Inwestowanie w pożyczki społecznościowe: ranking platform

2946
inwestowanie w pożyczki społecznościowe

Serwisy pożyczek p2p to platformy, które stanowią płaszczyznę kontaktu dla osób i firm potrzebujących środków finansowych oraz tych, którzy chcą rozpocząć inwestowanie w pożyczki społecznościowe.

Platforma może spełniać funkcję pośrednika w dwojaki sposób. Niekiedy to ona sama udziela pożyczek kredytobiorcom, innym razem natomiast ogranicza się udostępniania pożyczek udzielonych przez inne firmy pożyczkowe (loan originators).

W tym wpisie przedstawimy dostępne na rynku pożyczki społecznościowe. Będzie to ranking sześciu wybranych serwisów, które umożliwiają inwestowanie w EUR, PLN, ale też w innych walutach. Na koniec przygotowaliśmy podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęstsze pytania.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe: ranking

Rzućmy teraz okiem na ranking i porównanie europejskich platform pożyczek społecznościowych, które cieszą się popularnością w Polsce. Znajdziemy na nich nierzadko oferty rodzimych firm finansowych, ich strony mają często polską wersję językową, a niektóre posiadają nawet oddziały na terenie naszego kraju.

Pod uwagę brane były następujące parametry: wielkość i przejrzystość platformy, oferowane zyski, oferowane gwarancje, minimalna wartość inwestycji, typy i zróżnicowanie dostępnych pożyczek, funkcjonalność samej platformy, obsługa klienta i ewentualne powitalne bonusy dla nowych inwestorów.

1. Mintos

Minstos (tu oficjalna strona) należy do najbardziej znanych platform pożyczek społecznościowych w Europie, również w Polsce. Jednocześnie jest jedną z pierwszych platform tego typu. Firma ma siedzibę w Rydze na Łotwie, a jej strona dostępna jest w różnych wersjach językowych, w tym w polskiej.

mintos co to 2023

Firma oferuje możliwość inwestowania w pożyczki pochodzące z wielu różnych krajów. Pożyczki są też zróżnicowane pod względem typu (hipoteczne, pod zastaw samochodu, konsumenckie, biznesowe).

Inwestowanie w pożyczki odbywa się za pośrednictwem tzw. Not. Noty są to regulowane instrumenty finansowe oparte na pożyczkach i emitowane w ramach grupy Mintos.

Noty tworzą Zestawy Not, czyli grupę kilku pożyczek zbliżonych do siebie warunkami. Zestawowi Not nadaje się numer identyfikacyjny papierów wartościowych ISIN.

Pożyczki udzielane przez firmę pożyczkową są zatem przerabiane na rodzaj instrumentu finansowego i wypuszczane przez emitenta, by następnie Mintos mógł je udostępnić inwestorom.

W ramach platformy możemy inwestować w gotowy zautomatyzowany portfel Mintos Core lub sami określić naszą strategię, a następnie inwestować automatycznie lub ręcznie. Wiele pożyczek jest chronionych tzw. buy-back guarantee, czyli gwarancją wykupu, gdyby pożyczkobiorca nie był w stanie spłacić długu.

Osiągalne zyski na Mintos różnią się w zależności od danego okresu oraz ryzyka, na jakie się decydujemy. Średnio, rocznie możemy wyciągnąć 12%. Jeśli ty też chcesz zarejestrować się na Mintos i zacząć tam inwestować i zarabiać dzięki pożyczkom społecznościowym, kliknij tutaj i załóż konto.

Zalety

 • Regulowane środowisko finansowe
 • Możliwość inwestowania tylko w pożyczki z gwarancją wykupu
 • Rynek pierwotny i wtórny – większa płynność
 • Trzy modele inwestowania: gotowy portfel, zautomatyzowane strategie i ręczne
 • Wysoka średnia stopa zwrotu

Wady

 • Brak bezpośredniego wpływu na firmy pożyczkowe
 • Spore ryzyko niewypłacalności firm pożyczkowych
 • Opłata za brak aktywności przez ponad 6 miesięcy

2. Bondora

Bondora (tutaj oficjalna strona) to kolejna najbardziej znana platforma oferująca inwestowanie w pożyczki społecznościowe. Jest popularna w Polsce i w całej Europie oraz należy do najdłużej utrzymujących się na rynku serwisów tego typu (swoje początki ma 2008 r.).

bondora ranking platform p2p

Firma ma swoją siedzibę w Tallinie w Estonii, a jej pełna nazwa to Bondora Capital OÜ. Oficjalna strona internetowa (dostępna pod tym linkiem) jest w różnych wersjach językowych, w tym po polsku.

Bondora to niezwykle łatwa i intuicyjna w obsłudze platforma pożyczek p2p, dlatego też znalazła się wysoko w naszym rankingu. To idealny wybór dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w świecie inwestowania w pożyczki społecznościowe i nie chcą ponosić zbytniego ryzyka.

Bondora oferuje klientom tzw. program Go&Grow – opcję, dzięki której możesz zainwestować swój kapitał i zyskać roczną stopę oprocentowania w wysokości 4% (z codziennym uznawaniem narosłych odsetek), nie robiąc dosłownie nic!

Opcja Go&Grow czyni Bondorę naprawdę ciekawą propozycją dla kogoś, kto chce po prostu dobrze ulokować swoje oszczędności i przy tym za bardzo się nie nagimnastykować. To prawie jak konto oszczędnościowe!

Rejestrując się na Bondorze przez ten link, możesz otrzymać także bonus powitalny w wysokości 5 euro, który od razu powędruje na twoje konto i wraz z wpłaconym przez ciebie kapitałem będzie pracował na odkładające się odsetki 😉

Zalety

 • Gwarantowany zysk 4% z Go&Grow
 • Totalna pasywność inwestowania
 • Powitalny bonus w wysokości 5 euro
 • Inwestowanie już od 1 euro
 • Codzienna kapitalizacja odsetek

Wady

 • Zysk niższy niż na innych platformach
 • Brak możliwości ręcznego inwestowania

3. Finansowo

Finansowo (tu oficjalna strona) to polska platforma, za pośrednictwem której możemy ubiegać się o pożyczkę lub też zainwestować nasz kapitał, udzielając pożyczki. Średnie stopy oprocentowania wynoszą nawet powyżej 10%.

finansowo pożyczki p2p w polsce

Wszyscy pożyczkobiorcy przechodzą weryfikację i ty, jako inwestor, masz wgląd w ich historię. Do dyspozycji są też specjalne narzędzia pomagające ocenić wiarygodność pożyczkobiorcy. Platforma natomiast nie daje żadnej gwarancji spłaty, choć wskaźnik wynosi ponad 90%.

Finansowo sugeruje, by dobrze zdywersyfikować pożyczki. Istotnie, mamy szansę pożyczyć nawet niewielkie kwoty na krótki okres, co na pewno ułatwia utrzymanie kontroli. Serwis nie pobiera opłat od inwestorów, a jedynie od pożyczkobiorcy – 2%. Przejdź do strony głównej, aby uzyskać więcej informacji.

Średnie oprocentowanie wynosi 8,45%, ale do tego może dochodzić również bonus. Pożyczki udzielane są średnio na ok. 40 dni. 

Do dyspozycji masz różne filtry wyszukiwania w tym kryterium wniosku: z ofertami, bez ofert, z automatyczną finalizacją, z opisem. Platforma działa na zasadzie giełdy i konkurujesz z potencjalnymi innymi pożyczkodawcami. Po odpowiedzi na ofertę to pożyczkobiorca musi ją zaakceptować.

Zalety

 • Brak opłat dla inwestorów
 • Ponad 90% spłaconych pożyczek
 • Narzędzia do weryfikacji pożyczkobiorcy
 • Pożyczki na krótki okres
 • Polska platforma

Wady

 • Konkurowanie z innymi ofertami inwestorów
 • Brak automatycznego inwestowania
 • Brak gwarancji buy-back

4. Robocash

Robocash (link do oficjalnej strony) to platforma do inwestowania założona w 2017 r. To, co ją wyróżnia, to fakt, że Robocash sam jest podmiotem udzielającym pożyczek, w które następnie pozwala inwestować. Robocash Group jest firmą pożyczkową, która działa na terenie 8 krajów Europy i Azji i dynamicznie się rozwija, zaliczając co roku 100% wzrost przychodów.

robocash recenzja 2023

Jak sama nazwa wskazuje, Robocash służy do inwestowania automatycznego. Użytkownik wprowadza odpowiednie kryteria jak wysokość kwoty, którą chce inwestować, stopę oprocentowania czy okres, na który udzielana jest pożyczka.

Do wyboru są 4 różne plany inwestowania. Podstawowa różnica między nimi tkwi w tym, co automatycznie dzieje się z twoimi zainwestowanymi pieniędzmi i odsetkami: czy są wypłacane na twoje konto, czy ponownie inwestowane, w całości lub częściowo.

Na Robocash minimalna kwota, którą możemy zainwestować, wynosi standardowo 10 euro. Co nietypowe, istnieje również próg maksymalny w wysokości 50.000 euro, a to w celu zapewnienia wszystkim inwestorom możliwości inwestowania w pożyczki.

Stopy oprocentowania na Robocash są dość wysokie. Średnio to ponad 11%. Stała stopa zwrotu dla pożyczek 30-dniowych wynosi 8%.

Warto dodać, że inwestorzy chronieni są gwarancją wykupu na wypadek niespłacenia pożyczki w ciągu 60 dni po upłynięciu terminu zapadalności. Firma zwróci nam nie tylko zainwestowane pieniądze, ale i narosłe do tego czasu odsetki.

Platforma ma bardzo dobre opinie użytkowników, dlatego jeśli sam chcesz się przekonać o jej skuteczności, kliknij tutaj.

Zalety

 • Firma pełniąca funkcję pożyczkodawcy, nie tylko pośrednika
 • Wysoka stopa oprocentowania – średnio ponad 11%
 • Gwarancja wykupu wraz z odsetkami
 • Zautomatyzowane inwestowanie w 4 wariantach

Wady

 • Brak możliwości ręcznego inwestowania w wybrane pożyczki
 • Próg maksymalnych inwestycji w wysokości 50 tys. euro

5. PeerBerry

PeerBerry (tu oficjalna strona) jest platformą nieco mniej znaną polskim inwestorom, ale nadal godną polecenia. Firma ma swoją siedzibę na Łotwie i oferuje pożyczki prywatnym kredytobiorcom (consumer loan) oraz firmom (business loan). Każda pożyczka objęta jest gwarancją odkupu, a nasze inwestowanie w pożyczki społecznościowe możemy zacząć od 10 euro.

peerberry p2p

Obecnie PeerBerry oferuje pożyczki udzielone przez ponad 20 firm pożyczkowych (tu znajduje się kompletna lista). Główne rynki, na których platforma jest aktywna to: Polska, Litwa, Białoruś, Czechy, Rosja, Mołdawia, Ukraina i Kazachstan.

Wśród dostępnych inwestycji znajdziemy zarówno pożyczki krótkoterminowe (których termin zapadalności upływa za parę tygodni lub miesięcy), jak i pożyczki długoterminowe (na okres liczony w miesiącach, a niekiedy nawet w latach), leasing czy pod zastaw nieruchomości.

Aby zacząć inwestować, możesz nabyć pojedyncze pożyczki widoczne na rynku pierwotnym lub aktywować strategię inwestowania automatycznego. Nie ma natomiast runku wtórnego, na którym moglibyśmy odsprzedać pożyczki przed upływem terminu spłaty.

Ogólnie rzecz biorąc, pożyczki dostępne na PeerBerry oferują zyski w przedziale od 9 do 13%. Z tego, co widać w oficjalnych statystykach, średni roczny zysk wynosi 10,38%. Jest to naprawdę znakomity rezultat, zważywszy, że pożyczki objęte są gwarancją odkupu!

Możesz zarejestrować się jako prywatny inwestor lub jako firma na tej stronie. Wystarczy kliknąć przycisk „Start investing”, wprowadzić niektóre dane, a następnie potwierdzić, klikając przycisk „Register”. Pamiętaj, że nie musisz zaczynać inwestycji od dużych kwot, jako że minimum narzucone przez platformę to tylko 10 euro.

Zalety

 • Gwarancja odkupu na pożyczki
 • Średni roczny zysk powyżej 10%
 • Minimalna inwestycja: 10 euro
 • Bonus lojalnościowy dla tych, którzy inwestują powyżej 10 tys. euro

Wady

 • Brak rynku wtórnego
 • Inwestowanie tylko w euro

6. Iuvo

Iuvo (oficjalna strona) to estońska platforma pożyczek społecznościowych czyli tzw. pożyczek p2p. Została założona w 2016 roku, a jej siedziba mieści się w Tallinie. To serwis pożyczek p2p w typie marketplace, podobnie jak Mintos czy PeerBerry.

iuvo pożyczki p2p ranking

Firmy pożyczkowe dostępne na Iuvo pochodzą z różnych krajów jak Łotwa, Rumunia, Bułgaria, Gruzja, Północna Macedonia, Rosja, Hiszpania. Na liście nie zabrakło również Polski (iCredit i CBC).

Oprócz pożyczek dostępnych na rynku pierwotnym mamy również do dyspozycji rynek wtórny. To na wypadek, gdybyśmy chcieli wcześniej wyciągnąć pieniądze z naszej inwestycji. Firmy pożyczkowe obecne na Iuvo oferują gwarancję buyback.

Iuvo umożliwia obecnie inwestowanie w trzech walutach: euro, lejach rumuńskich (RON) i lewach bułgarskich (BGN). Inwestowanie możesz zacząć już od 10 euro. Pierwsze dwie wypłaty w danym miesiącu nie są obciążone opłatami (potem 1 euro) ani żadnymi limitami. Możemy inwestować zarówno ręcznie, jak i automatycznie.

Historycznie średnia roczna stopa oprocentowania na Iuvo wynosi 9,20%. Pożyczki dostępne na platformie są oprocentowane od 5 do 15%. To pokazuje, że można zarobić więcej, jednak zawsze będzie to obciążone większym ryzykiem. Ponad 90% inwestorów uzyskuje na Iuvo ponad 8% rocznie.

Zalety

 • Gwarancja wykupu
 • Rynek pierwotny i wtórny
 • Inwestowanie od 10 euro
 • Ręczne i automatyczne inwestowanie
 • Dość stabilne oprocentowanie

Wady

 • Trzecia i kolejna wpłata w miesiącu obciążona prowizją
 • Niektóre firmy pożyczkowe są niewypłacalne

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca wpisu poświęconego inwestowaniu w pożyczki społecznościowe czyli tzw. pożyczki p2p. Zobaczyłeś recenzje sześciu najbardziej popularnych międzynarodowych platform oferujących ten rodzaj inwestycji. Podsumujmy artykuł odpowiedziami na najczęstsze pytania:

Czym jest inwestowanie w pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe zwane też pożyczkami p2p to nic innego jak forma finansowania między prywatnymi osobami. Korzystając z platform do tego przeznaczonych, inwestor może zainwestować swoje oszczędności w pożyczki, zamieszczone niekiedy przez firmy pożyczkowe, które wcześniej ich udzieliły. Pożyczając pieniądze, inwestor otrzymuje zysk w postaci odsetek.

Gdzie najlepiej zrobić inwestycje w pożyczki społecznościowe?

W Polsce najbardziej znane są platformy pożyczek społecznościowych Mintos i Bondora. Mintos ma bardzo zróżnicowaną ofertę, co pozwala dostosować inwestycje pod kątem oczekiwanego zysku i akceptowanego ryzyka. Większość pożyczek objętych jest tam gwarancją odkupu. Bondora z kolei gwarantuje stałą stopę oprocentowania w wysokości 4% rocznie.

Jak inwestować w pożyczki społecznościowe?

Każda platforma oferuje inny system inwestowania w pożyczki społecznościowe. Czasami dostępne jest wyłącznie automatyczne inwestowanie, a czasami ręcznie możemy wybierać pojedyncze pożyczki, w które chcemy inwestować. Tak czy inaczej warto ustalić sobie swoje kryteria i maksymalnie dywersyfikować portfel, by zminimalizować ryzyko.

Jakie są polskie platformy pożyczek p2p?

Możliwość inwestowania w pożyczki daje polski serwis Finansowo. Wiele platform pożyczek p2p ma polską wersję strony językowej (np. Mintos i Bondora).

Lepiej inwestować w pożyczki społecznościowe na polskich czy zagranicznych serwisach?

Wszystko zależy od osobistych planów inwestycyjnych. Międzynarodowe platformy bardzo dobrze sobie radzą na polskim rynku i współpracują z polskimi firmami pożyczkowymi. Tak naprawdę najważniejsze jest to, czy serwis jest bezpieczny, przejrzysty i czy zapewnia jakąkolwiek gwarancję. Lepiej więc zasugerować się recenzjami i opiniami (również polskich inwestorów), aniżeli stereotypowo zakładać, że polski serwis będzie rozsądniejszym wyborem.

3.6/5 - (12 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.