Inwestycja w zegarki: na czym polega i czy się opłaca?

1361
inwestycja w zegarki

Czy inwestycja w zegarki się opłaca? Na czym polega inwestowanie w zegarki? I czym są zegarki inwestycyjne?

Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, to dobrze trafiłeś! To już kolejny wpis poświęcony inwestycjom alternatywnym. Tym razem na warsztat bierzemy zegarki inwestycyjne, które cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem jako lokata kapitału.

Jako przedmiot luksusowy zegarki od dawna są, przede wszystkim dla mężczyzn, symbolem statusu społecznego. I nie tylko chodzi o modę czy jego materialną wartość. Markowy zegarek to symbol władzy, potęgi, sukcesu i dobrobytu.

Inwestycja w zegarki może być całkiem dobrym pomysłem, pod warunkiem że wiemy, jak się do tego zabrać. Od razu powiem ci, że droga jest długa, ale ten przewodnik może być twoim pierwszym krokiem. Wyjaśnimy w nim, na czym polega inwestowanie w zegarki, w jakie zegarki inwestować i gdzie ich szukać. Na koniec ocenimy opłacalność takiej decyzji i przedstawimy możliwe alternatywy. Zaczynajmy!

Na czym polega inwestycja w zegarki?

Inwestycja w zegarki jest najczęściej inwestycją długoterminową. Inwestor nabywa luksusowy, wartościowy zegarek i przechowuje go przez lata, nieraz nawet całe życie. To tak naprawdę lokata kapitału, która może odwdzięczyć się zyskiem po dłuższym czasie. Zegarek po latach możemy sprzedać za wyższą kwotę lub potraktować jako dobro rodzinne, przekazując z pokolenia na pokolenie.

Inwestujemy na ogół w zegarki luksusowych marek, zabytkowe, mające szczególną wartość historyczną bądź pochodzące z edycji limitowanych. W większości przypadków musimy się liczyć z tym, że taki zakup będzie od nas wymagał znacznie bardziej zaawansowanej wiedzy w temacie.

Jeśli zatem zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w zegarki, musisz przeczytać zegarmistrzowską literaturę, by poznać historię mechanizmów i ich działania. Musisz dobrze orientować się w producentach zegarków i w poszczególnych modelach, by móc odróżnić te wyjątkowe od tych produkowanych masowo.

W końcu musisz poznać mechanizmy rynkowe. Tylko niektóre zegarki mają duży potencjał wzrostu ceny. Na przykład kupując nowy, drogi, współczesny zegarek, nie możesz liczyć na to, że za kilka lat sprzedasz go za wyższą cenę. Są jednak takie modele, na których np. za 30 lat prawie na pewno zyskasz.

zegarki inwestycyjne

Możesz też spróbować załapać się na edycję limitowaną, bo jak wiadomo, wszystko, co limitowane będzie w przyszłości droższe. Zachowaj jednak czujność, by nie pomylić specjalnej serii produktów z edycją faktycznie limitowaną.

Przykład: niedawno marka Swatch ogłosiła przełomową współpracę z firmą Omega. Powstała specjalna seria zegarków Swatch x Omega „MoonSwatch”, nawiązująca do kultowego modelu Omega Speedmaster Moonwatch. Gdy zegarki weszły do sklepów, każda osoba mogła nabyć maksymalnie jedną sztukę, a egzemplarzy nie starczyło dla wszystkich chętnych.

Szczęśliwi nabywcy już wystawili zegarki na aukcjach za 10-krotnie wyższe kwoty, choć Swatch ogłosił, że nie jest to edycja limitowana i wkrótce wszystkie modele dostępne będą w sprzedaży online.

W innych wypadkach mówimy o inwestowaniu w zegarki vintage, o których trzeba wiedzieć coś więcej, by nie zostać oszukanym przez fałszerza, nie przepłacić i dokonać dobrego wyboru. Ewentualnie, przy niewielkim budżecie, można postawić na zegarki z niższej półki, ale stworzyć z nich ciekawy, bogaty zbiór – wówczas będzie on miał wartość kolekcjonerską i być może przyniesie ci zyski.

Zegarki inwestycyjne: krótki przewodnik

Zobaczmy teraz, jakie marki i modele powinien znać każdy początkujący inwestor. Z tego, co powiedzieliśmy sobie do tej pory, już wiesz, że zegarki inwestycyjne muszą być znanych, luksusowych marek, oryginalne, dobrze zachowane (w czym pomagają regularne przeglądy u dobrego zegarmistrza), nie być powszechnie dostępne i najlepiej przedstawiać jeszcze jakąś wartość ekstra.

Jak już wspominałem, są takie marki i modele, które mają niemal gwarantowany potencjał inwestycyjny, wymagają jednak dużego kapitału. Słynne egzemplarze, niektóre dostępne od kilkudziesięciu tysięcy złotych to: Rolex Daytona czy Submariner, Patek Philippe Nautilus, Calatrava czy rekordzista aukcyjny Grandmaster Chime, Breitling Navitimer, Audemars Piguet Royal Oak, Richard Mille czy Vacheron & Constantin.

Luksusowych marek jest oczywiście znacznie więcej, jak choćby wspomniany Omega Speedmaster. Poznanie ich wartości i potencjału wymaga dłuższego studiowania rynku.

inwestowanie w zegarki

Oprócz marki w przypadku zegarków inwestycyjnych liczy się także to, kto je nosił. Tu znów przyda się wiedza zaczerpnięta z książek, artykułów i historii aukcji. Konkretny rocznik danego modelu mógł nosić w przeszłości znany aktor (jak Paul Newman i jego Rolex Daytona z 1968 r.) lub nawet bohater filmowy (jak James Bond, który wybierał Rolexy i Breitlingi). Każdy taki smaczek podniesie wartość zegarka.

Dobrze, jeśli kupowany przez ciebie egzemplarz ma udokumentowaną historię, pochodzenie i oryginalność, co zwykle oznacza, że pochodzi z pewnego źródła. Oczywiście, jak z każdym „dziełem sztuki”, zdarzały się incydenty, że komuś udało się zdobyć za bezcen bardzo wartościowy i rzadki egzemplarz, ale dotyczyły one znawców i niesamowitych szczęściarzy. Początkujący inwestor może spełniać drugi warunek, ale spełnienie pierwszego będzie wymagało od niego jeszcze sporo pracy.

Gdzie i jak inwestować w zegarki?

Jeśli jesteś już coraz bardziej zdecydowany na zakup zegarka jako długofalowej lokaty kapitału, przyszedł czas (!), by wyjaśnić, gdzie zegarki inwestycyjne można nabyć. Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone adresy, w tym dwie platformy online, oferujące szeroki wybór zegarków, w które może być warto zainwestować.

1. CataWiki

CataWiki (oficjalna strona) jest międzynarodową platformą internetową, na której można znaleźć aukcje dziesiątek tysięcy przedmiotów kolekcjonerskich: dzieła sztuki, książki, znaczki, banknoty, monety, karty sportowe, wino, szampan, kamienie szlachetne, biżuteria, pamiątki wojskowe czy zabytkowe samochody. Jedną z kategorii stanowią zegarki inwestycyjne.

zegarki jako inwestycja catawiki

CataWiki zatrudnia wielojęzycznych ekspertów w poszczególnych dziedzinach sztuki i kolekcjonerstwa. Dbają oni o to, by na aukcje trafiały odpowiednie przedmioty, by były odpowiednio opisane i przydzielone do odpowiedniej kategorii.

Platforma jest połączeniem serwisu sprzedażowego z domem aukcyjnym. Możemy sami wyszukiwać przedmioty i je licytować lub wybrać tematyczną aukcję (np. ekskluzywne zegarki Rolex, zegarki kieszonkowe, zegarki Omega vintage…).

Każdy obiekt jest dokładnie opisany. Znajdziemy wszystkie dane dotyczące rozmiaru, materiału wykonania, stanu zachowania, datowania itd. oraz dokładne zdjęcia. Opinie na temat wystawiającego są ogólnodostępne.

Jak działa CataWiki? Musisz założyć darmowe konto tutaj. Następnie wybierasz interesujący cię przedmiot i bierzesz udział w licytacji. Po prawej widzisz jej przebieg, cenę wysyłki do Polski oraz informację o prowizji kupującego w wysokości 9%. Płatności można dokonać przelewem, kartą i systemem płatności online, np. Przelewy24. Konto uprawnia cię również do wystawiania obiektów na sprzedaż.

2. Allegro

Oryginalnych i wartościowych zegarków możemy szukać także na platformach sprzedażowych typu Allegro (kliknij tutaj, by przejść do odpowiedniej kategorii). Znany serwis posiada sekcję o nazwie „Kolekcje i sztuka”. Po jej kliknięciu przechodzimy do „Antyki i sztuka”, a następnie „Zegary i zegarki”.

inwestycje w zegarki allegro

Do wyboru mamy różne podkategorie. Są zatem i zegary wiszące, i stojące, i kominkowe, i kieszonkowe, ale także interesujące nas najbardziej zegarki naręczne. W filtrach możemy określić stan zachowania. Bez trudu znajdziemy duży wybór wszystkich znanych luksusowych marek.

Allegro jest wspólną przestrzenią dla prywatnych sprzedawców, sklepów z antykami i domów aukcyjnych. Z tego samego powodu trzeba zachować szczególną czujność. Każdy może wystawić ogłoszenie, więc nikt nie dokonuje selekcji, jak w przypadku CataWiki. Dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na certyfikaty i opinie o sprzedawcy.

Plus jest natomiast taki, że nie musimy licytować, ponieważ niektóre przedmioty wystawione są z opcją Kup teraz. Możesz skoncentrować się na ofertach, gdzie masz możliwość zobaczenia przedmiotu na żywo (np. w twoim mieście) czy odebrania go osobiście. Allegro nie pobierze też od ciebie jako kupującego dodatkowych opłat.

3. Domy aukcyjne

Domy aukcyjne organizują nie tylko aukcje dzieł sztuki, ale i rzemiosła artystycznego czy biżuterii. Na niektórych znajdziemy także zegarki vintage. W tym wypadku możemy mieć pewność, że przedmiot został poddany analizie eksperta, a licytacja zostanie przeprowadzona profesjonalnie.

inwestycja w zegarki domy aukcyjne

Przed aukcją możemy przejrzeć katalog aukcyjny i wstępnie podjąć decyzję, co i za ile chcemy licytować (opublikowane są również estymacje). Zwykle przedmiot można też wcześniej zobaczyć w salonie. Następnie rejestrujemy się, wskazując czy licytujemy osobiście na miejscu czy zdalnie (przez telefon/online).

Wygrana licytacja jest równoznaczna z obowiązkiem zapłaty (bezpośrednio po aukcji lub w ustalonym terminie). Niektóre domy aukcyjne wymagają wpłacenia zwrotnego wadium przed licytacją. Do wylicytowanej kwoty mogą być doliczone dodatkowe opłaty na poczet domu aukcyjnego. Ze szczegółowymi zasadami należy zapoznać się wcześniej, by uniknąć przykrej niespodzianki.

Inwestowanie w zegarki: czy warto?

Podsumowując, czy inwestycja w zegarki się opłaca? Są tacy, którzy powiedzą, że nie, ale my jesteśmy jednak bardziej skłonni ku odpowiedzi twierdzącej. Taka inwestycja może przynieść zysk po spełnieniu pewnych warunków, a żeby je spełnić potrzebna jest wiedza. O tym już była mowa na początku tego wpisu.

Jeśli znasz się na zegarkach lub masz w sobie zapał, żeby zdobyć o nich ekspercką wiedzę, inwestycja przyniesie ci zapewne zysk i dużo satysfakcji. Musisz mieć też w sobie zmysł łowcy okazji. W przeciwnym razie faktycznie nie ma to sensu. Dodatkowym warunkiem jest też spory budżet, co też może okazać się dla wielu przeszkodą.

Warto zatem zainwestować w taki zegarek, który z dużym prawdopodobieństwem przyniesie zysk. Warto też mieć na uwadze nasz gust i kupić taki przedmiot, jaki nam się też podoba – na tym polega cała przyjemność inwestowania w takie obiekty jak dzieła sztuki czy biżuteria.

Pamiętaj też, że o wartościowy zegarek trzeba dbać. Weź pod uwagę koszty jego konserwacji u doświadczonego zegarmistrza. Nie przesadzaj z odświeżaniem, bo niektóre oznaki wieku będą wpływały na wartość pozytywnie.

A co najważniejsze pamiętaj, że mówimy tu o inwestycji długoterminowej. Tylko specyficzne przypadki jak kupno zegarka z edycji limitowanej i wystawienie go od razu za wyższą cenę lub szczęśliwy zakup cennego zegarka, którego sprzedawca nie dowartościował, może przynieść ci szybki zysk. Ale w większości sytuacji mówimy o inwestycji na co najmniej 10 lat, a zwykle dłużej.

Inwestycje w zegarki: alternatywy

Jeśli chcesz wzbogacić swój portfel inwestycyjny o inwestycje alternatywne, masz całkiem spore pole manewru. Dostosuj więc przedmiot bądź sektor do swojej wiedzy, budżetu i planów. W wielu wypadkach mamy do czynienia z przedmiotami, które możemy nosić na sobie (jak biżuteria i zegarki) albo którymi udekorujemy mieszkanie (dzieła sztuki, antyki), ewentualnie skonsumujemy (wino).

W zasadzie każda z tych opcji zakłada to samo: masz jakąś wiedzę w temacie, być może jest to twoje hobby, oraz liczysz się z tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Każda z nich natomiast może przewidywać większy lub mniejszy budżet, łatwiejsze lub trudniejsze warunki przechowywania, większą lub mniejszą płynność itd. Zachęcam cię do lektury artykułów poświęconych inwestycjom w inne kolekcjonerskie przedmioty i do przeznaczenia niewielkiej części twojego portfela na taką inwestycję.

Inwestycja w zegarki: pytania i odpowiedzi

Co to są zegarki inwestycyjne?

Zegarki inwestycyjne to luksusowe, cenne zegarki, często vintage lub pochodzące z limitowanych edycji, których wartość z czasem będzie najprawdopodobniej rosła.

W jakie marki zegarków warto inwestować?

Najczęściej wymieniane marki to Rolex, Patek Philippe, Breitling, Audemars Piguet czy Omega. Producentów z górnej półki jest sporo, a znaczenie dla wartości ma też konkretny model i rocznik.

Gdzie kupić zegarki inwestycyjne?

Najlepszym źródłem jest naszym zdaniem CataWiki, gdzie przedmioty są dokładnie opisane i wybrane przez ekspertów. Wybór jest naprawdę spory. Alternatywą może być Allegro choć to bardziej ryzykowny sposób, ewentualnie domy aukcyjne.

Czy inwestycja w zegarki się opłaca?

Tak, pod warunkiem, że masz wiedzę, która pozwoli ci na taki wybór zegarka, który przyniesie ci zysk. Pamiętaj, że o zegarek trzeba dbać, by nie stracił na wartości, a także przechowywać go przez wiele lat, by zarobić na sprzedaży.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.