ETF Turcja: charakterystyka i lista najlepszych

678
ETF Turcja

Szukasz informacji o najlepszych ETF Turcja? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak działają akcyjne ETF na Turcję. Dowiesz się, na jakim indeksie rynkowym się opierają i jakie są ich główne spółki.

Ponadto pokażemy ci najpopularniejsze ETF Turkey notowane obecnie na różnych europejskich giełdach. Na koniec przedyskutujemy, czy warto inwestować na tureckim rynku akcji w 2023 roku.

Jeśli szukasz najlepszych brokerów online do inwestowania w ETF, pozwól, że powiemy ci już teraz – są to Degiro i XTB. W poniższej tabeli podsumowano ich główne cechy:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF Turcja

Przyjrzyjmy się 2 najlepszym tureckim funduszom ETF, które można kupić na głównych giełdach europejskich. Oba są funduszami UCITS ETF, czyli zharmonizowanymi zgodnie z dyrektywami UE.

1. iShares MSCI Turkey UCITS ETF

Kapitalizacja120 mln euro
Roczne koszty0,74%
Polityka dywidendowadystrybucja półroczna
Indeks rynkowyMSCI Turkey
Rodzaj replikacjifizyczna
Giełdy, na których jest notowanyMIL, LSE, EAM, XETRA, SWB
Broker, u którego kupisz ten ETFDegiro, XTB, mBank

Fundusz iShares MSCI Turkey (ISIN IE00B1FZS574, Ticker ITKY) to wiodący europejski ETF na tureckim rynku akcji, istniejący od 2006 r. Jego kapitalizacja wynosi 120 mln euro. Replikuje on indeks MSCI Turkey, tj. wszystkie główne tureckie akcje o średniej i dużej kapitalizacji (w sumie 15 spółek).

Polityka dywidendowa jest dystrybucyjna (półroczna), a roczne koszty zarządzania są dość wysokie (0,74%). Można go znaleźć na wszystkich głównych giełdach europejskich i kupić z bardzo niskimi prowizjami za pośrednictwem brokera online Degiro.

2. Lyxor MSCI Turkey UCITS ETF – Acc

Kapitalizacja60 mln euro
Roczne koszty0,45%
Polityka dywidendowaakumulacja
Indeks rynkowyMSCI Turkey
Rodzaj replikacjisyntetyczna
Giełdy, na których jest notowanyMIL, EPA, LSE, XETRA
Broker, u którego kupisz ten ETFDegiro, XTB

Lyxor MSCI Turkey (ISIN LU1900067601) to kolejny znakomity europejski ETF na rynek turecki (indeks MSCI Turkey). Również uruchomiono go w 2006 r., ale jest nieco mniej kapitalizowany od poprzedniego (60 mln euro).

W tym przypadku mamy do czynienia z ETF akumulującym dywidendę, a koszty zarządzania są dość niskie (0,45% rocznie). Jest on notowany na kilku europejskich giełdach i można go kupić u brokera online XTB.

MSCI Turkey: cechy indeksu

Oba analizowane przez nas powyżej ETF powiązane są z indeksem rynku MSCI Turkey. Jest to główny indeks giełdowy w Turcji, odzwierciedlający wyniki 15 dużych i średnich spółek. Obejmują one 85% całego rynku akcji w tym kraju.

Podział na sektory gospodarki przedstawia się następująco: przemysłowy 31%, finansowy 21%, materiały 18%, energia 10%, podstawowe dobra konsumpcyjne 7%, usługi komunikacyjne 6% i luksusowe dobra konsumpcyjne 5%.

Jeśli chodzi o firmy, które znalazły się w zestawieniu, oto najważniejsze z nich:

  • BİM Birleşik Mağazalar – przedsiębiorstwo handlu detalicznego
  • Ereğli Demir – przedsiębiorstwo produkujące stal
  • Sasa Polyester Sanayi – produzione di fibre, poliestere e polimeri
  • Turkcell – operator telefonii komórkowej
  • Akbank – instytucja finansowa
  • Koç Holding – największy konglomerat przemysłowy w Turcji
  • Tüpraş – spółka prowadząca 4 rafinerie ropy naftowej
  • Türk Hava Yolları – Turkish Airlines, tureckie linie lotnicze
  • Sabancı Holding – przedsiębiorstwo finansowe i energetyczne

Czy warto inwestować w ETF Turcja?

Od 2007 roku indeks MSCI Turkey osiągał bardzo słabe wyniki, charakteryzujące się wyjątkową zmiennością. Wynika to z kilku czynników.

Po pierwsze, mamy do czynienia z rynkiem wschodzącym, który charakteryzuje się dużą niestabilnością geopolityczną. Po drugie, istnieje tylko 15 replikowanych spółek, co oznacza niewielką dywersyfikację.

Ponadto w ostatnich latach lira turecka odnotowała bardzo wysoką inflację. Ponieważ wszystkie tureckie spółki są wyceniane w lokalnej walucie, europejski inwestor, który zainwestował lata temu w ETF na Turcję, poniósł stratę równą dewaluacji liry tureckiej w stosunku do euro.

etf turkey

Tak więc, jako pierwszy punkt, musimy z pewnością powiedzieć, że inwestowanie w ETF na Turcję jest niezwykle ryzykowne, jeśli nie jest dokonywane z zabezpieczeniem walutowym euro.

Jeśli jednak uważasz, że możliwe jest umocnienie tureckiej liry w stosunku do euro lub jeśli nie obawiasz się tureckiej inflacji, ETF Turkey stanowią doskonałą okazję inwestycyjną.

W 2022 r. tureckie akcje przyniosły najwyższe stopy zwrotu. W 2023 r. spodziewany jest silny wzrost gospodarczy kraju. Ostatecznie jednak wszystko zależy od różnych czynników takich jak przebieg wyborów czy popyt na tureckie akcje w kolejnych miesiącach.

Ponadto, jeśli przeanalizujemy wartości fundamentalne MSCI Turkey, możemy zauważyć, że akcje te są obecnie nieco niedowartościowane w porównaniu z akcjami innych krajów wschodzących.

Turcja jest z pewnością jednym z najbardziej obiecujących rynków wschodzących. Dlatego naszym zdaniem warto zainwestować w ETF na Turcję niewielki procent swojego portfela.

Zawsze zalecamy, aby robić to z niedrogim i niezawodnym brokerem, takim jak Degiro. Można tam znaleźć oba ETF przedstawione w tym artykule. Po prostu otwórz konto, klikając tutaj, a następnie wpisz kod ISIN ETF lub jego nazwę w pasku wyszukiwania powyżej.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.