Flender P2P: recenzja, opinie, działanie i możliwe zyski

674
Flender

Jak działa Flender? I jaka jest średnia wydajność tej platformy, jeśli chodzi o zyski?

Przekonamy się o tym w tym artykule. Znajdziesz tu pełną recenzję Flendera, jednej z najciekawszych platform pożyczek P2P (peer-to-peer), a właściwie P2B (peer-to-business) na scenie europejskiej.

W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest Flender, jak zarejestrować się na tej platformie i czy jest to bezpieczne miejsce do zainwestowania swoich oszczędności. Porozmawiamy również o średnich stopach zwrotu osiąganych przez inwestorów i o tym, jak to wygląda w praktyce.

Po zakończeniu lektury tego artykułu będziesz wiedział, jak korzystać z tego serwisu. Tym samym zdołasz podjąć świadome decyzje o realizacji inwestycji na tej platformie. Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Flendera.

Oficjalna stronahttps://flender.ie/
SpecjalizacjaCrowdfunding P2B
Średnia roczna stopa zwrotu9,3%
OpłatyBrak
Minimalna inwestycja50 euro

Flender: co to?

Flender (oficjalna strona tutaj) to ciekawa, wywodząca się z Irlandii platforma, która powstała w 2015 roku. Od tego czasu nigdy nie przestała się rozwijać i poszerzać swojej oferty. Obecnie działa w całej Europie, obsługując klientów z ponad 20 krajów europejskich.

flender recenzja 2023

Mówiąc dokładniej, Flender jest platformą typu P2B, gdzie indywidualni inwestorzy finansują działalność firm na terytorium Irlandii. Innymi słowy, chodzi o inwestowanie w kredyty typu Business w celu finansowania przedsiębiorstw, które potrzebują płynności finansowej dla swoich projektów.

Porozmawiajmy teraz o niektórych statystykach dotyczących Flendera. Obecnie liczba inwestorów na platformie wynosi około 5800, na łączną kwotę zainwestowanych środków w wysokości 26,1 mln euro. Około jedna dziesiąta tej kwoty stanowi odsetki wypłacane inwestorom. Liczby te stale rosną.

Więcej informacji na temat statystyk firmy Flender można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej w sekcji „Our mission”.

Tak dla uzupełnienia (choć nie będzie to głównym tematem tego artykułu): ponieważ platforma udziela pożyczek dla firm, możesz również zarejestrować się jako pożyczkobiorca, czyli wnioskodawca o pożyczkę, a jednocześnie też jako inwestor.

Jak zarejestrować się na plaftormie Flender?

Rejestracja w programie Flender jest stosunkowo prosta. Na stronie głównej, którą można znaleźć pod tym linkiem, kliknij na przycisk „Get Started”. Zostaniesz przeniesiony na taką stronę:

Ponieważ w tym wypadku jesteś zainteresowany możliwością inwestowania, wybierz opcję po lewej stronie, klikając na „Start investing”. Zostaniesz przeniesiony do formularza rejestracyjnego, który będziesz musiał wypełnić w całości:

Będziesz musiał podać swoje imię i nazwisko, e-mail, hasło i jego potwierdzenie, a także wybrać preferencje kontaktu i potwierdzić, że nie jesteś robotem.

Proces rejestracji kończy się weryfikacją twojej tożsamości, zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (AML).

W przypadku otwierania konta prywatnego wystarczy dowód tożsamości ze zdjęciem oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania (może to być wyciąg z konta bankowego, na którym widnieje twoje nazwisko i adres lub rachunek za media wystawiony na twoje nazwisko).

Weryfikacja tożsamości jest między innymi wymagana, jeśli chcesz wypłacić pieniądze z konta Flender.

Flender: wpłaty, wypłaty i wymagane opłaty

Po zakończeniu procesu rejestracji, aby rozpocząć inwestowanie w pożyczki, będziesz musiał dokonać pierwszej wpłaty pieniędzy. Przypominamy, że należy to zrobić koniecznie z konta osoby, która dokonała procedury rejestracji i późniejszej weryfikacji tożsamości.

Najtańszą metodą wpłaty i wypłaty pieniędzy jest przelew bankowy i w tym przypadku nie ma żadnych prowizji. Minimalny kapitał do rozpoczęcia inwestycji wynosi 50 euro na pożyczkę.

Możesz również wpłacić pieniądze na swoje konto Flender za pomocą karty kredytowej lub debetowej (VISA lub MasterCard). Za każdą transakcję pobierana jest niewielka opłata w wysokości 0,10 euro. Rachunki bankowe Flendera są zarejestrowane w Estonii (LHV Bank).

Podobnie jak w przypadku kredytów indywidualnych, nie są pobierane opłaty za otwarcie pozycji inwestycyjnych. Każda pożyczka ma okres działania, po którym otrzymasz swoje pieniądze z powrotem z odsetkami. Wtedy możesz zdecydować, czy chcesz je ponownie zainwestować, czy wycofać z platformy.

Recenzja działania platformy Flender

Po zarejestrowaniu się i dokonaniu pierwszego depozytu, możesz wreszcie zacząć inwestować w pożyczki. W tej sekcji omówimy dwa główne sposoby, jak to zrobić na Flenderze.

Inwestowanie ręczne

Pierwszym sposobem inwestowania na Flenderze jest inwestowanie ręczne. Możesz sam wybrać ręcznie pożyczki, w które chcesz zainwestować i przefiltrować listę tych dostępnych na platformie.

Wybierając tą opcję, znajdziesz listę jak na poniższym obrazku:

Dla każdej okazji inwestycyjnej można ocenić szereg parametrów, w tym:

  • Oferowane odsetki: trzeba zwrócić uwagę, że często nie pokrywają się one z odsetkami rocznymi. Aby uzyskać ten ostatni parametr, należy podzielić oferowane odsetki przez okres wyrażony w latach.
  • Klasa ryzyka kredytu: jest to parametr określający bezpieczeństwo. Zaczyna się od klasy A, która jest najbezpieczniejsza, ale też gwarantuje niższe zyski. Inne kategorie to B, C, D i tak dalej.
  • Całkowita kwota pożyczki: jest to nic innego jak kwota docelowa, która ma zostać osiągnięta w kampanii crowdfundingowej. Związany z nim jest procent postępu, czyli postęp samej kampanii.

Inwestowanie automatyczne

Innym rodzajem inwestycji, dostępnym na Flenderze jest tryb automatyczny, realizowany przez tak zwany AutoFlender.

To, co trzeba zrobić w tym przypadku, to ustalić kryteria dla pożyczek, w które chcesz zainwestować, i zdecydować o kwocie inwestycji i pożądanym oprocentowaniu.

Platforma zajmie się resztą. Będzie automatycznie inwestować w te pożyczki, które spełniają określone przez ciebie parametry. Potem wystarczy już tylko czekać, aż odsetki będą spływać dzień po dniu!

Flender: zyski

Zysk, jaki można uzyskać na Flenderze, zależy od wielu czynników. Przyjrzyjmy się im:

  • Kategoria ryzyka, w którą zdecydujesz się inwestować (dokładniej, procent twoich inwestycji przypisany do każdej kategorii ryzyka). Bardziej ryzykowne inwestycje z reguły zapewniają wyższy zysk, ale mogą nie zostać zwrócone.
  • Rodzaj inwestycji – ręczna lub automatyczna. W przypadku automatycznego inwestowania nigdy nie masz pełnej kontroli nad kredytami, w które inwestujesz.
  • Odsetek kredytów, które nie są spłacane. Może to również w znacznym stopniu zależeć od sytuacji na świecie. W sytuacjach kryzysu gospodarczego (np. związanego z pandemią w 2020 r.) odsetek ten może być niższy, co będzie miało bezpośredni wpływ na generowany zysk. Historycznie, wskaźnik niespłacalności pożyczek na Flenderze wynosi od 2 do 3%.

Średnia roczna stopa zwrotu generowana przez inwestycje za pośrednictwem Flendera mieści się w przedziale od 8% do 10% (obecnie średnia wartość wynosi 9,7%), co jest dość wysoką wartością jak na tego typu platformę. Zważywszy, że zyski na giełdzie osiągają średnio 7% rocznie, inwestowanie w P2P, choć wiąże się z większym ryzykiem, pozwala zarobić więcej.

Czy Flender jest bezpieczny?

Firma Flender została założona w Irlandii w 2015 roku i od tego czasu nieustannie się rozwija. Firmą macierzystą platformy jest NKK Finance Ltd, która jest również firmą finansową, od której pochodzą pożyczki, w które można inwestować.

Widzieliśmy już w przeszłości, jak serwisy P2P znikają z dnia na dzień (na przykład Grupeer), ale możemy powiedzieć z wystarczającą pewnością, że stabilność firmy macierzystej Flendera nie powinna prowadzić do takich epizodów.

Mimo to inwestowanie w pożyczki P2P niesie ze sobą ryzyko, które jest nieodłącznie związane z tym rodzajem inwestycji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich:

  • Ryzyko niewypłacalności / niewykonania zobowiązaniaz tytułu pożyczki: istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca (lub firma pożyczkowa w przypadku działania gwarancji wykupu) nie spłaci pożyczki. Może to oznaczać częściową lub całkowitą utratę zainwestowanych pieniędzy, w zależności od rodzaju inwestycji;
  • Ryzyko związane z terminowym przepływem środków pieniężnych: ponieważ wszystkie wypłaty z inwestycji w pożyczki związane są ze spłacaniem jej przez pożyczkobiorcę, mogą mieć miejsce opóźnienia w spłacie w stosunku do określonego terminu. W tej sytuacji inwestor otrzyma pieniądze później, niż przewidywał;
  • Ryzyko przedpłaty: pożyczkobiorcy mają często możliwość spłacenia pożyczki z wyprzedzeniem. W tej sytuacji część przewidywanego zysku nie dojdzie do skutku, ponieważ odsetki zostaną zredukowane w stosunku do pierwotnej wersji;
  • Ryzyko walutowe: w sytuacji, kiedy inwestujemy w inne waluty, może się zdarzyć, że nasz zysk się wyzeruje z powodu niekorzystnego dla nas kursu.

Flender i podatki

Jak ma się natomiast kwestia podatków jeśli chodzi o Flendera?

Trzeba pamiętać, że Flender nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.

W przypadku Polski nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. Podatek powinien wynieść zatem 19% (podatek Belki).

Informacja ta nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Flender: opinie i recenzje

Przyjrzyjmy się kilku opiniom i recenzjom Flendera, prosto od klientów, którzy już go wypróbowali. Na Trustpilot, międzynarodowej stronie z recenzjami online, Flender ma ocenę 3,8 na 5, co plasuje tę usługę w średnim przedziale.

Zobaczmy teraz opinie klientów:

Poza kilkoma niedopatrzeniami informacyjnymi ze strony klientów, byli oni umiarkowanie zadowoleni z usług oferowanych przez Flender, a zwłaszcza z osiąganych zysków, które często sięgają 10% rocznie. Dołącz do tej społeczności inwestorów już dziś, rejestrując się za darmo na platformie:

Alternatywy dla Flendera

Przedstawiamy teraz kilka alternatyw dla Flendera. Najbardziej podobną platformą, bo również P2B, czyli trafiającą do firm finansujących, jest Crowdestor. Recenzję tego serwisu możesz przeczytać w tym wpisie.

Jeśli chodzi o inne dobre platformy P2P, to polecamy Bondorę i Fellow Finance – są szczególnie popularne wśród polskich inwestorów, a ich strony mają polską wersję językową.

Częste pytania i odpowiedzi

Dotarliśmy do końca tego artykułu. Zanim się pożegnamy, odpowiedzmy na kilka najczęściej zadawanych pytań, które inni czytelnicy, tacy jak ty, zazwyczaj mają na temat Flendera.

Co to jest Flender?

Flender jest platformą pożyczkową typu peer-to-business, gdzie inwestorzy finansują pożyczki irlandzkich firm.

Jak zarejestrować się w serwisie Flender?

Rejestracja w serwisie Flender jest stosunkowo prosta. Zaczynając od strony głównej, którą można znaleźć pod tym linkiem, kliknij na przycisk „Get Started”, a następnie opcję „Start Investing”. Zakończ proces, wypełniając formularz rejestracyjny.

Ile można zarobić na Flenderze?

Średnia stopa zwrotu odnotowana przez inwestorów na Flenderze od momentu powstania platformy wynosi około 10%.

Jaki jest minimalny kapitał wymagany do zainwestowania na Flenderze?

Minimalny kapitał do zainwestowania na Flenderze to 50 euro na pożyczkę.

Czy Flender jest bezpieczny?

Flender jest stosunkowo bezpieczną platformą. Nie posiada ona gwarancji wykupu, ale wskaźnik niewypłacalności jest stosunkowo niski i waha się między 2 a 3%.

Gdzie znajduje się siedziba firmy Flender?

Siedziba firmy Flender mieści się w Dublinie, w Irlandii.

Vote