ETF Turcja: charakterystyka i lista najlepszych

287
ETF Turcja

Szukasz informacji o najlepszych ETF Turcja? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak działają akcyjne ETF na Turcję, na jakim indeksie rynkowym są oparte i jakie są ich główne spółki. Ponadto pokażemy ci najpopularniejsze ETF Turkey notowane obecnie na różnych europejskich giełdach i przedyskutujemy, czy warto inwestować na tureckim rynku akcji w 2022 roku.

Jeśli szukasz najlepszych brokerów online do inwestowania w ETF, pozwól, że powiemy ci już teraz – są to Degiro i XTB. W poniższej tabeli podsumowano ich główne cechy:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF Turcja

Przyjrzyjmy się 2 najlepszym tureckim funduszom ETF, które można kupić na głównych giełdach europejskich. Oba są funduszami UCITS ETF, czyli zharmonizowanymi zgodnie z dyrektywami UE.

1. iShares MSCI Turkey UCITS ETF

SymbolITKY
Rok otwarcia2006
Kapitalizacja123 miliony euro
Roczne koszty0,74%
Polityka dywidendowadystrybucja półroczna
Indeks rynkowyMSCI Turkey
Rodzaj replikacjifizyczna
Giełdy, na których jest notowanyMIL, LSE, EAM, XETRA
Broker, u którego kupisz ten ETFDegiro, XTB, mBank

Fundusz iShares MSCI Turkey (ISIN IE00B1FZS574, Ticker ITKY) to wiodący europejski ETF na tureckim rynku akcji, istniejący od 2006 r., którego kapitalizacja wynosi 123 mln euro. Replikuje on indeks MSCI Turkey, tj. wszystkie główne tureckie akcje o średniej i dużej kapitalizacji (w sumie 11 spółek).

Polityka dywidendowa jest dystrybucyjna (półroczna), a roczne koszty zarządzania są dość wysokie (0,74%). Można go znaleźć na wszystkich głównych giełdach europejskich i można go kupić z bardzo niskimi prowizjami za pośrednictwem brokera online Degiro.

2. Lyxor MSCI Turkey UCITS ETF – Acc

SymbolTUR
Rok otwarcia2006
Kapitalizacja67 milionów euro
Roczne koszty0,45%
Polityka dywidendowaakumulacja
Indeks rynkowyMSCI Turkey
Rodzaj replikacjisyntetyczna
Giełdy, na których jest notowanyMIL, EPA, LSE, XETRA
Broker, u którego kupisz ten ETFDegiro, XTB

Lyxor MSCI Turkey to kolejny znakomity europejski ETF na rynek turecki (indeks MSCI Turkey), również uruchomiony w 2006 r., ale nieco mniej kapitalizowany od poprzedniego.

W tym przypadku mamy do czynienia z ETF akumulującym dywidendę, a koszty zarządzania są dość niskie (0,45% rocznie). Jest on notowany na kilku europejskich giełdach i można go kupić u brokera online XTB.

MSCI Turkey: cechy indeksu

Oba analizowane przez nas powyżej ETF powiązane są z indeksem rynku MSCI Turkey. Jest to główny indeks giełdowy w Turcji, odzwierciedlający wyniki 11 dużych i średnich spółek, obejmujących 85% całego rynku akcji w tym kraju.

Podział na sektory gospodarki przedstawia się następująco: finansowy 26%, przemysłowy 21%, podstawowe dobra konsumpcyjne 17%, materiały 13%, usługi komunikacyjne 10%, energia 7% i luksusowe dobra konsumpcyjne 6%. Jeśli chodzi o firmy, które znalazły się w zestawieniu, oto najważniejsze z nich:

  • BİM Birleşik Mağazalar – przedsiębiorstwo handlu detalicznego
  • Ereğli Demir – przedsiębiorstwo produkujące stal
  • Garanti Bank – główny bank w Turcji
  • Turkcell – operator telefonii komórkowej
  • Akbank – instytucja finansowa
  • Koç Holding – największy konglomerat przemysłowy w Turcji
  • Tüpraş – spółka prowadząca 4 rafinerie ropy naftowej
  • Turkiye sise ve cam fabrikalari – przedsiębiorstwo produkcji szkła
  • Ford Otosan – producent samochodów
  • Aselsan – przedsiębiorstwo obronne zajmujące się opracowywaniem produktów wojskowych.

Czy warto inwestować w ETF Turcja?

Od 2007 roku indeks MSCI Turkey osiągał bardzo słabe wyniki, charakteryzujące się wyjątkową zmiennością. Wynika to z kilku czynników: po pierwsze, mamy do czynienia z rynkiem wschodzącym, który charakteryzuje się dużą niestabilnością geopolityczną. Po drugie, istnieje tylko 11 replikowanych spółek, co oznacza niewielką dywersyfikację.

Ponadto w ostatnich latach lira turecka odnotowała bardzo wysoką inflację. Ponieważ wszystkie tureckie spółki są wyceniane w lokalnej walucie, europejski inwestor, który zainwestował lata temu w ETF na Turcję, poniósł stratę równą dewaluacji liry tureckiej w stosunku do euro.

Tak więc, jako pierwszy punkt, musimy z pewnością powiedzieć, że inwestowanie w ETF na Turcję jest niezwykle ryzykowne, jeśli nie jest dokonywane z zabezpieczeniem walutowym euro.

Jeśli jednak uważasz, że możliwe jest umocnienie tureckiej liry w stosunku do euro lub jeśli nie obawiasz się tureckiej inflacji, ETF Turkey stanowią doskonałą okazję inwestycyjną. W 2022 r. spodziewany jest silny wzrost gospodarczy kraju. Ponadto, jeśli przeanalizujemy wartości fundamentalne MSCI Turkey, możemy zauważyć, że akcje te są obecnie nieco niedowartościowane w porównaniu z akcjami innych krajów wschodzących.

Turcja jest z pewnością jednym z najbardziej obiecujących rynków wschodzących. Dlatego naszym zdaniem warto zainwestować w ETF na Turcję niewielki procent swojego portfela.

Zawsze zalecamy, aby robić to z niedrogim i niezawodnym brokerem, takim jak Degiro, gdzie można znaleźć oba ETF przedstawione w tym artykule. Po prostu otwórz konto, klikając tutaj, a następnie wpisz kod ISIN ETF lub jego nazwę w pasku wyszukiwania powyżej.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci
5/5 - (2 votes)