
Jeśli szukasz najlepszych ETF na uran na rynku, to jesteś we właściwym miejscu!
W tym poradniku dowiemy się czym są ETF-y uran, jak działają i które z nich są najciekawsze i dostępne na europejskich giełdach.
Najpierw jednak przyjrzymy się krótko rynkowi uranu, abyś mógł sprawdzić, czy warto inwestować w ten metal w 2023 roku. Jesteś gotowy? To zaczynajmy!
ETF: informacje zbiorcze
Co to takiego? | Fundusze indeksowe inwestujące w spółki wydobywające, przetwarzające i przerabiające uran |
Które są najlepsze? | Global X Uranium UCITS ETF; HANetf Sprott Uranium Miners UCITS ETF |
Gdzie je kupić? | Degiro, eToro lub XTB |
Wprowadzenie do rynku uranu
Uran jest naturalnie występującym pierwiastkiem. Jest to srebrzystobiały, toksyczny i radioaktywny metal, wykorzystywany jako paliwo w reaktorach jądrowych oraz do produkcji broni jądrowej.
Surowiec ten, zwłaszcza w ostatnich latach, jest przedmiotem coraz większego zainteresowania największych światowych mocarstw. Jest on niezbędny do funkcjonowania elektrowni jądrowych. Największymi konsumentami uranu są obecnie Stany Zjednoczone, Francja, Rosja, Chiny, Korea Południowa i Ukraina.
Jego zużycie od lat rośnie, ale wzrośnie jeszcze bardziej. To dlatego, że w najbliższej dekadzie na świecie ma powstać ponad 100 elektrowni atomowych.
Coraz więcej krajów przyspiesza działania zmierzające do przejścia na energię jądrową, zarówno w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię, jak i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju zawartych w agendzie ONZ do 2030 roku.

Ze względu na interesy polityczne, wiele dużych firm zaangażowanych w biznes uranowy jest własnością państwową. Istnieje jednak również wiele przedsiębiorstw notowanych na giełdzie, w które można inwestować poprzez uran ETF.
ETF uran: czym są i jak działają
ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. Istnieją akcyjne ETF-y, obligacyjne ETF-y lub ETF-y powiązane z jednym lub kilkoma towarami.
W przypadku uranowych ETF-ów są to fundusze, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk spółek związanych z przemysłem uranowym. Czyli są to spółki, które wydobywają, przetwarzają i przerabiają uran.
Produkcja uranu jest skoncentrowana głównie w następujących krajach: w Kanadzie, Australii, Kazachstanie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spółki z ETF-ów, które będziemy analizować, mają siedzibę właśnie w tych krajach.
Inwestując w uranowy ETF, masz możliwość uzyskania pośredniej ekspozycji na cenę tego towaru bez konieczności jego bezpośredniego zakupu. Jeśli cena uranu wzrośnie, wzrosną również zyski firm, które go przetwarzają.
ETF na uran można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro lub XTB.
Najlepsze ETF uran na europejskich giełdach
Przyjrzyjmy się teraz jedynym dwóm ETF na uran notowanym na europejskich giełdach, które można nabyć za pośrednictwem Degiro. W przypadku tych notowanych w Stanach Zjednoczonych konieczne będzie jednak przejście przez amerykańskiego brokera.
1. Global X Uranium UCITS ETF
Global X Uranium UCITS ETF USD Accumulating (ISIN: IE000NDWFGA5) replikuje indeks Solactive Global Uranium & Nuclear Components Index. Indeks ten inwestuje w globalne spółki działające w określonych obszarach przemysłu uranowego, takich jak wydobycie, rafinacja, poszukiwanie i produkcja sprzętu dla przemysłu uranowego, technologie związane z uranem lub produkcja komponentów jądrowych.
Ten ETF obejmuje wielkie nazwy na rynku wydobycia uranu, w tym Kazatomprom, Cameco, Paladin Energy, Uranium Energy, NexGen Energy i Denison Mines. Kraje najsilniej reprezentowane w ETF to Kanada, Australia, Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa.
ETF ten został uruchomiony w 2022 r. i wciąż ma dość małą kapitalizację rynkową. Ma politykę akumulacji dywidendy i koszty zarządzania na poziomie 0,65% rocznie.
Kupić go możesz za pośrednictwem różnych brokerów, w tym Degiro, który jest najtańszy pod względem prowizji.
2. HANetf Sprott Uranium Miners UCITS ETF
HANetf Sprott Uranium Miners UCITS ETF Acc (ISIN IE0005YK6564) replikuje indeks North Shore Sprott Uranium Miners Index. Indeks ten inwestuje w globalne spółki działające w branży wydobycia i rafinacji uranu lub w spółki i podmioty, które fizycznie posiadają uran, ale nie odgrywają roli w jego wydobyciu.
Ten ETF zapewnia bardziej bezpośrednią ekspozycję na sam uran i pozwala na wierniejsze odwzorowanie ceny towaru. Wyklucza on spółki zajmujące się budową elektrowni atomowych lub te o bardziej marginalnej roli w przemyśle uranowym. Zamiast tego 13% ETF-u jest alokowane w Sprott Physical Uranium Trust – fundusz, który inwestuje bezpośrednio w fizyczny uran.
Ten ETF również został uruchomiony w 2022 r. i ma kapitalizację niemal dwukrotnie wyższą niż jego poprzednik. Polityka dywidendowa jest akumulacyjna, a roczne koszty wynoszą 0,85% zainwestowanego kapitału.
Kupić go możesz za pośrednictwem różnych brokerów, w tym Degiro, który jest najtańszy pod względem prowizji.
Global X Uranium ETF (giełda amerykańska)
Oprócz dwóch uranowych ETF-ów notowanych na europejskich giełdach warto wspomnieć o jeszcze jednym, najważniejszym z nich na rynku amerykańskim. Chodzi mianowicie o Global X Uranium ETF, którym można handlować za pośrednictwem brokera eToro.
Jest to ETF bardzo podobny do pierwszego analizowanego przez nas. Indeksem odniesienia w tym przypadku jest Solactive Global Uranium & Nuclear Components Total Return Index.
Ponadto powinieneś wiedzieć, że ten ETF jest notowany w dolarach. Istnieje od 2010 roku i ma bardzo dużą kapitalizację rynkową (1,4 mld USD). Znajdziesz go na eToro: możesz go kupić albo poprzez rachunek rzeczywisty albo przez rachunek demonstracyjny.
Inwestowanie w uran za pomocą akcji: alternatywa
W związku z tym, że uwaga świata przeniosła się na niskoemisyjne źródła odnawialne i tańsze alternatywy dla rosyjskiego gazu, Polska, a także Niemcy i Wielka Brytania, zaczęły ponownie rozmawiać o energii jądrowej.
Właśnie z tego powodu inwestowanie w firmy posiadające licencję na budowę najnowocześniejszych reaktorów jądrowych w Europie oraz w producentów uranu może być w dłuższej perspektywie (mówimy o 5-10 latach) opłacalną inwestycją.
Na poniższym obrazku znajduje się pięć największych firm pod względem liczby wybudowanych reaktorów. Pierwsza z nich została przejęta przez państwo francuskie z powodu niewypłacalności, druga ma siedzibę w Rosji, a trzecia w USA.

Poniżej wskazujemy również niektóre ze spółek, które mogą odegrać dominującą rolę w budowie nowych elektrowni i ogólnie w branży jądrowej:
- Cameco – Jeden z czołowych producentów uranu, posiada ponad 1,4 mld USD w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych. Firma posiada również 1 mld USD niewykorzystanego kredytu. Z silną rezerwą gotówkową jest miejsce na inwestycje w projekty rozwojowe i wzrostowe. Ponadto firma posiada 455 ton potwierdzonych rezerw mineralnych;
- Uranium Energy – Jest to amerykańska spółka zajmująca się wydobyciem i poszukiwaniem uranu. Akcje UEC wzrosły o prawie 52% od września 2021 do kwietnia 2022. Jednak akcje przeszły ostrą korektę wszechczasów na poziomie 5,80 USD do obecnych poziomów 3,2 USD. Może to być zatem dobry punkt wejścia;
- General Electric – GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) jest producentem najnowocześniejszych reaktorów. Założony w czerwcu 2007 roku GEH to sojusz nuklearny stworzony przez General Electric i Hitachi. W miarę starzenia się elektrowni jądrowych i wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię, GEH oferuje usługi w zakresie modernizacji starych elektrowni, a także konserwacji w celu przedłużenia ich żywotności. Do tej pory firma ta zbudowała aż 64 reaktory jądrowe na całym świecie.
Wszystkie akcje tych firm można kupić na eToro. Jest on jednym z najpopularniejszych i najbardziej popularnych na świecie brokerów internetowych do kupowania akcji spółek giełdowych, oferującym niskie prowizje.
Czy warto inwestować w uran?
Produkcja uranu wynosi obecnie 59 000 ton rocznie, podczas gdy zapotrzebowanie wynosi 77 000 ton. Luka ta jest obecnie wypełniana poprzez recykling złóż uranu i materiałów do produkcji broni i bomb termojądrowych. Jednak w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat te wtórne źródła się skończą.
Ponadto, jak już wspomniano, zapotrzebowanie na sam uran będzie rosło ze względu na rosnące globalne zainteresowanie energią jądrową.
Biorąc pod uwagę, że 40$ światowego uranu pochodzi z Rosji, Kazachstanu i Uzbekistanu, obecne problemy geopolityczne niosą ryzyko dalszego ograniczenia dostaw tego surowca i prowadzą do wzrostu cen.
Ta potencjalna nierównowaga między podażą uranu a popytem może oznaczać ogromną okazję inwestycyjną dla tych, którzy zdecydują się dziś kupić ETF na uran.