eToro crypto: dostępne kryptowaluty, koszty i działanie tradingu krypto

1114
etoro crypto

Szukasz więcej informacji na temat inwestowania i handlowania w eToro crypto? Chcesz dowiedzieć się, jakie kryptowaluty są dostępne na eToro i ile wynoszą opłaty w przypadku ich zakupu? Jesteś we właściwym miejscu!

eToro to jeden z typowych brokerów online, odpowiedni zarówno do handlowania, jak i do inwestowania na rynkach finansowych na dłuższą metę. W ofercie jest również giełda exchange oraz portfel kryptowalut – i faktycznie, eToro crypto jest jedną z najbardziej kompletnych opcji, jeśli insteresują nas Bitcoiny i świat kryptowalut.

W tym wpisie przyjrzymy się wszystkim aspektom związanym z handlem kryptowalutami na eToro: od dostępnych kryptowalut, po możliwości otwierania długich (kupno) i krótkich (sprzedaż) pozycji, używanie dźwigni finansowej oraz opłaty pobierane przez tego brokera online za przeprowadzone operacje.

Od razu chcę cię zapewnić, że eToro to poważny i godny zaufania broker, który nie pobiera żadnej miesięcznej opłaty za prowadzenie twojego konta. Możesz także otworzyć darmowe konto demo, by wstępnie zaznajomić się z platformą i na próbę nabyć kryptowaluty za wirtualne pieniądze.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

eToro Crypto: jak działa platforma?

eToro (tu oficjalna strona) to platforma multi-asset, która pozwala na wygodne inwestowanie w akcje, Forex, ETF, indeksy, surowce, a także kryptowaluty. Jako jedna z pierwszych wprowadziła kryptowaluty w świat tradingu mainstreamowego, umożliwiając swoim klientom kupowanie i sprzedawanie Bitcoinów już w 2013 roku.

etoro krypto

Aktualna oferta eToro dotycząca kryptowaluty jest naprawdę bardzo szeroka: poza platformą tradingową ostatnio udostępniono inwestorom również giełdę Exchange dla kryptowalut oraz portfel eToro Wallet służący do przechowywania wirtualnych pieniędzy. Przyjrzyjmy się dokładniej tym produktom:

  • Platforma inwestytycjna: klasyczna platforma brokera eToro, która pozwala na inwestowanie w kontrakty CFD dla głównych światowych kryptowalut, również za pośrednictwem darmowego konta demo, gwarantując zero opłat i zredukowany spread. Przez platformę inwestycyjną możesz otworzyć krótkie pozycje (czyli celując w osiągnięcie zysku w przypadku spadku ceny danej kryptowaluty), kopiować operacje innych użytkowników lub inwestować w gotowe, prawdziwe portfele kryptowalutowe.
  • eToroX: w celu poszerzenia swojej oferty w dziedzinie kryptowaluty w 2019 roku eToro stworzył giełdę Exchange eToroX oraz portfel kryptowalutowy eToro Wallet. Dzięki temu możemy kupować, przechowywać, otrzymywać i wysyłać w prosty i wygodny sposób ponad 120 prawdziwych kryptowalut (nie CFD). Aby utworzyć konto na eToroX, musisz wcześniej zarejestrować się na standardowej platformie eToro.

Dzięki portfelowi w końcu stało się możliwe przesyłanie Bitcoinów i innych kryptowalut wewnątrz platformy eToro i poza nią. Możesz np. kupić Bitcoiny na eToro, a następnie wysłać je na inną giełdę lub na fizyczny portfel kryptowalutowy. Alternatywnie będziesz mógł przenieść na eToro kryptowaluty, które już posiadasz.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

eToro: kryptowaluty dostępne na stronie

Platforma inwestycyjna eToro oferuje użytkownikom szeroki wybór najbardziej popularnych na świecie kryptowalut, którymi można handlować lub w które można zainwestować na dłuższy okres.

Dostępnych na eToro kryptowalut jest obecnie 42, ale liczba ta stale jest modyfikowana, podobnie jak zakres oferty platformy związanej z kryptowalutami. Poniżej znajduje się wykaz ze strony brokera:

  • Bitcoin (BTC): Jako największa pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluta świata Bitcoin uważany jest za pierwsze wdrożenie technologii łańcucha bloków (blockchain) na dużą skalę.
  • Ethereum (ETH): Ethereum zdobyło międzynarodowe uznanie oraz wsparcie gigantów technologicznych, takich jak Microsoft czy Intel. Oprócz płatności Ethereum wspiera również „inteligentne kontrakty”.
  • Bitcoin Cash (BCH): Celem „hard forku”, w rezultacie którego powstał Bitcoin Cash, było rozwiązanie występującego w przypadku Bitcoina problemu zaległości w transakcjach — nowa waluta ma ośmiokrotnie większy rozmiar bloku.
  • Ripple (XRP): Kryptowaluta powiązana z platformą Ripple. Jej głównym celem jest ułatwienie wymiany innych walut, szczególnie trudnych do dopasowania par. XRP działa na zasadzie pomostu w procesie wymiany.
  • Ethereum Classic (ETC): Chociaż kapitalizacja rynkowa Ethereum Classic jest znacznie niższa niż w przypadku nowego Ethereum, nadal jest to popularna kryptowaluta.
  • Litecoin (LTC): Pierwsza kryptowaluta, w ramach której wdrożono SegWit, metodę przyspieszania transakcji bez narażania bazowej technologii łańcucha bloków.
  • Dash (DASH): Bazując na technologii Bitcoina, dodatkowa infrastruktura Dasha umożliwia szybsze transakcje i większą płynność, choć w odróżnieniu od innych kryptowalut, Dash jest zdecentralizowaną organizacją autonomiczną (DAO).
  • Stellar Lumeny (XLM): Jako kryptowaluta oparta na unikatowym algorytmie konsensualnym, Stellar może ułatwiać transakcje pomiędzy wieloma walutami — zarówno fiducjarnymi, jak i cyfrowymi.
  • NEO (NEO): Znane również jako „chińskie Ethereum” NEO zostało zaprojektowane tak, aby można je było łatwo modyfikować — jednocześnie wykluczono możliwość wprowadzania forków.
  • EOS (EOS): Po wprowadzeniu EOS szybko stał się jedną z dziesięciu największych kryptowalut, z potężną infrastrukturą open-source zdolną do obsługi tysięcy aplikacji zdecentralizowanych na skalę komercyjną (DApps).
  • Cardano (ADA): Zainspirowane przez Ethereum Cardano wyróżniło się dwuwarstwową strukturą z oddzielnymi warstwami, w przeciwieństwie do Ethereum, w przypadku którego warstwy są ze sobą splecione.
  • IOTA (MIOTA): Oparta na opatentowanym „bezblokowym” łańcuchu bloków zwanym Tangle IOTA toruje drogę do zdecentralizowanej sieci zasilającej Internet Rzeczy (IoT).
  • Zcash (ZEC): Zcash szyfruje zawartość zabezpieczanych transakcji, zapewniając poufność nadawcy, odbiorcy i przekazywanej kwoty.
  • TRON (TRX): Tron ma na celu stworzenie zdecentralizowanej alternatywy dla cyfrowej dystrybucji treści w oparciu o jeden z największych na świecie systemów operacyjnych opartych na łańcuchu bloków.
  • Tezos (XTZ): Debiut Tezos we wrześniu 2018 r. był jednym z największych w historii kryptoaktywów — umożliwił pozyskanie rekordowej sumy 232 mln USD.
  • Binance Coin (BNB): BNB kryptowaluta użytkowa, która umożliwia użytkownikom odblokowywanie zniżek od opłat giełdowych w przypadku transakacji zawieranych na giełdzie Binance.
  • Polkadot (DOT): Kryptowaluta powstała w oparciu o Ethereum, z myślą o działaniu jako platforma łącząca różne architektury blockchain, z silnym naciskiem na kontrakty smart.
  • Compound (COMP): Compound to protokół DeFi (Finanse Zdecentralizowane), który określa stopę oprocentowania pomiędzy aktywami cyfrowymi bazującymi na Ethereum i pozwala użytkownikom zarabiać na odsetkach z kryptowalut.
  • Chainlink (LINK): To technologia używana w celu połączenia różnych struktur łańcucha bloków, wspierająca wymianę danych pomiędzy nimi.
  • Uniswap (UNI): Uniswap to protokół zdecentralizowany służący do tradingu, znany ze swojej roli w ułatwieniu automatycznego tradingu tokenów DeFi (Finanse Zdecentralizowane).
  • Yearn.finance (YFI): YFI to token ERC-20 od yearn.finance (yEarn), który rządzi jego ekosystemem. W procesie swojej ewolucji yearn.finance stał się zbiorem protokołów, który ma na celu maksymalizację rocznych procentowych zarobków (APY) związanych z kryptowalutami.
  • Dogecoin (DOGE): Stworzony w 2013 w zasadzie dla żartu Dogecoin stał się dziś jedną z główych kryptowalut. Jego logo zainspirowane jest słynnym memem z pieskiem rasy Shiba Inu.
  • Aave (AAVE): AAVE to protokół blockchain, wraz z powiązaną kryptowalutą o tej samej nazwie, powstały w celu wynagrodzenia inwestorów w ramach systemu automatycznych pożyczek.
  • Decentraland (MANA): Decentraland określa siebie jako platformę wirtualnej rzeczywistości wpieraną przez blockchain Ethereum, która pozwala użytkownikom tworzyć, wypróbowywać i spieniężać treści i aplikacje.
  • Maker (MKR): Łatwy dostęp dla każdego do rynku pieniężnego sprawił, że kryptowaluta określana jest mianem pierwszej kryptowaluty bez uprzedzeń. Jest to stablecoin (wartość 1$).
  • Filecoin (FIL): Zdecentralizowana sieć służąca do udostępniania wolnej przestrzeni dyskowej i projekt bazujący na technologii blockchain.
  • Algorand (ALGO): Rozwijana na bazie najnowszych odkryć naukowych zdecentralizowana kryptowaluta oraz platforma do dokonywania płatności. Wyróżnia ją szybkość.
  • Cosmos (ATOM): Technologia typu open source działająca na bazie blockchain. Wykorzystuje kryptografię w celu zdecentralizowanego przesyłania danych pomiędzy sieciami blockchain.
  • Solana (SOL): prawdopodobnie najszybszy i najbardziej wydajny blockchain ze wszystkich, reprezentujący jeden z najszybciej rozwijających się ekosystemów w świecie kryptowalut.
  • Enjin (ENJ): Bazuje na blockchainie Ethereum. Przeznaczony przede wszystkim dla środowiska gamingowego, mający na celu zmniejszenie opłat i przeciwdziałanie oszustwom.
  • Basic Attention Token (BAT): Token oparty na blockchainie Ethereum. Jednym ze współautorów jest współzałożyciel Mozzili i twórca JavaScript. Jego celem jest rozwiązywanie problemów związanych z cyfrową reklamą.
  • Polygon (MATIC): Protokół, którego celem jest budowanie i łączenie sieci blockchain kompatybilnych z Ethereum. Służy do zapewnienia szybszych i tańszych transakcji Ethereum.
  • Spark (FLR): Dystrybuowany od końca 2020 roku. Sieć Flare zajmująca się inteligentnymi kontraktami wykorzystuje Spark do pełnienia najważniejszych funkcji dla samej sieci.
  • Shiba (in millions) (SHIBxM): Shiba Inu, kryptowaluta uznawana za alternatywę dla Dogecoina. Na eToro występuje w formie in millions, czyli wielu milionów, co ma ułatwić zrozumienie cen krypto.
  • Chiliz (CHZ): Wiodąca cyfrowa waluta do tokenizacji sportu. Powiązana z platformą dla fanów sportu Socios.com.
  • The Graph (GRT): Token Ethereum obsługujący zdecentralizowany protokół The Graph służący do indeksowania i wyszukiwania danych z łańcuchów bloków.
  • 1inch (1INCH): Sieć łącząca trzy oddzielne zdecentralizowane protokoły, mająca na celu zwiększenie opłacalności transakcji wymian.
  • Curve (CRV): Kryptowaluta zdecentralizowanej giełdy Curve Finance, zoptymalizowanej pod kątem wymiany między stablecoinami.
  • Celo (CELO): Oparty na Ethereum łańcuch bloków typu open source proof of stake, służący do obsługi stablecoinów i aktywów tokenizowanych.
  • SushiSwap (SUSHI): Token Ethereum obsługujący zdecentralizowaną giełdę kryptowalutową i automatycznego animatora rynku opartego na Ethereum o tej samej nazwie.
  • Quant (QNT): Token Ethereum, używany do obsługi rozwiązań oprogramowania dla przedsiębiorstw marki Overledger firmy Quant Network.
  • Axie Infinity (AXS): Kryptowaluta spółki Axis Capital Holdings Ltd oferującej produkty ubezpieczeniowe na całym świecie.
etoro kryptowaluty

Poza kryptowalutami na eToro dostępne są również instrumenty pochodne, bardzo zbliżone do Forex, które pozwalają inwestować w zmiany między kryptowalutami a innymi aktywami. Spójrzmy poniżej:

  • Pary surowcowe: to instrumenty, które pozwalają ci zainwestować w zmiany między kryptowalutami a surowcami. Aktualnie dostępny jest tylko GOLDBTC czyli para złoto/Bitcoin.
  • Pary kryptowalutowe: w tym wypadku mamy do czynienia z inwestowaniem w zmiany między różnymi kryptowalutami, analogicznie do crossów walutowych (jak np. zmiana EUR/USD). Przykładem w tej kategorii może być ETHBTC czyli Ethereum i Bitcoin.
  • Pary walutowe: ostatnią możliwością jest cross kryptowalut z walutami tradycyjnymi. Możesz np. zainwestować w BTCEUR czyli cross Bitcoina i euro albo BTCJPY czyli cross Bitcoina i japońskiego jena. W tej kategorii dostępnych jest ponad 60 aktywów.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

eToro CopyPortfolio

Kolejną możliwością inwestowania w kryptowaluty za pośrednictwem eToro jest partycypacja w specjalnym CopyPortfolio. CopyPortfolio to narzędzie stworzone i sterowane przez eToro, wewnątrz którego obecne są różne instrumenty finansowe. Inwestor może zdecydować się „kopiować” jeden z tych portfelów tak, by automatycznie inwestować w te same aktywa, które zawiera ów portfel.

Dla każdego CopyPortfolio otrzymujesz pakiet informacji:

  • Krótki opis tekstowy portfela;
  • Zysk osiągnięty przez portfel w zeszłym roku;
  • Poziom ryzyka (w skali od 1 do 10, im wyższy poziom, tym większe ryzyko);
  • Aktywa zawarte w portfelu.

eToro udostępnia inwestorom różne typy CopyPortfolio, a jeden z nich jest przeznaczony dla kryptowalut. Nazywa się CryptoPortfolio. Możesz zobaczyć jego kompozycję na obrazku poniżej:

etoro kryptowaluta

Możliwe jest również inwestowanie w CopyPortfolio, które zawierają tylko pewien procent inwestycji w kryptowaluty, a oprócz tego inne klasy aktywów. Dla przykładu, CopyPortfolio o nazwie FuturePayments pozwala ci zainwestować zarówno w kryptowaluty, jak i w akcje.

Część akcyjna zawiera akcje firm zajmujących się systemami płatności online: od kart kredytowych taki jak Visa, po portale płatności online jak PayPal. Część odnosząca się do kryptowalut zawiera głównie Bitcoin, Ripple, Litecoin i Dash.

etoro cryptocurrency fees

Trzecim rodzajem CopyPortfolio na eToro jest CryptoEqual, który pozwala na dywersyfikację między 14 głównymi kryptowalutami. Jak sama nazwa wskazuje, w portfelu każda kryptowaluta jest mniej więcej równoważna. Tak więc inwestujemy w równych proporcjach zarówno w Bitcoiny, jak i w mniej popularny kryptowaluty.

etoro crypto fees

Te instrumenty finansowe stanowią doskonałą i jedyną w swoim rodzaju metodę inwestowania w kryptowaluty w sposób zdywersyfikowany, co choć trochę zmniejsza ryzyko związane z ogromnymi wahaniami kryptowalut. Pamiętaj jednak, że każdy CopyPortfolio wymaga minimalnej kwoty inwestycji, w przedziale od 1000 do 5000 dolarów.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Tak czy inaczej pamiętaj, że inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane prawnie w niektórych krajach Unii Europejskiej i w Wielkiej Brytanii. Nie jest przewidziana ochrona dla inwestorów, a twój kapitał potencjalnie narażony jest na ryzyko.

Jak kupować kryptowaluty na eToro?

Przejdźmy do części bardziej praktycznej: zobaczmy, jak kupić kryptowaluty na eToro, i wyjaśnijmy funkcjonowanie platformy, która ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo prosta i intuicyjna.

Po pierwsze, w twoim kokpicie eToro musisz najechać kursorem na menu po lewej i kliknąć „Rynki„, aby wyświetlić wszystkie dostępne instrumenty finansowe.

Zostaniesz przekierowany do widoku (takiego jak poniżej), gdzie będziesz mógł wybrać między różnymi kategoriami inwestycji. W tym wypadku wybierz „Crypto„.

etoro crypto menu

Zostaniesz przekierowany do strony, która prezentuje dostępne na eToro kryptowaluty oraz inne opcje inwestowania, o których już wspominaliśmy, jak pary i crossy kryptowalut.

Aby kupić dowolną kryptowalutę, musisz kliknąć na pole odnoszące się do kupna czyli oznaczone literą K.

etoro crypto wallet

Klikając np. na Bitcoin, przejdziesz do strony, gdzie będziesz mógł złożyć zlecenie. Przycisk, który widzisz po prawej (napis „Działaj”), pozwoli ci natychmiastowo zainwestować określoną kwotę lub ustawić zlecenie, np. wtedy, gdy cena osiągnie dany próg.

Musisz zatem ustalić, ile chcesz zainwestować. Masz dwie możliwości wyboru wartości:

  • Ilość (ile chcesz zainwestować)
  • Jednostki (ile jednostek chcesz kupić)
etoro wallet crypto

Zakup kryptowalut na eToro (bez dźwigni finansowej lub z dźwignią jednokrotną) nie jest obciążony dziennymi opłatami (overnight). Aktualnie na wszystkie kryptowaluty została nałożona jednakowa prowizja w wysokości 1%.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Jak sprzedawać kryptowaluty na eToro?

Z eToro możesz też sprzedawać kryptowaluty: zarówno zamykając pozycje, które wcześniej otworzyłeś, jak i „sprzedając” kryptowaluty, których nawet nie posiadasz. W tym wypadku celujesz w spadek ich wartości, co nazywamy otwarciem krótkiej pozycji.

Na stronie, gdzie widzisz wszystkie dostępne na rynku eToro kryptowaluty, kliknij S, by sprzedać. Znajdziesz się na analogicznej stronie w stosunku do tej dotyczącej sprzedaży, tyle, że teraz podświetlony będzie napis „Sprzedaj”.

Aby kontynuować, musisz określić kapitał, który chcesz zainwestować.

etoro wallet

Otwarcie krótkich pozycji, w przeciwieństwie do otwierania pozycji długich dla kupna, podlega dziennym opłatom czyli tzw. overnight.

W tym przykładzie otwarcie pozycji krótkiej przy podanej ilości $200,00 oznacza ponoszenie dziennej opłaty w wysokości $0,05. W weekend opłata jest potrójna i wynosi $0,15 dziennie.

To i tak bardzo niskie opłaty, jeśli porównamy je z innymi brokerami online oferującymi otwieranie krótkich pozycji dla kryptowaluty. W każdym razie radzę ci sprzedawać kryptowaluty na eToro tylko, jeśli faktycznie wiesz, co robisz.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

eToro Crypto: opłaty

Zbliżając się do końca tego artykułu poświęconemu inwestowaniu w kryptowaluty na eToro, porozmawiajmy jeszcze chwilę o opłatach narzuconych przez tego brokera online.

Wcześniej broker przewidywał spread, który był zmienny w zależności od danej kryptowaluty. Aktualnie wprowadził jednakową, stałą opłatę w wysokości 1%.

W przypadku operacji krótkich do powyższej prowizji doliczana jest jeszcze opłata dzienna czyli overnight.

Ogólnie rzecz biorąc, możemy uznać, że eToro to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chodzi o kupowanie kryptowaluty, przede wszystkim Bitcoinów. Opłata, choć stała, jest nadal korzystna.

Jeśli chcesz otworzyć konto demo na eToro, w celu zapoznania się z platformą i wypróbowania różnych operacji na kwotę przydzielonych ci 100.000 wirtualnych dolarów, kliknij tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Ile kryptowalut jest dostępnych na eToro?

Aktualnie na stronie brokera dostępne są 23 kryptowaluty: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Dash Coin, Litecoin, Stellar Lumens, NEO, EOS, Cardano, IOTA, Zcash, TRON, Tezos, Binance Coin, Compound, Chainlink, Uniswap, Yearn.finance, Dogecoin, Aave i Decentraland.

Jakie są opłaty na eToro dla Bitcoina?

eToro nakłada aktualnie stałą opłatę w wysokości 1%. Jest ona jednakowa dla wszystkich kryptowalut, w tym dla Bitcoina.

Czy na eToro znajdziemy portfel kryptowalutowy lub giełdę exchange?

Tak, eToro ostatnio wprowadził swój własny portfel, który nazywa się eToroX, dzięki któremu możemy zarządzać kryptowalutami, przechowywać je, otrzymywać i wysyłać. Aby zacząć korzystanie z eToroX, musisz utworzyć standardowe konto na eToro, klikając tutaj.

Disclaimer: eToro to platforma multi-asset oferująca zarówno inwestycje w akcje i kryptowaluty, jak i kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki historyczne nie mają wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Copy Trading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Kryptoaktywa są niestabilnymi instrumentami, które mogą wahać się w bardzo krótkim przedziale czasu, a zatem nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel aktywami kryptograficznymi nie jest regulowany i dlatego nie jest monitorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.

5/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.