
Słyszałeś o Finax? Chcesz wiedzieć jak działa i czy warto z niego korzystać? Dobrze trafiłeś!
Platformy prześcigają się w proponowaniu innowacyjnych rozwiązań w strefie inwestowania. Jednym z nich jest tzw. robo-doradca, wykorzystujący specjalnie zaprojektowane algorytmy, by skutecznie i tanio pomagać klientom w inwestowaniu pieniędzy.
Na rynku robo-doradców jednym z najbardziej znanych serwisów jest właśnie Finax, który swoją popularność zawdzięcza także blogerowi Michałowi Szafrańskiemu, twórcy Jak oszczędzać pieniądze? W dzisiejszym wpisie przedstawimy recenzję tego narzędzia.
Wyjaśnimy, czym jest Finax i jak dokładnie działa. Dowiesz się, jak i w co możesz inwestować za pośrednictwem tej platformy. Omówimy jej najważniejsze funkcje, średnie zyski oraz opłaty. Przedstawimy opinie użytkowników i podsumujemy wszystkie wady, zalety i najważniejsze informacje. Zaczynajmy!
Finax: co to?
Finax (oficjalna strona tutaj) to usługa finansowa założona na Słowacji, której pomysłodawcami w 2017 roku byli Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík. Serwis działa na licencji Narodowego Banku Słowacji. Jak już wspomnieliśmy, usługa Finax to tzw. robo-doradca. O co w tym chodzi?

Robo-doradcy to rozwiązanie stworzone już pewien czas temu w USA. Jego celem było obniżenie kosztów obsługi inwestycji. Mówimy tu o algorytmie, który ma zadanie jak najlepsze zaprojektowanie twojego portfela inwestycyjnego, zgodnie z twoimi potrzebami.
W przypadku Finax algorytm bierze pod uwagę odpowiedzi udzielone w kwestionariuszu, m.in. na temat twoich oszczędności, dochodów i tego, ile miesięcznie chcesz oszczędzać i na jaki cel. W zależności od tego, jak duża jest twoja inwestycja, ile ma trwać i na jakie zyski liczysz, robo-doradca dobierze dla ciebie odpowiednie rozwiązania.
Na Finax inwestycje opierają się na inteligentnym inwestowaniu w fundusze ETF. Jest to więc całkiem pasywny sposób inwestowania – nie dość, że ETF są funduszami pasywnymi, to jeszcze platforma samodzielnie je dla ciebie kompletuje.
To oczywiście nie zmienia faktu, że masz wpływ na to, co dzieje się z twoimi pieniędzmi. Jeśli twoja sytuacja finansowa lub twoje plany ulegną zmianie, możesz zaktualizować odpowiedzi w kwestionariuszu i przeprojektować swój portfel.
Rozwiązanie to jest szczególnie polecane początkującym inwestorom, z oczywistych względów – koszty są niskie i nie jest wymagana bardzo specjalistyczna wiedza o świecie finansów. Zobaczmy jednak, jak w rzeczywistości działa robo-doradca Finax.
Finax: jak działa?
Zobaczmy teraz, jak działa Finax. Omówimy m.in. procedurę otwarcia konta, wpłaty i inwestowania, a także wypłaty i zamknięcia konta.
Otwarcie konta krok po kroku
Zacznijmy od założenia konta. Przejdź na stronę główną i kliknij przycisk „Zacznij„. Pierwszym etapem będzie wypełnienie kwestionariusza. Odpowiedz szczerze na pytania, bo od tego zależy, czy robo-doradca optymalnie skomponuje twój portfel. Kwestionariusz ocenia nie tylko twoją sytuację finansową i cele, ale również poziom wiedzy o finansach i skłonność do ryzyka.
Do najpopularniejszych celów inwestycji należą: emerytura, przyszłość twoich dzieci, rezerwa finansowa, budowanie majątku, inteligentna renta i inteligentna skarbonka.
W kolejnym etapie zostanie ci przedstawiony plan inwestycyjny. Możesz go zaakceptować lub zmodyfikować, jeśli coś budzi twoje wątpliwości. Jedyna wartość, której nie możesz zwiększyć, to tolerancja ryzyka – tu musisz polegać na sugestii algorytmu.

Następnie możesz już przejść do rejestracji konta. Zostaniesz poproszony o podanie różnych danych, a następnie wybór sposobu weryfikacji tożsamości. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz potrzebować do niej dowodu tożsamości i kamerki, aby porównać twoją twarz ze zdjęciem na dowodzie. Dlatego zdejmij w razie potrzeby nakrycie głowy, okulary itp.
Wpłaty i wypłaty
Minimalna wpłata, zarówno przy jednorazowej, jak i regularnej inwestycji wynosi 100 zł. Do wyboru masz następujące waluty: PLN, EUR, CZK, HUF i HRK. Konto Finax obsługuje mBank.
Wystarczy, że prześlesz pieniądze przelewem bankowym, odpowiednio go adresując. Po zalogowaniu wejdź w szczegóły swoje konta, by znaleźć właściwe dane. W przypadku gotówki w HRK, wpłać ją na swoje konto, a następnie dokonaj przelewu. Twoja wpłata zostanie przyjęta następnego dnia roboczego, a kolejnego – zaksięgowana.
Dokonywanie regularnych, równych wpłat jest wyłącznie twoim wyborem. Finax nie przewiduje żadnych konsekwencji za nietrzymanie się regularności wpłat, a jedynie sugeruje ją jako optymalne rozwiązanie.
Jeśli chodzi o wypłatę, to możesz ją zlecić w każdej chwili, ale czas oczekiwania będzie wynosił od 3 do 10 dni, zanim pieniądze znajdą się na twoim koncie bankowym. To dlatego, że zakupu i sprzedaży papierów wartościowych Finax dokonuje we wtorki, a kolejne procedury wymagają paru dni oczekiwania. Aby czekać krócej, zleć wypłatę tuż przed wtorkiem.
Jak inwestować z Finax?
Zasadniczo, po zaakceptowaniu planu inwestycyjnego i założeniu konta, a także dokonaniu wpłaty całą resztę robi za ciebie Finax. To, co pozostaje w twoich rękach, to regularne wpłaty, decyzja, czy zakończyć inwestycję i czy zmodyfikować jej profil.
Skupmy się jednak na tym, co tak naprawdę robi sam Finax. Jak już sobie powiedzieliśmy, inwestuje on w fundusze ETF, a dokładniej e ETF akcyjne i obligacyjne. W zależności od podanych przez ciebie informacji system skomponuje twój portfel, korzystając z wyboru następujących ETF-ów:
- Akcji dużych firm amerykańskich
- Akcji średnich firm amerykańskich
- Akcji małych firm amerykańskich
- Akcji dużych i średnich firm europejskich
- Akcji małych firm europejskich
- Akcji firm z rynków wschodzących
- Globalne obligacje rządowe
- Europejskich obligacji korporacyjnych
- Europejskich obligacji wysokodochodowych
- Obligacji rządowych krajów wschodzących
Przypomnijmy, że ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, które replikują dany indeks. Są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje i obligacje.
Zadawane w kwestionariuszu pytania miały na celu tylko dopasowanie najbardziej odpowiednich rozwiązań dla twojego portfela, ale odpowiedzi nie są w żaden sposób wiążące. W związku z tym, możesz korzystać z Finax, ile chcesz. W tym czasie serwis kupuje dla ciebie odpowiednie papiery wartościowe i zarządza twoim portfelem.
Jeśli wahania na rynku wpływają bardzo na pierwotny plan inwestycyjny, Finax przeprowadza rebalancing portfela, w celu dostosowania go do aktualnej sytuacji na rynku. To działanie średnio przynosi 0,35-0,5% zysku w stosunku do nieprzeprowadzenia rebalancingu.
Ponieważ wszystko odbywa się całkowicie pasywnie, koszty są tutaj minimalne, a ty nie musisz się przejmować tym, że nie wiesz, jak skomponować swój portfel inwestycyjny.
Finax: inteligentna skarbonka
Inteligentna skarbona od Finax reklamowana jest jako sposób na walkę z inflacją. Aby ją otworzyć, wystarczy założyć konto i przy określaniu celów, wybrać Inteligentną skarbonkę.
Jest to portfel oparty na konserwatywnej strategii inwestycyjnej. Ma za zadanie zminimalizować ryzyko strat przy utrzymaniu maksymalnego zysku. W odróżnieniu od innych portfeli, koszty zarządzania wynoszą tylko 0,5% (VAT jest już wliczony).
Skład portfela to: 40% globalnych obligacji, 38% gotówki, 10% obligacji inflacyjnych, 10% akcji, 2% złota.

Jest to rozwiązanie odpowiednie nie tylko dla inwestorów mało odpornych na ryzyko, ale również dla tych, którzy nie są w stanie przewidzieć, czy ich inwestycja będzie krótko- czy długoterminowa. Skarbonkę zaleca się przede wszystkim przy inwestycjach krótkoterminowych.
Średnie zyski
Zyski na Finax są uzależnione od danego planu inwestycyjnego. Tradycyjnie, przy większej tolerancji na ryzyko zwiększa się również szansa na zysk. Trudno podać uśrednione wyniki przy takim zróżnicowaniu oferty.
Natomiast przy konkretnych celach serwis z grubsza podaje, jakie zyski przewiduje. W przypadku emerytury i przyszłości dzieci to nawet 9% rocznie, a np. przy rezerwie finansowej to ok. 4-5% rocznie. Inteligentna skarbonka, najmniej ryzykowna, oferuje 2-3% rocznie, za to koszty zarządzania spadają do 0,5%.
Z ciekawości, na stronie głównej Finax można znaleźć upubliczniony na żywo portfel wspomnianego Michała Szafrańskiego, który składa się jednak w 100% z akcji. Na bieżąco można więc śledzić, jakie zyski i straty przynosi.
Finax: opłaty i promocje
Zobaczmy teraz, ile to kosztuje. Ogólnie rzecz biorąc, założenie konta na Finax jest darmowe (podobnie jak jego zamknięcie). Nie zapłacisz też za zakup i sprzedaż ETF, nikt nie naliczy ci prowizji od zysków ani za wypłatę pieniędzy z konta.
Finax zarabia natomiast na zarządzaniu portfelem. Koszt ten wynosi 1% w skali roku + VAT (20%). Opłata pobierana jest proporcjonalnie co miesiąc. Dodatkowo może zostać naliczona opłata za zaksięgowanie wpłaty – wynosi ona również 1% + VAT, ale dotyczy tylko wpłat poniżej 1000 euro (i równowartości w PLN).
Opłaty można obniżyć, przechodząc do poziomu klienta Elite. Jeśli minimalna wartość aktywów wynosi 100.000 euro, zarządzanie będzie kosztować nas 0,85% w skali roku + VAT. Nie będzie też opłat za zaksięgowanie wpłaty.
Dla oferty Inteligentna skarbonka, która zakłada zminimalizowanie ryzyka, koszty zarządzania są niższe i wynoszą 0,5% (VAT już wliczony).
Platforma oferuje również dwie promocje. Pierwsza z nich to rabat dla znajomego za polecenie. Jeśli twój znajomy z twojego polecenia założy konto w Finax i wpłaci pieniądze, przez 3 lata 2000 euro na jego koncie będzie zarządzane za darmo.
Druga promocja to rabat za przeniesienie inwestycji do Finax. Przez 2 lata 50% twoich przeniesionych inwestycji będzie zarządzane gratis. Wystarczy, że potwierdzisz np. wyciągiem z konta, że rzeczywiście przeniosłeś inwestycje. Promocje mogą się ze sobą łączyć.
Finax: podatki
Tak samo jak w przypadku innych inwestycji, zyski w Finax zostaną opodatkowane. Tu obowiązuje konkretnie podatek giełdowy, wynoszący 19%. Finax przygotuje dla ciebie odpowiednie dokumenty podatkowe, które ułatwią ci rozliczenie.
W zakładce Oferta > Dokumenty > Dokumenty podatkowe znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. W szczególności interesować cię będzie ta część formularza:

Na stronie głównej Finax w zakładce „Blog” jest wyraźnie wytłumaczone, jak na podstawie formularza wypełnić PIT-38.
Zamknięcie konta na Finax
Korzystanie z Finax opiera się na podpisaniu umowy ze spółką. Jest to umowa na czas nieokreślony, którą w dowolnej chwili może rozwiązać każda ze stron, bez podawania przyczyny. Wówczas jednak przewidziano 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Zamknięcie konta w Finax nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Tak więc jeśli zechcesz zamknąć konto na Finax, musisz wystosować pismo, w którym rozwiązujesz umowę. Od tego momentu liczy się 3 miesiące okresu wypowiedzenia.
Finax: opinie i nasza recenzja
Opinie wystawione na Google na temat Finax są bardzo pozytywne. Średnia z ponad 300 opinii wynosi 4.9 na 5 gwiazdek. Użytkownicy są zadowoleni z profesjonalizmu, łatwości obsługi i niskich kosztów. Na pochwały zasługuje tez obsługa klienta.
Większość inwestorów jest zadowolona z uzyskanych efektów. Ci, którzy nie są, liczyli na zysk pomimo aktualnego spadku na rynkach finansowych. Finax odpowiada na każdy negatywny komentarz, dzięki czemu można też obiektywnie ocenić, jak poważne są zarzuty.
W naszej opinii jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla początkujących inwestorów. Serwis jest przejrzysty i działa zgodnie z prawem. Platforma i obsługa klienta są w języku polskim. Automatyczna propozycja rozwiązań i niskie koszty sprawiają, że każdy może spróbować swoich sił w świecie inwestycji na miarę swoich możliwości.
Choć Finax zakłada, że może mieć do czynienia z bardzo doświadczonym klientem, odnosimy wrażenie, że kieruje ofertę przede wszystkim do osób stawiających swoje pierwsze kroki, ewentualnie tych, których interesuje pasywne inwestowanie pewnej części kapitału. Inwestor bowiem nie podejmuje tu bezpośrednio decyzji o zakupie konkretnego ETF-a.
Podsumowując, jest to ciekawa propozycja dla bardzo szerokiego grona inwestorów. Pozwala lepiej poznać temat inwestycji, fundusze ETF i planowanie portfela inwestycyjnego. Jest to opcja bezpieczna, transparentna, bardzo wygodna i niezbyt kosztowna.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Finax to serwis typu robo-doradca inwestycyjny, założony na Słowacji i działający na licencji Narodowego Banku Słowacji. Umożliwia automatyczne, pasywne inwestowanie w ETF-y. System komponuje portfel i proponuje plan inwestycyjny w oparciu o odpowiedzi udzielone w kwestionariuszu.
Robo-doradca to algorytm zaprojektowany tak, by dopasować optymalne rozwiązania inwestycyjne w oparciu o dane użytkownika – w przypadku Finax jest to kwestionariusz. Inteligentne inwestowanie zakłada więc, że zarządzanie portfelem będzie odbywało się automatycznie.
Wystarczy przejść do strony głównej i kliknąć „Zacznij”. Wybierz swoje cele, wypełnij kwestionariusz, otwórz konto i dokonaj weryfikacji. Wpłać pieniądze przelewem. Minimalna kwota to 100 zł.
Główną prowizją na Finax jest 1% + VAT za zarządzanie. Nie ma opłat za otwarcie i zamknięcie konta, zakup i sprzedaż ETF-ów, prowizji od zysku. Przy większym kapitale prowizja spada do 0,85% + VAT. W przypadku opcji Inteligentna skarbonka wynosi 0,5% (VAT wliczony).
Jeśli jesteś początkującym inwestorem, to warto, ponieważ koszty są niskie, a używanie Finax jest proste i wygodne. System skomponuje twój portfel i będzie nim odpowiednio zarządzał, a ty nadal masz swobodę w kwestii wielkości i częstotliwości wpłat czy zamknięcia konta w dowolnej chwili.
Tak, jest rabat za polecenie, w którym ty i znajomy, który założy konto z polecenia możecie zyskać każdy do 10.000 euro. Jest też rabat za przeniesienie inwestycji – 10% będzie zarządzane bez prowizji przez kolejne 5 lat. Promocje mogą się ze sobą łączyć.
Zyski zależą od wybranego przez ciebie celu i parametrów oraz aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Średnio mieszczą się w przedziale do 2 do 9%.