Jak inwestować pieniądze: 10 pomysłów na 2024 rok

9365
jak inwestować pieniądze

Zastanawiasz się, gdzie i jak inwestować pieniądze w dzisiejszych czasach, w 2024 roku? Dobrze trafiłeś!

Wiedza dotycząca tego, w co zainwestować pieniądze, jest obecnie absolutnie kluczowa, jako że możliwości jest naprawdę mnóstwo, ale te, które naprawdę są warte uwagi, można policzyć na palcach obu rąk, a oszustwa czają się na każdym kroku.

W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zainwestować pieniądze, prezentując 10 różnych sposobów. Każdy z nich reprezentuje inny poziom ryzyka i oczekiwanych zysków. Zaczniemy od bardziej tradycyjnych usług bankowych, akcji i obligacji, a skończymy na bardziej innowacyjnych rozwiązaniach, jak pożyczki społecznościowe i crowdfunding nieruchomości.

Przeczytaj uważnie cały artykuł, a obiecuję ci, że po lekturze będziesz już dobrze zorientowany w tym, gdzie inwestować pieniądze. Gotowy? Zaczynamy!

Jak inwestować pieniądze: kontekst ekonomiczny

Rok 2022 był szczególnie trudny dla inwestorów. Wojna na Ukrainie, reperkusje pandemii, wysoka inflacja i wynikające z niej podwyżki stóp procentowych przez banki centralne spowodowały, że wszystkie główne klasy aktywów zanotowały spadki.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zanotował stratę około 20% rok do roku. Ale jeszcze bardziej spadały akcje spółek technologicznych (takich jak Amazon, Tesla czy Facebook). Ogólnie rzecz biorąc, dla klasy akcji, 2022 był jednym z najgorszych lat w ciągu ostatniego wieku!

jak inwestować pieniądze w 2023

Kryptowaluty również miały burzliwy rok. Bitcoin powrócił do poziomu z 2020 r., a wiele innych kryptowalut odnotowało spadki o ponad 90% w porównaniu do cen z początku 2022 r.

Rosnące stopy procentowe spowodowały spowolnienie gospodarcze (obecnie obawiamy się recesji gospodarczej), a także wzrost rentowności obligacji rządowych, korporacyjnych i depozytów.

Jednakże, choć bezpieczne inwestycje (takie jak lokaty) wydają się obecnie bardziej atrakcyjne ze względu na wyższe niż w ostatnich latach nominalne stopy zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wciąż jest na rekordowym poziomie. Czyli tak naprawdę realna rentowność obligacji w 2023 roku jest nadal ujemna.

Realny zysk = zysk nominalny – inflacja

Obecny kontekst gospodarczy wydaje się zatem mało zachęcający. Jednak to właśnie w czasach trudności i braku zaufania można robić dobre interesy. „Czas na kupowanie jest wtedy, gdy krew płynie na ulicach” – powiedział baron Rothschild.

Za chwilę zobaczymy, jakie są najlepsze możliwości na 2024 rok.

W co zainwestować pieniądze: wybór portfela

Niezależnie od kontekstu ekonomicznego, w którym się znajdujemy, jeśli chcesz wiedzieć, gdzie i jak zainwestować pieniądze, musisz najpierw sprecyzować swoje cele i horyzont czasowy inwestycji. Odpowiedz na następujące pytania:

 • Przez jaki czas chcesz trzymać te pieniądze na inwestycji?
 • Chcesz inwestować jednorazowo czy cyklicznie, np. co miesiąc?
 • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
 • Jakie są twoje oczekiwania względem inwestycji?

Jeśli np. masz horyzont czasowy tylko jednoroczny i nie jesteś skłonny do podejmowania dużego ryzyka, to słusznym wyborem jest postawienie na obligacje skarbowe lub konto oszczędnościowe.

Jeśli natomiast akceptujesz wyższe ryzyko i jesteś gotów utrzymać swoje pieniądze zainwestowane przez co najmniej pięć lat, możesz zebrać zadowalające plony z akcji, ale także z kryptowalut, nieruchomości i metali szlachetnych.

Cena tych aktywów jest znacznie bardziej zmienna w krótkim okresie, ale można oczekiwać znacznie wyższych zwrotów w średnim i długim okresie.

Na koniec pamiętaj o jednym: dywersyfikacja portfela pomaga obniżyć ryzyko, a także zwiększyć oczekiwaną stopę zwrotu!

Gdzie inwestować pieniądze w 2024: 10 pomysłów

Przejdźmy w końcu do pomysłów inwestycyjnych na 2024 rok. Znajdziesz tu produkty bankowe, oferty brokerów oraz inne, bardziej alternatywne metody.

1. Konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jednym z najbardziej popularnych, najbezpieczniejszych i najmniej skomplikowanych sposobów na zainwestowanie pieniędzy jest ulokowanie tych pieniędzy na koncie oszczędnościowym w banku.

Jest ono najczęściej dodatkowym produktem podłączonym do konta bieżącego. Dzięki niemu co miesiąc odkładamy odsetki, których wysokość uzależniona jest od oferty banku.

Konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne niż lokata. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Kapitalizacja odsetek ma miejsce co miesiąc. Jest to więc sposób właściwie pozbawiony ryzyka i nieblokujący dostępu do pieniędzy.

Jeśli interesuje cię skorzystanie z konta oszczędnościowego, warto się zastanowić, którą ofertę wybrać. Zwracaj uwagę z jednej strony na promocje (i ich warunki), z drugiej zaś na to, co się będzie działo po wygaśnięciu promocji.

W kategorii kont oszczędnościowych mogę przybliżyć ci dwie oferty:

Szczególnie, jeśli jesteś klientem któregoś z powyższych banków, koniecznie powinieneś uruchomić rachunek oszczędnościowy. Jeśli natomiast nie masz konta w tych bankach, zorientuj się, jakie konta oszczędnościowe oferuje twój bank i porównaj propozycje.

2. Obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Kolejnym pomysłem na to, w co i jak inwestować pieniądze, są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności. Na czym dokładnie polega?

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji – jest zawsze wyższe niż inflacja.

Kolejnymi rozróżnieniami są okresy inwestycji i rzecz jasna wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 3%) do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 7,5%).

Im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Nie oznacza to, że nie możemy wypłacić pieniędzy wcześniej. Istnieje taka możliwość i wówczas jedynie musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty. Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł.

Obligacje można zakupić za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

3. Złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako najbezpieczniejsze aktywa, swego rodzaju finansowe schronienie, zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne.

To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto.

Za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Główne, dostępne metody inwestowania w złoto, są następujące:

 • BullionVault: platforma do zakupu złota fizycznego gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Pozwala kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Sprawdź tutaj.
 • XTB: polski broker, który pozwala na bezprowizyjne inwestowanie w ETF na złoto. To nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. Sprawdź tutaj.
 • Bitpanda: platforma, na której minimalna wartość inwestycji to 1 euro. Umożliwia ustawienie planu oszczędnościowego w oparciu o ten surowiec. Bitpanda przechowuje złoto w twoim imieniu. Sprawdź tutaj.

4. ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować pieniądze, żeby zarobić, a jednocześnie nie ponosić zbyt dużego ryzyka, idealnym rozwiązaniem może okazać się rozpoczęcie inwestowania w ETF-y.

ETF (exchange-traded funds) to zdywersyfikowane fundusze notowane na giełdzie, które replikują w sposób pasywny wyniki indeksu rynkowego (indeksu akcyjnego oraz innych rodzajów indeksów).

Fundusze ETF, w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, mają bardzo niskie opłaty, a ich szeroka dywersyfikacja wewnętrzna sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze niż inwestycja w pojedynczą akcję.

Cały globalny rynek akcji notuje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 7%. Jeśli więc masz długoterminowy horyzont czasowy, inwestycja w akcyjny ETF jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Jednymi z najbardziej klasycznych akcyjnych funduszy ETF, w które możesz zainwestować, są:

 • Vanguard FTSE All-World (ISIN IE00BK5BQT80) – odwzorowuje wyniki globalnego rynku akcji.
 • iShares Core S&P 500 (ISIN IE00B5BMR087) – replikuje wyniki 500 najlepszych amerykańskich spółek.
 • iShares Nasdaq 100 (ISIN IE00B53SZB19) – replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich akcji technologicznych.

Aby zainwestować w jeden z tych ETF-ów, wystarczy założyć konto u brokera internetowego, takiego jak Degiro czy XTB, wyszukać interesujący nas instrument finansowy po nazwie lub kodzie ISIN i dokonać transakcji.

Prowizje w Degiro są wyjątkowo niskie, a na XTB do 100.000 euro obrotu miesięcznie są 0% prowizje.

5. Fundusze inwestycyjne

bezpieczne fundusze inwestycyjne

Kolejnym sposobem na inwestowanie pieniędzy są fundusze inwestycyjne. To fundusze aktywnie zarządzane przez banki, które mogą stanowić alternatywę dla ETF-ów pod tym względem, że i one pozwalają na zdywersyfikowane inwestowanie w szeroką gamę akcji i obligacji.

Opłaty za usługę są jednak zdecydowanie wyższe, choć oczywiście mamy dość duży wybór ofert od popularnych banków. Zdarzają się promocje dla klientów danego banku i wtedy warto to rozwiązanie rozważyć ze względu na wygodę i ewentualne korzyści.

Fundusze inwestycyjne to wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy inwestować w obligacje skarbowe notowane na giełdzie (których wartość się zmienia, w przeciwieństwie do obligacji skarbowych detalicznych) oraz obligacje firm.

Pierwszym krokiem będzie otwarcie konta osobistego w wybranym banku. Możesz to zrobić np. w PKO BP (kliknij tutaj) albo w mBanku (kliknij tutaj).

Wiele funduszy inwestycyjnych związanych jest z celami emerytalnymi. Warto dodać, że jeśli taki cel nas właśnie interesuje, dobrze jest opakować inwestycję w IKE i/lub IKZE (Indywidualne Konto Emerytalne, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

Są to produkty, które pozwalają ci odkładać dochód z inwestycji i uniknąć opodatkowania podatkiem Belki (19%), a przy tym korzystać z odliczeń od podatku (IKZE). Jeśli wypłacisz oszczędności z konta po ukończeniu 60 (IKE) lub 65 (IKZE) lat, nigdy nie zapłacisz podatku od swoich inwestycji.

Na koniec jeszcze uzupełnijmy informacje o funduszach inwestycyjnych o tę, że możliwe jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne zagraniczne. Możliwość taką daje holenderski broker Degiro.

Ma on bardzo korzystne prowizje, które zachęcają do zakładania konta (które jest darmowe) i wpłacania depozytu (brak opłat za przewalutowanie). Kliknij tutaj i poznaj Degiro.

6. Akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Jak zainwestować pieniądze w akcje?

Kupowanie i sprzedawanie akcji to jeden z lepszych sposobów na zainwestowanie pieniędzy, jednak należy mieć na względzie wysoki poziom ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Szczególnie, jeśli nasza strategia jest krótkoterminowa (wahania cen akcji są naprawdę znaczące).

We wstępie mówiłem już o tym, że w ostatnim czasie rynek akcji odnotował duże straty, jednak to oznacza, że aktualnie wiele akcji możemy kupić znacznie taniej.

Inwestując natomiast w akcje wielu firm i w perspektywie co najmniej 2 lat, możesz ograniczyć ryzyko, na które jesteś narażony, i osiągnąć wysoki poziom zarobków. Ta klasa aktywów historycznie zagwarantowała inwestorom największe zyski (mimo kryzysów ekonomicznych, które co jakiś czas zawsze mają miejsce).

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Wbrew pozorom dziś nie potrzeba już bardzo dużego kapitału, by zdywersyfikować portfel akcyjny. Aktualnie niektórzy brokerzy umożliwili inwestowanie na rynku akcji ze znacznie mniejszymi kwotami. Takie rozwiązanie oferują w szczególności XTB i eToro.

eToro pozwala na kupowanie i sprzedawanie części akcji, dzięki czemu spokojnie możesz zdywersyfikować swój portfel. Minimalny depozyt to 100$, a z darmowym kontem demo możesz przećwiczyć wybory inwestycyjne, mając do dyspozycji 100.000 wirtualnych dolarów. Otwórz je tutaj.

XTB to polski broker, który od niedawna pozwala na inwestowanie w akcje od 10 euro. Dodatkowo do obrotu 100.000 euro miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. Nie ma minimalnego depozytu, za to przez miesiąc można eksperymentować na koncie demo. Kliknij tutaj, by poznać lepiej brokera.

7. Social trading

gdzie inwestować pieniądze copy trading

Krótkoterminowy trading to z całą pewnością jedna z najbardziej złożonych i ryzykownych aktywności, jako że jednocześnie może przynieść nieprzyzwoite zyski, jak i druzgocące straty.

Samotne rozpoczęcie przygody z tradingiem, bez doświadczenia i kompetencji, w żadnym razie nie jest polecane. Ale co byś powiedział na możliwość skopiowania posunięć innych profesjonalnych traderów?

Copy trading to nowa i bardzo ciekawa opcja, udostępniana przez brokerów takich jak Naga (kliknij tutaj), która daje ci dostęp do strategii najlepszych graczy giełdowych na świecie.

Jedyne, co musisz zrobić, to określić swoje cele i poziom ryzyka, a następnie skopiować za pomocą jednego kliknięcia ich odnoszące sukcesy portfele.

Naga prezentuje wykaz traderów, których możesz przefiltrować pod kątem poziomu ryzyka, zysku, który odnotowali w ostatnich latach, i innych czynników.

Jeśli postanowisz skopiować ich portfele, jakakolwiek operacja, jaką oni przeprowadzą, będzie automatycznie i w czasie rzeczywistym przeprowadzona na twoim koncie. W ten sposób osiągniesz te same rezultaty, nie robiąc zupełnie nic!

Social Trading to rozwiązanie typu win-win: profesjonalni traderzy mają doskonałe wyniki, a inwestorzy, którzy ich naśladują, odnotowują dokładnie to samo. Aby wypróbować kopiowanie decyzji inwestycyjnych zawodowych graczy na giełdzie, należy:

 • Otworzyć konto na Naga (możesz to zrobić tutaj);
 • Wybrać inwestora, którego chcesz kopiować;
 • Przeznaczyć określoną część budżetu na naśladowanie danego portfela.

Możesz też skopiować więcej niż jednego tradera jednocześnie i uzyskać te same rezultaty, co oni.

8. Pożyczki społecznościowe

w co inwestować bezpiecznie p2p

Poza klasycznymi instrumentami finansowymi możliwe jest inwestowanie pieniędzy w tzw. pożyczki peer to peer (p2p lending) czyli pożyczki konsumenckie między osobami fizycznymi.

Pożyczki p2p to pożyczki udzielane między prywatnymi osobami. W praktyce pożyczasz pieniądze innej osobie, a po pewnym czasie twoja pożyczka zostaje zwrócona wraz z odsetkami, które będą stanowiły twój zysk.

W ostatnich latach powstały liczne platformy pożyczek społecznościowych, które stanowią pomost między inwestorem a pożyczkobiorcą. Inwestor może w ten sposób zdywersyfikować swój kapitał poprzez liczne pożyczki, wiedząc, że platforma zrobi wszystko, by upewnić się, że pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Istnieje wiele platform pożyczek społecznościowych. My w szczególności polecamy przyjrzeć się dwóm następującym:

 • Bondora: oferuje plan Go & Grow – zautomatyzowane inwestycje pozwalające na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń, z zyskiem 4% rocznie. Korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu.
 • Mintos: jedna z najbardziej znanych platform P2P. Średni zysk to 11 % rocznie. Dostępne inwestowanie ręczne i automatyczne z różnymi sprofilowanymi strategiami. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

9. Crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Rzecz jasna, nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, jeśli masz niewielkie oszczędności!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości, które pozwalają inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał i otrzymując w zamian część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są poniższe platformy:

 • Estate Guru: pozwala partycypować w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Roczne zyski od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji – 50 euro. Bonus 0,5% zainwestowanej kwoty dla nowych klientów. Kliknij tutaj.
 • Reinvest24: pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, również udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu nawet ponad 14%. Minimalna kwota inwestycji – 100 euro. Kliknij tutaj.

10. Bitcoin

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Dla wielu osób wciąż przekreślone nie są jeszcze kryptowaluty. Choć rynek uległ wyraźnemu załamaniu, nie oznacza to, że trzeba zapomnieć na dobre o cyfrowych walutach.

Mniej popularne krypto, których wysyp miał miejsce jeszcze parę lat temu, nie przetrwały próby i trudno obdarzyć je teraz zaufaniem. Natomiast w dłuższej perspektywie inwestycja niewielkiej kwoty w Bitcoina czy Ethereum, a więc największe kryptowaluty, nadal może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Zwłaszcza, że obecnie ceny ich są bardzo niskie.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Pamiętaj, że kryptowaluty powinny stanowić zaledwie niewielki procent twojego portfela. Inwestycja 1000 zł będzie miała sens, jeśli to tylko nieznaczna część twojego kapitału, a kryptowaluty nie są jedyną inwestycją.

4.8/5 - (6 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.