ETF surowce: 3 najlepsze do inwestowania w towary

1675
Etf surowce

Chcesz się dowiedzieć, czym są i jak działają surowcowe fundusze ETF? Szukasz najlepszych funduszy ETF na surowce, w które warto zainwestować? Jeśli tak, trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule przedstawimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w surowce za pośrednictwem ETF i ETC oraz wyjaśnimy, jak robić to w praktyce za pośrednictwem brokera Degiro. Gotowy? Zaczynamy!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

ETF commodities: czym są?

Fundusze ETF na surowce to fundusze typu ETF, które inwestują fizycznie (lub poprzez kontrakty futures) w towary takie jak produkty rolne, energia, metale szlachetne lub metale przemysłowe.

Taki ETF może być ukierunkowany na inwestowanie w jeden surowiec (np. złoto, srebro, ropę naftową czy gaz ziemny) lub w szeroki i zdywersyfikowany indeks rynkowy śledzący wyniki kilkudziesięciu surowców.

ETF na surowce są szczególnie wygodne dla małych inwestorów, ponieważ pozwalają im na dodanie towarów do portfela bez konieczności martwienia się o ich fizyczny zakup i przechowywanie, a także bez konieczności uciekania się do bardziej złożonych i kosztownych instrumentów finansowych.

Ponieważ są to nadal ETF, czyli pasywnie zarządzane fundusze, niski koszt sprawia, że inwestowanie w takie produkty finansowe jest odpowiednie dla każdego budżetu, nawet przy niewielkich kwotach (jak 500 czy 1000 EUR). To rozumowanie jest tym bardziej uzasadnione, jeśli korzystasz z usług brokera online, który nie pobiera prowizji za zakup niektórych ETF-ów, jak Degiro.

Holenderski broker oferuje 200 darmowych funduszy ETF, z których niektóre śledzą wyniki złota, srebra, platyny, ropy naftowej, gazu ziemnego lub nawet zdywersyfikowane indeksy surowcowe.

3 najlepsze ETF na indeksy surowców

Istnieje wiele indeksów rynkowych, które replikują szeroką gamę surowców, a także wiele powiązanych z nimi funduszy ETF. Wybierając odpowiedni ETF do zainwestowania, należy najpierw zrozumieć, jakie towary będą w nim replikowane i jakie są ich względne wagi procentowe.

Poniżej przyjrzymy się 3 najlepszym ETF na surowce, które można kupić za pośrednictwem brokera Degiro, ze wszystkimi ich cechami i cenami rynkowymi w czasie rzeczywistym:

1. Lyxor Commodities Thomson Reuters

Fundusz Lyxor Commodities Thomson Reuters/CoreCommodity CRB TR UCITS ETF, oznaczony ISIN LU1829218749, replikuje szeroki indeks surowcowy obejmujący 19 towarów.

Surowce są podzielone na 4 grupy o równej wadze: energia, produkty rolne, metale podstawowe, metale szlachetne. Fundusz jest bardzo duży (około 1 mld EUR), a roczne koszty zarządzania wynoszą 0,35% zainwestowanego kapitału.

Replikacja jest syntetyczna: ETF nie posiada fizycznie towarów, ale wyniki replikowanego indeksu są gwarantowane przez kontrahenta poprzez umowę typu swap.

Skład ETF przewiduje dominujący udział ropy naftowej (ok. 20%) i niemal równe wagi po ok. 6% dla innych towarów: gazu ziemnego, miedzi, soi, złota, aluminium, kukurydzy, kawy, cukru, kakao, bawełny, benzyny i bydła.

ETF ten jest szczególnie cenny ze względu na jego szeroką dywersyfikację wewnętrzną, a przede wszystkim dlatego, że można go nabyć bezpłatnie (bez prowizji) za pośrednictem Degiro na giełdzie Euronext Paris (EPA). Jeśli chcesz stworzyć plan akumulacji kapitału poprzez ETF, jest to najlepszy instrument finansowy, aby uzyskać ekspozycję na towary.

2. Invesco Bloomberg Commodity UCITS ETF Acc

Ten drugi ETF o numerze ISIN IE00BD6FTQ80 replikuje Bloomberg Commodity Index, który jest ceną towarowych kontraktów future reprezentujących następujące kategorie towarowe: energia, metale szlachetne, metale przemysłowe, zwierzęta gospodarskie i rolnictwo.

Jest to jeden z największych surowcowych indeksowych funduszy ETF notowanych na giełdzie – jego aktywa przekraczają 2 mld euro. Jest to również jeden z najtańszych ETF w swojej klasie, z kosztami zarządzania na poziomie zaledwie 0,19% rocznie.

W jego składzie znajduje się większa niż w poprzednim ETF waga złota. Kompozycja jest następująca: 33% surowce energetyczne, 22% zboża, 18% metale szlachetne, 15% metale przemysłowe, 6% towary nietrwałe, 5% zwierzęta hodowlane. W sumie zawiera ok. 20 różnych surowców i towarów.

Thomson Reuters/CoreCommodity CRB jest z pewnością bardziej odpowiedni dla inwestora, który chce nabywać pozycje złota oddzielnie, np. za pomocą funduszu ETF na złoto. Dla tych, którzy chcą mieć tylko jeden towarowy ETF, Bloomberg Commodity może być najlepszym wyborem.

3. UBS ETF (IE) CMCI Composite SF UCITS ETF (USD) A-acc

Trzeci ETF na surowce o numerze ISIN IE00B53H0131 replikuje indeks UBS Bloomberg CMCI, a więc obejmuje 29 towarów reprezentujących 5 sektorów: energetyczny, produktów rolnych, metali przemysłowych, metali szlachetnych i zwierząt gospodarskich. Indeks dywersyfikuje swoje kontrakty terminowe na całej krzywej zapadalności, zapewniając w ten sposób stałą zapadalność.

Fundusz jest bardzo duży (2 mld EUR), replikacja jest syntetyczna, a roczne koszty zarządzania wynoszą 0,34% zainwestowanego kapitału.

W składzie ETF na kwiecień 2022 r. ropa stanowiła 17%. Następne w kolejności były miedź z 8%, aluminium, platyna i soja z 6%, cukier i srebro z 5%, nikiel z 4%, gaz ziemny, ołów i bawełna z 3%, a następnie stopniowo wszystkie pozostałe, w sumie 29 towarów.

Jest to również bardzo dobrze zdywersyfikowany ETF, zarówno pod względem liczby towarów, które zawiera, jak i procentowego udziału poszczególnych kategorii. Warto jednak zwrócić uwagę na niewielki udział metali szlachetnych (złoto ma wagę zbliżoną do 1,5%).

ETF można kupić za pośrednictwem Degiro na różnych giełdach europejskich.

Czy opłaca się inwestować w ETF na surowce?

Surowce z definicji stanowią podstawę naszego systemu, ponieważ są wykorzystywane do produkcji wszystkich innych dóbr, a bez nich nie byłaby możliwa żadna działalność gospodarcza.

Niektóre surowce, takie jak złoto i inne metale szlachetne, są uważane za bezpieczne aktywa, które mogą chronić przed inflacją i zwiększać swoją wartość na przestrzeni lat (przeczytaj przy okazji o inwestowaniu w złoto). Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie surowce oferują dobrą ochronę przed inflacją w długim czasie.

Ponadto, surowce są inną klasą aktywów niż akcje czy obligacje, a zatem nie są powiązane z wynikami tych ostatnich. W skrócie oznacza to, że jeśli akcje i obligacje straciłyby na wartości, towary mogłyby wzrosnąć na cenie. Dywersyfikacja inwestycji jest bardzo ważna, dlatego wielu inwestorów decyduje się na przeznaczenie części swojego portfela na surowce i towary.

Powody, które podaliśmy do tej pory mogą prowadzić do wniosku, że inwestowanie w surowce jest zawsze mądrą decyzją, ale w rzeczywistości musimy pamiętać o innym bardzo ważnym czynniku przed podjęciem jakichkolwiek działań: surowce są niezwykle zmienne.

Towary takie jak pszenica, kawa, cukier, bawełna, soja, gaz ziemny, ropa naftowa, miedź, aluminium, a nawet wieprzowina podlegają krótko- i średnioterminowym cyklom, w których cena tych towarów ulega znacznym zmianom. To może prowadzić do dużych strat dla nieświadomego inwestora, ale może również prowadzić do ogromnych zysków dla inwestora, któremu uda się „trafić” w cykl danego towaru.

Jeśli nie jesteś zainteresowany handlem w krótkim okresie i nie jesteś szczególnie ekspertem w towarach, radzimy unikać zakupu ETF na pojedyncze towary, a zamiast tego zorientować się na bardziej zdywersyfikowane ETF, które inwestują w indeksy surowców (tak jak te, które omówiliśmy powyżej w artykule).

Dla inwestora długoterminowego procent portfela przeznaczonego na takie ETF nie powinien przekraczać 10%. Na przykład, słynny inwestor Rey Dalio, w ramach swojego portfela All Season, uwzględnia 7,5% na ETF na surowce. Wydaje się, że jest to bardziej niż rozsądna liczba.

Wyniki ETF na surowce

Patrząc na wyniki trzech opisanych powyżej ETF w ostatnich kilku latach, można stwierdzić, że były one dość porównywalne.

Na początku lat 2020 doszło do prawdziwego załamania wartości towarowych ETF, związanego z pandemią Covid-19, blokadą i brakiem porozumienia potentatów eksportujących ropę naftową w celu ustabilizowania cen surowców.

W latach 2020 i 2021 ETF na surowce zaczęły jednak wreszcie wykazywać pozytywny trend, dając inwestorom, którzy je kupili, bardzo atrakcyjne stopy zwrotu.

Silny popyt na ropę, ponowne otwarcia i ożywienie gospodarcze spowodowały wzrost cen prawie wszystkich towarów, tak że badane przez nas indeksy znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od pięciu lat.

Ale pęd ten nie uległ wyhamowaniu w tym miejscu, a nawet przyspieszył z powodu wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą. Wysoka niepewność dotycząca niektórych towarów i ograniczenia podaży utrzymują ceny na bardzo wysokim poziomie.

Inne ETF na surowce

Jak wspomniano powyżej, oprócz funduszy replikujących indeksy surowcowe, istnieje wiele innych funduszy ETF na surowce, takich jak np.:

Wiele z nich można nabyć na Degiro lub XTB bez prowizji lub z bardzo niskimi prowizjami, dlatego jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem swojej przygody w świecie inwestowania towarowego, zachęcamy do rejestracji.

5/5 - (2 votes)