Finansowo: opinie, recenzja i przewodnik po platformie

1154
finansowo

Chcesz dowiedzieć się, jak działa platforma Finansowo.pl? Zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki przez Finansowo? A może chciałbyś zainwestować i zyskać odsetki jako pożyczkodawca? Jeśli tak, dobrze trafiłeś!

Pożyczki społecznościowe czy też pożyczki P2P to współcześnie jedna z bardziej popularnych metod inwestowania i pożyczania pieniędzy.

Najogólniej mówiąc, osoby mogą sobie wzajemnie pożyczać pieniądze, a w całym procesie pośredniczy platforma. To sposób na uzyskanie szybkiej pożyczki bez większych formalności, ale też pasywnego zarobku dzięki odsetkom.

Istnieje wiele portali oferujących pożyczki społecznościowe, a jednym z nich jest Finansowo.pl. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym jest Finansowo.pl i jak dokładnie działa z punktu widzenia pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy.

Dowiesz się, jakie ryzyko niesie ze sobą korzystanie z tej platformy i jak można je zminimalizować. Przedstawimy także opinie o Finansowo oraz możliwe alternatywy. Artykuł podsumowują odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zaczynajmy!

Oficjalna stronahttps://www.finansowo.pl/
Specjalizacja platformyPożyczki społecznościowe (P2P)
Możliwości inwestycjiInwestowanie w pożyczki
Średni roczny zwrot8,45%
OpłatyPierwsza pożyczka bezpłatnie, każda kolejna 3%

Finansowo.pl: co to jest?

Finansowo (tu oficjalna strona) to polska platforma P2P działająca od 2008 roku, za pośrednictwem której możemy ubiegać się o pożyczkę lub też zainwestować nasz kapitał, udzielając jej. Średnie stopy oprocentowania wynoszą powyżej 8%.

finansowo pożyczki p2p w polsce

Mówiąc w skrócie, Finansowo jest łącznikiem między osobą szukającą dodatkowego finansowania a osobą, która jest skłonna pożyczyć pieniądze w zamian za zysk w postaci odsetek. To alternatywa dla usług bankowych i pożyczek chwilówek, które często pozostawiają wiele do życzenia i na ogół są drogie.

Finansowo jest dużą platformą crowdfundingową. Dotychczasowa łączna kwota udzielonych pożyczek przekroczyła próg 150 mln zł. Średnia wartość udzielonej pożyczki to ok. 430 zł, a więc nie są to bardzo wysokie kwoty, umożliwiające dużą dywersyfikację.

Średnie oprocentowanie wynosi 8,45%, ale do tego może dochodzić również bonus. Pożyczki udzielane są średnio na ok. 40 dni. Spłacalność wynosi ponad 90% z czego ponad 40% jest przed terminem.

Pożyczka udzielana jest na dowolny cel poza tym związanym z działalnością gospodarczą. Niemniej jednak platforma niedawno uruchomiła usługę pożyczek dla biznesu, wypełniając tym samym lukę w ofercie.

Wszystkie powyższe informacje można znaleźć na stronie Finansowo.pl, która jest bardzo przejrzysta i intuicyjna. Zachęcam cię do jej odwiedzenia przez kliknięcie poniższego linku:

Finansowo: jak działa?

Zobaczmy teraz krok po kroku, jak działa Finansowo i jak korzystać z tej platformy. Ogólnie rzecz biorąc, ten, kto chce pożyczyć pieniądze, musi wystawić wniosek, a ten, kto chce zainwestować, musi wybrać spośród wniosków ten, w którym ulokuje pieniądze. Każdy z tych ruchów wymaga rejestracji, której można dokonać tutaj.

Po pierwszym kroku rejestracji, który polega na podaniu adresu e-mail i nadaniu hasła, należy dokonać weryfikacji tożsamości, co jest standardową procedurą przy usługach finansowych. Im więcej informacji podamy, tym bardziej wiarygodni jesteśmy.

Zobaczmy teraz, jak wygląda korzystanie z platformy w zależności od tego, czego na niej szukamy.

Dla pożyczkobiorcy

Po założeniu konta (kliknij tutaj) musisz podać informacje do weryfikacji. Jest kilka stopni wiarygodności pożyczkobiorcy: najniższy to E, a najwyższy – A. Musisz pamiętać, że im bardziej będziesz wiarygodny, tym chętniej inny użytkownik serwisu pożyczy ci pieniądze.

Od tego poziomu uzależniona jest też opłata serwisowa, którą ponosisz – wrócimy do niej jeszcze w dalszej części wpisu. Tak czy inaczej nawet na poziomie E wymagana jest standardowa weryfikacja tożsamości. Jej elementem jest wysłanie przelewu o wartości 0,01 zł. Zwykle cała procedura zostaje dopełniona w ciągu 24h.

Jeśli chodzi o samo zaciągnięcie pożyczki, to pierwszym krokiem po utworzeniu konta jest złożenie wniosku. Podajesz, ile chcesz pożyczyć, na jak długo oraz jakie wynagrodzenie oferujesz pożyczkodawcy. Następnie pożyczkodawcy składają ci oferty, a ty wybierasz jedną z nich.

Pieniądze wysyłane są bezpośrednio na twój rachunek bankowy. I tą samą drogą w ustalonym terminie spłacasz pożyczkę: na rachunek bankowy pożyczkodawcy. Pamiętaj o powiększeniu kwoty o odsetki.

Maksymalny limit zadłużenia dla każdego początkującego użytkownika o ratingu E wynosi 2000 zł. Następnie może się on zwiększyć nawet do 30.000 zł, jeśli spełnisz dodatkowe wymagania (rating A, uzyskanie wskaźnika Kontomatik, uzyskanie oceny Friendlyscore i punktowej BIK, otrzymanie rekomendacji od pożyczkodawców).

Pożyczka musi wynosić minimalnie 25 zł. Udzielana jest na okres od 7 dni do 36 miesięcy. Maksymalne oprocentowanie pożyczek wynosi 20,5%. Oferty pożyczkodawców można akceptować ręcznie lub ustawić, by działo się to automatycznie. Można złożyć również wniosek prywatny, kierowany do konkretnego pożyczkodawcy.

Dla pożyczkodawcy

Pożyczkodawca, podobnie jak pożyczkobiorca, zakłada konto (kliknij tutaj) i dokonuje weryfikacji. Następnie może już wybierać i przebierać we wnioskach.

finansowo logowanie

Jak widzisz, dostępnych jest wiele filtrów wyszukiwania. Możesz określić rating, okres pożyczki i kwotę. Możesz wyszukać tylko pożyczki z bonusem lub te zwracane w ratach. Dodatkowo określasz profil samego pożyczkobiorcy: jaki ma stopień weryfikacji, zatrudnienie, zadłużenie, województwo itp.

Ponadto masz do dyspozycji kryterium wniosku: z ofertami, bez ofert, z automatyczną finalizacją, z opisem. Wiesz zatem, czy konkurujesz już na tym etapie z innymi pożyczkodawcami.

Kiedy odpowiadasz na dany wniosek, musisz zaczekać, aż pożyczkobiorca przyjmie twoją ofertę. Być może będzie miał ich więcej i wybierze inną.

Niekiedy oferta jest akceptowana automatycznie i wówczas tak naprawdę ty jesteś odpowiedzialny za ostatni krok. Następnie wysyłasz na określony rachunek bankowy pieniądze – lepiej z tym nie zwlekaj.

Należy pamiętać, że z udzielonej pożyczki nie można się wycofać, np. w połowie czasu jej trwania. Finansowo nie dysponuje rynkiem wtórnym, na którym można odsprzedać pożyczkę. Musisz zaczekać do końca okresu pożyczki.

Opłaty i zarobki

Zacznijmy od kwestii opłat. Pożyczkobiorców obowiązuje opłata serwisowa od 3% do 7%. Przy ratingu E wynosi ona 6%. Należy jednak pamiętać, że aby wejść na rating A, trzeba poddać się dodatkowym weryfikacjom, a niektóre z nich również są płatne. Np. ocena punktowa BIK kosztuje 30 zł. Warto jednak z tego skorzystać, jeśli zamierzamy częściej korzystać z serwisu.

To, ile natomiast będzie kosztowało cię pożyczenie pieniędzy, zależy od ciebie. Wśród aktualnych wniosków wiele jest tych, w których użytkownicy od razu proponują 20,5% + bonus. Dotyczy to najczęściej wniosków ze stopniem E.

Jeśli twój stopień jest wyższy, możesz narzucić inne warunki, bo wiadomo, że oferujesz również większą wiarygodność.

Co do pożyczkodawcy – ten nie ponosi opłat za korzystanie z serwisu. Zarobki w tym przypadku mogą wynosić do 20,5% z odsetek + dodatkowe bonusy, które wynoszą nawet kilkaset złotych. Oferty potrafią być bardzo kuszące, jednak trzeba mieć na uwadze możliwe ryzyko – o tym niżej.

Finansowo.pl: ryzyko i jak go uniknąć

Zacznijmy od tego, że inwestowanie pieniędzy na platformach crowdfundingowych takich jak Finansowo jest z reguły bardzo ryzykowne. Jeśli nie jesteś gotowy na podjęcie ryzyka, wybierz bezpieczniejsze opcje inwestycji. Niektóre platformy, przy niższym oprocentowaniu, dają w zamian gwarancję spłaty.

Jeśli natomiast ryzyko cię nie przeraża, ale interesuje cię, jak je zminimalizować, nie rezygnując z dobrych wyników, pozwól, że udzielę ci paru rad. Zasada numer 1 to dywersyfikacja.

Inwestując w wiele różnych pożyczek, minimalizujesz ryzyko związane z opóźnieniem spłaty lub jej brakiem. Nie odczujesz tak tego, bo i tak ponad 90% pożyczek jest spłacanych. Przy dużej dywersyfikacji możesz osiągnąć poziom spłacalności w okolicach 100%.

Po drugie, bardzo dokładnie i radykalnie przeglądaj oferty. Skoncentruj się na tych, które dają największą pewność. Podpowie ci rating oraz historia pożyczkobiorcy.

Generalnie lepiej, żeby to te najpewniejsze wnioski stanowiły większość twojego portfela inwestycyjnego na Finansowo. Wysokie bonusy i odsetki 14% kuszą, ale jednocześnie powinny być sygnałem ostrzegawczym.

Po trzecie, masz możliwość skontaktowania się z pożyczkobiorcą w celu dodatkowego zweryfikowania go, np. poproszenia o dowód bycia zatrudnionym.

Z drugiej strony pożyczkobiorcy powinni uważać, by nie podawać bezmyślnie wszystkich swoich danych, np. skanów dowodu osobistego. Finansowo nie ponosi odpowiedzialności za nielegalne wykorzystanie tych danych przez osoby trzecie.

Po czwarte w końcu, w ostateczności masz możliwość wejść na drogę sądową, bo pożyczkobiorca jest prawnie zobowiązany do zwrócenia ci pieniędzy. Nie jest to perspektywa optymistyczna i raczej każdy chce jej uniknąć. Przy odpowiedniej strategii da się to zrobić.

Finansowo: opinie

Jakie są opinie o serwisie Finansowo? Ogólnie rzecz biorąc, nie najgorsze. Przede wszystkim warto podkreślić, że platforma ma bardzo przejrzystą stronę, prowadzi również fanpage na Facebooku, na którym na bieżąco wrzuca wiadomości o nowych promocjach.

Na stronie znajduje się rozbudowana sekcja pytań i odpowiedzi, która pozwala uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

Z punktu widzenia pożyczkobiorcy platforma jest na pewno bardzo wygodna. Pożyczkę, na własnych warunkach, można uzyskać szybko i wygodnie. Mamy też wpływ na to, na jakich zasadach zostaniemy potraktowani. To od nas zależy, do którego stopnia weryfikacji dojdziemy. Ogólnie rzecz biorąc warunki są jasne i nie ma powodu do obaw.

finansowo opinie

Z punktu widzenia pożyczkodawcy perspektywa zysku jest bardzo atrakcyjna, ale i ryzyko jest bardzo wysokie. Można się spotkać z głosami niezadowolonych użytkowników, ale trzeba wiedzieć, że najczęściej są to osoby, które nie zdawały sobie w pełni sprawy z ryzyka, jakie ponoszą.

Zastosowanie się do porad wymienionych wyżej może uchronić nas w dużej mierze przed przykrymi konsekwencjami.

Użytkownicy, którzy zastosowali bardzo przemyślane strategie, dokonywali radykalnego przesiewu wniosków i dobrze zdywersyfikowali portfel, cieszyli się później z wysokiej spłacalności i zysków, które trudno jest pobić innym rodzajem inwestycji.

Alternatywne platformy

Zbliżając się do końca tego wpisu, powiemy sobie jeszcze o alternatywach dla Finansowo.

Głównymi konkurentami Finansowo.pl w Polsce, pod względem popularności i dostępności, są Mintos i Bondora. Mintos w przypadku niektórych pożyczek oferuje gwarancję spłaty, natomiast Bondora ma program inwestowania, który zakłada stały pasywny dochód.

Zyski z odsetek są niższe, ale być może skusi cię większa możliwość dywersyfikacji, nieco mniejsze ryzyko i opcja automatycznego inwestowania.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pytania i odpowiedzi

Kończąc już zupełnie, podsumujmy ten wpis odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Czym jest Finansowo.pl?

Finansowo.pl to polska platforma pożyczek społecznościowych, pośrednicząca między pożyczkobiorcami poszukującymi finansowania a pożyczkodawcami chcącymi zainwestować swój kapitał z zyskiem w postaci odsetek.

Jak korzystać z Finansowo?

Musisz utworzyć konto, klikając tutaj, i przejść weryfikację. Następnie składasz wniosek o pożyczkę, podając jej warunki (pożyczkobiorca), lub przeszukujesz wnioski, by złożyć ofertę finansowania (pożyczkodawca). Pieniądze przelewane są bezpośrednio na rachunek bankowy.

Ile kosztuje pożyczka na Finansowo?

Na Finansowo obowiązuje opłata serwisowa dla pożyczkobiorców od 2 do 6%. Aby ją zminimalizować, należy przejść dobrowolne stopnie weryfikacji. Maksymalne odsetki to 14%.

Ile można zarobić na Finansowo?

Jako pożyczkodawca możesz zyskać do 14% odsetek + bonusy. Zyski na ogół są odwrotnie proporcjonalne do ryzyka.

Ile można pożyczyć na Finansowo?

Na początku limit wynosi 2000 zł. Po przejściu dodatkowych weryfikacji, poprawieniu ratingu, otrzymaniu rekomendacji i ocen (np. z BIK) możesz pożyczyć maksymalnie do 30.000 zł.

Czy Finansowo.pl jest bezpieczne?

Finansowo.pl jest transparentną platformą, ale pamiętaj, że tego typu inwestycje są zawsze obarczone bardzo wysokim ryzykiem. Możesz je zminimalizować, odpowiednio dobierając wnioski i mocno dywersyfikując swój portfel. Zarówno pożyczkobiorca, jak i pożyczkodawca są chronieni prawnie.

4.3/5 - (6 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.