Golden Butterfly Portfolio: ETF, które go replikują, oraz wyniki

1624
golden butterfly

Golden Butterfly Portfolio to pasywny i długoterminowy portfel inwestycyjny, znany w całym świecie finansów osobistych. Łączy wysokie spodziewane wyniki amerykańskiego rynku akcyjnego i tzw. „small cap value” z elementami defensywnymi obecnymi również w Permanent Portfolio Harry’ego Browne’a, w celu uzyskania stabilnej i niezwykle efektywnej na dłuższą metę alokacji aktywów.

W tym wpisie przeanalizujemy dogłębnie cechy portfela Golden Butterfly, przyjrzymy się szczegółowo jego wynikom w ostatnich latach i dowiemy się, jak go replikować za pomocą funduszy ETF dostępnych europejskiemu inwestorowi dzięki brokerowi online Degiro oraz eToro. Gotowy? Zaczynajmy!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Portfel Golden Butterfly: skład

Golder Butterfly zawdzięcza swoją nazwę (złoty motyl) skojarzeniu z kołowym wykresem graficznym jego zawartości, który według niektórych ma przypominać motyla ze złotą głową (przy odrobinie fantazji).

Jest to bardzo zrównoważony portfel, który przeznacza jednakowy udział procentowy (20%) dla wszystkich aktywów. Oto jego dokładna zawartość:

  • 20% totalny rynek akcyjny USA
  • 20% akcje small cap value USA
  • 20% obligacje rządowe długoterminowe
  • 20% obligacje rządowe krótkoterminowe
  • 20% złoto
golden butterfly portfolio

Golden Butterfly Portfolio: cechy

Tak jak All Weather Portfolio i Permanent Portfolio, także i Golden Butterfly jest pasywnym i długoterminowym portfelem inwestycyjnym, odpowiednim dla średniego inwestora, który nie chce ponosić zbytniego ryzyka, nie ma woli walki na rynku i chce po prostu spokojnie obserwować jak jego kapitał z roku na rok rośnie.

W odróżnieniu od pozostałych wspomnianych dwóch portfeli Golden Butterfly zawiera większą część akcji: to 40% w porównaniu z 30% w All Weather i 25% w Permanent Portfolio. To przekłada się na wyższy spodziewany zysk, ale też na większe ryzyko wahań.

Ponadto, 20% tego portfela dedykowane jest bardzo szczególnej klasie aktywów: small cap value. Co to takiego?

Small cap value to firmy o niskiej kapitalizacji rynkowej (poniżej 2 miliardów dolarów) i raczej niskich wskaźnikach cena/zysk i cena/wartość księgowa, tak więc teoretycznie niedowartościowane.

Trójczynnikowy model Famy-Frencha, wraz z empiryczną obserwacją rynków finansowych, pokazały ostatnio, że akcje small cap value oferują właściwie wyższe spodziewane zyski niż całkowity rynek akcyjny, ale też przy wyższych wahaniach ceny.

Tak więc włączenie small cap value do portfela sprawia, że inwestycja jest bardziej ryzykowna, ale jednocześnie należy podkreślić, że to jest to jak najbardziej uzasadniony i zrównoważony wybór, ze względu na obecność obligacji i złota w Golden Butterfly.

Golden Butterfly: wyniki

W ostatnich 50 latach (od 1970 do 2020) Golden Butterfly Portfolio zagwarantował średni zysk w wysokości 6,4%, przy wahaniach na poziomie 8% i maksymalnej stracie w wysokości 11% (zwróconej w nieco ponad 2 lata).

Poniżej widzimy porównanie między Golden Butterfly, Permanent Portfolio i Alla Weather w okresie od 2007 do 2020 (a więc z uwzględnieniem kryzysu w 2008 r. i ostatniej pandemii Covid-19).

golden butterfly performance

Wyniki i średnie zyski tych 3 portfeli są bardzo podobne, w okolicach 7% rocznie. Zwycięzcą w tym przedziale czasowym okazuje się All Weather Portfolio Reya Dalio, ale różnica między tym portfelem a Golden Butterfly jest naprawdę niewielka.

Analizując zyski tych 3 portfeli rozłożone na poszczególne lata, odkrywamy, że w latach kryzysu ekonomicznego (jak w 2008 i 2020 r.) Golden Butterfly ucierpiał nieco bardziej w porównaniu z dwoma pozostałymi, za to w latach silnego odbicia i ekspansji (jak w 2009, 2010 czy w 2019) wyraźnie przodował.

golden butterfly portfolio performance

Golden Butterfly Portfolio: ETF, które go replikują

Nie pozostaje nam nic innego, jak przyjrzeć się teraz, jak możemy replikować portfel Golden Butterfly za pomocą funduszy ETF tak, by mieć możliwość otrzymywania tych samych zysków z własnym kapitałem.

Przede wszystkim, poniżej mamy oryginalną wersję Golden Butterfly, stworzoną z myślą o amerykańskim inwestorze, skomponowaną z ETF-ów notowanych na amerykańskiej giełdzie:

NAZWA ETFSYMBOLPROCENT
Vanguard Total Stock MarketVTI20%
iShares S&P Small-Cap 600 ValueIJS20%
iShares 20+ Year Treasury BondTLT20%
iShares 1-3 Year Treasury BondSHY20%
SPDR Gold SharesGLD20%

Najlepszym sposobem na zakup tych funduszy ETF, w przypadku europejskiego inwestora, jest zwrócenie się do brokera eToro, który nie nakłada prowizji na kupno/sprzedaż ETF-ów amerykańskich, a dodatkowo udostępnia darmowe konto demo, dzięki któremu można przećwiczyć bez ryzyka możliwości platformy. Możesz otworzyć konto demo, klikając tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Alternatywnie, gdyby europejski inwestor chciał replikować Golden Butterfly, używając funduszy ETF zgodnych z dyrektywą UCITS, dostępnych na europejskich giełdach, mógłby wykorzystać poniższe instrumenty finansowe:

NAZWA ETFKOD ISINPROCENT
iShares MSCI USA UCITS ETF (Acc)IE00B52SFT0620%
SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted UCITS ETFIE00BSPLC41320%
iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc)IE00BFM6TC5820%
iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (Acc)IE00B3VWN17920%
ETFS Physical GoldJE00B1VS377020%

Wszystkie wyżej wymienione fundusze ETF dostępne są u brokera online Degiro, który w mojej opinii jest najlepszym brokerem, jeśli chodzi o inwestowanie w ETF-y europejskie, a to za sprawą niskich prowizji i szerokiego wyboru dostępnych instrumentów finansowych (sam go używam w moich inwestycjach długoterminowych).

4.2/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.