Inwestycja w diamenty: wszystko, co musisz wiedzieć

1176
inwestycja w diamenty

Czy inwestycja w diamenty się opłaca? Gdzie i jak kupić diamenty?

Jeśli poszukując pomysłów na inwestycje, postawiłeś sobie powyższe pytania, dobrze trafiłeś! Dziś bowiem zajmiemy się dość wąskim i ekskluzywnym polem inwestycji, jakim są diamenty.

Diamenty od wieków zachwycają swoim pięknem, ale i szczególnymi właściwościami jak niespotykana twardość. Są wykorzystywane w przemyśle, jako materiały ścierne czy w produkcji aparatury medycznej, choć warto podkreślić, że bywa, że mamy do czynienia z diamentem syntetycznym.

Najbardziej oczywiste jest jego wykorzystanie w jubilerstwie. Pierścionek z brylantem to marzenie wielu kobiet. Nie ukrywajmy jednak: walor estetyczny występuje tu u boku równie ważnego waloru materialnego. A ten z kolei uzależniony jest od wielu czynników.

Z tego wpisu dowiesz się, na czym polega inwestowanie w diamenty i co trzeba wiedzieć, by je rozpocząć. Powiemy sobie przede wszystkim, jak wybrać diament, gdzie go kupić i czy są inne sposoby na inwestycje w diamenty (a zatem ich wartość). Ocenimy również opłacalność takiej inwestycji i przedstawimy dostępne alternatywy.

Inwestycja w diamenty: na czym polega?

Inwestując w diamenty, inwestujemy w surowiec – w tym wypadku bardzo rzadki minerał. Przypomina to inwestowanie choćby w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro.

Wartość diamentów na rynku, choć ulega wahaniom, wymaga od inwestora dość znacznego kapitału. Nie jest to więc opcja dostępna dla wszystkich. Zasadniczo, inwestując w diamenty, dokonujemy zakupu fizycznego. Należy zachować jednak wyjątkową ostrożność.

Po pierwsze, trzeba uważać, żeby nie przepłacić. Ceny zależą od warunków na rynku oraz specyfiki konkretnego diamentu. Ważnym punktem odniesienia są cotygodniowe raporty cen diamentów przedstawiane przez firmę Rapaport. Jest to cennik diamentów w obrocie hurtowym, do którego dostęp wymaga wykupienia subskrypcji. Nie jest to odpowiednik notowań, ale pozwala ocenić, czy dany sprzedawca nie przesadza z ceną.

Po drugie, jesteśmy narażeni na ryzyko oszustwa wynikającego z obrotu diamentami syntetycznymi. Dlatego trzeba zawsze zwracać uwagę, czy diament ma odpowiedni certyfikat. Wydawaniem certyfikatów zajmują się trzy instytucje: IGI, GIA i HRD.

Podobnie jak w przypadku inwestycji w inne surowce (np. złoto czy ropę) możemy jako alternatywę potraktować inwestycję w firmy wydobywcze obecne na giełdzie. Zarówno o inwestycji bezpośredniej, jak i pośredniej powiemy sobie za moment szerzej.

Skąd się biorą diamenty?

Poświęćmy jeszcze chwilę na krótką dygresję dotyczącą samego wydobywania diamentów i ich trafiania na rynek.

Jak każdy wie, diament to tak naprawdę czysty węgiel (składa się tylko z tego pierwiastka), ale o określonej strukturze, co wpływa także na jego największą w świecie minerałów twardość.

inwestowanie w diamenty

Złoża diamentów mogą być pierwotne lub wtórne, ale to te drugie mają większe znaczenie dla gospodarki. Zlokalizowane są przede wszystkim w Rosji, krajach południowej, zachodniej i środkowej Afryki, Brazylii, Indiach, Australii i Kanadzie. Najwięksi producenci diamentów to Rosja, Botswana, Demokratyczna Republika Konga, Australia, RPA i Kanada.

Choć ilość diamentów możliwych jeszcze do wydobycia ma swoje granice, to wbrew pozorom wcale się jeszcze do nich nie zbliżyliśmy. Według ostatnich badań okazuje się bowiem, że diamentów w strukturach naszej planety jest więcej niż przypuszczaliśmy. Poszczególne odmiany natomiast może cechować mniejsza lub większa rzadkość występowania.

Jako ciekawostkę dodajmy, że najsłynniejsze na świecie diamenty mają swoje nazwy własne. Być może obiły ci się o uszy takie nazwy jak Cullinan, Excelsior czy Koh-i-noor. Należą one do grupy największych wydobytych kiedykolwiek diamentów, które podzielono następnie na mniejsze. Wiele z nich zdobi klejnoty brytyjskiej Korony.

Inwestowanie w diamenty a zasada 4C

Przystępując do inwestowania w diamenty, należy wcześniej zdobyć trochę wiedzy na temat klasyfikacji diamentów. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o zasadzie 4C, koniecznie się z nią zapoznaj!

diamenty inwestycja

4C to skrót od Carat, Color, Clarity i Cut. Jak łatwo się domyślić, są to cztery kategorie, według których oceniany jest diament, a w konsekwencji – jego wartość. Wyjaśnijmy pokrótce, o co chodzi:

  • Carat: czyli masa kamienia. Jeden karat to ok. 0,2 grama. Dla przykładu największy oszlifowany diament Cullinan I zwany Wielką Gwiazdą Afryki, zdobiący brytyjskie królewskie berło, waży 530,2 karata. Inwestorzy najczęściej celują w masę 0,5-2 karata.
  • Color: kolor kamienia, a w zasadzie najlepiej jego brak. Kolor określa się literami od D do Z, gdzie D oznacza diamenty bezbarwne, najbardziej wartościowe, a kolejne litery sugerują rosnące żółtawo-brązowe zabarwienie. Diamenty występują też (rzadko) w kolorach fantazyjnych (czarne, różowe, czerwone, niebieskie), nieuwzględnianych w tej skali. Celujemy w D, E, najdalej G.
  • Clarity: czystość diamentu. Kamień zwykle ma wewnętrzne i/lub zewnętrzne znamiona, czyli inkluzje i skazy. Tu oznaczenia są od FL (flawless, bez skazy) do I (included, z zanieczyszczeniami). Inwestorzy najczęściej mają dostęp i inwestują w kategorie FI i VVS (druga i trzecia pod względem czystości).
  • Cut: szlif, czyli to jaką formę ma diament. Najbardziej znany i najchętniej wybierany jest okrągły szlif brylantowy, ale jest też wiele innych jak owal, gruszka, serce, markiza, szlif szmaragdowy itd. W tym wypadku bardzo ważna jest jakość szlifu.

Oczywiście, tylko rzeczoznawca jest w stanie ocenić według tych punktów jakość i wartość diamentu. Ale inwestor powinien się orientować w tych zapisach.

Jak inwestować w diamenty?

Poniżej wyjaśniamy, jak dokonać fizycznego zakupu diamentów oraz inwestycji w inne instrumenty finansowe powiązane z diamentowym sektorem.

Zakup fizyczny

Zakupu fizycznego diamentów możesz dokonać w sklepach jubilerskich lub na specjalnych platformach. Ważne, by upewnić się, że sprzedawca jest zaufany, a sam kamień posiada certyfikat jednej z wymienionych wcześniej instytucji. Porównaj także ceny, by mieć gwarancję, że nie przepłacasz.

W Polsce sklepem jubilerskim sprzedającym diamenty na indywidualne zamówienie jest np. W. Kruk. Można podać wszystkie parametry i zapytać o cenę. Oprócz tego diamenty inwestycyjne sprzedaje także Mennica Polska. Kamienie są dostępne od ręki.

Jeśli chodzi o międzynarodowe platformy internetowe, to warto zajrzeć na CataWiki (tutaj oficjalna strona). Jest to marketplace i strona z aukcjami online skoncentrowana na obiektach kolekcjonerskich i inwestycyjnych, jak dzieła sztuki, antyki, unikatowe alkohole czy kamienie szlachetne, w tym diamenty.

catawiki jak inwestować w diamenty

Jak widać na powyższym zdjęciu, na Catawiki są różne oferty diamentów opatrzonych certyfikatem. Warto przyjrzeć się profilowi sprzedającego i opiniom na jego temat. Oczywiście należy dokładnie przestudiować informacje z certyfikatu (powinien być on dobrze sfotografowany).

Kiedy wejdziesz w określony produkt, po prawej stronie zobaczysz przebieg aukcji, informacje na temat kosztów wysyłki oraz informację o 9% prowizji po stronie kupującego. Znajdują się tam też przyciski do licytowania i podbijania ceny. Wejdź na Catawiki, załóż darmowe konto i zapoznaj się z ofertą diamentów inwestycyjnych:

Inwestowanie pośrednie

Drugim sposobem na uzyskanie ekspozycji na rynek diamentów jest inwestowanie w instrumenty finansowe powiązane z tym sektorem. Chodzi mianowicie o akcje firm wydobywczych zajmujących się wydobywaniem diamentów. W tym wypadku możemy postawić (w zależności od naszych preferencji i umiejętności) na krótkoterminowy trading (również przy użyciu dźwigni i krótkich pozycji) lub na długoterminową inwestycję w akcje danej firmy.

Poniżej zamieściliśmy listę kilku firm wydobywczych notowanych na giełdzie, które znajdziesz m.in. u brokera online eToro:

  • Rio Tinto: symbol RIO.L, jedna z największych firm wydobywczych, istniejąca od 1873 roku, z siedzibą w Londynie. Zajmuje się wydobyciem diamentów, a także złota, srebra czy uranu w różnych częściach świata.
  • BHP Billiton: symbol BHP.L, kolejne duże przedsiębiorstwo wydobywcze, istniejące od 1851 roku. Działa na terenie Australii (tam ma siedzibę), ale też w innych częściach świata.
  • Petra Diamonds: symbol PDL.L, przedsiębiorstwo wydobywające diamenty oraz dostawca surowca diamentowego. Działa głównie w południowej Afryce, posiada zasoby diamentów o masie 305 mln karatów i oferuje bezpośrednią ekspozycję na diamenty.

U brokera eToro czekają cię korzystne warunki handlowania akcjami, a także bezpłatne konto demo ze środkami w wysokości 100.000 wirtualnych dolarów. Dzięki niemu możesz bez ryzyka przekonać się, co się stanie, jeśli przeznaczysz część swojego portfela inwestycyjnego na rynek diamentów.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto inwestować w diamenty?

I tym sposobem dotarliśmy do najważniejszego pytania, jakie stawiają sobie czytelnicy tego artykułu: czy warto inwestować w diamenty?

Inwestycja w diamenty należy do inwestycji alternatywnych, a te cieszą się zainteresowaniem, choć należy podkreślić, że odznaczają się wysokim stopniem ryzyka i niskim stopniem płynności. Diamenty nie są wyjątkiem.

Z drugiej strony kamień szlachetny to także surowiec i tak jak metale szlachetne może stanowić bezpieczną przystań dla inwestora, chroniącą go choćby przed inflacją. Dlatego właśnie inwestowanie w diamenty jest rozważane tak samo jak np. inwestowanie w złoto.

Problem tkwi w tym, że nie ma oficjalnych notowań diamentów. Do dyspozycji mamy tylko cennik hurtowy (Rapaport), ewentualnie Diamond Price Index, którego wykres na dzień 1 stycznia 2023 roku możesz zobaczyć poniżej:

diamond price index 2023

Znacznie większą płynnością będą odznaczać się giełdowe instrumenty finansowe związane z przemysłem wydobywczym, o których wspomnieliśmy wcześniej. Ryzyko takiej inwestycji jest wciąż bardzo duże. Jednak w tym wypadku jesteśmy też bardziej elastyczni, jeśli chodzi o inwestowaną kwotę. Kupując diament fizyczny, musimy sporo zapłacić, by stać się posiadaczem kamienia wysokiej jakości.

Na pewno warto się przyjrzeć inwestycji w diamenty i zastanowić, czy nasz kapitał i nasze strategie są do tego odpowiednie. Jeśli tak, możemy przeznaczyć niewielką część kapitału na zakup fizyczny lub inwestycje w akcje firm wydobywczych i dołączyć do grona inwestorów, którzy nie pożałowali swojego wyboru.

Inwestycja w diamenty: alternatywy

Jeśli rozważasz inwestycję w diamenty, szukając bezpiecznej inwestycyjnej przystani, powinieneś przemyśleć też możliwe alternatywy. Być może okażą się one pewniejsze lub pozwolą ci jeszcze lepiej zdywersyfikować portfel.

Najbardziej oczywistą alternatywą będą metale szlachetne, ze złotem na czele. Złoto ma tę zaletę, że odznacza się większą płynnością, ma oficjalne notowania, a jednocześnie nie jest obciążone podatkiem VAT jak diamenty inwestycyjne.

Ponadto możesz nadal inwestować albo w złoto fizyczne, albo w instrumenty finansowe powiązane z cenami złota (jak choćby ETF-y). Z tego powodu poniżej prezentujemy krótką tabelę z trzema platformami, które umożliwiają inwestowanie w złoto.

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Co to jest zasada 4C?

Zasada 4C to skrót od Carat, Color, Clarity i Cut. Są to kategorie oceny diamentu pod względem jego masy, barwy, czystości oraz szlifu (rodzaju i jakości).

Czy warto inwestować w diamenty?

Diamenty jako surowiec mogą być bezpieczną przystanią podobnie jak złoto. Odznaczają się jednak niską płynnością i dużym ryzykiem. Kupując diamenty, trzeba zachować wyjątkową ostrożność, by nie stać się ofiarą oszustwa. Ponadto diamenty obciążone są VAT-em. Jest to jednak sposób na zdywersyfikowanie swojego kapitału i wcale nie jest powiedziane, że nie okaże się opłacalny.

Gdzie kupić diamenty?

Diamenty można kupić w sklepie jubilerskim lub na różnych internetowych platformach. Duży wybór znajdziesz na CataWiki. Przy zakupie zwracaj uwagę na certyfikat i klasyfikację kamienia oraz wiarygodność sprzedawcy.

Jak wygląda inwestowanie w diamenty poprzez akcje spółek?

Istnieje kilka największych spółek wydobywczych obecnych na giełdzie, których akcjami możemy handlować za pośrednictwem brokera online takiego jak eToro. Do spółek tych należą: Petra Diamonds, Rio Tinto i BHP Billiton.

Od czego zależy cena diamentów?

Cena diamentów uzależniona jest od warunków rynkowych (popytu i podaży) oraz jakości samego kamienia, która oceniana jest przez rzeczoznawców i potwierdzona odpowiednim certyfikatem.

4/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.