Freedom 24: opinie, możliwości inwestycji i prowizje brokera

404
freedom 24 finance

Słyszałeś o platformie do inwestowania Freedom 24? A może obiła ci się o uszy nazwa Freedom Finance? Bez względu na to, jaka jest twoja odpowiedź na to pytanie, ten artykuł jest dla ciebie.

Inwestowanie za pośrednictwem brokerów online stało się już niemal alternatywą dla lokowania pieniędzy za pomocą tradycyjnych instrumentów bankowych. Nie trzeba tłumaczyć, że wybór właściwego brokera staje się w tym momencie absolutnie kluczowy. To między innymi od jego oferty, jego prowizji i promocji, jakie proponuje, zależy nasz ostateczny dochód z inwestycji.

Dlatego w dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kolejnego brokera, który na rynku w Polsce obecny jest od niedawna, a który zdążył już zyskać pewne zainteresowanie, szczególnie za sprawą oferty tzw. IPO. Mowa tu o platformie Freedom 24 wchodzącej w skład Freedom Finance. Odpowiemy na najważniejsze pytania: jakie są dostępne instrumenty finansowe, jakie są prowizje, na czym polega zakup nowych akcji po cenie IPO i jakie są opinie o Freedom 24.

Jeśli chcesz, już teraz możesz zajrzeć na oficjalną stronę tego brokera. Pamiętaj, żeby po wejściu na niej po prawej zmienić język na polski:

Freedom 24: co to?

Freedom 24 (tu oficjalna strona) to tak naprawdę rodzaj sklepu internetowego będącego projektem grupy Freedom Finance Europe Ltd, europejskiej spółki zależnej publicznego holdingu Freedom Holdings Corp. Firma Freedom Finance Europe Ltd została zarejestrowana w 2013 roku na Cyprze i jest regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Sam holding regulowany jest przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

freedom finance polska

Firma reklamuje się jako jedyny europejski makler giełdowy notowany na NASDAQ i kusi klientów wyjątkowo niskimi prowizjami, nawet w porównaniu z wieloma innymi znanymi brokerami online.

Przyjrzyjmy się kilku danym liczbowym. Freedom Finance posiada ponad 70 biur operacyjnych w 7 krajach i posiada własny kapitał o wartości 142 mln dolarów. 140.000 osób ma już tam swój rachunek rzeczywisty, a jeszcze więcej założonych jest rachunków demo. Obroty handlowe w 2018 roku wynosiły 14 bilionów dolarów. Widać zatem, że mamy do czynienia z całkiem potężną instytucją.

Freedom 24 specjalizuje się w rynku akcji (amerykańskich i europejskich), znacznie mniej w ofercie ma funduszy ETF. Jednak głównym obszarem działalności są tzw. IPO, do których wrócimy jeszcze i które szerzej omówimy w dalszej części.

Otwieranie konta na Freedom 24

Otwieranie konta na Freedom 24 jest stosunkowo proste i zdołasz dokonać tego w kilku krokach. Szczególnie z pomocą naszego poradnika. Przede wszystkim przejdź na stronę główną i po prawej stronie ustaw język na polski. Następnie kliknij w prawym górnym rogu „Zarejestruj się”. Ukaże ci się następujący widok:

freedom 24 zakładanie konta

Pełna procedura składa się z 4 etapów:

  • podanie adresu e-mail i ustawienie hasła;
  • ankieta z danymi;
  • podpisywanie dokumentów;
  • weryfikacja.

Dokumenty, które musisz przeskanować to dowód tożsamości, potwierdzenie adresu zamieszkania (np. rachunek za prąd na twoje nazwisko i adres) oraz numer podatnika. Dodatkowo uzupełniasz swój profil ekonomiczny. Umowę z brokerem podpisujesz za pomocą SMS-a. Całość trwa do 20 minut, a następnie czekasz 1-2 dni robocze na ostateczną weryfikację i uruchomienie konta.

Następnie musisz doładować swoje konto. Zrobisz to za pomocą przelewu bankowego (w dolarach lub w euro) lub karty (tylko w euro). Jeśli wpłata przekracza 25.000 euro, musisz udowodnić źródło pochodzenia środków. Dla karty limit ten wynosi 50.000 euro.

Aukcje na giełdach amerykańskich wyceniane są w dolarach. Ewentualne przeliczenie waluty następuje automatycznie na platformie, ale przed zawarciem transakcji.

Dostępne instrumenty finansowe

Przyjrzyjmy się teraz dostępnym na Freedom 24 instrumentom finansowym. Jak już zostało wspomniane, dominuje tutaj rynek akcji, notowanych zarówno na giełdach europejskich, jak i amerykańskiej. Poniżej widzisz przykładowy fragment listy dostępnych akcji.

freedom 24 broker

Wyszukując, możesz ustawić filtry: giełdy europejskie lub amerykańska, cena za 1 papier oraz sektor. Wśród dostępnych sektorów znajdziesz: olej i gaz , innowacje i Internet (np. Netflix), najlepsze firmy technologiczne (np. Intel), producenci samochodów (np. BMW), finansowi giganci (np. Visa), farmaceutyka i biotechnologia (np. Bayer), ciężka artyleria (np. Lufthansa), marki detaliczne (np. Samsung), nafta i energia (np. Shell), uznanie konsumenta, żywność i napoje.

Po wejściu w określoną akcję wyświetli nam się wykres, kwota zakupu 1 akcji, potencjał wzrostu, dochody z dywidendy oraz rekomendacja kupna/sprzedaży.

freedom finance etf

Oprócz akcji inwestować możemy w prezentowane na powyższym zdjęciu ETF-y. Nie ma tu jednak bardzo dużego wyboru. ETF-y skoncentrowane są wokół rynku rosyjskiego i można w nie inwestować w USD. Więcej szczegółowych informacji o nich znajduje się na stronie.

Głównym obszarem, którym reklamuje się Freedom 24, są natomiast wspomniane już kilka razy IPO, którym przyjrzymy się bliżej teraz.

Freedom Finance IPO

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są w zasadzie IPO. To skrót od Initial Public Offering czyli pierwszej oferty publicznej. Jest to dokonywana po raz pierwszy oferta publiczna dotycząca określonych papierów wartościowych. Elementem pierwszej oferty publicznej jest przygotowanie prospektu emisyjnego, czyli dokumentu zawierającego informacje o danych papierach wartościowych, przygotowane przez emitenta.

Mówiąc w uproszczeniu, jest to moment, w którym spółka po raz pierwszy publicznie oferuje inwestorom swoje udziały lub akcje. Może to dotyczyć sprzedaży istniejących już akcji lub emitowania nowych (np. spółka ma swój debiut na giełdzie, wówczas konieczny jest wspomniany prospekt). Ważne jest też, że IPO jest ściśle regulowane przez Komisję Nadzoru Finansowego i jej zagraniczne odpowiedniki.

Zakup nowych akcji po cenie IPO jest zatem dla inwestora szansą na nabycie akcji spółki, która np. dopiero debiutuje, a która ma duży potencjał wzrostu. Tak było choćby ze spółką Alibaba, która w ciągu kilku lat wzrosła o 90%. To oczywiście jeden z rekordowych przykładów, ale pamiętajmy, że Facebook też miał swój IPO.

Freedom 24 oferuje właśnie możliwość inwestowania w amerykańskie i europejskie IPO. Aby tego dokonać, musimy przejść przez kolejne kroki:

  • Otworzyć konto i poczekać na weryfikację, jak zostało opisane wcześniej;
  • Dokonać pierwszej wpłaty (jak wyżej);
  • Minimalny depozyt dla IPO wynosi 2000 dolarów;
  • Prowizja wynosi od 3 do 5%, w zależności od sumy aktywów;
  • Od publicznego rozpoczęcia obrotu na giełdzie należy odczekać 93 dni, kiedy obowiązuje zakaz sprzedaży.

Aktualne IPO są publikowane na stronie brokera. Przejdź do niej, klikając poniżej:

*Inwestycje w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe zawsze wiążą się z ryzykiem utraty kapitału. Inwestowanie w IPO może wiązać się z dodatkowymi ograniczeniami. Prognozy lub wyniki z przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych wyników.

Opłaty i prowizje na Freedom 24

Jak prezentuje się tabela opłat i prowizji na Freedom 24? Platforma oferuje swoim klientom następujące plany taryfowe:

freedom 24 opłaty

Nowi klienci przez pierwszych 30 dni mogą się cieszyć promocją w postaci braku prowizji na akcje i fundusze ETF. Po tym okresie automatycznie przechodzi się na pakiet Smart, który sam w sobie nic nie kosztuje, ale posiada własną tabelę opłat.

Na przykład w pakiecie smart prowizja za akcje i ETF z rynków europejskich i amerykańskich (poza Rosją i Ukrainą) wynosi 0,02 USD/EUR na akcję + minimum 2 euro na aplikację. Przechowywanie papierów wartościowych jest bezpłatne, tak samo jak ich uznanie, ale umorzenie kosztuje 60 USD. Szczegóły znajdziesz na stronie.

Jeśli chodzi o IPO, to opłaty są zależne od wartości aktywów przechowywanych na koncie maklerskim klienta. Jeśli jest to mniej niż 20.000 USD – opłata wynosi 5%. Dla 20.000-49.999 USD jest to 4%, od 50.000 USD – 3%. Prowizja od sprzedaży to 0,5% kwoty transakcyjnej.

Freedom Finance a bezpieczeństwo

Wspomnieliśmy już o tym, że Freedom Finance jest dużą firmą, która zapewniła sobie stabilną pozycję. Podlega wszelkim regulacjom, m.in. MiFID II, gwarantującymi najwyższy poziom ochrony inwestorów. W CrediSafe posiada kategorię A odpowiadającą bardzo niskiemu ryzyku. Jest notowana na NASDAQ jako jedyny makler giełdowy z UE, na równi z wieloma gigantami nowych technologii jak Apple, Google czy Intel.

Twoje aktywa przechowywane przez Freedom Finance są bezpieczne. W raporcie na platformie znajduje się twoje prawo własności i historia transakcji.

Ryzyko likwidacji czy bankructwa firmy jest bliskie zeru. Gdyby tak się stało, środki są ubezpieczone na kwotę 20.000 euro. Można ubiegać się o odszkodowanie w Funduszu Rekompensat dla Inwestorów, któremu firma podlega. Aktywa natomiast będą mogły zostać na prośbę inwestorów przeniesione na inne konta.

Inwestowanie oczywiście wiąże się z ryzykiem i jest to jasne. Niemniej jednak, nie ma powodów, by uważać, że Freedom Finance i Freedom 24 mogą być niebezpieczną platformą.

Freedom 24: opinie użytkowników

Opinie klientów Freedom Finance i platformy Freedom 24 są na ogół pochlebne i oscylują w okolicach 4/5 gwiazdek. Opieramy się na ocenach zamieszczonych w serwisie Trustpilot oraz na stronie Tradingbrokers.com.

freedom 24 opinie

Miejmy nadzieję, że już wkrótce pojawi się więcej opinii, również polskich inwestorów, które złożą się na miarodajną ocenę. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest uważne czytanie warunków promocji i świadomość tego, że wszyscy brokerzy w pewnym momencie nakładają na klientów jakieś prowizje.

Na wspomnianym serwisie Tradingbrokers.com wśród plusów wymieniono niskie prowizje (które mogą spokojnie konkurować z ofertami innych popularnych brokerów), duży wybór instrumentów finansowych, możliwość transakcji 24/7, pierwsze 30 dni bez prowizji, konto demo, łatwa w użyciu platforma tradingowa z użytecznymi narzędziami.

Jeśli chodzi o wady, to wskazuje się najczęściej na brak kryptowalut, ograniczone metody wpłat i wypłat i brak platformy MetaTrader.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Mam nadzieję, że ten artykuł dał ci pewne pojęcie o platformie Freedom 24. Choć nadal trudno jest znaleźć więcej informacji o tym brokerze, powyższe dane pozwolą ci zdecydować, czy warto zainteresować się jego ofertą. Podsumujmy wpis odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, by ostatecznie rozwiać wątpliwości.

W co można inwestować na Freedom 24?

W ramach Freedom 24 (strona oficjalna) możesz inwestować przede wszystkim w akcje spółek notowanych na giełdach europejskich i amerykańskiej. Oprócz tego dostępne są ETF-y, a przede wszystkim mamy możliwość zakupu nowych akcji po cenie IPO – pierwszej ofercie publicznej.

Jak wygląda zakup nowych akcji po cenie IPO na Freedom 24?

Musimy utworzyć konto (kliknij tutaj), wpłacić depozyt, a od 2000 USD uzyskujemy dostęp do IPO. Są to pierwsze oferty publiczne. Prowizja wynosi od 3 do 5%. Więcej o IPO i nabywaniu praw do nich przez Freedom Finance znajdziesz we wpisie.

Czy Freedom Finance jest bezpieczną platformą?

Freedom Finance to duża firma, mająca setki tysięcy klientów, podlegająca wszelkim koniecznym regulacjom, świadczącym o jej powadze. Środki inwestorów są ubezpieczone. Firma jest członkiem Funduszu Rekompensat dla Inwestorów.

Na czym polega okres 0% prowizji?

W promocji dla nowych klientów przez pierwsze 30 dni od założenia konta nie jesteśmy obciążeni prowizjami związanymi z akcjami i ETF-ami. Po tym okresie automatycznie przechodzimy na plan taryfowy Smart.

Czy Freedom Finance oferuje konto demo?

Tak, na Freedom Finance można założyć konto demo, co stanowi duży plus. Załóż je, klikając tutaj.

5/5 - (3 votes)