Jak grać na giełdzie kryptowalut: przewodnik dla inwestorów

973
jak grać na giełdzie kryptowalut

Chcesz dowiedzieć się, jak grać na giełdzie kryptowalut? Zastanawiasz się, na czym to polega? A może stoisz przed wyborem odpowiedniego serwisu, który pozwoli zarówno na długoterminowe inwestycje, jak i krótkoterminowy handel? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś!

Świat kryptowalut charakteryzują drastyczne wahania cen. Ale właśnie z tego powodu inwestorzy i traderzy nie tracą nimi zainteresowania. Zarabianie na giełdzie kryptowalut przez stawianie na wzrost lub spadek ich wartości wciąż jest popularne i choć niesie ze sobą ogromne ryzyko, potrafi przynieść proporcjonalne zyski.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak grać na giełdzie kryptowalut. Dowiesz się, co należy rozumieć pod tym określeniem i jakie narzędzia udostępniają inwestorom kryptowalutowe platformy. Przedstawimy recenzje trzech najbardziej popularnych w Polsce giełd kryptowalutowych i wyjaśnimy, jak inwestować na jednej z nich. Powiemy sobie także parę słów o tym, jak wybrać kryptowaluty do swojego portfela inwestycyjnego i czym charakteryzują się CFD na krypto.

Jeśli po lekturze tego wpisu będziesz musiał uporządkować sobie jeszcze informacje, na końcu przygotowaliśmy zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Tymczasem zerknij na poniższą tabelę z trzema najlepszymi giełdami kryptowalut i możemy zaczynać!

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Gra na giełdzie kryptowalut: na czym polega?

Gra na giełdzie kryptowalut pod wieloma względami jest bardzo zbliżona do handlu na giełdzie innymi aktywami. Zasadniczo do wyboru mamy dwie strategie: albo długoterminową, albo krótkoterminową.

W przypadku inwestycji długoterminowej w kryptowalutę zakładamy, że dana cyfrowa waluta ma duży potencjał wzrostu w przyszłości. Kupujemy jej określoną ilość i zamierzamy przetrzymać w naszym portfelu do momentu, aż osiągnie najwyższą cenę. W ten sposób zyskać miały szanse osoby, które zainwestowały np. w nową, wzrastającą kryptowalutę, kiedy jej cena była jeszcze bardzo niska, by po niedługim czasie eksplodować.

Na pewno ważne jest, by w tym przypadku dobrze zapoznać się z danym projektem, by ocenić jego jakość i potencjał. W zeszłym roku maksymalną cenę osiągnął choćby Bitcoin, natomiast nowa kryptowaluta Dogecoin w krótkim czasie zwiększyła swoją wartość stukrotnie. Wielu inwestorów, którzy postawili na te krypto wcześniej, zacierało ręce.

Jeśli natomiast chodzi o handel krótkoterminowy, naszym celem jest jak najlepsze wykorzystanie znacznych wahań cen kryptowalut w krótkim przedziale czasowym (nawet jednodniowym). Nietrudno się domyślić, że wymaga to znacznie więcej doświadczenia, przede wszystkim znajomości tajników analizy technicznej.

Zarówno giełdy kryptowalutowe (czyli platformy do handlu kryptowalutami z innymi użytkownikami), jak i niektórzy brokerzy pozwalają na dwa typy inwestowania. Czasami istnieje możliwość ustawienia dźwigni finansowej czy otwierania krótkich pozycji, do czego jeszcze wrócimy. Ważne natomiast, by w tym przypadku ustawić opcje „stop loss” i „take profit”, by aktywa zostały automatycznie sprzedane po osiągnięciu określonych progów cenowych (dolnych lub górnych).

Na jakiej giełdzie kryptowalut grać?

Przyszedł czas na przybliżenie funkcjonowania trzech popularnych giełd kryptowalutowych. Zapoznaj się z poniższymi krótkimi opisami, by przekonać się, co oferują zarówno polskie, jak i międzynarodowe giełdy krypto.

1. Binance

Binance (tu oficjalna strona) to pod względem liczby transakcji największa światowa giełda kryptowalut online, oferująca wybór ponad 380 kryptowalut oraz rynek niewymienialnych tokenów NFT.

gra na giełdzie kryptowalut binance

Serwis umożliwia zakup krypto za PLN i inne waluty na różne sposoby (również za pośrednictwem handlu między użytkownikami). Binance stworzył także swoją własną krypto, Binance Coin (BNB) oraz oferuje użytkownikom kartę płatniczą Binance Card, dzięki której można płacić za zakupy kryptowalutami i otrzymywać promocyjne zwroty.

Opłaty na Binance należą do bardzo korzystnych. Każdy zakup lub sprzedaż obciążone są wyłącznie niewielkim spreadem – zaledwie 0,1% wartości operacji. Możemy dokonać płatności kartą kredytową/debetową, przelewem bankowym lub przez strony trzecie.

Binance oferuje możliwość inwestowania swoich kryptowalut i otrzymywania rocznych odsetek na podstawie mechanizmu stakingu kryptowalut. Bardzo wydajna i funkcjonalna jest także aplikacja Binance, która pozwala na wykonywanie operacji w czasie rzeczywistym i śledzenie rynku na smartfonie. Aby otworzyć konto gratis na tej giełdzie krypto, kliknij tutaj.

2. Zonda

Zonda (przejdź do oficjalnej strony) to polska firma umożliwiająca wymianę ponad 50 kryptowalut. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu platforma w Polsce. Zakładając na niej darmowe konto, uzyskujemy dostęp do wymiany krypto, jak i giełdy kruptowalut.

Zonda najlepsze giełdy kryptowalut

Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie i zamknięcie konta na Zonda nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wpłaty na konto możemy dokonać za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego (w PLN) bez dodatkowych opłat, a także innymi metodami, jak za pomocą karty kredytowej/debetowej czy poczty – wówczas naliczana jest opłata. Minimalny depozyt to 10 zł.

Prowizja jest zależna od obrotu: im większy obrót, tym niższa prowizja. Pełna tabela dla wszystkich możliwych operacji dostępna jest na oficjalnej stronie. Ogólnie można powiedzieć, że wysokość prowizji znajduje się w przedziale od 0,17% do 0,43 %.

Przez platformę możesz złożyć ofertę na giełdzie bądź skorzystać z szybkich transakcji. Otrzymujesz portfel, możesz skorzystać z darmowych kursów edukacyjnych, a na profesjonalistów czeka wersja PRO. W 2022 roku platforma planowała poszerzyć swoją ofertę o staking i kartę płatniczą Zonda Card (opcja wprowadzona, ale aktualnie niedostępna).

W dalszej części wpisu pokażemy na przykładzie tej platformy, jak grać na giełdzie kryptowalut.

3. Coinbase

Coinbase (tu oficjalna strona) to jedna z najbardziej znanych i najczęściej używanych giełd w świecie kryptowalut. To prawdopodobnie za sprawą jej prostoty, wygody i licznych funkcji, które na pewno zainteresują niejednego wielbiciela krypto.

jak inwestować na giełdzie kryptowalut coinbase

Za pośrednictwem tej giełdy możesz kupić kryptowalutę, wykorzystując różne systemy płatności. Spread uzależniony jest od wybranej metody płatności: karty kredytowej/debetowej będzie to 3,99%, a w przypadku przelewu – 1,49%, niezależnie od kupowanej kryptowaluty.

Istnieje również wersja Coinbase pro, w dalszym ciągu bezpłatna, ale z funkcjami dostosowanymi bardziej do potrzeb profesjonalnych traderów i inwestorów, z niezwykle niskim spreadem (poniżej 0,5%). Jeśli chcesz używać Coinbase pro, i tak musisz najpierw założyć normalne konto na platformie (kliknij tutaj).

Platforma udostępnia do kupna i sprzedaży ponad 130 kryptowalut. Ponadto możesz używać Coinbase jako normalnego portfela online, dzięki któremu możesz wysyłać i odbierać kryptowaluty albo wymieniać się z innymi użytkownikami.

Jak grać na giełdzie kryptowalut: krok po kroku

Jak zacząć na giełdzie kryptowalut? Przyjrzyjmy się temu razem, przechodząc przez wszystkie kroki od rejestracji na platformie, przez wpłatę środków po zlecanie konkretnych operacji. Zrobimy to na przykładzie platformy Zonda.

Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja i weryfikacja konta. Weryfikacja tożsamości jest niezbędna, tak samo jak w przypadku innych giełd (wymagają tego normy KYC i AML). Przejdź na stronę główną i w prawym górnym rogu kliknij Zarejestruj. Podaj adres e-mail, zaakceptuj regulamin i wyraź zgodę na przetwarzanie danych.

jak zacząć na giełdzie kryptowalut

Następnie zweryfikuj konto. Musisz podać swoje dane i zweryfikować dowód tożsamości. W tym celu zostaniesz poproszony także o zrobienie zdjęcie dokumentu i selfie swojej twarzy. Następnie zweryfikuj adres zamieszkania, wykorzystując np. rachunek wystawiony na twoje nazwisko i adres. Ostatnim krokiem jest wypełnienie ankiety AML (pytania dotyczą źródła dochodu i planowanych inwestycji).

Procedura może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości zabierze ci jakieś 10-15 minut. Po pomyślnej weryfikacji możesz się zalogować i wpłacić depozyt. Wpłaty możesz dokonać w walucie FIAT lub w kryptowalucie. Najlepiej zrobić to przelewem bankowym – wówczas nie ma żadnej prowizji. Minimalny depozyt to 10 zł.

Teraz możesz kupić kryptowalutę za pomocą szybkiej transakcji (zlecenia rynkowego) lub wystawienia oferty. Szybka transakcja to natychmiastowy zakup po najlepszym aktualnym kursie. Jeśli chcesz po prostu nabyć krypto za swoje środki i aktualna cena ci odpowiada, wybierz tę opcję.

Wystawianie oferty natomiast nie daje ci gwarancji natychmiastowej realizacji transakcji. To ty określasz, po jakiej cenie chcesz kupić lub sprzedać kryptowalutę. Twoja oferta trafia na giełdę, a transakcja zostaje zrealizowana, gdy tylko warunki twojej oferty zostaną spełnione. Kliknij „Wystaw ofertę” i wpisz kurs, po którym chcesz sprzedać lub kupić krypto.

zarabianie na giełdzie kryptowalut

Możesz też wybrać zlecenie z limitem, które polega na tym, że po osiągnięciu pewnego progu automatycznie zostaje aktywowane zlecenie (kupna lub sprzedaży). Skorzystaj z tego rodzaju zlecenia, jeśli chcesz sprzedać kryptowaluty, gdy osiągną odpowiednio wysoką cenę.

Drugą opcją jest zlecenie stop-limit, która przyda się na wypadek spadku wartości poniżej ceny, po której dokonałeś zakupu. W tym wypadku określasz dwa progi. Pierwszym jest „stop„, czyli moment, kiedy twoje zlecenie sprzedaży ma zostać uruchomione. Natomiast „limit” to cena, po której chcesz sprzedać spadającą kryptowalutę. Zasadniczo chodzi o to, by w razie czego sprzedać po cenie, za którą się kupiło, zanim kryptowaluta spadnie poniżej tej ceny. Dlatego wartość „stop” powinna być odpowiednio wyższa.

Twoje środki, w tym kryptowaluty będą przechowywane w portfelu giełdy Zonda. Możesz je wymieniać, handlować nimi i ogólnie wykorzystać, jak ci się podoba. Jeśli zechcesz dokonać wypłaty, sprawdź czy wartość twoich środków osiągnęła minimum do wypłaty. Zapoznaj się też z tabelą opłat i prowizji na stronie Zondy.

Zarabianie na giełdzie kryptowalut: wybór krypto

Jak wybrać kryptowaluty do handlu lub inwestycji na giełdzie krypto? Odpowiedź na to pytanie rzecz jasna będzie bardziej złożona, jako że dynamika rynku kryptowalut nie jest łatwa do przewidzenia, a przy tym jest bardzo zmienna.

Jak już wspomnieliśmy, należy solidnie zapoznać się z danym projektem, dobrze doinformować, by móc w ogóle wstępnie ocenić jego potencjał. Możemy postawić na Bitcoina czy znane i rozpowszechnione altcoiny, oparte o USD stablecoiny czy wschodzące kryptowaluty z dużymi możliwościami wzrostu.

Czytanie bieżących wiadomości na temat rynku kryptowalut oraz samodzielne śledzenie go to wymóg konieczny, jeśli poważnie podchodzisz do handlu krypto. Rozeznanie możesz zacząć od przejrzenia naszych wpisów w kategorii Kryptowaluty (kliknij tutaj). Szczególnie polecam twojej uwadze artykuły W jakie kryptowaluty inwestować? oraz Wschodzące kryptowaluty.

Sprawą absolutnie podstawową jest odpowiednie zdywersyfikowanie portfela. Ponieważ inwestycje w kryptowaluty są bardzo ryzykowne, powinieneś przeznaczyć na nie tylko niewielką część swojego kapitału i tę część rozłożyć między wiele różnych krypto. Taka strategia na pewno nie doprowadzi cię do ruiny, a i zminimalizuje ryzyko straty tego, co włożyłeś w kryptoaktywa.

Jak grać na giełdzie kryptowalut krótkoterminowo?

Na zakończenie rozwińmy jeszcze temat handlu krótkoterminowego. W tym przypadku mamy nieco większy wybór możliwości, jednak należy podkreślić, że jest on zarezerwowany dla tych, którzy wiedzą, co robią.

Mówiliśmy już o tym, że granie na giełdzie kryptowalut zasadniczo polega na wykorzystaniu znacznych wahań cen kryptowalut. W podstawowym rozumieniu mówimy o sytuacji, kiedy udaje nam się kupić cyfrową walutę za mniej, a sprzedać za więcej – to jasne.

Niektóre giełdy, a także brokerzy pozwalają natomiast na dodatkowe wzmocnienie efektów handlu i skorzystanie z innych narzędzi. Jeśli chodzi o to pierwsze, to mówimy tu o handlu z dźwignią finansową. Dźwignia pozwala na uzyskanie silniejszych efektów, niż normalnie pozwalałby na to nasz zainwestowany kapitał. Np. dźwignia podwójna sprawia, że efekty naszych inwestycji (i zyski, i straty) są takie, jakbyśmy zainwestowali dwukrotnie większy kapitał.

Rzecz jasna handel z dźwignią jest skrajnie ryzykowny. Dlatego nie wszystkie giełdy kryptowalut go umożliwiają. Z wyżej zrecenzowanych opcję dźwigni znajdziesz w Binance – tzw. Margin. Margin Wallet to specjalny portfel do handlu z dźwignią, na który przelewasz część swoich środków, które chcesz wykorzystać do tego celu.

handel krypto z dźwignią binance

Handel z dźwignią umożliwiają również kontrakty CFD na kryptowaluty dostępne w ofercie wielu brokerów online. Przykładem takiego brokera jest eToro, który w tym wypadku ustalił maksymalną dźwignię x2.

Poza tym zarówno w przypadku Binance, jak i eToro możesz otwierać nie tylko długie pozycje, ale też krótkie. Pozycje krótkie oznaczają, że przewidujesz spadek ceny danej kryptowaluty, a więc jeśli jej cena faktycznie spadnie, ty zyskasz.

W przypadku handlu CFD na kryptowaluty należy przypomnieć, że nie oznacza on fizycznego nabycia kryptowaluty. Co więcej, przy otwieraniu pozycji na CFD obowiązuje opłata overnight (opłata za utrzymanie pozycji przez noc), w związku z czym z reguły utrzymuje się je przez bardzo krótki czas.

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

Jak inwestować na giełdzie kryptowalut: pytania i odpowiedzi

Jak grać na giełdzie kryptowalut?

Wystarczy, że utworzysz konto na jednej z giełd kryptowalut, wpłacisz depozyt i dodasz do swojego portfela kryptowaluty. Możesz postawić na inwestycję długoterminową, z nadzieją na zwiększenie wartości krypto za jakiś czas. Możesz też handlować krótkoterminowo, stawiając na wzrost lub spadek wartości i wprowadzając ustawienia, które będą marginesem bezpieczeństwa na wypadek nagłych wahań cenowych krypto.

Na jakiej giełdzie kryptowalut grać?

Osobiście polecam ci polską giełdę krypto Zonda lub międzynarodową giełdę krypto Binance. Dają one możliwość handlu poprzez wystawianie oferty, zastosowanie bardziej zaawansowanych ustawień i przeprowadzanie analizy technicznej. Będą odpowiednie zarówno dla „spokojnych” inwestorów, jak i profesjonalnych traderów.

Czy mogę handlować kryptowalutami z dźwignią?

Tak, niektóre giełdy kryptowalutowe, np. Binance, dają taką możliwość. Zawsze możesz też skorzystać z dźwigni w przypadky handlu CFD na kryptowaluty. Nie zapominaj jednak o bardzo dużym ryzyku z tym związanym.

Jakie są alternatywy dla giełdy kryptowalutowej?

Możesz handlować, korzystając z wahań cenowych krypto, także za pośrednictwem brokerów online. Dobrym rozwiązaniem może okazać się eToro, który z jednej strony udostępnia kryptowalutowy portfel eToro Wallet, a z drugiej daje możliwość handlu CFD na kryptowaluty.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.