
Szukasz informacji na temat ETF w Polsce? Zastanawiasz się, jakie fundusze ETF są notowane na GPW? Planujesz inwestycję w polskie ETF i nie wiesz, od czego zacząć? Jesteś we właściwym miejscu!
ETF-y (exchange-traded fund) to fundusze inwestycyjne pasywnie zarządzane, stworzone w celu replikowania określonego indeksu i notowane na giełdzie tak samo jak akcje i obligacje.
Istnieją ETF obligacyjne, akcyjne, na nieruchomości, złoto i wszelkie inne surowce. Są to instrumenty o niskich kosztach, doskonałe do inwestowania długoterminowego, ale użyteczne także w przypadku średnio- i krótkoterminowego tradingu.
W Polsce fundusze ETF nie są może jeszcze aż tak popularne, ale i tak coraz więcej osób porzuca przestarzałe produkty finansowe oferowane przez banki, by zacząć z powodzeniem inwestować w ETF-y, płacąc przy tym znacznie niższe prowizje i uzyskując zdecydowanie lepsze wyniki.
Wybór ETF-ów zagranicznych jest naprawdę szeroki, ale pojawiły się również ETF polskie, notowane na GPW. W tym artykule omówimy sobie ich charakterystykę. Dowiesz się, gdzie je nabyć, czy warto to zrobić, a także porównamy sobie inwestowanie w polskie fundusze ETF z inwestowaniem w te zagraniczne. Zaczynajmy!
ETF w Polsce: jakie polskie ETF są do kupienia?
Na dzień aktualizacji tego artykułu, na GPW dostępnych jest 11 funduszy ETF. Jest to naprawdę niewiele, zważywszy, jak ogromny jest wybór ETF-ów zagranicznych. Skupmy się jednak na razie na tych pierwszych.
Aby zainwestować w ETF na GPW, musimy skorzystać z usług maklerskich, otwierając konto maklerskie w banku (np. ING) lub rejestrując się na platformie brokera – polskiego (np. XTB) lub zagranicznego (najbardziej polecany będzie Degiro).
Warto przy tym przeanalizować kwestię prowizji i ewentualnych innych opłat. Zachęcam cię do zapoznania się w szczególności z tym wpisem, gdzie dokładnie opisaliśmy, gdzie i jak polski inwestor może nabyć fundusze ETF.
Na poniższej liście każdemu z ETF-ów dostępnych na GPW towarzyszy opis zawierający najpotrzebniejsze informacje. Pierwsze dwa fundusze z listy notowane są również na giełdach europejskich. Dostępne są na Degiro (oficjalna strona), który w mojej opinii jest najkorzystniejszy, jeśli chodzi o inwestowanie w fundusze ETF.
1. Lyxor S&P 500 UCITS ETF
Lyxor S&P 500 UCITS ETF, kod ISIN LU0496786574 to fundusz istniejący od 2010 r., którego emitentem jest LYXOR Asset Management. Ten ETF replikuje indeks S&P 500 czyli 500 amerykańskich akcji o najwyższej kapitalizacji rynkowej.
Jest to duży ETF – aktualnie ponad 2,3 mld euro. Jego roczne koszty prowadzenia wynoszą zaledwie 0.09% zainwestowanego kapitału.
Fundusz stosuje replikację syntetyczną (swapową), a więc nie skupuje bezpośrednio fizycznie aktywów wchodzących w skład ETF-u. Jest odpowiedni dla osób, które chcą otrzymywać dywidendy – ETF dystrybuuje je w trybie semestralnym.
2. Lyxor DAX (DR) UCITS ETF
Lyxor DAX (DR) UCITS ETF, kod ISIN LU0252633754 to fundusz istniejący od 2006 r., którego emitentem jest LYXOR Asset Management.
Ten dość duży ETF replikuje indeks DAX czyli najważniejszy niemiecki indeks składający się z 30 akcji niemieckich spółek o najwyższej kapitalizacji rynkowej. Jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0.15% zainwestowanego kapitału.
Fundusz stosuje replikację fizyczną, a więc skupuje fizycznie aktywa wchodzące w skład ETF-u. Jest ponadto akumulacyjny, a więc zamiast okresowej dystrybucji dywidend ponownie je inwestuje w sam fundusz, w celu zmaksymalizowania efektu odsetek składanych na rzecz inwestora.
3. BETA ETF WIG20TR
BETA ETF WIG20TR, kod ISIN PLBTETF00015 to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty istniejący od 2018 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Aktywa tego funduszu alokowane są w ponad 99% w akcje spółek wchodzących w skład indeksu WIG20TR (Total Return czyli formuła funduszu powiększona jest o dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 – 20 największych spółek notowanych na GPW). Reszta to instrumenty pochodne oparte o ceny akcji indeksu WIG20TR.
W konsekwencji fundusz stosuje replikację fizyczną i częściowo syntetyczną. Jest akumulacyjny, a więc nie dystrybuuje dywidend. Jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0.40% zainwestowanego kapitału.
4. BETA ETF WIG40TR
BETA ETF WIG40TR, kod ISIN PLBTETF400025 to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty istniejący od 2019 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Aktywa tego funduszu alokowane są głównie w akcje spółek wchodzących w skład indeksu WIG40TR (WIG40 czyli 40 średnich spółek notowanych na GPW), a oprócz tego w instrumenty pochodne oparte o ceny akcji indeksu WIG40TR. Zasady proporcji są takie, jak w przypadku poprzedniego ETF.
W konsekwencji fundusz stosuje replikację fizyczną i częściowo syntetyczną. Ponadto jest akumulacyjny. Jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0.80% zainwestowanego kapitału.
5. BETA ETF WIG20Short
BETA ETF WIG20Short, kod ISIN PLBETF200011, Ticker BETAW20ST to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, istniejący od 2019 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks WIG20Short, będący indeksem pochodnym do indeksu WIG20 (kształtuje się odwrotnie w stosunku do WIG20).
Fundusz stosuje replikację syntetyczną. Stopień dźwigni finansowej wynosi -1.00 (pozycja krótka). Roczna opłata za zarządzanie wynosi 1.00%.
6. BETA ETF WIG20Lev
BETA ETF WIG20Lev, kod ISIN PLBEW2L00019, Ticker BETAW20LV to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, istniejący od 2020 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks WIG20Lev, będący indeksem pochodnym do indeksu WIG20 (stanowi dźwignię 1:2 w stosunku do WIG20).
Fundusz stosuje replikację syntetyczną. Stopień dźwigni finansowej wynosi 2.00. Roczna opłata za zarządzanie wynosi 1.00%.
7. BETA ETF S&P 500 PLN
BETA ETF S&P 500 PLN-Hedged, kod ISIN PLBETFS00017, Ticker BETASPXPL to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, istniejący od 2020 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks S&P 500 Net Total Return, niezależnie od wahań kursów walutowych USD/PLN (posiada zabezpieczenie walutowe w PLN).
Fundusz ten stosuje replikację syntetyczną (kontrakty futures). Jest to ETF akumulacyjny, wielkości 16 mln zł, którego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0.4%.
8. BETA ETF NASDAQ-100 PLN
BETA ETF NASDAQ-100 PLN-Hedged, kod ISIN PLBETFN00018, Ticker BETANDXPL to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, istniejący od 2020 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks Nasdaq-100 Notional Net Total Return, niezależnie od wahań kursów walutowych USD/PLN (posiada zabezpieczenie walutowe w PLN).
Fundusz ten stosuje replikację syntetyczną (kontrakty futures). Jest to ETF akumulacyjny, którego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0.4%.
9. BETA ETF WIGtechTR
BETA ETF WIGtech, kod ISIN PLBETWT00010, Ticker ETFBWTECH to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, utworzony w 2021 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks WIGtech Total Return. Jest to stosunkowo nowy indeks giełdowy, który obejmuje aktualnie ponad 50 spółek nowych technologii takich sektorów jak biotechnologia, gry, informatyka i telekomunikacja.
Fundusz ten stosuje replikację fizyczną. Jest to ETF akumulacyjny, którego roczna opłata za zarządzenia wynosi 0,8%.
10. BETA ETF sWIG80TR
BETA ETF sWIG80TR, kod ISIN PLBSWTR00014, Ticker ETFBS80TR to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, utworzony pod koniec 2021 r., którego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks sWIG80 Total Return. Jest to indeks obliczany od 2017 r., który gromadzi akcje 80 akcji małych spółek notowanych na GPW.
Fundusz ten stosuje replikację fizyczną. Jest to ETF akumulacyjny, o wielkości ponad 30 mln zł, którego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,9%.
11. Beta ETF TBSP
Beta ETF TBSP, kod ISIN PLBTBSP00012, Ticker ETFBTBSP to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, utworzony w styczniu 2022 r., będący jednocześnie pierwszym obligacyjnym polskim ETF-em. Jego emitentem jest Agio Funds.
Ten ETF replikuje indeks obligacji skarbowych w Polsce TBSP.Index. W jego skład wchodzą denominowane w PLN obligacje zerokuponowe oraz obligacje o oprocentowaniu stałym.
Fundusz ten stosuje replikację fizyczną. Jest to ETF akumulacyjny, którego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,1%.
ETF polskie czy ETF zagraniczne?
Pytaniem, które w temacie ETF w Polsce zadaje sobie wielu rodzimych inwestorów, jest to, czy warto koncentrować się wyłącznie na polskich ETF-ach. Czy z takiej strategii płynie jakaś korzyść?
Jak już zostało wspomniane, polskich ETF-ów jest obecnie naprawdę niewiele. Z tego względu nie ma sensu ograniczać się wyłącznie do nich. Nie wpłynie to dobrze na nasz długoterminowy portfel inwestycyjny, w którym warto zarezerwować trochę przestrzeni na fundusze ETF i który powinniśmy odpowiednio zdywersyfikować.

Do wyboru mamy cały wachlarz ETF-ów zagranicznych, które dostępne są zarówno za pośrednictwem polskich domów maklerskich i banków, jak i tych zagranicznych.
Dla przykładu konto maklerskie w mBanku pozwala na inwestowanie w dość sporej liczbie ETF-ów notowanych na giełdzie angielskiej i niemieckiej. Broker polski XTB ma promocję w postaci 0% prowizji na ETF do 100.000 euro obrotu.
Bardzo korzystną opcją jest również broker zagraniczny Degiro (oficjalna strona), gdzie wybór ETF-ów jest zdecydowanie największy z przedstawionych tu propozycji. Jego platforma jest w języku polskim i korzysta się z niego wyjątkowo łatwo.
Dostępne ETF-y notowane są na giełdach europejskich (takich jak niemiecka XETRA, paryska EPA, giełda mediolańska, amsterdamska EAM itd.). Prowizje są naprawdę konkurencyjne, a ponadto aż 200 ETF-ów jest ich całkowicie pozbawionych (dowiedz się więcej tutaj).
Podsumowując zatem, z perspektywy polskiego inwestora nie ma powodu, dla którego powinien on koncentrować się w pierwszej kolejności na polskich ETF-ach. Może, a nawet powinien uwzględniać te zagraniczne, które tak czy inaczej dostępne są zarówno przez polskie, jak i zagraniczne usługi maklerskie.
ETF w Polsce: pytania i odpowiedzi
Dotarliśmy do końca tego wpisu poświęconego zagadnieniom związanych z funduszami ETF w Polsce. Mam nadzieję, że uzyskane tu informacje naświetliły ci nieco to zagadnienie. Na koniec pozostawiłem kilka najczęściej zadawanych pytań w tym temacie wraz z odpowiedziami, które pozwolą ci ostatecznie rozwiać wątpliwości.
Polskie fundusze ETF notowane na GPW dostępne są z pośrednictwem niektórych usług maklerskich (u brokerów i dzięki kontom maklerskim w niektórych bankach). W szczególności dostępne są za pośrednictwem zagranicznego brokera Degiro oraz polskiego brokera XTB. Obie oferty są bardzo korzystne pod względem wysokości prowizji i łatwości korzystania. Darmowe konto na Degiro założysz tutaj, natomiast na XTB – tutaj.
Aktualnie na GPW nie ma wielu ETF-ów, tylko 11. Ich liczba zmienia się, ponieważ w ostatnich latach wprowadzane były nowe, ale jednocześnie niektóre ulegają likwidacji. Emitentami ETF-ów na GPW są LYXOR Asset Management i Agio Funds. Fundusze replikują indeksy WIG20, WIG40 (i pochodne), WIG80, WIGTech oraz indeksy amerykańskie i niemieckie. Dostępny jest jeden ETF obligacyjny. Szczegółowe informacje o każdym z nich znajdziesz we wpisie.
Nie ma powodu, dla którego polski inwestor powinien rezygnować z zagranicznych ETF-ów (których jest ogromny wybór) na rzecz wyłącznie tych polskich. Dobrze skonstruowany, zdywersyfikowany długoterminowy portfel inwestycyjny powinien zawierać różne ETF-y. Największy ich wybór z bardzo niską prowizją znajdziesz na Degiro.