Inwestowanie w monety: specyfika i najlepsze platformy

389
inwestowanie w monety

Zaciekawiło cię inwestowanie w monety? Masz ambicje zostać kolekcjonerem, a może po prostu szukasz lokaty kapitału? W tym artykule dowiesz się wszystkiego!

Kolekcjonowanie monet to jedno z najstarszych hobby na świecie, popularne już w starożytności. Wielbicieli numizmatyki, czyli nauki zajmującej się monetami, nie brakuje, a rynek monet wciąż jest spory. Ale na czym on w ogóle polega?

Przede wszystkim monety, które warto kolekcjonować i w które warto inwestować, dzielimy na różne typy. Co za tym idzie, samo inwestowanie też będzie miało zróżnicowany profil. Dlatego zachęcam cię do dalszej lektury, dzięki której uporządkujesz sobie wszystkie informacje na temat monet bulionowych, kolekcjonerskich i numizmatów.

Ponadto przedstawimy 4 najlepsze platformy w sieci, na których możesz nabyć monety do swoich zbiorów. Omówimy ich funkcjonowanie, ofertę oraz wady i zalety.

Na czym polega inwestowanie w monety?

Wyjaśnijmy najpierw, na czym polega inwestowanie w monety. Zasadniczo możemy dokonać podziału na inwestowanie w wartość kolekcjonerską monety oraz wartość kruszcu. Jest to uzależnione od rodzaju monety, tego, czy jest ona np. bardzo rzadka lub stara, czy też stanowi sposób na inwestycję w złoto, ewentualnie srebro. Czasami wartość wynika z obu czynników.

Monety kupujemy do swojej kolekcji albo w mennicy czy u innego oficjalnego dystrybutora – wtedy są to monety współczesne – albo w antykwariatach, domach aukcyjnych, na aukcjach internetowych – wtedy możemy też kupić monety zabytkowe.

Zbieramy naszą kolekcję, przechowujemy ją, a następnie, jeśli chcemy, sprzedajemy. Rynek numizmatyczny jest duży. Monety o wartości kolekcjonerskiej warto przechować co najmniej 6 miesięcy, by nie zapłacić podatku. Żeby zyskać musimy albo dobrze się orientować w tej dziedzinie kolekcjonerstwa, albo po prostu śledzić ceny kruszcu.

inwestycja w złote monety

Wartość monety może być uzależniona jeszcze od innych czynników, przede wszystkim jej nakładu (limitowany czy nieograniczony) oraz stanu zachowania. Dlatego bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do konserwacji, by nie było z tego więcej szkody niż pożytku.

Ogólnie rzecz biorąc, warto przechowywać taką kolekcję w sejfie, ale wiele osób chce na tym oszczędzić. Należy jednak pamiętać, że przechowywanie w domu może zwabić złodziei. Niektórzy korzystają ze skrytek bankowych. Zakopywanie powinniśmy sobie zdecydowanie podarować…

Rodzaje monet: kolekcjonerskie, numizmaty, bulionowe

Wyjaśnijmy teraz, w jakie monety można inwestować i co rozumiemy pod określonymi pojęciami, zwłaszcza, że są one często stosowane błędnie, co może być mylące. Zasadniczo, mówimy o monetach kolekcjonerskich, bulionowych i numizmatach.

Monety kolekcjonerskie to monety przede wszystkim zabytkowe, o wartości historycznej. Nie muszą być jednak bardzo stare, a z każdym rokiem prawdopodobnie ich wartość będzie rosła. Jeśli monety nadal będą w obrocie, zawsze pozostanie ich wartość nominalna.

Choć stan zachowania ma znaczenie, nie powinniśmy ich czyścić na własną rękę, bo poważnie ryzykujemy obniżenie wartości kolekcjonerskiej monety. Warto też dodać, że niektóre błędy jak np. nierówno wybity rewers, może pozytywnie wpływać na wartość – kolekcjonerzy często poszukują takich oryginalnych monet.

Numizmaty natomiast są współczesne. Nazywamy je też monetami okolicznościowymi. Są to specjalnie wyemitowane monety, które oprócz swojej wartości nominalnej, przedstawiają wartość kolekcjonerską. Ich nakład jest zazwyczaj ograniczony. Okazją do ich wydania są często okrągłe rocznice ważnych wydarzeń, ale też wypuszczane są serie okolicznościowe. Jedną z bardziej znanych są „Bestie Królowej”.

Monety okolicznościowe często zawierają także kruszec, mogą być złote lub srebrne. Coraz częściej mają coraz bardziej oryginalne dodatki, np. kamienie szlachetne i półszlachetne, bursztyny, meteoryty, masę perłową i inne wstawki. Nakład jest ograniczony.

Monety bulionowe to tzw. monety inwestycyjne. Kupujemy je tak, jakbyśmy zakupili sztabkę złota, choć ich skład nie jest aż tak czysty. Zawartość kruszcu jest jednak jasno określona, a więc ich wartość zależy od ceny kruszcu. Monety te mogą być wykonane zarówno ze złota, jak i srebra. Ich nakład zazwyczaj jest nieograniczony, choć zdarzają się wyjątki.

Najbardziej popularne monety bulionowe to Krugerrandy i Filharmonicy Wiedeńscy, ale są też amerykańskie Złote Orły, australijskie Kangury, brytyjskie Suwereny, a w Polsce Bieliki czy Fryderyk Chopin.

Inwestowanie w monety: najlepsze platformy

Przejdźmy teraz do polecanych platform, jeśli chcemy zainwestować w monety. Przedstawimy 4 strony, na których znajdziemy, w zależności od potrzeb, monety kolekcjonerskie, bulionowe i numizmaty.

1. CataWiki

CataWiki (oficjalna strona) jest międzynarodową platformą internetową, na której można znaleźć aukcje dziesiątek tysięcy przedmiotów kolekcjonerskich: dzieła sztuki, książki, znaczki, zegarki, karty sportowe, wino, kamienie szlachetne, biżuteria, pamiątki wojskowe czy zabytkowe samochody. Nie dziwi więc obecność kategorii poświęconej monetom.

inwestowanie w monety catawiki

W zakładce Monety znajdziemy m.in. monety antyczne (pochodzące głównie ze starożytnego Rzymu) oraz monety z różnych części świata. W tej ostatniej grupie monety podzielono na kraje pochodzenia i znajdziemy tam wiele zabytkowych obiektów, ale nie tylko. Na przykład w zakładce Monety złote są monety bulionowe, niektóre nawet bite w tym roku.

CataWiki zatrudnia wielojęzycznych ekspertów w poszczególnych dziedzinach sztuki i kolekcjonerstwa. Dbają oni o to, by na aukcje trafiały odpowiednie przedmioty, by były odpowiednio opisane i przydzielone do odpowiedniej kategorii.

Aby skorzystać z CataWiki, musisz założyć darmowe konto. Następnie wybierasz interesujący cię przedmiot i bierzesz udział w licytacji, widząc jej przebieg, cenę wysyłki do Polski oraz informację o prowizji kupującego (9%). Płatności można dokonać za pomocą przelewu, karty i systemów płatności online, np. Przelewy24. Konto uprawnia cię również do wystawiania obiektów na sprzedaż.

2. FlyingAtom.Gold

FlyingAtom.Gold (oficjalna strona tutaj) to kolejna warta polecenia platforma. Zakupimy na niej numizmaty i monety bulionowe, a także sztabki złota i srebra, diamenty, platynę i akcesoria takiej jak kapsle do monet. Sklep ma oddziały stacjonarne, oferuje też skup złota, srebra i platyny.

czy warto inwestować w monety kolekcjonerskie flyingatom.gold

Dostępne są zarówno monety złote, jak i srebrne. Możemy je filtrować poprzez różne kategorie, takie jak emitent (czyli nazwa mennicy, np. The United States Mint, The Royal Mint United Kingdom, Royal Canadian Mint…), waga oraz seria (np. Bestie Królowej, Bestie Tudorów, Mity i legendy).

To właściwe miejsce, jeśli chcemy zakupić tradycyjne monety bulionowe albo złote lub srebrne monety okolicznościowe, takie jak te wydawane na dany chiński Nowy Rok. Każda moneta została szczegółowo opisana. Nie ma tu jednak monet kolekcjonerskich ani bardzo oryginalnych, zawierających wstawki z kamieni itp.

Przy zakupie większej liczby sztuk sklep przewiduje zniżki. W przypadku zakupu online możemy zapłacić przelewem, kartą, a nawet Bitcoinem. Przesyłka kurierem będzie ubezpieczona. Możemy też udać się do oddziału w jednym z dużych polskich miasta i zapłacić gotówką. Odbiór zamówienia online w oddziale jest darmowy, ale musi go dokonać osobiście zamawiający.

3. Allegro

Trzecią opcją jest Strefa Kolekcjonera Allegro (oficjalna strona tutaj). Znajdziesz tam wysokiej jakości obiekty kolekcjonerskie, od najlepszych sprzedawców. Obok takich kategorii jak malarstwo, rzeźba, meble czy militaria, znajdziesz sekcje Numizmatyka, Złoto i Srebro.

inwestycja w złote monety allegro

W sekcji Numizmatyka (kliknij tutaj) znajdują się wszelkiego rodzaju monety kolekcjonerskie oraz numizmaty. Po lewej stronie znajdują się kategorie z podziałem na pochodzenie, czas i tematykę. Jeśli szukasz monet z czasu panowania dynastii Piastów czy Jagiellonów, na pewno je tu znajdziesz.

W sekcji Złoto (kliknij tutaj) oprócz sztabek znajdziemy monety inwestycyjne i kolekcjonerskie. Mamy więc spory wybór monet bulionowych, ale też starsze monety okazjonalne (np. emitowane przy okazji Igrzysk Olimpijskich). Zdarzają się i zabytkowe złote monety.

W sekcji Srebro (kliknij tutaj) mamy podobną sytuację jak powyżej. Dostępne są sztabki, a także monety bulionowe i kolekcjonerskie (współczesne numizmaty oraz monety okazjonalne z różnych okresów).

Jest tu sporo do oglądania, szczególnie wśród monet dawnych i okazjonalnych, które niekiedy mają bardzo oryginalne formy, np. dzieła sztuki znanego malarza. Jest też srebrna moneta z podobizną Roberta Lewandowskiego!

Dokonując zakupu, zwracajmy uwagę na wszystkie informacje, certyfikaty i opinie o sprzedającym. Allegro, podobnie jak CataWiki, nie jest oficjalnym dystrybutorem, a jedynie portalem aukcyjnym.

4. Mennica Polska

Nasze zestawienie zamyka Mennica Polska, czyli popularne i wiarygodne źródło nabywania złota inwestycyjnego, monet bulionowych i numizmatów. Kolekcjoner powinien skierować się do sekcji Monety i Numizmaty, natomiast chętny na monety bulionowe do Produktów Inwestycyjnych.

inwestycja w srebrne monety mennica

Po wejściu w sekcję Monety i Numizmaty zobaczymy część poświęconą monetom obiegowym, gdzie znajdziemy nie tylko polskie złotówki, ale i monety innych państw, jako że Mennica Polska na mocy podpisywanych kontraktów realizowała emisję monet także za granicę. Dostępne są także monety, numizmaty i sztabki na indywidualne zamówienie.

Nas jednak bardziej interesuje katalog dostępnych monet. Sama Mennica wskazuje, że są one doskonałym pomysłem na prezent. Znajdziemy tu mnóstwo serii, kształtów, wypełnień i specjalnych okazji. Przypomina to właściwie sklep z oryginalną biżuterią. Emitentem większości monet jest Narodowy Bank Polski i… Republika Kamerunu. Ceny są w przedziale od 109 do 4.500 zł.

Z kolei w katalogu produktów inwestycyjnych, wśród monet bulionowych znajdziemy nie tylko te współczesne, z najbardziej popularnych serii, ale i złote monety historyczne z różnych roczników (np. ruble, liry, marki, stare monety dolarowe). To, czy będziemy mogli je nabyć, zależy od dostępności w magazynie w danym momencie.

Czy warto inwestować w monety kolekcjonerskie?

Jak już mówiliśmy, monety bulionowe, czyli monety inwestycyjne są uzależnione od ceny rynkowej kruszcu. Ich wartość na tym się zasadza. To tak naprawdę po prostu jeden ze sposobów na inwestowanie w złoto. Jak wiadomo, złoto uchodzi za bezpieczną przystań, mającą uchronić kapitał przed kryzysami, wojną i inflacją. Warto zatem poświęcić część portfela inwestycyjnego na złoto, np. w postaci monet bulionowych (mając na uwadze, że mają one różną zawartość kruszcu).

inwestycja w srebrne monety

Natomiast numizmaty i inne monety o wartości kolekcjonerskiej, np. monety zabytkowe, żądzą się własnymi prawami. Wśród nich oczywiście mogą się znaleźć monety bulionowe, ale to nie to jest najważniejsze. Najważniejsza jest ich rzadkość, co uzależnione jest od nakładu, stanu zachowania, wieku.

Jak każdy przedmiot kolekcjonerski, taki jak dzieła sztuki czy zegarki, monety wymagają dokładnego poznania. Wiedzę numizmatyczną możesz czerpać z książek, ale o tym, w co inwestować, dowiesz się z własnego doświadczenia (i doświadczenia innych). To podstawowy warunek, by móc odpowiedzieć twierdząco na pytanie, czy warto inwestować w monety kolekcjonerskie.

Z pewnością, tworząc kolekcję, warto robić to w sposób przemyślany, a nie chaotyczny. Jeśli ma być ona twoim kapitałem, zbieraj określone serie, staraj się skompletować wszystkie jej elementy. Możesz skoncentrować się na zwierzętach czy też postaciach historycznych. Możesz też zbierać monety z wybranego okresu.

Wiele osób wzbogaciło się na kolekcji monet. Jeśli się jeszcze dobrze na tym nie znasz, zacznij od niewielkich inwestycji, żeby złapać bakcyla i nabrać doświadczenia. Zorientujesz się, co jest rzadkie, a co powszechne i co ma jaką wartość.

Co do zasady monety z czasem zyskują na wartości, ale i tu trzeba zachować ostrożność. Mówi się o tym, że NBP wypuścił bardzo dużo numizmatów o zawyżonej wartości (cena katalogowa), co psuje rynek. Lepiej się więc dobrze zastanowić, zanim kupimy za sporą sumę oryginalną czy zabawną monetę. Wiele z nich wyszło już z „mody”, ale warto śledzić nowości.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.