopotem i kosztami jego przechowywania) jest zakup funduszu ETF na srebro.

Przeczytaj też: Jak inwestować w srebro?

ETF srebro: co to takiego?

Tzw. fundusze ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Ich celem jest odwzorowanie indeksu odniesienia i są one notowane na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

ETF na srebro są zatem funduszami inwestycyjnymi, które w pewien sposób replikują wyniki srebra. Mogą to zrobić poprzez replikację fizyczną, tj. poprzez bezpośredni zakup rzeczywistego metalu. Drugą możliwością jest replikacja syntetyczna, tj. zakup lub sprzedaż kontraktów futures lub opcji na srebro.

Srebrne ETF są popularne wśród traderów, którzy wykorzystują je do krótkoterminowych spekulacji na tym towarze. Doprowadziło to w ostatnich latach do pojawienia się krótkich funduszy ETF na srebro (silver short ETFs), które zyskują przy spadku ceny tego surowca. Istnieją też fundusze na srebro z dźwignią (silver leveraged ETFs), które silniej reagują na zmiany ceny srebra i zwiększają potencjalne zyski (ale i potencjalne straty) traderów.

Krótkie ETF i lewarowane ETF są bardzo często niepłynne i nie zapewniają dokładnej i efektywnej replikacji zmian na towarze. Dlatego o wiele korzystniej jest handlować instrumentami finansowymi o gwarantowanej płynności, takimi jak kontrakty CFD.

Jednak fundusze ETF na srebro wykorzystują nie tylko traderzy. Wielu inwestorów długoterminowych, wierzących, że cena srebra wzrośnie w najbliższych latach z powodu silnego popytu, dodaje do swoich portfeli również fundusze ETF na srebro lub srebrne ETC.

ETF srebro a ETC srebro

Jeśli chodzi o inwestowanie w srebro, należy pamiętać, że w większości przypadków będziemy mieli do czynienia z ETC, a nie ETF (przynajmniej na giełdach europejskich).

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, nie można utworzyć ETF na srebro. To dlatego że fundusze exchange-traded powinny mieć większy stopień dywersyfikacji i nie mogą inwestować tylko w jeden surowiec, taki jak srebro.

Dlatego srebro jest dostępne w krajach europejskich głównie za pośrednictwem ETC (Exchange Traded Commodities). Są to instrumenty finansowe oparte w całości na zmianach cen towarów.

ETC pasywnie replikują wyniki towaru lub indeksów towarowych, do których się odnoszą. Mają bardzo niskie koszty zarządzania i są przedmiotem obrotu na wszystkich głównych giełdach europejskich, podobnie jak ETF.

etf na srebro

Jednak w przeciwieństwie do ETF, ETC są papierami wartościowymi, a nie funduszami. Oznacza to, że ETC jest podobny do obligacji zerokuponowej, o bardzo długim terminie zapadalności, której rentowność jest skorelowana z wynikami surowca lub z indeksem towarowym.

Jednakże możliwe jest również znalezienie prawdziwych ETF na srebro. Regulacje w niektórych krajach, takich jak Szwajcaria, pozwalają na uruchomienie ETF na ten surowiec. Również poza Unią Europejską na giełdach międzynarodowych można znaleźć fundusze ETF, które inwestują wyłącznie w srebro.

ETF na srebro: alternatywy

Alternatywą dla ETF na srebro, zwłaszcza jeśli zamierzasz inwestować krótko lub z dźwignią, jest wykorzystanie CFD, instrumentów finansowych oferowanych przez wszystkich najlepszych brokerów online.

Na przykład eToro oferuje CFD na srebro z gwarantowaną płynnością, wyrażony w dolarach amerykańskich, który optymalnie śledzi cenę tego surowca. Broker XTB oferuje również możliwość zakupu srebra bezpośrednio za pomocą kontraktów CFD.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.