FTX exchange: recenzja, tutorial, krypto i prowizje

233
ftx exchange

Czy FTX exchange jest wiarygodną giełdą? Jak kupować kryptowaluty za pośrednictwem tej platformy? Jakie opłaty są pobierane? Jakie metody płatności są obsługiwane? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule!

W tym przewodniku poznasz wszystkie szczegóły dotyczące giełdy FTX – serwisu, który dzięki niskim opłatom i innowacyjnym produktom zrewolucjonizował sposób handlu kryptowalutami i akcjami.

Zaczynając od narodzin FTX, dowiemy się, jak zarejestrować i zweryfikować swoje konto. Następnie skupimy się na tym, jak działa platforma i jakie produkty są na niej sprzedawane.

Na zakończenie przedstawimy kilka opinii na temat FTX, aby zapewnić ci jak najpełniejszy obraz dzięki referencjom tych, którzy tak jak my, już skorzystali z tej platformy.

FTX exchange – tabela wprowadzająca

Prowizje handloweMaker 0,02%; Taker 0,07%
WypłataZa darmo Euro i Bitcoin
Dostępne kryptowaluty250+
Mocne stronyObrót instrumentami pochodnymi i akcjami tokenizowanymi
Oficjalna strona internetowahttps://ftx.com/
Najlepsza alternatywaBinance

FTX exchange: co to takiego?

FTX exchange (oficjalna strona tutaj) to pomysł Sama Bankmana-Frieda, byłego studenta MIT, który dzięki swoim innym genialnym pomysłom stał się miliarderem. Między innymi, około 2017 r. jako jedyny skorzystał na dużą skalę z tzw. premii Kimchi.

Zasadniczo, premia Kimchi to różnica między cenami kryptowalut w Korei Południowej a cenami na innych giełdach na całym świecie. Na przykład, jeśli w tamtym czasie kupno Bitcoina w USA kosztowało 10 000 USD, to w Korei Południowej kosztował on aż 15 000 USD. Dzięki tej rozbieżności on i jego zespół byli w stanie osiągać ogromne zyski w całkowicie legalny sposób, stosując technikę zwaną arbitrażem.

ftx giełda

W tym samym roku Bankman-Fried zdecydował się na otwarcie giełdy FTX, która dzięki jednym z najniższych prowizji na rynku i superintuicyjnemu interfejsowi użytkownika zdobyła z czasem zaufanie milionów inwestorów, do tego stopnia, że jest obecnie bezpośrednim konkurentem Binance.

Na FTX można znaleźć wszystko to, czego nie można znaleźć na Binance lub innych dużych giełdach: innowacyjne produkty, takie jak aktywa tokenizowane i kontrakty terminowe na wygaśnięcie akcji tokenizowanych. Ponadto giełda jest obecna w kilku krajach na całym świecie, ponieważ dąży do zachowania stuprocentowej zgodności z przepisami na każdym rynku.

FTX: dostępne kryptowaluty

Na tej giełdzie notowanych jest ponad 250 różnych kryptowalut dostępnych do spot tradingu.

ftx

Oczywiście powyższa lista jest tylko częściowa, w rzeczywistości można znaleźć tu również wiele nowo powstających altcoinów, które mogą być powiązane z nowo powstałymi projektami blockchain.

Takimi kryptowalutami można handlować między sobą lub w połączeniu z tradycyjnymi walutami (FIAT), takimi jak euro, dolar, jen japoński itp.

Jak działa FTX exchange: tutorial

Przyjrzyjmy się teraz bliżej, jak działa FTX, zaczynając od rejestracji, przechodząc do wpłat i wreszcie do samego tradingu.

Jak zarejestrować się na FTX?

Otwarcie rachunku na giełdzie FTX trwa maksymalnie 5 minut. W tym celu wystarczy wykonać poniższe czynności:

 • Przejdź na oficjalną stronę giełdy FTX, korzystając z tego linku;
 • Utwórz konto, wpisując swój adres e-mail i hasło, a następnie potwierdź adres e-mail;
 • Zaloguj się za pierwszym razem przy użyciu swoich danych uwierzytelniających i przeprowadź pełną procedurę KYC.

Dostępne metody płatności

Po zweryfikowaniu tożsamości można rozpocząć wpłacanie pieniędzy, przechodząc do pozycji portfela, a następnie klikając przycisk wpłaty. W FTX możesz wpłacić dowolną walutę FIAT, od euro po liry tureckie, bez żadnych opłat, za pomocą przelewu bankowego lub SEPA.

Po otrzymaniu środków można rozpocząć handel z wykorzystaniem interesujących nas funkcji. Ponadto, jeśli chcesz mieć oko na swoje aktywa, nawet gdy jesteś poza domem, możesz pobrać aplikację.

Jak inwestować na FTX?

Handel na FTX jest naprawdę ekscytujący, ponieważ można inwestować na kilku rynkach jednocześnie: futures, spot, akcje (equities), tokeny lewarowane (leveraged tokens) oraz bardziej specjalistyczne, takie jak volatility i prognozy, których nie polecamy ze względu na ekstremalną zmienność.

ftx gielda opinie

TRADING SPOT

W ten sposób można kupować kryptowaluty, wymieniając je między sobą, na euro lub inne tradycyjne waluty. Możesz skorzystać również z dźwigni. W tym przypadku pożyczasz kryptowaluty z rynku, aby zwiększyć swój procentowy zysk lub stratę po ich zrealizowaniu, za pomocą odsetek wypłacanych codziennie.

Wszystkie zakupione kryptowaluty będą bezpiecznie przechowywane w portfelu FTX, z którego będzie można je przenieść na inne adresy lub sprzedać, gdy ich cena wzrośnie.

Zlecenia mogą być ustawione na rynek, tzn. natychmiastowe kupno lub sprzedaż po aktualnej cenie, lub na limit, tzn. ustawienie wartości, po której użytkownik zamierza kupić lub sprzedać.

Oprócz tego można ustawić take profit, aby zamknąć pozycję, gdy cena osiągnie pożądany poziom, lub stop loss, który służy do ograniczania strat.

FUTURES

Kontrakty pochodne, które zostały usunięte z Binance z powodu braku zgodności, są również notowane na FTX. Kontrakty terminowe na FTX są regulowane przez stablecoiny, ponieważ są one wykorzystywane jako zabezpieczenie oraz jako PNB (zysk i strata).

Aktualna lista akceptowanych stablecoinów to USDC, TUSD, USDP, BUSD i HUSD. Aby wpłacić lub wypłacić środki, przejdź do swojego portfela i wpłać żądaną ilość stablecoinów. Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, istnieją różne rodzaje kontraktów terminowych:

 • Termin zapadalności: Tutaj znajdziesz kontrakty terminowe kwartalne, co oznacza, że wygasają co trzy miesiące;
 • Wieczyste: Wieczyste kontrakty terminowe nie wygasają. Wręcz przeciwnie, w każdej godzinie umowa przewiduje płatność finansową opartą na dwóch zmiennych: cenie mark i cenie indeksowej. Gdy pierwsza wartość przewyższa drugą, long płaci pozycjom short. Pomaga to utrzymać cenę bezterminowych kontraktów futures w zgodzie z ceną indeksu bazowego.

Tymi kontraktami można handlować, korzystając z maksymalnej dźwigni 20x, choć nie jest to zalecane dla początkujących traderów.

AKCJE

Jedną z unikalnych cech platformy są właśnie tokenizowane akcje, tj. akcje takich firm jak Apple, Tesla czy Amazon, które są przekształcane w aktywa cyfrowe, którymi można handlować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a nie tylko pięć dni w tygodniu, kiedy otwarte są giełdy.

TOKENY Z DŹWIGNIĄ

tokeny ftx

W tej sekcji można obstawiać trend cenowy różnych kryptowalut, korzystając z dźwigni od 0,5 do 3x. Tokeny lewarowane to tokeny ERC20 i BEP2, których celem jest zwiększenie zysków lub strat w oparciu o trendy rynkowe.

Na przykładzie ETHBULL, tokenu ETH z 3x długim portfelem, na każdy 1% wzrostu ETH przypada wzrost o 3%, a na każdy 1% spadku ETH – spadek o 3%.

Użytkownicy mogą kupować tokeny z dźwignią tak samo jak zwykłe tokeny na rynku spot. Nie muszą oni jednak zarządzać zabezpieczeniami, depozytami zabezpieczającymi, cenami rozliczeniowymi ani niczym innym, czym musi zarządzać zwykły użytkownik depozytów zabezpieczających.

FTX exchange: prowizje

ftx prowizje

Jak widać w powyższej tabeli, zaczerpniętej z oficjalnej strony FTX.com, pobierane prowizje należą do najniższych na rynku. Prowizja dla makera wynosi 0.02% a dla takera 0.07%. FTX przewyższa nawet Binance pod względem przystępności cenowej, ponieważ opłaty Binance wynoszą 0,075%, jeśli płacisz je w monetach BNB. Warto wspomnieć, że Coinbase oczekuje prowizji w wysokości 0.04% od makera i 0.06% od takera.

Warto zwrócić uwagę również na prowizje przy wypłatach. Jeśli chodzi o prowizje w Bitcoinach, podczas gdy Binance każe płacić sobie 0.0002 BTC, Crypto.com 0.0001 BTC, a Coinbase ma zmienne koszty, FTX oferuje wypłaty za darmo. Również prowizja podczas wypłaty w euro równa jest tutaj zeru, podczas gdy Coinbase i Binance oczekują wniesienia opłaty. Wypłaty w Ethereum są na FTX obciążone zmienną prowizją.

Oczywiście, nawet w tym przypadku wzrost miesięcznych wolumenów obrotu powoduje uzyskanie zniżek, które sięgają nawet całkowitego wyzerowania kosztów w przypadku przekroczenia progu 50 mln USD transakcji.

Maker to prowizja za sprawdzenie, czy użytkownik składa zlecenie kupna czy sprzedaży, natomiast taker to prowizja dla tych, którzy pokrywają to zlecenie.

Opinie o FTX

FTX z pewnością ma istotne zalety, w przeciwnym razie nie stałby się tak popularny, dołączając do głównych konkurentów, takich jak Binance i Coinbase. Ale co sądzą o tym użytkownicy? Zapoznajmy się z kilkoma opiniami z portalu Trustpilot, aby zrozumieć zalety i wady tej giełdy.

ftx opinia

W tej recenzji interfejs użytkownika jest krytykowany, mimo że chwalona jest strona doświadczenia użytkownika. Niskie opłaty i niezawodność usługi przekonały tego użytkownika, że jest to najlepsza oferta na rynku.

ftx opinie

W tej drugiej recenzji zwrócono uwagę na to, że wiele z zamieszczanych negatywnych recenzji może wpływać na opinię ludzi. Uważamy, że FTX jest giełdą godną zaufania i działającą zgodnie z przepisami krajowymi, więc naprawdę nie ma się czego obawiać.

Poza tym ten sam użytkownik podkreśla, że od czasu korzystania z serwisu (luty 2021 r.) nigdy nie miał żadnych problemów z wpłatami i wypłatami.

FTX a Binance

Jednym z klasycznych dylematów jest wybór między FTX i Binance, ponieważ obie giełdy oferują istotne zalety, których nie mają inne giełdy, i dlatego są zawsze traktowane jako najlepsze dwie opcje.

Zastanówmy się nad tym w punktach. FTX jest idealny dla tych, którzy:

 • Chcą inwestować w instrumenty pochodne i tokenizowane akcje, których nie można znaleźć na Binance;
 • Chcą zaoszczędzić na prowizjach;
 • Chcą polegać na giełdzie, która nigdy nie została zhakowana.

Binance, z drugiej strony, jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy:

 • Szukają wschodzących projektów blockchain i chcą uczestniczyć w licznych ICO;
 • Chcą handlować na najbardziej płynnej giełdzie na rynku;
 • Potrzebują prostego interfejsu użytkownika.

Ogólnie rzecz biorąc, oba portale oferują świetne rozwiązania do handlu kryptowalutami, ale opinie o FTX i prowizje są naprawdę imponujące. Tak więc, nasza rada jest taka, abyś używał FTX jako głównej giełdy i korzystał dodatkowo z Binance, jeśli na FTX nie znajdziesz któregoś z interesujących cię projektów.

Częste pytania i odpowiedzi

Co to jest giełda FTX?

FTX (oficjalna strona tutaj) jest jedną z najtańszych giełd, oferującą innowacyjne produkty, takie jak tokenizowane akcje i możliwość handlu zarówno na rynku spot kryptowalut, jak i na rynku instrumentów pochodnych.

Czy FTX jest bezpieczną giełdą?

FTX jest w 100% bezpieczny. Istnieje on od 2018 r. i nigdy nie zgłaszał żadnych wad systemu. Dąży również do zachowania zgodności z przepisami państwowymi.

Jak kupić Bitcoin na FTX?

Po zarejestrowaniu się przejdź do rynków i wybierz spot. W tej sekcji można skonfigurować zlecenie rynkowe lub zlecenie z limitem ceny, wprowadzając wszystkie niezbędne zmienne.

Jakie prowizje pobiera FTX?

FTX pobiera jedne z najniższych prowizji na rynku: 0,02% dla makera i 0,07% dla takera. Wyższym wolumenom transakcji odpowiadają inne rabaty, jak pokazano w tabeli w części dotyczącej opłat.

Która giełda jest lepsza, Binance czy FTX?

Na FTX znajdziesz tokenizowane akcje, ponad 250 kryptowalut, minimalne prowizje i dużą niezawodność, ponieważ do tej pory nigdy nie doszło tam do włamania. Binance ze swojej strony oferuje wiele projektów, w które można inwestować, często słabo nieznanych. Należy wybrać tę giełdę, która odpowiada twoim potrzebom, ale jeśli chodzi o sam trading, polecamy FTX.

Dlaczego warto wybrać FTX jako swoją giełdę kryptowalut?

FTX jest zdecydowanie niedrogi i oferuje unikalne usługi, takie jak kontrakty terminowe z terminem wygaśnięcia i bezterminowe, akcje tokenizowane i wiele innych. Jest to więc świetne rozwiązanie ze względu na wiele czynników.

5/5 - (1 vote)