Jak inwestować pieniądze: 10 pomysłów na 2022 rok

6581
jak inwestować pieniądze

Zastanawiasz się, gdzie i jak inwestować pieniądze w dzisiejszych czasach, w 2022 roku? Dobrze trafiłeś!

Wiedza dotycząca tego, w co zainwestować pieniądze, jest obecnie absolutnie kluczowa, jako że możliwości jest naprawdę mnóstwo, ale te, które naprawdę są warte uwagi, można policzyć na palcach obu rąk, a oszustwa czają się na każdym kroku.

W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zainwestować pieniądze, prezentując 10 różnych sposobów. Każdy z nich reprezentuje inny poziom ryzyka i oczekiwanych zysków. Zaczniemy od bardziej tradycyjnych usług bankowych, akcji i obligacji, a skończymy na bardziej innowacyjnych rozwiązaniach, jak pożyczki społecznościowe i crowdfunding nieruchomości.

Przeczytaj uważnie cały artykuł, a obiecuję ci, że po lekturze będziesz już dobrze zorientowany w tym, gdzie inwestować pieniądze. Gotowy? Zaczynamy!

1. Gdzie inwestować pieniądze: konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jednym z najbardziej popularnych, najbezpieczniejszych i najmniej skomplikowanych sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest ulokowanie tych pieniędzy na koncie oszczędnościowym w banku. Jest ono najczęściej dodatkowym produktem podłączonym do konta bieżącego. Dzięki niemu co miesiąc odkładamy odsetki, których wysokość uzależniona jest od oferty banku.

Konto oszczędnościowe to coś pomiędzy lokatą a zwykłym rachunkiem bankowym. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Kapitalizacja odsetek ma miejsce co miesiąc i nie zamrażamy pieniędzy jak na lokacie. Jest to więc sposób bardzo elastyczny i właściwie pozbawiony ryzyka.

To, ile zyskujemy, uzależnione jest od stóp procentowych w bankach. A te, jak wiadomo, są bardzo zmienne i nie zawsze szczególnie korzystne. Musimy bacznie obserwować oferty i śledzić promocje banków. Ponieważ jest to sposób bardzo łatwy, w zasadzie bezpłatny i bez ryzyka nagłej straty, nie ma powodu, żeby go eliminować.

Aktualnie w rankingach najlepiej się prezentuje konto oszczędnościowe w Getin Banku. W ramach promocji dla nowych środków przez pierwsze 3 miesiące obowiązuje oprocentowanie w wysokości 0,5% w skali roku, dla kwoty do 400.000 zł. Wystarczy mieć konto osobiste, przy którym otwieramy Elastyczne Konto Oszczędnościowe. Konto możesz założyć, klikając tutaj.

2. W co inwestować pieniądze: obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Kolejnym pomysłem na to, w co i jak inwestować pieniądze, są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności. Na czym dokładnie polega?

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji – jest zawsze wyższe niż inflacja.

Kolejnymi rozróżnieniami są okresy inwestycji i wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 0,50%do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 2,00%). Im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Nie oznacza to, że nie możemy wypłacić pieniędzy wcześniej – istnieje taka możliwość, wówczas jedynie musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty.

Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł. Możemy sobie wyobrazić, że inwestujemy w stałoprocentowe obligacje na okres 2 lat. Oprocentowanie wynosi 1,00%, cena sprzedaży to 100 zł. Po dwóch latach odbieramy 100 zł plus odsetki w wysokości 2,01 zł.

Obligacje można zakupić za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

3. Jak zainwestować pieniądze w złoto?

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako najbezpieczniejsze aktywa, swego rodzaju finansowe schronienie, zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci

Główne, dostępne metody inwestowania w złoto, są następujące:

  • Możesz skorzystać z platformy przeznaczonej do zakupu złota fizycznego. Moja propozycja to międzynarodowa, renomowana strona BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Kliknij tutaj, by przejść do strony.
  • Warto też rozważyć inwestowanie w fundusze ETF na złoto. To nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. To, co inwestor musi zrobić, to wybrać interesujący go fundusz, określić udział, który chce zakupić, a następnie dodać go do swojego portfela inwestycyjnego. Ja polecam polskiego brokera XTB, u którego inwestor do obrotu w wysokości 100.000 euro nie zapłaci prowizji. Kliknij tutaj i zacznij inwestować lub wypróbuj za darmo konto demo.
  • Złoto i inne metale szlachetne możesz kupić na platformie Bitpanda. Minimalna wartość inwestycji to zaledwie 1 euro. Możesz też ustawić sobie plan oszczędnościowy w oparciu o ten surowiec. Złoto, w które zainwestujesz, będzie twoją faktyczną własnością, ale w twoim imieniu przechowa je Bitpanda. Kliknij tutaj, by zarejestrować się.

4. Jak inwestować pieniądze na giełdzie: ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować pieniądze, żeby zarobić, a jednocześnie nie ponosić zbyt dużego ryzyka, idealnym rozwiązaniem może okazać się rozpoczęcie inwestowania w ETF-y.

ETF (exchange-traded funds) to zdywersyfikowane fundusze notowane na giełdzie, które replikują w sposób pasywny wyniki indeksu rynkowego (indeksu akcyjnego oraz innych rodzajów indeksów). Akcyjny, dobrze zdywersyfikowany ETF na dłuższą metę prezentuje zawsze niezwykle pozytywne zyski i to właśnie dlatego profesjonalni inwestorzy upodobali sobie ten instrument finansowy.

Na przykład, kupując ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), oznaczony kodem ISIN IE00B5BMR087, inwestujemy automatycznie we wszystkie 500 głównych amerykańskich firm notowanych na giełdzie (jak np. Amazon, Facebook, Google, Apple, Microsoft, Facebook, Procter & Gamble, Johnson & Johnson…).

Indeks S&P 500 w ostatnich 90 latach odnotowywał średnie roczne zyski na poziomie 9,8%. Dlatego też, inwestując w ETF bazujący na S&P 500, także ty miałbyś roczny dochód brutto równy 9,8% (od którego musimy odjąć koszty prowadzenia, ewentualne prowizje brokera online i podatki).

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Aby kupić ETF, musisz wprowadzić jego nazwę lub kod ISIN w polu wyszukiwania na platformie twojego brokera online.

Jeśli na razie nie masz jeszcze swojego brokera online, radzę ci wybrać tego, który będzie najtańszy i nie będzie nakładał opłat za otwarcie i prowadzenie konta, a także będzie miał niskie (lub zerowe) prowizje na kupno i sprzedaż ETF.

Jednym z najlepszych brokerów ETF jest aktualnie Degiro, którego ja sam używam w celu inwestycji długoterminowych. Otwarcie i prowadzenie konta jest zawsze bezpłatne, prowizje są symboliczne, a dodatkowo 200 ETF-ów nie jest obciążonych żadną prowizją.

5. W co i jak inwestować: fundusze inwestycyjne

bezpieczne fundusze inwestycyjne

Kolejnym sposobem na inwestycje są fundusze inwestycyjne. Mam tu na myśli fundusze aktywnie zarządzane przez banki, które mogą stanowić alternatywę dla ETF-ów pod tym względem, że i one pozwalają na zdywersyfikowane inwestowanie w szeroką gamę akcji i obligacji.

Różnica polega przede wszystkim na kosztach prowadzenia i to jest największy minus funduszy inwestycyjnych. Opłaty za usługę są zdecydowanie wyższe, choć oczywiście mamy spory wybór ofert popularnych banków. Bywa, że trafiają się promocje dla klientów danego banku i wtedy warto to rozwiązanie rozważyć ze względu na wygodę i ewentualne korzyści. Zdecydowanie natomiast należy odradzić małe, nieznane Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne to wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy inwestować w obligacje skarbowe notowane na giełdzie (których wartość się zmienia, w przeciwieństwie do obligacji skarbowych detalicznych) oraz obligacje firm.

Pierwszym krokiem będzie otwarcie konta osobistego w wybranym banku. Możesz to zrobić np. w PKO BP (kliknij tutaj) albo w mBanku (kliknij tutaj). Zarówno w jednym, jak i w drugim banku do wyboru masz różnie sprofilowane fundusze, które dodatkowo przygotowane są pod kątem długości inwestycji i jej celów, a także ryzyka, jakie ponosi inwestor. Dodatkowo można trafić na różne promocje, np. mBank oferuje obecnie promocyjne oprocentowanie lokaty z funduszem (1,8% w skali roku).

Wiele funduszy inwestycyjnych związanych jest z celami emerytalnymi. Warto dodać, że dobrze jest opakować inwestycję w IKE i/lub IKZE (Indywidualne Konto Emerytalne, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Mówiąc w dużym skrócie, są to produkty, które pozwalają ci odkładać dochód z inwestycji i uniknąć opodatkowania podatkiem Belki (19%), a przy tym korzystać z odliczeń od podatku (IKZE). Jeśli wypłacisz oszczędności z konta po ukończeniu 60 (IKE) lub 65 (IKZE) lat, nigdy nie zapłacisz 19% od swoich inwestycji.

6. Jak zainwestować pieniądze na giełdzie: akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Inwestowanie pieniędzy na giełdzie poprzez zakup akcji i przechowywanie ich przez dłuższy okres jest z pewnością jednym z inteligentniejszych sposobów na uzyskiwanie dochodu. Niemniej jednak wystawia cię na duże ryzyko, jako że wahania cen akcji są bardzo wysokie w krótkich okresach.

Wiele firm niesamowicie wzrosło w ostatnich latach (pomyśl choćby o Apple’u, Microsofcie, Amazonie czy Tesli), choć trzeba przyznać, że jest też wiele takich, których wartość znacznie spadła, co przyczyniło się do ogromnych strat po stronie inwestorów.

Jeśli decydujesz się zainwestować pieniądze na giełdzie tylko w jedną firmę (albo dwie, trzy), wystawiasz się na ogromne ryzyko, które niczym się nie różni od hazardowych gier czy obstawiania w wyścigach konnych. Tak jest zwłaszcza, kiedy nie jest się ekspertem od analizy technicznej i fundamentalnej i nie nie zna się zbyt dobrze firm, w które się inwestuje.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Jednakże, jeśli masz wystarczający kapitał, by móc zdywersyfikować swoją inwestycję, dzieląc ją między więcej firm, zdołasz znacznie ograniczyć ryzyko. Bo faktycznie, w przypadku gdy inwestujesz średnio- lub długoterminowo (co najmniej 2 lata) w różne pewne firmy (co najmniej 10), prawdopodobnie odnotujesz zyski, jako że akcje historycznie gwarantowały zawsze inwestorom najwyższe wyniki w szerszych przedziałach czasowych.

Aby inwestować pieniądze w akcje, potrzebujesz zaufanego brokera online, który pozwoli ci kupować i sprzedawać akcje bez prowizji i który nie przewiduje opłat za prowadzenie konta. Jednym z najlepszych rozwiązań z pewnością jest XTB. Ranking wszystkich polecanych w tym przypadku brokerów, znajdziesz w moim wpisie.

Na XTB możesz otworzyć darmowe konto demo (klikając tutaj), dzięki któremu przećwiczysz inwestowanie wirtualnymi środkami w akcje, ETF, kryptowaluty, forex i surowce. Kiedy już poczujesz się pewnie, będziesz mógł przerzucić się na prawdziwe pieniądze.

7. Jak dobrze inwestować pieniądze: social trading

gdzie inwestować pieniądze copy trading

Krótkoterminowy trading to z całą pewnością jedna z najbardziej złożonych i ryzykownych aktywności, jako że jednocześnie może przynieść nieprzyzwoite zyski, jak i druzgocące straty.

Samotne rozpoczęcie przygody z tradingiem, bez doświadczenia i kompetencji, w żadnym razie nie jest polecane. Ale co byś powiedział na możliwość skopiowania posunięć innych profesjonalnych traderów?

Copy trading to nowa i bardzo ciekawa opcja, udostępniana przez brokerów takich jak Naga (tutaj znajdziesz wszystkie informacje), która daje ci dostęp do strategii najlepszych graczy giełdowych na świecie. Jedyne, co musisz zrobić, to określić swoje cele i poziom ryzyka, a następnie skopiować za pomocą jednego kliknięcia ich odnoszące sukcesy portfele.

Naga prezentuje wykaz traderów, których możesz przefiltrować pod kątem poziomu ryzyka, zysku, który odnotowali w ostatnich latach, i innych czynników.

Jeśli postanowisz skopiować ich portfele, jakakolwiek operacja, jaką oni przeprowadzą, będzie automatycznie i w czasie rzeczywistym przeprowadzona na twoim koncie. W ten sposób osiągniesz te same rezultaty, nie robiąc zupełnie nic!

Social Trading to rozwiązanie typu win-win: profesjonalni traderzy mają doskonałe wyniki, a inwestorzy, którzy ich naśladują, odnotowują dokładnie to samo. Aby wypróbować kopiowanie decyzji inwestycyjnych zawodowych graczy na giełdzie, należy:

  • Otworzyć konto na Naga (możesz to zrobić tutaj);
  • Wybrać inwestora, którego chcesz kopiować;
  • Przeznaczyć określoną część budżetu na naśladowanie danego portfela.

Jeśli chcesz, możesz też skopiować więcej niż jednego tradera jednocześnie. Mógłbyś np. podzielić swoje pieniądze na 10 części i każą z nich przeznaczyć na naśladowanie innego inwestora. W ten sposób mógłbyś śledzić wyniki i uzyskiwać te same rezultaty, co 10 profesjonalnych traderów, bez żadnego wysiłku.

8. Gdzie zainwestować pieniądze: pożyczki społecznościowe

w co inwestować bezpiecznie p2p

Poza klasycznymi instrumentami finansowymi możliwe jest inwestowanie pieniędzy w tzw. pożyczki peer to peer (p2p lending) czyli pożyczki konsumenckie między osobami fizycznymi.

Termin pożyczek p2p odnosi się do pożyczek udzielanych między prywatnymi osobami. W praktyce wygląda to tak, że pożyczasz pieniądze innej osobie (która użyje ich np. na zakup samochodu), a po pewnym czasie twoja pożyczka zostanie zwrócona wraz z odsetkami, które będą stanowiły twój zysk.

Rzecz jasna przeprowadzenie takiej operacji w sposób bezpośredni byłoby bardzo ryzykowne, ponieważ trudno zagwarantować sobie, że ktoś, kogo kompletnie nie znamy, odda nam pożyczone pieniądze, w dodatku z nawiązką.

Dlatego właśnie w ostatnich latach powstały liczne platformy pożyczek społecznościowych, które stanowią pomost między inwestorem a pożyczkobiorcą. W ten sposób inwestor może zdywersyfikować swój kapitał poprzez liczne pożyczki i spać spokojnie, wiedząc, że platforma zrobi wszystko, by upewnić się, że pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pożyczki społecznościowe to dość ryzykowne inwestycje, ale oferują bardzo kuszące roczne dochody, tak więc jeśli podejdziemy do nich ostrożnie i wykorzystamy do tego odpowiednie platformy, może się okazać, że to będzie znakomity sposób na zainwestowanie pieniędzy. Poza tym, wiele platform oferuje hojne bonusy dla nowych użytkowników, które pozwalają coś zarobić już w momencie pierwszej wpłaty!

W Europie najbardziej odpowiednią platformą do rozpoczęcia swojej przygody z pożyczkami p2p jest Bondora, która oferuje plan Go & Grow, pozwalający na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń. To narzędzie, które automatycznie inwestuje w bardzo liczne, zróżnicowane pożyczki, redukując ryzyko.

W przypadku tego rozwiązania zyski wynoszą 6,75% rocznie. Ponadto, rejestrując się za pomocą tego linku, masz szansę otrzymać 5 euro w prezencie, które zostaną doliczone do depozytu wpłaconego na konto Bondora.

9. Jak inwestować pieniądze: crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku i wszyscy to wiedzą. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Rzecz jasna, nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, jeśli masz niewielkie oszczędności!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości, które pozwalają inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał i otrzymując w zamian część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

10. W co można inwestować pieniądze: kryptowaluty

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Sposobem bardziej ryzykownym, ale też potencjalnie znacznie bardziej korzystnym w przypadku inwestowania 1000 zł jest kupienie jednej lub więcej rozwijających się kryptowalut, a więc takich, które w ostatnich miesiącach zyskują coraz większą popularność w świecie finansów globalnych.

Na przykład cena Binance Coin (BNB) wzrosła o 4000% w ciągu ostatniego roku, podczas gdy cena Dogecoina (DOGE) wzrosła o 900% w samym kwietniu 2021 roku. Wzrosty te często wywołują reakcję łańcuchową: więcej osób poznaje kryptowalutę, postanawia w nią zainwestować, a cena dzięki temu dalej rośnie.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, które można polecić ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to z kolei największa giełda kryptowalutowa na świecie, gdzie możesz rozłożyć swoją inwestycję między ponad 300 krypto. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina i innych 50 kryptowalut za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

4.7/5 - (4 votes)