
Interesują cię ETF XTB? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w fundusze ETF za pośrednictwem domu maklerskiego XTB? Dobrze trafiłeś!
Choć inwestowanie w fundusze ETF wciąż nie jest tak powszechnym działaniem wśród tradycyjnych polskich inwestorów, rozwiązanie to znajduje coraz więcej zwolenników. Wiele argumentów przemawia na korzyść tego instrumentu i z pewnością można polecić uwzględnienie go w dobrze skomponowanym portfelu inwestycyjnym.
Im większą popularność zyskują ETF-y, tym więcej brokerów, a także banków przygotowuje odpowiednią ofertę skierowaną do miłośników tego instrumentu. Jednym z nich jest polski dom maklerski XTB, którego propozycja prezentuje się na rynku wyjątkowo korzystnie, zwłaszcza z punktu widzenia polskiego inwestora.
W tym wpisie omówimy sobie dokładnie ofertę XTB związaną z inwestycją w fundusze ETF. Przyjrzymy się zasadom oferty, zrobimy przegląd dostępnych ETF-ów oraz przeanalizujemy opłaty i prowizje. Na koniec zwrócimy uwagę na możliwe alternatywy, oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
Oficjalna strona | https://www.xtb.com/pl |
Liczba ETF-ów | 341 |
Minimalna wartość inwestycji | 10 EUR / 10 USD |
Minimalny depozyt | Brak |
Prowizje ETF | 0% do 100 tys. miesięcznego obrotu, potem 0,2% (min. 10 EUR) |
ETF XTB: zasady oferty
XTB (tu oficjalna strona) czyli X-Trade Broker to jeden z największych domów maklerskich dostępnych polskim użytkownikom. Został założony na początku lat 2000, z główną siedzibą w Warszawie, i posiada licencję KNF. Spółka XTB jest notowana na GPW. Specjalizuje się w forex, ale za jego pośrednictwem kupimy także ETF.

Za chwilę przyjrzymy się szczegółowo oferowanym przez brokera ETF-om. Póki co przedstawmy jeszcze kilka ogólnych informacji na temat XTB, które pozwolą ci już na początkowym etapie zorientować się, na jakich zasadach inwestor korzysta z jego usług.
Konto na XTB założymy bezpłatnie i bezpłatnie będziemy je też prowadzić. Warunkiem jest przeprowadzenie operacji w ciągu 365 dni i wpłacenie depozytu w ciągu 90 dni od otwarcia konta (nie ma minimalnego depozytu).
Alternatywnie mamy też do dyspozycji bezpłatne konto demo, gdzie znajdziemy również trading academy – bazę wiedzy dla początkujących inwestorów. Załóż je teraz, klikając tutaj, i poznaj możliwości i funkcje platformy do inwestowania od XTB.
Z serwisu korzystamy za pośrednictwem platformy xStation5 lub aplikacji mobilnej xStation mobile. Możemy również pobrać aplikację desktopową.
Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne, a dodatkowe poczucie bezpieczeństwa zapewnia nam przydzielony opiekun. Dział obsługi klienta dostępny jest w całości w języku polskim, 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu.
Z jednego konta mamy dostęp do wszystkich funduszy ETF, co umożliwia nam inwestowanie m.in. w globalne spółki, towary, nieruchomości i obligacje. Platforma wyposażona jest również w zaawansowany skaner ETF-ów.
XTB: lista ETF i polecane fundusze
Na XTB dostępnych jest ponad 300 ETF-ów (rzeczywistych) oraz kontrakty CFD na ETF-y (obecnie 157). Te drugie umożliwiają stosowanie dźwigni finansowej, dlatego zarezerwowane są raczej dla bardziej doświadczonych traderów. Skupimy się zatem na tych pierwszych.

Aktualnie liczba dostępnych na XTB ETF wynosi 341 (na obrazku widzisz pogląd części listy opublikowanej na oficjalnej stronie XTB). Są to fundusze notowane zarówno na rodzimej GPW (o polskich ETF-ach możesz przeczytać w tym wpisie), jak i na giełdach europejskich.
Dla większości z nich godziny handlu wyznaczone są na od 9:00 do 17:30. Minimalna wartość zlecenia wynosi 10 EUR lub 10 USD.
Poniżej natomiast możesz zapoznać się z prezentacją niektórych funduszy ETF dostępnych za pośrednictwem XTB, które są szczególnie warte uwagi:
- iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks MSCI World, zawierający główne akcje z 23 rozwiniętych krajów z całego świata. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,20%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej;
- iShares NASDAQ 100 UCITS ETF (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks Nasdaq 100, który obejmuje 100 największych i najszybciej rozwijających się amerykańskich spółek technologicznych. Roczne koszty wynoszą 0,33%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej i brytyjskiej;
- iShares Core MSCI Europe UCITS ETF (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks MSCI Europe, zawierający główne akcje z 15 uprzemysłowionych krajów Europy. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,12%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie holenderskiej;
- Amundi MSCI Emerging Markets UCITS (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący indeks MSCI Emerging Markets czyli inwestujący w akcje rynków rozwijających się z całego świata. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,20%, a replikacja jest syntetyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie niemieckiej;
- iShares Physical Gold ETC (Acc EUR) – ETF akumulujący dywidendy, replikujący notowania złota. Roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,15%, a replikacja jest fizyczna. Na XTB dostępny jest na giełdzie brytyjskiej.
Poza tym na liście znajdziemy jeszcze wiele innych ETF-ów, reprezentujących inne kategorie. Są tu m.in. ETF-y notowane na polskiej giełdzie, np. Beta WIG20TR czy Beta ETF WIG20lev.
Niektóre ETF-y ograniczone są do jednego kraju (np. iShares MSCI China A UCITS ETF USD) albo do jednego sektora rynku (np. iShares Automation & Robotics UCITS czy Lyxor Euro Stoxx Banks UCITS). Dostępne są nie tylko ETF-y akcyjne, ale i obligacyjne (np. iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS).
Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.
Inwestowanie w ETF na XTB w praktyce
Przyjrzyjmy się teraz, jak krok po kroku dokonać inwestycji w ETF-y za pośrednictwem brokera XTB. Zacznijmy od tego, że trzeba przejść do strony głównej, a następnie w prawym górnym rogu kliknąć przycisk „Otwórz konto„.
Obok znajduje się przycisk „Demo”, więc jeśli najpierw chcesz zrobić próbę z kontem demonstracyjnym, kliknij go.

W pierwszym kroku podajemy adres mailowy oraz ustalamy hasło. Następnie przechodzimy przez kolejne etapy podawania danych i ich weryfikacji. Kiedy już mamy utworzone konto, możemy zalogować się do platformy xStation5.
W oknie rynek wyświetlić możemy wszystkie instrumenty dostępne w ofercie brokera. Możemy też dodawać do ulubionych te, które interesują nas szczególnie.
Wyszukujemy lub dodajemy do ulubionych np. dany ETF – wystarczy wpisać symbol, który znajduje się obok jego nazwy na liście na stronie brokera. W symbolu zawarty jest skrót giełdy, na której jest notowany i dostępny przez XTB.

Aby wydać zlecenie, wystarczy, że określimy wolumen transakcyjny i klikniemy „Buy” (lub „Sell„). Dodatkowo możemy ustawić zlecenie Stop loss lub Take profit. Platforma oraz aplikacje są raczej intuicyjne i nie sprawiają problemów w obsłudze. Do dyspozycji mamy oczywiście wszelkie wykresy i analizy.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jak obsługiwać xStation5, warto utworzyć wcześniej konto demo. Dzięki niemu zapoznamy się ze wszystkimi funkcjami bez ryzykowania prawdziwymi pieniędzmi. Do tego mamy możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych. Kliknij poniżej i otwórz konto demo:
XTB ETF: prowizja i opłaty
XTB chwali się 0% prowizją na inwestycje w fundusze ETF. Co to w praktyce oznacza? Czy faktycznie inwestor nie poniesie żadnych kosztów?
Postawiony jest jeden główny warunek: 0% prowizji obowiązuje do łącznego obrotu w wysokości 100.000 euro. Powyżej tego progu prowizję zapłacimy, a wyniesie ona 0,2% (minimum 10 euro). Zasadniczo więc jesteśmy w stanie inwestować w ETF-y zupełnie za darmo.
O opłatach za prowadzenie konta była już mowa: wystarczy w ciągu 90 dni wpłacić depozyt i w ciągu 365 dni otworzyć/zamknąć pozycję, żeby nie musieć się przejmować żadnymi dodatkowymi kosztami.
Mimo że mamy do czynienia z polskim domem maklerskim, musimy się liczyć z przewalutowaniem, bowiem inwestycji dokonujemy nie w PLN, a np. w euro.
Sama wpłata depozytu nie będzie wiązała się z opłatami, natomiast nałożony jest koszt przewalutowania w wysokości 0,50%. Nie musi on nas zniechęcać, zważywszy, że na ogół ponosimy go jednokrotnie.
Jeśli twoją uwagę przykuły natomiast kontrakty CFD na ETF, muszę cię uprzedzić, że na te nie obowiązuje promocja 0% prowizji. Aby zapoznać się ze szczegółową tabelą opłat dla tych i innych instrumentów na XTB, kliknij poniżej:
Inwestowanie w ETF-y na XTB: ocena ogólna
Podsumowując recenzję domu maklerskiego XTB w odniesieniu do inwestowania w fundusze ETF, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów.
Jeśli korzystasz z XTB w przypadku inwestycji w instrumenty innego rodzaju, inwestowanie w ETF-y z tym brokerem jest zdecydowanie rekomendowane. Do wszystkiego masz dostęp z jednej platformy, która zresztą jest naprawdę porządna.
W ostatnim czasie liczba ETF-ów na XTB stale wzrasta i na ten moment oferta jest już na tyle szeroka, że spokojnie jesteś w stanie zdywersyfikować odpowiednio swój portfel w oparciu o ten specyficzny rodzaj funduszy.
Warto jednak porównać XTB z jego głównym zagranicznym konkurentem. Degiro, bo o nim mowa, to lider wśród brokerów, jeśli chodzi o ofertę ETF-ów. Około 200 z nich stanowi tzw. Core Selection. Oznacza to, że nie ma standardowej prowizji, a jedynie opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro.
Trzeba przyznać, że Degiro ma istotną zaletę, mianowicie nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie (PLN-EUR), czego nie można powiedzieć o XTB. Warto jednak dokonać kalkulacji i rozważyć różne metody przelania depozytu, by ocenić, czy rzeczywiście z XTB za dużo stracimy.
Pamiętajmy jeszcze o jednym ważnym argumencie, który przemawia za XTB. Jako polski dom maklerski wystawia on, w przeciwieństwie do np. Degiro, PIT-8C, który znacznie ułatwia polskiemu inwestorowi rozliczenie podatku.
Jeśli natomiast odprowadzamy podatek od wypłaconych dywidend, sami odpowiadamy za rozliczenie (bez względu na to, czy broker jest polski, czy też nie).
Nie ma wątpliwości, że XTB jest jednym z najważniejszych brokerów na polskim rynku. Swoją ofertą ewidentnie próbuje walczyć o klientów z zagraniczną konkurencją. Udaje się to całkiem nieźle, a wachlarz dostępnych instrumentów jest stale poszerzany. Aktualnie, jeśli chcesz inwestować w ETF z polskim brokerem, XTB będzie najlepszą opcją.
Zalety
- Natychmiastowa wypłata gotówki
- Brak konieczności podawania danych osobowych
Wady
- Najmniej opłacalne rozwiązanie
- Brak dodatkowych udogodnień
ETF XTB: pytania i odpowiedzi
Aktualnie na XTB dostępnych jest 341 funduszy ETF notowanych na giełdach polskiej i europejskich. Pełną listę znajdziesz tutaj.
Inwestowanie w ETF (nie CFD) na XTB (oficjalna strona) nie jest obciążone żadną prowizją do łącznego obrotu w wysokości 100.000 euro. Po przekroczeniu tego progu opłata wynosi 0,2% (minimum 10 euro).
W przypadku inwestowania w ETF-y główną alternatywą dla XTB jest zagraniczny broker online Degiro, który ma znacznie szerszy wybór funduszy ETF (niektóre z nich są mają tylko opłatę manipulacyjną, ale ogólnie prowizja jest bardzo konkurencyjna). Więcej przeczytasz o tym tutaj.
Korzystanie z platformy XTB jest intuicyjne i w zasadzie możemy całkowicie uniknąć opłat. Inwestowanie w ETF do łącznego obrotu 100.000 euro nie jest obciążone żadną prowizją, a do wyboru mamy ponad 340 funduszy. Warto zaznaczyć, że polski broker przygotuje dla nas PIT-8C, co ułatwi rozliczenie podatku z inwestycji. Te wszystkie argumenty zdecydowanie przemawiają na korzyść inwestycji w ETF na XTB.