
Zastanawiasz się, gdzie kupić dolary oraz jak kupić dolary w banku lub przez internet? Trafiłeś pod właściwy adres!
Kupno obcej waluty to z jednej strony konieczność podczas podróży czy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, a z drugiej inwestycja, którą warto rozważyć. W obu przypadkach najważniejsze jest, żeby kupić ją możliwie najkorzystniej.
W tym artykule wyjaśnimy, gdzie najlepiej kupić dolary amerykańskie. Przedstawimy 6 pewnych źródeł i objaśnimy ich zalety i wady. Znajdziesz tu też odpowiedzi na takie pytania, jak gdzie kupić dolary o niskich nominałach.
Czy kupić dolary i po co?
Amerykański dolar i euro to dwie najpopularniejsze waluty na rynku. Z tego względu warto mieć w portfelu trochę i jednej, i drugiej. Dziś jednak skupimy się na USD, czyli dolarze amerykańskim.
Jeśli akurat jedziesz w podróż do USA, na pewno musisz mieć przy sobie dolary. Najlepiej mieć trochę gotówki oraz wygodną i opłacalną możliwość płacenia kartą bądź telefonem.
Nie musisz jednak wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, żeby szukać sposobu, jak kupić dolary. Podróż do obcego kraju to tylko jeden z wielu powodów, dla których można chcieć nabyć walutę tam obowiązującą.

Zdarza się, że np. musimy zakupić jakiś produkt lub usługę przez internet, a ceny są podane w dolarach amerykańskich. Żeby uniknąć niekorzystnych opłat bankowych za przewalutowanie, powinniśmy mieć w zanadrzu sposób na dokonanie opłaty bezpośrednio w dolarach. To samo ma miejsce, gdy np. inwestujemy w akcje amerykańskie i obowiązującą walutą są USD.
W końcu, warto po prostu posiadać trochę w portfelu silnych, popularnych walut, takich jak dolary czy euro. Dla jednych jest to sposób na inwestycję z zyskiem – wówczas kupują walutę, gdy w danym okresie jej cena spada. Dla innych jest to rodzaj zabezpieczenia długoterminowego, na wypadek różnych kryzysów ekonomicznych.
Gdzie kupić dolary: 6 najlepszych źródeł
Zobaczymy teraz, gdzie najlepiej i najtaniej kupić dolary. Przeanalizujemy 6 źródeł, zarówno tych stacjonarnych, jak i online. Pod każdym z nich znajdziesz tabelę z podsumowaniem zalet i wad danego rozwiązania.
1. Przez Revolut
Na pierwszym miejscu jedno z najbardziej wielofunkcyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o kupno dolara, czyli Revolut (tutaj oficjalna strona). Revolut to nie tylko aplikacja do wymiany walut, ale również do inwestowania w akcje, surowce i kryptowaluty.

Z kontem Revolut możesz kupować i sprzedawać dolary amerykańskie, wymieniać je, a także wysyłać i odbierać. Zamówisz też kartę wielowalutową.
Ponadto Revolut daje możliwość inwestowania w akcje amerykańskie i ETF, czego nie zapewnią ci inne kantory internetowe. Możesz zacząć inwestować już od 1 USD. Więcej przeczytasz o tym tutaj.
Dodatkowo Revolut oferuje wiele zniżek i cashbacków ze sklepów i innych usługodawców, również tych związanych z turystyką (np. rezerwacją noclegów).
Dostępne są różne plany: Standard, Plus, Premium, Metal i Ultra. Plan Standard jest całkowicie darmowy, ale za to musisz ponieść większe opłaty za niektóre usługi. Im droższy plan, tym więcej funkcji masz za darmo i tym większe są limity bezpłatnych operacji.
Zalety
- Wygodna i tania wymiana i wysyłanie dolarów
- Darmowe konto Standard
- Inwestowanie w akcje amerykańskie od 1 USD
- Cashback i zniżki w różnych serwisach
Wady
- Opłaty i limity na różne funkcje w ramach konta Standard
2. Przez Wise
Alternatywą dla Revoluta jest Wise (oficjalna strona tutaj), który koncentruje swoje usługi na wielowalutowej obsłudze klientów. Wise jest bezpiecznym rozwiązaniem. Serwis reguluje Narodowy Bank Belgii.

Wise oferuje w szczególności następujące usługi:
- Dane bankowe dla konta USD w Polsce – amerykańskie dane bankowe + karta debetowa;
- Przechowywanie dolarów amerykańskich;
- Wymienianie waluty;
- Tanie wysyłanie pieniędzy na inne konta;
- Możliwość zamówienia wielowalutowej karty płatniczej.
Na stronie Wise możesz skorzystać z kalkulatorów, by zobaczyć, jak wygląda przelicznik walut i oszacować koszty wysłania komuś USD. Wise porównuje swoją ofertę do PayPal, Banku Millennium i PKO BP, pokazując, że oferuje naprawdę opłacalne rozwiązania.
Konto możesz otworzyć, korzystając również ze swojego konta Google lub Facebook. Następnie musisz zweryfikować tożsamość. Cała procedura jest łatwa i szybka.
Zalety
- Własne amerykańskie dane bankowe
- Korzystne ceny wymiany walut i wysyłania na zewnętrzne konta
- Wielowalutowa karta płatnicza
- Darmowe konto z portfelem wielowalutowym
Wady
- Brak dodatkowych funkcji, które ma Revolut
- Większa opłata za zamówienie karty niż Revolut
3. W kantorze internetowym
Kolejna opcja, którą warto rozważyć, to kantor internetowy. Jednym z najbardziej popularnych jest Walutomat (oficjalna strona tutaj), który oferuje szybką wymianę walut między tysiącami użytkowników.

Kantor internetowy to usługa stosunkowo wąska, pozwalająca głównie na wymianę waluty, przesyłanie pieniędzy, czasami na przechowywanie ich w portfelu wirtualnym. Oznacza to, że oprócz tego powinieneś mieć konto walutowe w banku.
Z Walutomatu korzysta ponad pół miliona użytkowników. Jego wewnętrzny rynek tworzą właśnie oni, klienci, którzy sami decydują o kursach. Nie są one uzależnione od NBP czy spreadów.
Walutomat natomiast zarabia na prowizjach, które wynoszą maksymalnie 0,2%. Przy większych miesięcznych obrotach i w ramach różnych promocji można obniżyć prowizję.
W Walutomacie możemy też wymienić inne waluty na USD bez pośredniczącego przewalutowania, np. euro, funty brytyjskie i franki szwajcarskie. Tutaj znajdziesz pełną recenzję serwisu.
Jeśli chcesz poznać inne kantory walutowe online, przeczytaj nasz wpis z rankingiem.
Zalety
- Szybka wymiana waluty
- Wirtualny portfel
- Promocyjne obniżki prowizji
- Korzystny kurs walut, dyktowany przez użytkowników
Wady
- Brak karty wielowalutowej
- Konieczność posiadania konta walutowego
4. Kantor walutowy Alior
Więcej funkcji niż zwykły kantor internetowy proponuje kantor Alior (tutaj oficjalna strona). Nie musisz zakładać do niego konta w Alior Banku, za to możesz zamówić wygodną kartę wielowalutową.

Więcej o kantorze Alior Banku przeczytasz w tym wpisie. W skrócie, wystarczy założyć konto, co zajmuje ok. 5 minut. Dla klientów banku procedura jest nieco bardziej uproszczona.
Jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty, to minimalne i maksymalne wartości dla dolarów amerykańskich wynoszą 5 i 50.000 USD. Transakcja realizowana jest po kursie widocznym na stronie.
Dolary możesz też wymieniać na euro, funty brytyjskie i franki szwajcarskie bezpośrednio, bez przewalutowania na złotówki. Kantor jest prawie pozbawiony opłat.
Do tego do konta w kantorze możesz zamówić kartę wielowalutową, która w ponad 20 walutach pozwala na bezpośrednie transakcje, bez przewalutowań. Oczywiście, wśród tych walut jest też dolar amerykański.
Zalety
- Darmowe konto walutowe
- Możliwość wypłaty gotówki w oddziale
- Karta walutowa
Wady
- Dużo mniej korzystne kursy walut
- Niekiedy płatności kartą wymagają przewalutowania
5. W banku
Przedstawmy teraz opcję stacjonarną i dużo bardziej tradycyjną, czyli kupowanie obcej waluty – w tym wypadku amerykańskiego dolara – w banku.
Jest to z pewnością bezpieczny sposób, ale zazwyczaj mniej opłacalny. Pozwala jednak na zamówienie gotówki do wybranego oddziału banku.
Jak kupić dolary w banku? Zwykle potrzebne jest nam do tego konto walutowe USD, na które wpłacimy pieniądze. Możemy potem zlecić wypłatę w oddziale albo zamówić kartę i płacić nią lub wypłacać pieniądze w bankomatach.
Przykładowo w banku Millennium takie konto walutowe łatwo założyć zwłaszcza, jak jest się już klientem banku. Jest ono w zasadzie całkowicie darmowe, co jest dużym plusem. Jedyny minus to sama wymiana waluty w banku, która na pewno wypadnie drożej niż w Revolut czy Wise.
Zalety
- Darmowe konto walutowe
- Możliwość wypłaty gotówki w oddziale
- Karta walutowa
Wady
- Dużo mniej korzystne kursy walut
- Niekiedy płatności kartą wymagają przewalutowania
6. W kantorze stacjonarnym
Ostatnią opcją, o której powiemy, jest kantor stacjonarny, a więc bardzo tradycyjne rozwiązanie, ale i najmniej opłacalne.
Oczywiście, w kantorze możesz szybko wymienić walutę i otrzymać gotówkę, ale kursy nie będą tak korzystne jak choćby w kantorach internetowych.
Poza tym jesteś uzależniony od tego, czy kantor znajduje się w danym miejscu, czy jest otwarty itd. Nie mówiąc o tym, że rozwiązanie to nie ma żadnych innych korzyści jak mobilne aplikacje, wirtualne portfele czy karty płatnicze.
Jest to zatem opcja doraźna, na pewno niepolecana przy większych kwotach, natomiast wciąż aktualna.
Zalety
- Natychmiastowa wypłata gotówki
- Brak konieczności podawania danych osobowych
Wady
- Najmniej opłacalne rozwiązanie
- Brak dodatkowych udogodnień
Jak kupić dolary przez internet?
Wiemy już, że kupowanie dolarów przez internet jest znacznie korzystniejsze niż stacjonarnie. Zobaczmy zatem, jak krok po kroku to zrobić, korzystając z jednej ze wskazanych platform:
- Zarejestruj się w wybranym serwisie, np. Revolut, Wise, Kantor Alior…
- Dokonaj koniecznych weryfikacji tożsamości
- Wpłać pieniądze w PLN ze swojego konta bieżącego w banku
- Przejdź do zakładki z wymienianiem pieniędzy
- Wybierz USD jako walutę docelową
- Określ kwotę, którą chcesz wymienić i zatwierdź
Jak widać, jest to najprostsze rozwiązanie, z którego możesz w przyszłości wielokrotnie korzystać. Jeśli chcesz płacić dolarami, możesz to robić za pomocą karty fizycznej, karty wirtualnej lub robiąc tradycyjne przelewy.
Gdzie najtaniej kupić dolary?
Aby ułatwić ci wybór, porównamy sobie przedstawione usługi internetowe i zobaczymy, gdzie najtaniej kupić dolary. Porównanie robimy na dzień 19.07.2023, kiedy 1 USD kosztuje 3,98 PLN. Załóżmy, że chcemy kupić 1000 dolarów. Ile zapłacimy w poszczególnych serwisach?
Revolut: 3984,98 zł
Wise: 3977,76
Kantor Alior: 3991,60
Walutomat: 3986,99 zł
Jak widać, najlepiej wypada Wise, następnie Revolut, a zaraz za nim Walutomat. Na ostatnim miejscu jest Kantor Alior, ale pamiętajmy, że i tak jest to dobre rozwiązanie w porównaniu choćby z kupnem dolarów tradycyjnie w banku czy kantorze stacjonarnym.
Gdzie kupić dolary o niskich nominałach?
Zdobycie dolarów o niskich nominałach może być utrudnione. Załóżmy, że chcesz kupić 1 USD. Jak możesz to zrobić?

Po pierwsze, niektóre kantory sprzedają dolary o niskich nominałach. Jeśli znajdziesz taki kantor, musisz liczyć się z tym, że przelicznik będzie naprawdę mało opłacalny.
Po drugie, czasami banki umożliwiają wypłatę niskich nominałów. Dowiedz się w swoim banku, czy jest to możliwe.
Jeśli szukasz niskich nominałów do kolekcji, możesz też poszukać na Allegro, gdzie oprócz banknotów jednodolarowych znajdziesz też okazjonalne, kolekcjonerskie monety.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Na koniec tego wpisu podsumujmy najważniejsze informacje w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Dolary najlepiej kupić przez internet. Jest to najbardziej korzystne cenowo, najwygodniejsze i dające dostęp do największej liczby funkcji. Najbardziej polecamy pod tym względem Revolut, Wise i Kantor Alior, które dodatkowo pozwalają na zamówienie karty wielowalutowej.
Aby kupić dolary w banku, musisz założyć konto walutowe i wpłacić na nie pieniądze. Obowiązuje cię kurs wymiany w danym banku. Możesz wypłacić z takiego konta gotówkę lub dostać do niego kartę płatniczą. Dobrą alternatywą jest kantor walutowy w banku, np. Kantor Alior, który nie wymaga zakładania konta w banku, ma korzystne ceny i kartę wielowalutową.
Wystarczy, że zarejestrujesz się w wybranym serwisie i zweryfikujesz swoją tożsamość. Następnie wpłać pieniądze z konta bieżącego i zleć wymianę wybranej kwoty na USD. Przykładowo z Revolut i Wise zrobisz to natychmiast.
Dolary o niskich nominałach możesz czasami kupić w kantorach stacjonarnych lub bankach. Jeśli szukasz dolarów o niskich nominałach do kolekcji, zajrzyj na Allegro.
Jeśli zależy ci na tym, żeby jak najtaniej kupić dolary, na pewno musisz to zrobić przez internet. Bardzo korzystnie wypadają Wise, Revolut i Walutomat.
W niektórych przypadkach możesz bezpośrednio wymienić euro na dolary, bez zbędnego przewalutowania na złotówki. Takie możliwości oferuje Revolut, Wise, Kantor Alior oraz Walutomat.