Fellow Finance: recenzja serwisu dla inwestorów i pożyczkobiorców

1050
fellow finance

Jak działa Fellow Finance? Jaki zysk może przynieść inwestorom? Na jakiej zasadzie udziela pożyczek?

Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie, poświęconym popularnej w Polsce platformie pożyczek społecznościowych (p2p) Fellow Finance. Znajdziesz tu pełną recenzję tego serwisu, która pozwoli ci lepiej go poznać i zdecydować, czy Fellow Finance ma ci coś interesującego do zaoferowania.

Przyjrzymy się, czym tak naprawdę jest Fellow Finance, zobaczymy, jak się zarejestrować na platformie i spróbujemy ocenić jej bezpieczeństwo zarówno w punktu widzenia inwestora, jak i pożyczkobiorcy. Oszacujemy potencjalne zyski i omówimy szczegółowo funkcjonowanie tego serwisu. W podsumowaniu znajdziesz też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Po lekturze tego artykułu nie powinieneś mieć wątpliwości, czy Fellow Finance to rozwiązanie dla ciebie. Jeśli chcesz już teraz uzyskać więcej informacji o tym serwisie, przejdź do oficjalnej strony Fellow Finance.

Oficjalna stronahttps://www.fellowfinance.pl/
SpecjalizacjaPożyczki społecznościowe p2p, pożyczki dla firm
Średnia roczna stopa zwrotu6-9%
OpłatyBrak
Rynek wtórnyTak

Czym jest Fellow Finance? Recenzja

Fellow Finance (tu oficjalna strona) to fińska platforma powstawała w 2013 i działająca od 2014 roku. Jest to serwis typu marketplace obsługujący pożyczki społecznościowe, który należy do najbardziej rozpowszechnionych w Europie północnej.

Przez platformę zainwestowano już ponad 720 milionów euro w pożyczki typu P2P (peer-to-peer), P2B (peer-to-business) i crowdfactoring (finansowanie faktur).

fellow finance pożyczki społecznościowe

W praktyce, większość operacji na platformie to pożyczki P2P czyli pożyczenie przez inwestora pieniędzy prywatnemu pożyczkobiorcy, krótko- lub długoterminowo (od kilku miesięcy do kilku lat), z odpowiednim oprocentowaniem, które zależy od wielu czynników.

Jeśli chodzi o perspektywę pożyczkobiorcy, to ma on do dyspozycji pożyczki społecznościowe ratalne, pożyczki na remont oraz wspomniane finansowanie faktur. O ich szczegółach powiemy sobie w kolejnych akapitach.

Aktualnie Fellow Finance jest liderem w swojej kategorii. Dwie siedziby firmy znajdują się w Polsce, co sprawia, że platforma jest znana i popularna na rodzimym rynku. Korzysta z niej blisko milion pożyczkobiorców i kilkanaście tysięcy inwestorów.

Jak zarejestrować się na Fellow Finance?

Procedura rejestracji na Fellow Finance jest relatywnie prosta. Na stronie głównej (znajdziesz ją tutaj) kliknij „Zarejestruj się” (znajduje się na górze po prawej stronie, pod przyciskiem logowania). Przejdziesz do poniższego widoku:

fellow finance rejestracja

Kliknij na „Zarejestruj się jako inwestor„, by rozpocząć procedurę rejestracji. Poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądają kolejne kroki:

fellow finance utwórz konto

Zdecyduj, czy chcesz inwestować jako osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo i wskaż kraj zamieszkania. Po kliknięciu przycisku „Dalej”, przejdziesz do właściwego formularza rejestracji. W przypadku rejestrowania się jako osoba fizyczna zostaniesz poproszony o uzupełnienie poniższych danych:

 • Imię, nazwisko, PESEL
 • Adres, narodowość i język
 • Numer telefon, adres e-mail, numer rachunku bankowego (opcjonalnie)
 • Waluta inwestycji i waluta sprawozdawcza
 • Rezydencja podatkowa
 • Zgoda na przetwarzanie danych

Po dokończeniu rejestracji, przed przystąpieniem do inwestowania, będziesz musiał przejść weryfikację tożsamości poprzez dostarczenie zdjęcia dokumentu tożsamości i informacji o twoich finansach, zgodnie z normami AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy).

Jeśli natomiast chcesz uzyskać pożyczkę, będziesz musiał złożyć wniosek. Określasz kwotę i okres pożyczki, a następnie podajesz swoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, telefon, e-mail, numer konta bankowego).

Weryfikacja odbywa się za pomocą systemu Kontomatik, który wykorzystuje system bankowości internetowej. Informacje o tobie będą dalej weryfikowane w systemach BIK i BIG w calu oceny zdolności kredytowej.

Konto demo na Fellow Finance

Jeśli póki co nie jesteś pewny, czy chcesz utworzyć konto na Fellow Finance, możesz skorzystać z konta demo i przekonać się, czy ta platforma jest dla ciebie.

Możesz przejść do niego ze strony głównej, klikając ponownie „Zarejestruj się”, a następnie wybierając opcję „Zapoznaj się z inwestowaniem bez rejestracji przy użyciu profilu demo. Zobacz przykładowy portfel„.

fellow finance inwestycje

Zostaniesz automatycznie przekierowany do próbnego, symulowanego konta, na którym widać przykładowe transakcje. Pamiętaj, żeby zmienić na górze język (automatycznie będzie to fiński, ale jest i polska wersja).

Konto demo pozwoli ci zapoznać się z wszystkimi funkcjami tej platformy. Możesz przejść do wszystkich głównych sekcji, od tej podsumowującej, do tej związanej z inwestycjami i twoim portfelem.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo dobrze pomyślane narzędzie, dzięki któremu nie popełnisz żadnego błędu, kiedy będziesz już korzystał z prawdziwego konta z prawdziwymi pieniędzmi.

Jak działa Fellow Finance?

Zanim zaczniemy inwestowanie na Fellow Finance, musimy dokonać wpłaty. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego przelewu lub serwisu TRUSTLY. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz inwestować w jeden z poniższych trzech sposobów:

 • Ręcznie
 • Automatycznie
 • Na rynku wtórnym

Przeanalizujemy każdy z tych trzech wariantów, a na koniec wyjaśnimy jeszcze, jak wygląda w praktyce otrzymywanie pożyczki na Fellow Finance.

Inwestowanie ręczne

Pierwszym sposobem na inwestowanie na Fellow Finance jest osobiste wybieranie pożyczek, które chcemy sfinansować i z których otrzymamy później odsetki. Możesz to zrobić, wchodząc w sekcję „Inwestuj”.

Możesz zdecydować, czy chcesz udostępnić swoje środki firmom (P2B, pożyczki dla biznesu) czy osobom prywatnym (P2P, pożyczki konsumenckie). Wybierzmy zatem pożyczki P2P i przyjrzyjmy się liście dostępnych opcji:

fellow finance inwestowanie

Na górze, nad tabelą, widnieje informacja, że ponad 98% pożyczek jest finansowanych automatycznie przez alokatory, do czego wrócę niebawem. Póki co skoncentrujmy się na inwestowaniu manualnym.

Dla każdej pożyczki wyświetla się cała seria informacji:

 • Wnioskodawca: płeć, wiek, lokalizacja geograficzna pożyczkodawcy
 • Rynek: kraj pochodzenia pożyczkodawcy
 • Kwota pożyczki: całkowita kwota pożyczki
 • Maksymalne oprocentowanie akceptowane przez pożyczkodawcę
 • Okres pożyczkowania: czas trwania pożyczki
 • Ocena wiarygodności kredytowej pożyczkodawcy, od 1 do 5
 • Dochody brutto pożyczkodawcy
 • Zdolność do obsługi zadłużenia
 • Sfinansowano: procentowe dotychczasowe sfinansowanie pożyczki
 • Data ważności: termin zapadalności

Klikając na ikonkę „+”, możesz wyświetlić więcej informacji o pożyczce i pożyczkobiorcy. Aby zainwestować w wybraną pożyczkę, wystarczy kliknąć „Inwestuj”. Zostaniesz przekierowany do następującego widoku:

fellow finance p2p

Możesz zdecydować, ile chcesz zainwestować i jakie oprocentowanie oferujesz. Fellow Finance działa na zasadzie aukcji: kto zaproponuje niższe oprocentowanie, ten szybciej będzie mógł zainwestować w pożyczkę. W celu uzyskania więcej informacji, obejrzyj ten filmik:

Inwestowanie automatyczne

Drugim sposobem na inwestowanie na Fellow Finance jest użycie narzędzia alokacji, znajdującego się na platformie w sekcji „Alokator”.

Dzięki temu narzędziu nie musisz inwestować w pojedyncze pożyczki manualnie. Czynność ta zostanie wykonana w sposób automatyczny. Jedyne, co musisz zrobić, to określić kryteria:

 • procent przydzielony każdej klasie ryzyka (oznaczone gwiazdkami)
 • oprocentowanie dla każdej klasy ryzyka
 • maksymalna kwota inwestycji dla każdej klasy ryzyka
 • maksymalny okres pożyczki
 • maksymalna kwota pożyczki
 • minimalna kwota, która ma być zawsze dostępna do wypłaty

Aby zobaczyć, jak ustawić te parametry, obejrzyj poniższy filmik:

Rynek wtórny

Ostatnia opcja dostępna na Fellow Finance to rynek wtórny. Dzięki niemu możesz zbyć wcześniej pożyczki, w które zainwestowałeś, na rzecz innych inwestorów i na odwrót. Na rynku wtórnym mamy dwie główne sekcje:

 • Dostępne oferty sprzedaży: pożyczki wystawione na sprzedaż przez innych inwestorów.
 • Sprzedaj pożyczkę: miejsce, gdzie możesz wystawić swoją pożyczkę na sprzedaż.

Każda z tych sekcji zawiera filtry, które należy odpowiednio ustawić. Poniższe wideo przybliży ci tę kwestię:

Branie pożyczek

Jeśli to ty poszukujesz finansowania, zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi informacjami.

Przede wszystkim, aby otrzymać pożyczkę na Fellow Finance, musisz mieć skończone 20 i nieprzekroczone 75 lat. Musisz mieszkać w Polsce i mieć konto w polskim banku przynajmniej od 3 miesięcy. Jak zostało wcześniej powiedziane, po podaniu przez ciebie wymaganych informacji przy wnioskowaniu o pożyczkę, Fellow Finance ocenia twoją zdolność kredytową.

fellow finance opłata wstępna

Możesz pożyczyć od 1000 do 20.000 zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 7% w skali roku. Odsetki są naliczane od pozostałego do spłaty kapitału, więc ich wartość maleje wraz z kolejnymi spłatami. Dodatkowe opłaty, z którymi musisz się liczyć to:

 • opłata za prowadzenie konta, od 7 do 20% kapitału pożyczki, wliczana w comiesięczne raty
 • dodatkowe opłaty wynikające z przesunięcia terminu, opóźnień, odroczenia spłaty

Oferta finansowania zwykle dostępna jest już kilka minut po złożeniu wniosku. Im lepiej prezentuje się twoja zdolność kredytowa, tym większe szanse masz na korzystną ofertę.

Oprócz tego na Fellow Finance polskie firmy mogą ubiegać się o finansowanie faktur. Warunki są zależne od ryzyka kredytowego firmy, które oceniane jest przez platformę.

Tak czy inaczej jest to sposób na otrzymanie kwoty widniejącej na wystawionej przez firmę fakturze. Serwis potrąca prowizję, ale przedsiębiorca otrzymuje od razu gotówkę, na którą w przeciwnym razie musiałby czekać do momentu opłacenia faktury.

Zysk na Fellow Finance

Wysokość zwrotu, który możesz zyskać na Fellow Finance, uzależniony jest od szeregu czynników. Rzućmy na nie okiem:

 • Kategoria ryzyka, w którą decydujesz się inwestować (procent twoich inwestycji alokowany w każdej klasie ryzyka). Bardziej ryzykowne inwestycje na ogół gwarantują większy zysk, ale istnieje możliwość, że w ogóle nie zostaną spłacone.
 • Typ inwestycji czyli manualny lub automatyczny. W przypadku tego drugiego nie masz pełnej kontroli nad pożyczkami, w które inwestujesz.
 • Procent inwestycji, które nie zostają zwrócone. To może być też w znacznej mierze uzależnione od okresu historycznego (nie trzeba daleko szukać – pandemia w 2020) i tym samym bezpośrednio wpływać na generowany zysk.

Roczna stopa zwrotu na Fellow Finance oscyluje między 6 a 9% czyli podobnie jak w przypadku innych platform tego typu.

Czy Fellow Finance jest bezpieczny?

Fellow Finance to stabilna firma, mająca swoją główną siedzibę w Helsinkach, w Finlandii, działająca od 2014 roku. W kategorii pożyczek P2P plasuje się wśród 5 najlepszych, obok takich serwisów jak Mintos, Bondora czy Twino.

Oczywiście, bywały platformy pożyczek p2p, które znikały z dnia na dzień, ale w przypadku Fellow Finance możemy mieć w zasadzie pewność, że firma jest na tyle stabilna, że takie ryzyko jej nie dotyczy.

Tak czy inaczej, inwestowanie w pożyczki p2p to dość ryzykowna metoda i pewne zagrożenia są w nią od początku wpisane:

 • Ryzyko niewypłacalności / niewykonania zobowiązania z tytułu pożyczki: istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca (lub firma pożyczkowa w przypadku działa gwarancji wykupu) nie spłaci pożyczki. Może to oznaczać częściową lub całkowitą utratę zainwestowanych pieniędzy, w zależności od rodzaju inwestycji.
 • Ryzyko związane z terminowym przepływem środków pieniężnych: ponieważ wszystkie wypłaty z inwestycji w pożyczki związane są ze spłacaniem jej przez pożyczkobiorcę, mogą mieć miejsce opóźnienia w spłacie w stosunku do określonego terminu. W tej sytuacji inwestor otrzyma pieniądze później niż przewidywał.
 • Ryzyko przedpłaty: pożyczkobiorcy mają często możliwość spłacenia pożyczki z wyprzedzeniem. W tej sytuacji część przewidywanego zysku nie dojdzie do skutku, ponieważ odsetki zostaną zredukowane w stosunku do pierwotnej wersji.
 • Ryzyko walutowe: w sytuacji, kiedy inwestujemy w inne waluty, może się zdarzyć, że nasz zysk się wyzeruje z powodu niekorzystnego dla nas kursu.

Fellow Finance a podatki

Jak ma się natomiast kwestia podatków jeśli chodzi o Fellow Finance?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Fellow Finance nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p bywa kontrowersyjny, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.

W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Fellow Finance dostarcza potrzebnych do rozliczenia danych w postaci miesięcznych podsumowań oraz raportów księgowych. Platforma umożliwia również wygenerowanie sprawozdania w celu rozliczeń podatkowych w ustawieniach konta.

Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Opinie o Fellow Finance

Zerknijmy jeszcze na kilka opinii i recenzji o Fellow Finance, zostawionych przez użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z platformy. Na Trustpilot serwis ma ocenę 4,5 na 5 gwiazdek. Ogólnie rzecz biorąc ci, którzy inwestowali w pożyczki, byli zadowoleni z efektów, jakie osiągnęli z Fellow Finance.

fellow finance opinie trustpilot

Jeśli chodzi o pożyczkobiorców, opinie są bardzo podzielone. Niektóre osoby zachwalają platformę i twierdzą, że ostatecznie koszt pożyczki nie przerósł ich oczekiwań. Inni klienci na ten sam aspekt narzekają, choć niekiedy ewidentnie wynika to z faktu nieprzeczytania uważnie zasad udzielania pożyczek, szczególnie sekcji opłat.

Alternatywne rozwiązania

Zbliżając się do końca tego wpisu, powiemy sobie jeszcze o alternatywach dla Fellow Finance, natomiast wyłącznie w kontekście inwestowania. Możliwości otrzymania pożyczki jest wiele i wszystko zależy od indywidualnego przypadku, wymaganych środków czy zdolności kredytowej.

Jeśli natomiast chodzi o inwestowanie w pożyczki P2P, to głównymi konkurentami Fellow Finance w Polsce są Mintos i Bondora, równie popularne w Polsce.

W celu zapoznania się z recenzjami najlepszych platform do inwestowania w pożyczki społecznościowe, przeczytaj ten wpis. Natomiast jeśli chcesz lepiej zgłębić teorię udzielania pożyczek społecznościowych i inwestowania w nie w Polsce, zachęcam cię do przeczytania tego artykułu.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Na koniec, zanim się pożegnamy, możesz przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dzięki którym rozwiejesz swoje wątpliwości odnośnie usług platformy Fellow Finance.

Jak zarejestrować się na Fellow Finance?

Rejestracja na Fellow Finance jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę główną i kliknąć „Zarejestruj się”. Następnie wykonuj kolejne kroki i wypełnij formularz rejestracyjny. Po pomyślnej weryfikacji, możesz przystąpić do działania.

Ile można zarobić na Fellow Finance?

Roczna stopa zwrotu na Fellow Finance wynosi średnio od 6 do 9%.

Jaki jest minimalny kapitał, który można zainwestować na Fellow Finance?

Minimalny kapitał wynosi 25 zł dla każdej pożyczki. Dzięki temu niskiemu progowi możesz łatwo zdywersyfikować swój portfel.

Jak wnioskować o pożyczkę na Fellow Finance?

Wnioskowanie o pożyczkę należy rozpocząć od podania kwoty pożyczki i okresu, na który ma zostać udzielona. Następnie uzupełniamy swoje dane i czekamy na weryfikację oraz ocenę zdolności kredytowej. Zwykle proces ten nie zajmuje dużo czasu i już po kilku minutach możemy zapoznać się z konkretnymi ofertami finansowania.

Kto i ile może pożyczyć na Fellow Finance?

Na Fellow Finance o pożyczkę mogą ubiegać się osoby między 20 a 75 rokiem życia, mieszkające w Polsce i posiadające polskie konto bankowe od minimum 3 miesięcy. Pożyczka może wynosić od 1000 do nawet 20.000 zł. Dodatkowo przedsiębiorcy polscy mogą skorzystać na Fellow Finance z możliwości finansowania faktur.

Czy Fellow Finance to bezpieczna platforma?

Fellow Finance, ogólnie rzecz biorąc, jest bezpieczną platformą i solidną firmą. Inwestowanie w pożyczki P2P zawsze wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem, z którym musisz się liczyć niezależnie od serwisu, którego używasz.

Gdzie znajduje się główna siedziba Fellow Finance?

Główna siedziba znajduje się w Helsinkach, w Finlandii. Firma ma też swoje siedziby w Polsce, w Warszawie i Gdańsku.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.