ETF WIG40: krótki przewodnik, notowania i porady, gdzie go kupić

395
etf wig40

Interesuje cię kupno ETF WIG40? Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w indeks WIG40 za pośrednictwem ETF? Dobrze trafiłeś!

ETF-y (exchange-traded fund) to fundusze inwestycyjne pasywnie zarządzane, stworzone w celu replikowania określonego indeksu i notowane na giełdzie tak samo jak akcje i obligacje.

Stosunkowo od niedawna na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest kilka ETF-ów (przeczytasz o nich tutaj), w tym polskie ETF-y powiązane z indeksami giełdowymi WIG20 i WIG40. Dziś powiemy sobie o tych drugich. Dowiesz się, na czym dokładnie polegają, gdzie je kupić i jakie są ich notowania.

Mam nadzieję, że na koniec lektury tego wpisu będziesz mieć klarowne pojęcie na temat ETF WIG40 i świadomie zdecydujesz, czy chcesz inwestować w ten instrument finansowy. Poniżej natomiast znajdziesz tabelę porównawczą trzech najlepszych brokerów oferujących fundusze ETF na bardzo atrakcyjnych warunkach:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Indeks mWIG40: czym jest?

Zacznijmy od tego, że rozważamy tu tak naprawdę dwa, choć silnie ze sobą powiązane, indeksy: mWIG40 i mWIG40TR. To ten drugi replikowany jest przez ETF, o którym będziemy bardziej szczegółowo mówić w tym wpisie.

Indeks mWIG40 jest obliczany od 1997 roku, a w jego skład wchodzi 40 polskich spółek o średniej wartości rynkowej (nie mogą wchodzić spółki obecne w indeksie WIG20). Alokacja sektorowa spółek zdominowana jest przez banki, za którymi są hutnictwo, informatyka, wierzytelności, gry i budownictwo.

Poniżej znajdziesz tabelę z zestawieniem wszystkich spółek składających się na indeks:

11 bit studios SAGPW SA
ASBISc Enterprises SAGrupa Azoty SA
Alior Bank SAGrupa Kęty SA
AmRest Holdings SEING Bank Śląski SA
Amica SAInter Cars SA
Asseco South Eastern Europe SAKernel Holding SA
Bank Handlowy SAKruk SA
Bank Millennium SALiveChat Software SA
Benefit Systems SAMabion SA
Biomed Lunblin SANeuca SA
Budimex SAOncoArendi Theraputics SA
Celon Pharma SAPKP Cargo SA
Ciech SAPlayWay SA
ComArch SAPolenergia SA
DataWalk SASelvita SA
Develia SAStalprodukt SA
Dom Development SATen Square Games SA
Enea SAWirtualna Polska Holding SA
Eurocash SAXTB DM SA
Famur SAmBank SA

Czym się różni od niego indeks mWIG40TR? Jest to indeks Total Return, obliczany od 2017 roku. Mamy w tym wypadku do czynienia z indeksem dochodowym. Oznacza to, że do jego obliczania uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim transakcji, jak i dochody z tytułu dywidend. Udział jednej spółki w indeksie nie może przekroczyć 10% (największy mają ING Bank Śląski i Grupa Kęty).

ETF mWIG40TR: na czym polega?

Przejdźmy teraz do prezentacji samego funduszu ETF WIG40 i jego charakterystyki. Aktualnie do dyspozycji mamy tylko jeden ETF replikujący wyniki indeksu mWIG40TR. Jest nim BETA ETF mWIG40TR, który dość szybko odniósł sukces.

BETA ETF WIG40TR, kod ISIN PLBTETF400025 to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, którego notowania ruszyły 5 września 2019 r. Jego emitentem jest Agio Funds.

Aktywa tego funduszu alokowane są głównie w akcje spółek wchodzących w skład indeksu mWIG40TR (Total Return czyli formuła funduszu powiększona jest o dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład indeksu WIG40), a oprócz tego w instrumenty pochodne oparte o ceny akcji indeksu WIG40TR. Proporcje akcji spółek do instrumentów pochodnych wynoszą 75% do 25%.

W konsekwencji fundusz stosuje replikację fizyczną i częściowo syntetyczną. Ponadto jest akumulacyjny. Jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0.80% zainwestowanego kapitału.

ETF WIG40: gdzie i jak go kupić?

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nie ma póki co bardzo dużego wyboru ETF-ów. ETF-y replikujące wyniki indeksów polskich spółek są wciąż nieliczne. Z roku na rok pojawiają się jednak nowe, powiązane z indeksem WIG20, można więc przypuszczać, że i WIG40 doczeka się więcej ETF-ów.

Nie mówimy tu o dużym funduszu, ale tak czy inaczej warto rozważyć dodanie go do swojego portfela. Jeśli zdecydowałeś się na to, zachęcam cię do skorzystania z usług brokera XTB. To jeden z największych polskich brokerów, regulowany przez KNF. Dom Maklerski XTB znajduje się zresztą na liście spółek indeksu WIG40.

Wystarczy, że utworzysz darmowe konto, co zajmie ci około 15 minut. Następnie musisz wpłacić depozyt i przejść do platformy brokera. W polu wyszukiwania wpisz opisany w tym artykule ETF. Podaj kwotę, którą chcesz zainwestować i kliknij „Buy”. Gotowe!

Jeśli masz na razie obawy przed inwestowaniem prawdziwych pieniędzy, mam dla ciebie dobrą alternatywę. XTB oferuje również darmowe konto demo. Pozwala ono bez ryzyka zapoznać się z możliwościami platformy. Dla kogoś, kto stawia swoje pierwsze kroki, to świetny sposób na obycie się z XTB i z inwestowaniem w ogóle. Założysz je, klikając tutaj.

5/5 - (2 votes)