Inwestowanie w pożyczki społecznościowe: ranking platform

1588
inwestowanie w pożyczki społecznościowe

Serwisy pożyczek p2p to platformy, które stanowią płaszczyznę kontaktu dla osób i firm potrzebujących środków finansowych oraz inwestorów, którzy chcą w korzystny sposób ulokować swoje oszczędności.

Platforma może spełniać funkcję pośrednika w dwojaki sposób: niekiedy to ona sama udziela pożyczek kredytobiorcom, innym razem natomiast ogranicza się udostępniania pożyczek udzielonych przez inne firmy pożyczkowe (loan originators).

W tym wpisie przedstawimy dostępne na rynku pożyczki społecznościowe – ranking sześciu wybranych serwisów, które umożliwiają inwestowanie w EUR, ale też w innych walutach. Powiemy też sobie trochę o polskich platformach pożyczek p2p. Na koniec przygotowaliśmy podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęstsze pytania.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe: ranking

Rzućmy teraz okiem na ranking i porównanie europejskich platform pożyczek społecznościowych, które cieszą się popularnością w Polsce. Znajdziemy na nich nierzadko oferty rodzimych firm finansowych, ich strony mają często polską wersję językową, a niektóre posiadają nawet oddziały na terenie naszego kraju.

Pod uwagę brane były następujące parametry: wielkość i przejrzystość platformy, oferowane zyski, oferowane gwarancje, minimalna wartość inwestycji, typy i zróżnicowanie dostępnych pożyczek, funkcjonalność samej platformy, obsługa klienta i ewentualne powitalne bonusy dla nowych inwestorów.

1. Mintos

Minstos (tu oficjalna strona) należy do najbardziej znanych platform pożyczek społecznościowych w Europie, również w Polsce. Firma ma siedzibę w Rydze na Łotwie, a jej strona dostępna jest w różnych wersjach językowych, w tym w polskiej.

mintos opinie

Firma oferuje możliwość inwestowania w pożyczki pochodzące z wielu różnych krajów. Oprócz Polski znajdziemy tu również Łotwę, Litwę, Estonię, Czechy, Danię, Gruzję, Hiszpanię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Anglię… Można długo wymieniać. Pożyczki są też zróżnicowane pod względem typu (hipoteczne, pod zastaw samochodu, konsumenckie, biznesowe).

Wszystkie pożyczki dostępne na Mintos pochodzą od firm pożyczkowych, które najpierw ich udzielają, a potem wystawiają na sprzedaż na rynku Mintos.

W większości przypadków pożyczki te są objęte gwarancją wykupu (buyback). Jeśli pożyczkobiorca nie zdoła spłacić kredytu inwestorowi, firma pożyczkowa odkupi pożyczkę, co ogranicza ryzyko inwestującego. Niestety w 2020 r. niektóre z firm pożyczkowych okazały się mało solidne i w rezultacie same były niewypłacalne, co skutkowało stratami po stronie inwestora.

Tak czy inaczej Mintos nadal pozostaje jednym z lepszych rozwiązań, jeśli chcemy wdrożyć się w świat pożyczek p2p. Szeroki wybór pożyczek, stabilność platformy, obecność rynku pierwotnego i wtórnego oraz możliwość wykorzystania różnych zautomatyzowanych strategii inwestowania sprawiają, że Mintos wciąż dla wielu jest numerem jeden w tym sektorze.

Osiągalne zyski na Mintos różnią się w zależności od danego okresu oraz ryzyka, na jakie się decydujemy. Średnio, rocznie możemy wyciągnąć 11%. Jeśli ty też chcesz zarejestrować się na Mintos i zacząć tam inwestować i zarabiać dzięki pożyczkom społecznościowym, kliknij tutaj i załóż konto.

Zalety Mintos:

 • gwarancja odkupu
 • rynek wtórny
 • średnia roczna stopa zysku w wysokości 11%
 • szeroki wybór pożyczek i firm pożyczkowych
 • stabilna i transparentna platforma
 • udana funkcja „auto invest”

Wady Mintos:

 • ryzyko niewypłacalności niektórych firm pożyczkowych

2. Bondora

Bondora (tutaj oficjalna strona) to kolejna najbardziej znana platforma oferująca inwestowanie w pożyczki społecznościowe. Jest popularna w Polsce i w całej Europie oraz należy do najdłużej utrzymujących się na rynku serwisów tego typu (swoje początki ma 2008 r.).

bondora p2p

Firma ma swoją siedzibę w Tallinie w Estonii, a jej pełna nazwa to Bondora Capital OÜ. Oficjalna strona internetowa (dostępna pod tym linkiem) jest w różnych wersjach językowych, w tym po polsku.

Bondora to niezwykle łatwa i intuicyjna w obsłudze platforma pożyczek p2p, dlatego też znalazła się wysoko w naszym rankingu. To idealny wybór dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w świecie inwestowania w pożyczki społecznościowe i nie chcą ponosić zbytniego ryzyka.

Najciekawszą funkcją oferowaną przez Bondorę jest tzw. Go&Grow – opcja, dzięki której możesz zainwestować swój kapitał i zyskać roczną stopę oprocentowania w wysokości 6,75% (z codziennym uznawaniem narosłych odsetek), nie robiąc dosłownie nic!

Opcja Go&Grow czyni Bondorę naprawdę ciekawą propozycją dla kogoś, kto chce po prostu dobrze ulokować swoje oszczędności i przy tym za bardzo się nie nagimnastykować. To prawie jak konto oszczędnościowe, ale zyski są znacznie wyższe!

Rejestrując się na Bondorze przez ten link, możesz otrzymać także bonus powitalny w wysokości 5 euro, który od razu powędruje na twoje konto i wraz z wpłaconym przez ciebie kapitałem będzie pracował na odkładające się odsetki 😉

Zalety Bondory:

 • idealna dla początkujących w dziedzinie pożyczek p2p
 • powitalny bonus w wysokości 5 euro
 • gwarantowany zysk 6,75% z Go&Grow
 • totalna pasywność inwestowania
 • solidna i zaufana platforma
 • codzienne uznawanie odsetek
 • strona w języku polskim

Wady Bondory:

 • opłata 1euro za wypłaty
 • zysk niższy niż na innych platformach
 • niepolecana w przypadku ręcznego wyboru pojedynczych pożyczek

3. Fellow Finance

Fellow Finance (tu oficjalna strona) to fińska platforma pożyczek p2p, która została założona w 2013 r. i która zdążyła już ugruntować swoją pozycję zarówno w krajach nadbałtyckich, jak i w Polsce. W istocie, oddziały firmy znajdują się m.in. w Warszawie i Gdańsku, a jej strona ma polską wersję językową.

fellow finance pożyczki społecznościowe

To marketplace w pełnym tego słowa znaczeniu, który pośredniczy między osobami i firmami szukającymi finansowania a inwestorami pragnącymi czerpać zyski ze swojego kapitału. Od strony pożyczkobiorcy usługi Fellow Finance dostępne są dla obywateli krajów północnej Europy, w tym Polski, natomiast możliwość inwestowania mają wszystkie kraje europejskie.

Inwestując pieniądze na Fellow Finance, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie przysługuje nam żadna gwarancja odkupu. Nie jesteśmy zatem chronieni na wypadek niewypłacalności pożyczkobiorców i godzimy się na zwiększone ryzyko. Platforma jest jednak stabilna, poważna i transparentna, a incydenty z utratą zainwestowanych pieniędzy mimo wszystko należą do rzadkości.

Patrząc na historię platformy, widzimy, że średnio inwestorzy zyskiwali na Fellow Finance od 3 do 8% rocznie, z uwzględnieniem strat. Naszym zdaniem przy ostrożnym wyborze pożyczek i odpowiedniej dywersyfikacji portfela można zarobić znacznie więcej i zminimalizować ryzyko.

Aby zarejestrować się i rozpocząć inwestowanie w pożyczki społecznościowe na Fellow Finance, wystarczy, że utworzysz konto na tej stronie i dokonasz pierwszej wpłaty (minimalny kapitał to 25 euro). Szczególną cechą tej platformy, która zdecydowanie działa na plus, jest to, że możemy założyć sobie konto demo po to, żeby zobaczyć, jak działa Fellow Finance, zanim zaczniemy cokolwiek inwestować. Kliknij tutaj, by wypróbować serwis.

Zalety Fellow Finance:

 • lider platform pożyczek p2p w Europie Północnej
 • prawdziwy marketplace pośredniczący między pożyczkobiorcami a inwestorami
 • satysfakcjonujące zyski (od 3 do 8% w skali roku)
 • możliwość wypróbowania z kontem demo

Wady Fellow Finance:

 • brak gwarancji odkupu

4. Robocash

Robocash (link do oficjalnej strony) to platforma do inwestowania, która zyskała już pewną renomę w Europie i poza jej granicami. Została założona w 2017 r. w Rosji. To, co ją wyróżnia na tle dotychczasowo zaprezentowanych platform, to fakt, że Robocash sam jest podmiotem udzielającym pożyczek, w które następnie pozwala inwestować. Robocash Group to w istocie firma pożyczkowa, która działa na terenie 8 krajów Europy i Azji i dynamicznie się rozwija, zaliczając co roku 100% wzrost przychodów.

robocash co to

Jak sama nazwa wskazuje, Robocash służy do inwestowania automatycznego. Użytkownik wprowadza odpowiednie kryteria jak wysokość kwoty, którą chce inwestować, stopę oprocentowania czy okres, na który udzielana jest pożyczka. Do wyboru są 4 różne plany inwestowania. Podstawowa różnica między nimi tkwi w tym, co automatycznie dzieje się z twoimi zainwestowanymi pieniędzmi i odsetkami: czy są wypłacane na twoje konto, czy ponownie inwestowane, w całości lub częściowo.

Na Robocash minimalna kwota, którą możemy zainwestować, wynosi standardowo 10 euro. Co nietypowe, istnieje również próg maksymalny w wysokości 15.000 euro, a to w celu zapewnienia wszystkim inwestorom możliwości inwestowania w pożyczki.

Stopy oprocentowania na Robocash są dość wysokie. Na okres 30 dni gwarantowane oprocentowanie wynosi 12%. Warto również wspomnieć, że inwestorzy chronieni są gwarancją wykupu na wypadek niespłacenia pożyczki w ciągu 60 dni po upłynięciu terminu zapadalności. Firma zwróci nam nie tylko zainwestowane pieniądze, ale i narosłe do tego czasu odsetki.

By utworzyć konto na Robocash, kliknij tutaj. Na nowych inwestorów czeka bonus powitalny w postaci 0,5% cashback przez pierwsze 3 miesiące.

Zalety Robocash:

 • firma pełniąca funkcję pożyczkodawcy, nie tylko pośrednika
 • wysoka stopa oprocentowania – średnio 12%
 • gwarancja wykupu wraz z odsetkami
 • zautomatyzowane inwestowanie w 4 wariantach

Wady Robocash:

 • brak możliwości ręcznego inwestowania w wybrane pożyczki
 • próg maksymalnych inwestycji w wysokości 15 tys. euro

5. PeerBerry

PeerBerry (tu oficjalna strona) jest platformą nieco mniej znaną polskim inwestorom, ale nadal godną polecenia. Firma ma swoją siedzibę na Łotwie i oferuje pożyczki prywatnym kredytobiorcom (consumer loan) oraz firmom (business loan). Każda pożyczka objęta jest gwarancją odkupu, a nasze inwestowanie w pożyczki społecznościowe możemy zacząć od 10 euro.

peerberry p2p

Obecnie PeerBerry oferuje pożyczki udzielone przez ponad 20 firm pożyczkowych (tu znajduje się kompletna lista), a główne rynki, na których platforma jest aktywna to: Polska, Litwa, Białoruś, Czechy, Rosja, Mołdawia, Ukraina i Kazachstan. Wśród dostępnych inwestycji znajdziemy zarówno pożyczki krótkoterminowe (których termin zapadalności upływa za parę tygodni lub miesięcy), jak i pożyczki długoterminowe (na okres liczony w miesiącach, a niekiedy nawet w latach), leasing czy pod zastaw nieruchomości.

Aby zacząć inwestować, możesz nabyć pojedyncze pożyczki widoczne na rynku pierwotnym lub aktywować strategię inwestowania automatycznego. Nie ma natomiast runku wtórnego, na którym moglibyśmy odsprzedać pożyczki przed upływem terminu spłaty.

Ogólnie rzecz biorąc, pożyczki dostępne na PeerBerry oferują zyski w przedziale od 9 do 13%. Z tego, co widać w oficjalnych statystykach, średni roczny zysk wynosi 10,38%, co jest naprawdę znakomitym rezultatem, zważywszy, że pożyczki objęte są gwarancją odkupu!

Możesz zarejestrować się jako prywatny inwestor lub jako firma na tej stronie. Wystarczy kliknąć przycisk „Start investing”, wprowadzić niektóre dane, a następnie potwierdzić, klikając przycisk „Register”. Pamiętaj, że nie musisz zaczynać inwestycji od dużych kwot, jako że minimum narzucone przez platformę to tylko 10 euro.

Zalety PeerBerry:

 • gwarancja odkupu na pożyczki
 • średni roczny zysk powyżej 10%
 • ponad 20 firm pożyczkowych
 • minimalna inwestycja: 10 euro
 • kategorie: pożyczki krótko- i długoterminowe, leasing i pod zastaw nieruchomości
 • bonus lojalnościowy dla tych, którzy inwestują powyżej 10 tys. euro

Wady PeerBerry:

 • brak rynku wtórnego
 • można inwestować wyłącznie w EUR

6. Flender

Flender (tu oficjalna strona) to irlandzka firma, która umożliwia pomnożenie swoich oszczędności dzięki inwestowaniu w pożyczki dla firm potrzebujące finansowania.

flender lending

Na platformie Flender możemy zacząć inwestowanie od kwoty 50 euro. Pożyczki można nabyć manualnie, ale istnieje również możliwość wykorzystania opcji inwestycji automatycznych, co jest bardzo wygodne i funkcjonalne.

Cechą, którą Flender bije konkurencję na głowę i która wyróżnia go na tle innych platform pożyczek p2p, jest bardzo niski procent opóźnień w spłatach. To dzięki wysokiej kontroli, jakiej poddawane są firmy ubiegające się o pożyczki za pośrednictwem platformy.

Tylko 1% pożyczek jest spłacany z opóźnieniem, a osiągalna przez inwestorów roczna stopa zysku sięga nawet 15% (średnio – 10%).

Na nowych inwestorów czeka wyjątkowy bonus powitalny w wysokości aż 5% zainwestowanej w ciągu 30 dni kwoty. To oznacza, że jeśli zarejestrujesz się na Flender za pomocą tego linku i zainwestujesz 1000 euro, otrzymasz w prezencie bonus o wartości 50 euro! Trudno uwierzyć, ale to prawda.

Zalety Flender:

 • bardzo niski procent opóźnień w spłacie pożyczek
 • bardzo wysoki roczny zysk, do 15 % (średnio – 10%)
 • bonus powitalny w wysokości aż 5% od zainwestowanej kwoty

Wady Flender:

 • minimalna kwota do inwestowania w wysokości 50 euro
 • wyłącznie pożyczki udzielane firmom

Inwestycje w pożyczki: polskie serwisy

W Polsce wielu inwestorów korzysta z platform, które zostały zrecenzowane powyżej. To dlatego, że udało im się zyskać wystarczającą popularność, w wielu przypadkach mają strony w języku polskim, a i umożliwiają inwestowanie w polskie pożyczki – tak więc czego chcieć więcej?

Wspomniane zostało też, że np. Fellow Finance ma swoje siedziby również w Polsce. Generalnie możemy więc przyjąć, że choć inwestowanie w pożyczki społecznościowe jest praktyką stosowaną w całej Europie, to sektor ten jest dość wyczulony na polskich użytkowników.

Ale co z polskimi serwisami pożyczkowymi p2p? Takowe oczywiście istnieją i mogą być różnego rodzaju. Znajdą się i serwisy pośredniczące w udzielaniu pożyczek firmom, i platformy crowdfundingowe z pożyczkami pod zastaw nieruchomości.

Jeśli chodzi o typowe pożyczki p2p czyli udzielane najczęściej prywatnym pożyczkobiorcom, to warto tu wspomnieć o dwóch serwisach: Finansowo oraz RFL.

Finansowo (tu oficjalna strona) to platforma, za pośrednictwem której możemy ubiegać się o pożyczkę lub też zainwestować nasz kapitał, udzielając pożyczki. Średnie stopy oprocentowania wynoszą nawet powyżej 10%. Wszyscy pożyczkobiorcy przechodzą weryfikację i ty, jako inwestor, masz wgląd w ich historię. Do dyspozycji są też specjalne narzędzia pomagające ocenić wiarygodność pożyczkobiorcy. Platforma natomiast nie daje żadnej gwarancji spłaty, choć wskaźnik wynosi ponad 90%.

finansowo pożyczki p2p w polsce

Finansowo sugeruje, by dobrze zdywersyfikować pożyczki. Istotnie, mamy szansę pożyczyć nawet niewielkie kwoty na krótki okres, co na pewno ułatwia utrzymanie kontroli. Serwis nie pobiera opłat od inwestorów, a jedynie od pożyczkobiorcy – 2%. Przejdź do strony głównej, aby uzyskać więcej informacji.

Drugim serwisem jest RFL (tu oficjalna strona). Robi wrażenie całkiem przejrzystego i choć stopy oprocentowania nie są może powalające, to platforma kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. Zdecydowanym minusem jest jednak to, że z serwisu jak na razie korzysta bardzo mało osób i zwyczajnie brakuje pożyczek, w które można inwestować.

RFL chwali się niemal 99% spłacalnością. Pożyczkobiorcy są weryfikowani w bazach danych BIG i BIK, a w każdej ofercie, w którą możemy zainwestować, podano dokładnie stopień wiarygodności i ryzyka. Co więcej, nie musimy zakładać konta, żeby przejrzeć szczegóły wszystkich dostępnych pożyczek i od razu dowiedzieć się, jaką kwotę możemy dzięki nim zyskać.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca wpisu poświęconego inwestowaniu w pożyczki społecznościowe czyli tzw. pożyczki p2p. Zobaczyłeś recenzje sześciu najbardziej popularnych międzynarodowych platform oferujących ten rodzaj inwestycji. Podsumujmy artykuł odpowiedziami na najczęstsze pytania:

Czym jest inwestowanie w pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe zwane też pożyczkami p2p to nic innego jak forma finansowania między prywatnymi osobami. Korzystając z platform do tego przeznaczonych, inwestor może zainwestować swoje oszczędności w pożyczki, zamieszczone niekiedy przez firmy pożyczkowe, które wcześniej ich udzieliły. Pożyczając pieniądze, inwestor otrzymuje zysk w postaci odsetek.

Gdzie najlepiej zrobić inwestycje w pożyczki społecznościowe?

W Polsce najbardziej znane są platformy pożyczek społecznościowych Mintos i Bondora. Mintos ma bardzo zróżnicowaną ofertę, co pozwala dostosować inwestycje pod kątem oczekiwanego zysku i akceptowanego ryzyka. Większość pożyczek objętych jest tam gwarancją odkupu chroniącą inwestora. Bondora z kolei gwarantuje stałą stopę oprocentowania w wysokości 6,75% rocznie i zautomatyzowane inwestowanie. Popularnością cieszy się też Fellow Finance, który ma swoje siedziby m.in. w Polsce.

Jak inwestować w pożyczki społecznościowe?

Każda platforma oferuje inny system inwestowania w pożyczki społecznościowe. Czasami dostępne jest wyłącznie automatyczne inwestowanie, a czasami ręcznie możemy wybierać pojedyncze pożyczki, w które chcemy inwestować. Tak czy inaczej warto ustalić sobie swoje kryteria i maksymalnie dywersyfikować portfel, by zminimalizować ryzyko.

Jakie są polskie platformy pożyczek p2p?

Wiele platform pożyczek p2p ma polską wersję strony językowej (np. Mintos i Bondora), a niektóre nawet siedziby w Polsce (Fellow Finance). Możliwość inwestowania daje polski serwis Finansowo, który jednak należy do znacznie bardziej ryzykownych. Na rynku dostępny jest także serwis RFL, który jest znacznie bardziej przejrzysty, łatwy w obsłudze i gwarantujący większą ochronę kapitału inwestorów.

Lepiej inwestować w pożyczki społecznościowe na polskich czy zagranicznych serwisach?

Wszystko zależy od osobistych planów inwestycyjnych. Międzynarodowe platformy bardzo dobrze sobie radzą na polskim rynku i współpracują z polskimi firmami pożyczkowymi. Tak naprawdę najważniejsze jest to, czy serwis jest bezpieczny, przejrzysty i czy zapewnia jakąkolwiek gwarancję. Lepiej więc zasugerować się recenzjami i opiniami (również polskich inwestorów), aniżeli stereotypowo zakładać, że polski serwis będzie rozsądniejszym wyborem.

4.2/5 - (6 votes)