ETF XTB: zasady, prowizje i najlepsze ETF-y na X-Trade Brokers

2335
etf xtb

Interesują cię ETF XTB? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w fundusze ETF za pośrednictwem domu maklerskiego XTB? Dobrze trafiłeś!

Choć inwestowanie w fundusze ETF wciąż nie jest tak powszechnym działaniem wśród tradycyjnych polskich inwestorów, rozwiązanie to znajduje coraz więcej zwolenników. Ostateczny bilans zysków i ryzyka w przypadku inwestowania w ten instrument finansowy przemawia na jego korzyść i z pewnością powinno się zalecić uwzględnienie go w dobrze skomponowanym portfelu inwestycyjnym.

Im większą popularność zyskują tzw. ETF-y (czyli exchange-traded fund), tym więcej brokerów, a także banków przygotowuje odpowiednią ofertę skierowaną do miłośników tego instrumentu. Jednym z nich jest polski dom maklerski X-Trade Brokers – w skrócie XTB – którego propozycja prezentuje się na rynku wyjątkowo korzystnie, zwłaszcza z punktu widzenia polskiego inwestora.

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie dokładnie ofertę XTB związaną z inwestycją w fundusze ETF. Przyjrzymy się z bliska zasadom oferty, zrobimy przegląd dostępnych ETF-ów oraz przeanalizujemy opłaty i prowizje, którymi może zostać obciążony inwestor. Na koniec dokonamy podsumowania, zwracając uwagę na możliwe alternatywy, oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

ETF XTB: zasady oferty

XTB (tu oficjalna strona) czyli X-Trade Broker to jeden z największych domów maklerskich dostępnych polskim użytkownikom. Został założony na początku lat 2000, jego główna siedziba mieści się w Warszawie i posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka XTB jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ten broker specjalizuje się w dziedzinie forex, ale za jego pośrednictwem kupimy także ETF.

gdzie kupić etf xtb

Za chwilę przyjrzymy się szczegółowo oferowanym przez brokera ETF-om. Póki co przedstawmy jeszcze kilka ogólnych informacji na temat XTB, które pozwolą ci już na początkowym etapie zorientować się, na jakich zasadach inwestor korzysta z jego usług.

Konto na X-Trade Brokers założymy bezpłatnie i przy spełnieniu odpowiednich warunków bezpłatnie będziemy je też prowadzić. Warunkiem tym jest przeprowadzenie operacji w ciągu 365 dni i wpłacenie depozytu w ciągu 90 dni od otwarcia konta (nie ma minimalnego depozytu).

Alternatywnie mamy też do dyspozycji bezpłatne konto demo, gdzie znajdziemy również trading academy – bazę wiedzy dla początkujących inwestorów. Załóż je teraz, klikając tutaj, i poznaj możliwości i funkcje platformy do inwestowania od XTB.

Z serwisu korzystamy za pośrednictwem platformy xStation5 lub aplikacji mobilnej xStation mobile. Możemy również pobrać aplikację desktopową. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne, a dodatkowe poczucie bezpieczeństwa zapewnia nam przydzielony opiekun. Dział obsługi klienta dostępny jest w całości w języku polskim, 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu.

Z jednego konta mamy dostęp do wszystkich funduszy ETF, co umożliwia nam inwestowanie m.in. w globalne spółki, towary, nieruchomości i obligacje. Platforma wyposażona jest również w zaawansowany skaner ETF-ów.

XTB: lista ETF i polecane fundusze

Na XTB dostępnych jest ponad 200 ETF-ów (rzeczywistych) oraz kontrakty CFD na ETF-y. Te drugie (jest ich obecnie 140) umożliwiają stosowanie dźwigni finansowej, dlatego zarezerwowane są raczej dla bardziej doświadczonych traderów. Skupimy się zatem na tych pierwszych.

xtb etf 2022

Aktualnie liczba dostępnych na XTB ETF wynosi 257 (na powyższym obrazku widzisz pogląd części listy opublikowanej na oficjalnej stronie XTB). Są to fundusze notowane zarówno na rodzimej giełdzie GPW (o polskich ETF-ach możesz przeczytać w tym wpisie), jak i na giełdach europejskich. Dla większości z nich godziny handlu wyznaczone są na od 9:00 do 17:30. Minimalna wartość zlecenia wynosi 10 EUR lub 10 USD.

Poniżej natomiast możesz zapoznać się z prezentacją niektórych funduszy ETF dostępnych za pośrednictwem XTB, które są szczególnie warte uwagi:

  • iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks MSCI World, zawierający główne akcje z 23 rozwiniętych krajów z całego świata. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,20%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej;
  • iShares Core S&P 500 UCITS (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks S&P 500 czyli 500 amerykańskich akcji o najwyższej kapitalizacji rynkowej. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,07%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej;
  • iShares NASDAQ 100 UCITS ETF (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks Nasdaq 100, który obejmuje 100 największych i najszybciej rozwijających się amerykańskich spółek technologicznych. Roczne koszty wynoszą 0,33%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej;
  • iShares Core MSCI Europe UCITS ETF (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks MSCI Europe, zawierający główne akcje z 15 uprzemysłowionych krajów Europy. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,12%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie holenderskiej;
  • Amundi MSCI Emerging Markets UCITS (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks MSCI Emerging Markets czyli inwestujący w akcje rynków rozwijających się z całego świata. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,20%, a replikacja jest syntetyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej;
  • iShares Physical Gold ETC (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący notowania złota. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,15%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie angielskiej.

Poza tym na liście znajdziemy jeszcze wiele innych ETF-ów, reprezentujących inne kategorie. Są tu m.in. ETF-y notowane na polskiej giełdzie, np. Beta WIG20TR Portfolio Closed-End Investment Fund czy Beta ETF WIG20lev Portfolio Closed-End Investment Fund. Niektóre ETF-y ograniczone są do jednego kraju (np. iShares MSCI China A UCITS ETF USD) albo do jednego sektora rynku (np. iShares Automation & Robotics UCITS czy Lyxor Euro Stoxx Banks UCITS). Dostępne są nie tylko ETF-y akcyjne, ale i obligacyjne (np. iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS). Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Inwestowanie w ETF na XTB w praktyce

Przyjrzyjmy się teraz, jak krok po kroku dokonać inwestycji w ETF-y za pośrednictwem brokera XTB. Zacznijmy od tego, że trzeba przejść do strony głównej, a następnie w prawym górnym rogu kliknąć przycisk „Otwórz konto„. Obok znajduje się przycisk „Demo”, więc jeśli na początek chcesz zrobić próbę z kontem demonstracyjnym, kliknij go.

xtb etf rachunek

W pierwszym kroku podajemy adres mailowy oraz ustalamy hasło. Następnie przechodzimy przez kolejne etapy podawania danych i ich weryfikacji. Kiedy już mamy utworzone konto, możemy zalogować się do platformy xStation5.

W oknie rynek wyświetlić możemy wszystkie instrumenty dostępne w ofercie brokera. Możemy też dodawać do ulubionych te, które interesują nas szczególnie. Wyszukujemy lub dodajemy do ulubionych np. dany ETF – wystarczy wpisać symbol, który znajduje się obok jego nazwy na liście na stronie brokera. W symbolu zawarty jest skrót giełdy, na której jest notowany i dostępny przez XTB.

etf na xtb

Aby wydać zlecenie, wystarczy, że określimy wolumen transakcyjny i klikniemy „Buy” (lub „Sell„). Dodatkowo możemy ustawić zlecenie Stop loss lub Take profit. Platforma oraz aplikacje są raczej intuicyjne i nie sprawiają problemów w obsłudze. Do dyspozycji mamy oczywiście wszelkie wykresy i analizy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak obsługiwać xStation5, warto utworzyć wcześniej konto demo, dzięki któremu zapoznamy się ze wszystkimi funkcjami bez ryzykowania prawdziwymi pieniędzmi. Do tego mamy możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych. Kliknij poniżej i otwórz konto demo:

XTB ETF: prowizja i opłaty

XTB chwali się 0% prowizją na inwestycje w fundusze ETF. Co to w praktyce oznacza? Czy faktycznie inwestor nie poniesie żadnych kosztów?

Przede wszystkim postawiony jest jeden główny warunek: 0% prowizji obowiązuje do łącznego obrotu w wysokości 100.000 euro. Powyżej tego progu prowizję zapłacimy, a wyniesie ona 0,2% (minimum 10 euro). Zasadniczo więc jesteśmy w stanie inwestować w ETF-y zupełnie za darmo.

O opłatach za prowadzenie konta była już mowa: wystarczy w ciągu 90 dni wpłacić depozyt i w ciągu 365 dni otworzyć/zamknąć pozycję, żeby nie musieć się przejmować żadnymi dodatkowymi kosztami.

Mimo że mamy do czynienia z polskim domem maklerskim, musimy się liczyć z przewalutowaniem, bowiem inwestycji dokonujemy nie w PLN, a np. w euro. Sama wpłata depozytu nie będzie wiązała się z opłatami, natomiast nałożony jest koszt przewalutowania w wysokości 0,50%. Nie musi on nas zniechęcać, zważywszy, że na ogół ponosimy go jednokrotnie.

Jeśli twoją uwagę przykuły natomiast kontrakty CFD na ETF, muszę cię uprzedzić, że na te nie obowiązuje promocja 0% prowizji. Aby zapoznać się ze szczegółową tabelą opłat dla tych i innych instrumentów na XTB, kliknij poniżej:

Inwestowanie w ETF-y na XTB: ocena ogólna

Podsumowując recenzję domu maklerskiego XTB w odniesieniu do inwestowania w fundusze ETF, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów.

Jeśli korzystasz z XTB w przypadku inwestycji w instrumenty innego rodzaju, inwestowanie w ETF-y z tym brokerem jest zdecydowanie rekomendowane, z uwagi na znaczne ułatwienie i zaoszczędzenie czasu. Do wszystkiego masz dostęp z jednej platformy, która zresztą jest naprawdę porządna. W ostatnim czasie liczba ETF-ów na XTB stale wzrasta i na ten moment oferta jest już na tyle szeroka, że spokojnie jesteś w stanie zdywersyfikować odpowiednio swój portfel w oparciu o ten specyficzny rodzaj funduszy.

Warto jednak porównać XTB z jego głównym zagranicznym konkurentem, jeśli chodzi o ETF-y. Degiro, bo o nim mowa, to lider wśród brokerów, jeśli chodzi o ofertę ETF-ów. Około 200 z nich jest bezprowizyjnych (pod pewnymi warunkami), co można powiedzieć, zrównuje propozycję Degiro i XTB. Trzeba przyznać, że Degiro ma istotną zaletę, mianowicie nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie (PLN-EUR), czego jak wiemy nie można powiedzieć o XTB. Warto jednak dokonać kalkulacji i rozważyć różne metody przelania depozytu, by ocenić, czy rzeczywiście z XTB za dużo stracimy.

Pamiętajmy jeszcze o jednym ważnym argumencie, który w tym wypadku przemawia za XTB. Jako polski dom maklerski wystawia on, w przeciwieństwie do np. Degiro, PIT-8C, który znacznie ułatwia polskiemu inwestorowi rozliczenie podatku. Jeśli natomiast odprowadzamy podatek od wypłaconych dywidend (w przypadku ETF-ów, które prowadzą dystrybucję dywidend, a nie akumulację), to sami odpowiadamy za rozliczenie (bez względu na to, czy broker jest polski, czy też nie).

Nie ulega wątpliwości, że XTB jest jednym z najważniejszych brokerów na polskim rynku, a swoją ofertą ewidentnie próbuje walczyć o klientów z zagraniczną konkurencją. Udaje się to całkiem nieźle, zważywszy, że wachlarz dostępnych instrumentów jest stale poszerzany. Aktualnie, jeśli chcesz inwestować w fundusze ETF z polskim brokerem, XTB będzie najlepszą opcją.

ETF XTB: pytania i odpowiedzi

Ile funduszy ETF dostępnych jest na XTB?

Aktualnie na XTB dostępnych jest 257 funduszy ETF notowanych na giełdach polskiej i europejskich. Pełną listę znajdziesz tutaj.

Jakie prowizje obowiązują na inwestycje w ETF na XTB?

Inwestowanie w ETF (nie CFD) na XTB (oficjalna strona) nie jest obciążone żadną prowizją do łącznego obrotu w wysokości 100.000 euro. Po przekroczeniu tego progu opłata wynosi 0,2% (minimum 10 euro).

Jakie są alternatywy dla XTB, jeśli chodzi o inwestycje w ETF?

W przypadku inwestowania w ETF-y główną alternatywą dla XTB jest zagraniczny broker online Degiro, który ma znacznie szerszy wybór funduszy ETF (niektóre z nich są bezprowizyjne, ale ogólnie prowizja jest bardzo konkurencyjna). Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Czy warto inwestować w ETF z XTB?

Korzystanie z platformy XTB jest intuicyjne i w zasadzie możemy całkowicie uniknąć opłat. Inwestowanie w ETF do łącznego obrotu 100.000 euro nie jest obciążone żadną prowizją, a do wyboru mamy ponad 250 funduszy. Warto zaznaczyć, że polski broker przygotuje dla nas PIT-8C, co ułatwi rozliczenie podatku z inwestycji. Te wszystkie argumenty zdecydowanie przemawiają na korzyść inwestycji w ETF na XTB.

5/5 - (3 votes)