
Gdzie kupić NFT? Jak kupić NFT? Z których platform skorzystać i jak ich używać? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania, odpowiedź znajdziesz w tym wpisie!
NFT (non-fungible token), czyli niewymienialny token, działa w oparciu o architekturę blockchain. To, co go odróżnia od kryptowalut, to unikatowość i brak możliwości wymieniania. Ta cecha przekłada się na to, że najczęściej NFT stanowią cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, a nawet nieruchomości.
Aby zainwestować w NFT, należy go nabyć za pośrednictwem specjalnej platformy stworzonej do tego celu. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, gdzie można kupić NFT. Wyjaśnię działanie poszczególnych platform, a także pokażę ci krok po kroku, jak dokonać zakupu za pomocą znanej giełdy kryptowalutowej Binance. Na końcu artykułu znajdziesz podsumowującą sekcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Gdzie kupić NFT: 5 najlepszych platform
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie gdzie kupić NFT. Poniżej znajdziesz pakiet najważniejszych informacji o 5 popularnych platformach. Niektóre z nich są skoncentrowane wyłącznie na rynku NFT, inne mają więcej funkcji. Pełny ranking rynków NFT znajdziesz w tym wpisie.
1. Binance
Binance (tu oficjalna strona) to największa światowa giełda kryptowalutowa, znana jako wygodne i bezpieczne miejsce do nabywania, sprzedawania i przechowywania kryptowalut. W połowie 2021 roku platforma zdecydowała się wprowadzić do oferty NFT.

Na platformie NFT od Binance możemy handlować niewymienialnymi tokenami, a także tworzyć własne i wystawiać je na sprzedaż. Aby zacząć swoją przygodę z NFT na Binance, musimy najpierw mieć konto na samej platformie Binance. Możesz w prosty sposób założyć je, klikając tutaj.
Do dyspozycji mamy NFT, ale też tzw. Mystery Box. Jest to specjalny produkt-niespodzianka przygotowany przez platformę Binance. Poza tym otrzymujemy możliwość inwestowania w IGO – initial game offering.
Ponieważ platforma NFT połączona jest z systemem Binance, zakupów można dokonywać, korzystając ze środków posiadanych na portfelu giełdy Binance. Jeśli natomiast chcemy wyciągnąć nabyty token, musimy posiadać portfel MetaMask (zainstalowany w formie aplikacji lub rozszerzenia do przeglądarki).
Aby dokonać zakupu, potrzebne ci będą BNB (Binance Coin), stablecoin BUSD lub ETH (Ethereum). Aktualnie tylko tymi trzema można dokonywać handlu na rynku NFT Binance. Opłata transakcyjna wynosi tylko 1%, co jest bardzo konkurencyjną ofertą. Druga opłata to tzw. opłata za gas, za transakcję przeprowadzoną na danym blockchainie.
W dalszej części wpisu wyjaśnię dokładnie, jak kupić NFT na Binance, opisując dokładnie każdy krok. Póki co możesz zobaczyć, jak wygląda rynek NFT na tej platformie:
2. OpenSea
Jeśli zastanawiałeś się, jak kupić NFT, na pewno obiła ci się o uszy nazwa OpenSea. To pierwszy rynek NFT, jaki powstał na świecie. Wciąż wiedzie prym jako największa, najbogatsza i najbardziej używana platforma do handlu niewymienialnymi tokenami.

Korzystanie z OpenSea jest proste i przyjemne. Wystarczy założyć konto i połączyć je z portfelem takim jak MetaMask. Następnie możemy bez większych trudności dokonywać zakupów.
Dostępne NFT są starannie podzielone na kategorie takie jak sztuka, muzyka, obiekty kolekcjonerskie, sport, wirtualna rzeczywistość, fotografia i inne. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki.
Tu ponownie mamy dwie opcje: wystawianie na aukcję lub sprzedaż po ustalonej cenie. Platforma wspiera wiele kryptowalut jako formę płatności, co znacznie uprzyjemnia zakupy. Z kolei NFT są oparte na Ethereum, Polygon, Klaytn i Solana.
Jeśli jesteś zainteresowany wystawieniem swojego tokena NFT, możesz to zrobić za pomocą narzędzia dostarczonego przez platformę. Nie musisz mieć żadnych zdolności w dziedzinie programowania. Od sprzedaży pobierana jest prowizja 2,5%.
3. Crypto.com
Kolejna platforma na liście to Crypto.com (oficjalna strona tutaj) – jeden z najszybciej rozwijających się serwisów handlu kryptowalutami. Jest to giełda kryptowalutowa połączona z innowacyjną aplikacją, która poszerzyła swoją ofertę o marketplace NFT.

Poza zakupem i sprzedażą platforma pozwala nam również na wrzucanie własnych NFT. Na samym początku musimy jednak utworzyć konto na Crypto.com, co można uczynić, klikając tutaj.
Zakupu możemy dokonać albo po z góry ustalonej cenie, albo biorąc udział w aukcji. W tym drugim przypadku cena wyjściowa jest na ogół bardzo niska. Następuje licytacja, a ostateczna wartość nierzadko nadal jest bardzo okazyjna.
Kategorie NFT, jakie możemy znaleźć na platformie to np. sztuka, gry, sport czy muzyka. Dodatkowo możemy zakupić NFT od sławnych osób, takich jak Snoop Dogg czy Boy George. Platforma wspiera NFT oparte na blockchainie Ethereum.
Zakup nie pociąga za sobą żadnych prowizji. Co więcej, możemy płacić walutami FIAT, np. za pośrednictwem karty. Podobnie jak w przypadku poprzednika, warto mieć do dyspozycji portfel MetaMask.
4. Rarible
Rarible to duża platforma NFT, która z jednej strony pozwala na handel, z drugiej zaś – na zbudowanie społeczności twórców i kolekcjonerów o podobnych zainteresowaniach. To dobre miejsce na zakup dla poważnych pasjonatów tych aktywów.

Na platformie znajdziemy takie kategorie jak sztuka, muzyka, fotografia, gry, wideo i inne obiekty kolekcjonerskie. Na rynku dominują większe firmy, a platforma współpracowała z takimi gigantami jak choćby Adobe. Z pewnością należy więc do ścisłego grona najbardziej popularnych rynków NFT.
Do wyboru mamy aż trzy blockchainy: Ethereum, Flow i Tezos. Dzięki temu, wypuszczając swoje NFT, możemy to zrobić przy niższych opłatach za gas. Prowizje wynoszą 2,5%.
Rarible jest zdecentralizowaną platformą, która wypuściła też swój własny token – RARI. Docelowo służy on do nagradzania aktywnych użytkowników serwisu. A tych z kolei nie brakuje, ponieważ marketplace jest zorganizowany w oparciu o tworzenie społeczności.
5. Mintable
Mintable zamyka tę skróconą listę miejsc, gdzie można kupić NFT. To, co go wyróżnia, to bardzo dogodne warunki do wypuszczania swoich własnych niewymienialnych tokenów. Jeśli zechcesz skorzystać z tej opcji, platforma przeprowadzi cię krok po kroku.

Dostępne NFT na platformie reprezentują następujące kategorie: sztuka, muzyka, wideo, obiekty kolekcjonerskie, sport i inne. Wszystkie one dostępne są również dla twórców, którzy otrzymują możliwość wypuszczania swoich NFT bez opłat (tzw. gasless minting).
Platforma miała ambicje stać się otwartym dla wszystkich, wygodnym w obsłudze rynkiem NFT, na wzór OpenSea. Z tego względu znajdziemy tam wszystkie kategorie niewymienialnych tokenów, ale jednocześnie ich jakość potrafi być bardzo zróżnicowana.
Kryptowalutą, na której bazuje Mintable, jest Ethereum, którą musimy nabyć wcześniej, by dokonać zakupu. Prowizje nakładane przez platformę wynoszą minimum 2,5%.
Jak kupić NFT na Binance: krok po kroku
Przyjrzyjmy się teraz, jak kupić NFT krok po kroku na przykładzie oferty Binance. Każda platforma ma oczywiście swoje własne procedury, ale niektóre elementy będą wspólne lub podobne (jak choćby podłączanie MetaMask). Dodatkowo zachęcam cię do lektury przewodnika po platformie NFT od Binance, który znajdziesz tutaj.
Była już mowa o tym, że potrzebne nam będzie konto na platformie Binance, które założyć można tutaj (dodatkowo trzeba przejść szybką weryfikację tożsamości). Następnie należy wpłacić (lub kupić na Binance) jedną z następujących kryptowalut: BNB, BUSD lub ETH. Wybór jest uzależniony od sieci blockchain, na której oparty jest dany NFT. Zróżnicowanie jest widoczne na pierwszy rzut oka, co ilustruje poniższy obrazek:

Napis „aktualny bid” oznacza, że mamy do czynienia z licytacją. Jeśli bierzesz w niej udział, musisz czekać do jej zakończenia (oraz naturalnie ją wygrać). W przypadku napisu „cena” możesz kupić NFT od razu. Załóżmy, że to zrobiłeś i twój portfel uszczuplił się o daną wartość. Co dalej?
NFT jest nasz, ale jeszcze nie wyciągnęliśmy go na nasz portfel. Aby to zrobić, z panelu głównego przejdź do Centrum Użytkownika i kliknij „Wyciągnij„. W rubryce „Aktywa NFT” znajdują się twoje nabyte tokeny. Wybierz tego, którego chcesz wyciągnąć. Zwróć uwagę na jego numer ID.

Dodaj i podłącz portfel, na który chcesz wyciągnąć NFT. Teraz możesz już go wyciągnąć, zwracając uwagę na wprowadzenie poprawnego adresu – to bardzo ważne, by nie stracić tokena na zawsze! Upewnij się, czy na dany portfel można wyciągnąć wybrany NFT. Powinieneś mieć też na nim środki na opłatę za gas, czyli opłatę danej sieci blockchain (która może drastycznie się różnić w przypadku każdej sieci!).
Binance proponuje do wyboru dwa portfele: MetaMask i WalletConnect. Każdy z nich można podłączyć do Binance, a jednocześnie istnieje możliwość połączenia MetaMask z siecią Binance Smart Chain (która jest niejako alternatywą dla sieci Ethereum). Jeśli nie wiesz, jak podłączyć jeden z tych portfeli do Binance, przeczytaj instruktaż na stronie platformy – kliknij tutaj.
Kiedy już sprawdzisz sieć i adres portfela, możesz kliknąć „Potwierdź„, by rozpocząć przesyłanie. Po wejściu w „Historia” > „Zlecenia” > „Wypłaty” powinieneś zobaczyć status transferu. Przejdź teraz do MetaMask i zaimportuj NFT. Pamiętaj, że cała procedura może trochę potrwać (transfery realizowane są partiami co 4 godziny).

Na czym polega inwestowanie w NFT?
Jak już wstępnie wyjaśniłem, NFT to skrót od non-fungible token. Mamy do czynienia z cyfrowymi obiektami, które z definicji mają być unikatowe. Właśnie dlatego w świecie NFT znajdziemy cyfrowe dzieła sztuki czy cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie lub też cyfrowe nieruchomości. Są to rzeczy z definicji niepowtarzalne.
Tokeny te, podobnie jak kryptowaluty, oparte są na sieci blockchain (np. Ethereum). Za jej pomocą mogą być sprzedawane, kupowane, wysyłane i przechowywane w portfelach takich jak MetaMask.
Nabywca staje się jedynym posiadaczem tokena, choć w praktyce twórca najczęściej czerpie korzyści z obrotu NFT – trochę tak, jak na rynku sztuki.
Repertuar NFT ulegał ciągłemu rozszerzaniu. Niekiedy koncentrował się na świecie gier, innym razem na sztuce, jeszcze innym nawet na muzyce. Z jednej strony zafascynował inwestorów oryginalnością i potencjałem zysku – można było zauważyć zaskakujące skoki cenowe niektórych NFT. Z drugiej strony osoby o kreatywnym podejściu chętnie wykorzystywały platformy do proponowania w prosty sposób swoich własnych tokenów.
Należy jednak pamiętać, że świat NFT ma silny związek z innymi kryptoaktywami i ich osłabienie na rynku warunkuje popularność niewymienialnych tokenów.
Jak i gdzie kupić NFT: pytania i odpowiedzi
NFT kupisz na jednej z popularnych platform, tzw. rynków NFT. Pierwszą platformą tego typu, jaka powstała, jest OpenSea. Obecnie dołączyły do niej liczne inne, w tym giełdy kryptowalutowe, które włączyły NFT do oferty. Przykładami są Binance i Crypto.com.
Załóż konto na jednej z platform, np. na Binance. Doładuj swój portfel odpowiednią walutą cyfrową, za którą można nabyć NFT na rynku (np. Ethereum lub Binance Coin). Wybierz NFT i kup go za podaną cenę lub licytuj. Następnie możesz go wyciągnąć na zewnętrzny portfel, np. MetaMask. Pamiętaj, że dla danej sieci blockchain zostanie naliczona opłata za gas. Uważnie wybierz sieć i wpisz adres portfela, bo błąd może kosztować cię utratę tokena.
NFT możesz bezpiecznie przechowywać na odpowiednim do tego zewnętrznym portfelu. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest MetaMask, z którego skorzystasz w aplikacji lub w formie rozszerzenia do przeglądarki. Możesz go łatwo połączyć zarówno z OpenSea, jak i Binance, a także wieloma innymi platformami.
Sprzedaż NFT, zarówno stworzonych przez siebie, jak i tych wcześniej nabytych jest tak samo możliwa za pomocą wspomnianych platform.