Jak inwestować w srebro: 5 sposobów na inwestycję w srebro

403
jak inwestować w srebro

Chcesz wiedzieć, jak inwestować w srebro? Zastanawiasz się, czy inwestycja w srebro ma sens? Dobrze trafiłeś!

Srebro od setek lat postrzegane było jako drugi po złocie najszlachetniejszy metal. Bito z niego monety, tworzono biżuterię, zastawę stołową i inne kosztowne przedmioty. Z czasem znalazło zastosowanie w przemyśle m.in. ze względu na swoją właściwość przewodzenia prądu.

Inwestorzy zastanawiają się, czy inwestowanie w srebro, podobnie jak w złoto, może uchronić nasz portfel przed kryzysem i inflacją i czy warto inwestować w ten surowiec. A jeśli odpowiedź jest twierdząca, to jak to zrobić.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy 5 sposobów na zainwestowanie w srebro. Zastanowimy się także, czy inwestycja w srebro może być opłacalna.

Jak inwestować w srebro: 5 metod

Poniżej prezentujemy 5 sposobów na uzyskanie ekspozycji na srebro. Zakładają one zarówno kupno srebra fizycznego, jak i inwestowanie w instrumenty finansowe powiązane ściśle z rynkową ceną tego surowca.

1. Kupowanie sztabek srebra

Zacznijmy od najbardziej oczywistego sposobu inwestowania w srebro, czyli poprzez zakup srebra fizycznego. Jako pierwsze omówimy sobie sztabki, czyli podstawową formę sprzedaży srebra fizycznego.

Srebrne sztabki odznaczają się bardzo wysoką próbą – 999,99 – i są najcenniejsze na rynku. Dla porównania, najwyższa próba na srebrnej biżuterii to zazwyczaj 925.

jak zainwestować w srebro sztabki

Sztabki srebra, podobnie jak te złote, mogą mieć różną masę, nawet tylko 1 grama – wówczas jej cena jest naprawdę symboliczna. Znacznie częściej występują sztabki o masie 1 kg (ich cena to kilka tysięcy), ale są też sztabki kilkukilogramowe.

Zakupione sztabki zwykle przechowujemy w sejfie. Możemy też przetopić na sztabkę srebrny złom, ale wówczas ocenie musi zostać poddana jego próba – to bardziej kwestia wygody przechowywania.

Zakupu sztabki najlepiej dokonać u certyfikowanego dystrybutora. Jednym z nich jest FlyingAtom.Gold – serwis online. Zakupione sztabki możesz odebrać osobiście w jednym z oddziałów lub zamówić z dostawą do domu za 25 zł.

2. Inwestycja w srebrne monety

Srebro fizyczne możemy zakupić również w formie monet bulionowych. Próba wynosi tutaj także 999,99. Dodatkowo oryginalność monety sprawia, że staje się ona jednocześnie przedmiotem kolekcjonerskim.

Podobnie jak w przypadku złotych monet bulionowych, mamy tutaj kilka standardowych, najbardziej znanych wzorów jak Amerykański Orzeł, Liść Klonowy (Kanada), Kangur (Australia), Krugerrand (RPA) czy Filharmonicy Wiedeńscy (Austria).

inwestycja w srebrne monety

Powyższe monety zawsze są w cenie. Oczywiście wybijane są różne inne serie okolicznościowe, np. z zagrożonymi gatunkami zwierząt, postaciami z mitologii i legend, znakami zodiaku itp.

Dużą popularnością cieszą się monety 1-uncjowe, które kosztują niewiele. Z tego powodu też niekiedy sprzedawane są w pakietach, np. po 25 monet. Powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, w specjalnym klaserze.

Podobnie jak sztabki, możesz je kupić u certyfikowanego sprzedawcy, takiego jak FlyingAtom.Gold.

3. Inwestowanie w srebro przez ETF/ETC

Kolejną metodą inwestowania w srebro są ETF na srebro (a mówiąc dokładniej: ETC na srebro), o których możesz przeczytać więcej w tym wpisie.

ETF to zdywersyfikowane pasywne fundusze, natomiast według norm unijnych nie mogą one inwestować wyłącznie w jeden surowiec – w tym przypadku srebro. Dlatego mówimy tutaj o ETC, czyli de facto papierach wartościowych, a nie funduszach.

Podobnie jednak jak ETF, ETC replikują pasywnie ceny surowców lub indeksów surowcowych, mają bardzo niskie koszty zarządzania i są przedmiotem obrotu na europejskich giełdach. Natomiast ETF na srebro możesz znaleźć na giełdach poza UE, np. w Szwajcarii.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Spójrzmy teraz na najlepsze przykłady instrumentów finansowych reprezentujących tę kategorię:

  • WisdomTree Physical Silver (ISIN JE00B1VS3333, Ticker PHAG) – odwzorowuje cenę spot srebra i jego zwrotów poprzez inwestowanie w fizyczne srebro przechowywane w banku HSBC w Londynie
  • iShares Silver Trust (Ticker SLV) – zapewnia bezpośrednią ekspozycję na srebro fizycznie przechowywane w skarbcach w Londynie
  • Xtrackers Physical Silver (ISIN DE000A1E0HS6, Ticker XAD6) – działa od ponad 10 lat, koszty zarządzania wynoszą tylko 0,40%, a replikacja jest fizyczna

Istnieją również ETF short na srebro jak WisdomTree Silver 1x Daily Short (ISIN JE00B24DKK82) oraz lewarowane ETF na srebro jak WisdomTree Silver 3x Daily Leveraged (ISIN IE00B7XD2195).

Jeśli chcesz zainwestować w którykolwiek z nich, polecam ci brokera Degiro, który ma jeden z największych wyborów ETF oraz proponuje bardzo korzystne warunki.

4. Inwestycja w srebro przez CFD

Kolejnym sposobem na inwestowanie w srebro jest handel tym surowcem poprzez kontrakty CFD u jednego z brokerów dostępnych online. W ten sposób możesz zarabiać na wahaniach cen surowca, choć oczywiście potrzebne ci będą umiejętności z zakresu tradingu.

Inwestując w CFD na srebro, możesz otwierać krótkie pozycje (czyli zyskiwać w momencie, gdy cena surowca spada), a także otwierać pozycje z dźwignią finansową, by potęgować efekty swoich inwestycji przy tym samym kapitale (zarówno zyski, jak i straty).

srebro inwestycje cfd

W tym wypadku musisz się liczyć z pewnymi opłatami. Pierwszą z nich jest spread, natomiast drugą opłata overnight za przetrzymanie otwartej pozycji dłużej niż jeden dzień. Dodatkowo mogą pojawić się inne opłaty nałożone przez brokera.

Tu najbardziej polecamy ci brokera eToro, który jest tak naprawdę rodzajem platformy społecznościowej dla inwestorów. Możesz się poradzić innych użytkowników, a także kopiować portfele inwestycyjne tych bardziej doświadczonych.

Dodatkowo na początek możesz otworzyć darmowe konto demo i wypróbować inwestowanie w CFD na srebro za pomocą wirtualnych środków o wartości 100.000 USD.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. Akcje spółek związanych ze srebrem

Istnieje wiele firm wydobywczych na całym świecie zajmujących się wydobyciem i obróbką srebra. Zarabiają one bardzo dużo, kiedy srebro zyskuje na wartości, natomiast tracą, gdy spada cena tego surowca. Wniosek z tego, że zmiany cen akcji tych spółek są całkowicie powiązane ze zmianami cen srebra.

Z tego powodu wielu inwestorów wybiera inwestycję w spółki związane ze srebrem, by uzyskać ekspozycję na cenę tego surowca.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Spółki, w które możesz zainwestować to np.:

  • HOCHSCHILD MINING: brytyjska firma od kilku dekad zajmująca się wydobyciem złota i srebra. Działa na terenie Peru i Argentyny. Inwestuje w badania i innowacje oraz znacząco obniża koszty wydobycia.
  • PAN AMERICAN SILVER: znajduje się w czołówce największych wydobywców srebra na świecie. Działa na terenie Meksyku i Peru. Notowana na giełdzie NASDAQ.
  • FIRST MAJESTIC SILVER CORP: notowana na NYSE kanadyjska spółka działająca na terenie Meksyku. Właściciel sześciu kopalni srebra w tym kraju.
  • FRESNILLO: meksykańska spółka, największy na świecie producent srebra, posiadający również jedną z największych kopalni złota w Meksyku. Notowana na giełdzie brytyjskiej.
  • POLYMETAL INTERNATIONAL: rosyjska spółka górnicza zajmująca się wydobyciem srebra i innych metali szlachetnych. Jest trzecim na świecie producentem srebra.

W przypadku inwestycji w akcje polecamy ci szczególnie polskiego brokera XTB. Wszystkie wymienione powyżej spółki są obecne w ofercie tego brokera.

Największym plusem jest to, że prowizja na zakup akcji wynosi 0% przy obrocie miesięcznym w wysokości do 100.000 euro. Minimalna wartość transakcji to w tej chwili jedyne 10 USD lub 10 EUR.

Tu także do dyspozycji jest darmowe konto demo, na którym możesz dokonać próby inwestycji w srebro (zarówno w akcje, jak i kontrakty CFD na surowce).

Czy warto inwestować w srebro?

Spróbujmy teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto inwestować w srebro. Jak już zostało wspomniane, srebro jest szeroko wykorzystywane w przemyśle, nie tylko w jubilerstwie. Zapotrzebowanie na ten surowiec więc w ogólnej perspektywie nie spada (poza sytuacją kryzysu, o czym za moment).

Ponieważ jest to metal szlachetny, przyjęło się uznawać, że może być dobrym zabezpieczeniem przed inflacją i kryzysem ekonomicznym, podobnie jak złoto. Niemniej jednak srebro w takich okolicznościach zachowuje się nieco gorzej, nie może być więc uznawane za bezpieczną przystańdla inwestorów.

inwestowanie w srebro sztabka

W czasie kryzysu gospodarczego srebro ma tendencję do spadku wraz ze spadkiem popytu przemysłowego. Plus natomiast jest taki, że szybciej się odbija niż inne surowce i jego ogólny, długoterminowy trend jest pozytywny.

Srebro jest też znacznie tańsze niż złoto, więc proporcjonalnie jego przechowywanie jest bardziej kosztowne.

Czy to wszystko oznacza, że nie ma sensu inwestować w srebro? Niekoniecznie. To wciąż dobry sposób na zdywersyfikowanie portfela, jak inne surowce. Choć trudno znaleźć jego przewagę nad złotem, nie musimy rezygnować z inwestycji w srebro. Zwłaszcza, że zakup fizycznego srebra jest w zasięgu niemal każdego, ze względu na jego cenę.

Dlatego radzimy rozważyć dobrze sposoby przedstawione w tym wpisie i przeznaczenie niewielkiej części portfela inwestycyjnego na srebro (o ile twój kapitał pozwala ci na znaczną dywersyfikację).

Jak inwestować w srebro: pytania i odpowiedzi

Jak zainwestować w srebro?

Do dyspozycji masz zakup srebra fizycznego w postaci sztabek lub monet bulionowych albo inwestycje na giełdzie, które pozwalają zdobyć w ekspozycję na cenę surowca bez konieczności kupna srebra fizycznego.

Gdzie kupić srebro fizyczne?

Srebro fizyczne, zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych, o różnej masie, możesz kupić u certyfikowanych dostawców. Jednym z nich jest FlyingAtom.Gold, który prowadzi sprzedaż online. Zamówienie można odebrać osobiście lub wybrać dostawę kurierem.

Jak inwestować w srebro na giełdzie?

Możesz inwestować w ETC na srebro, które replikują ceny tego surowca, np. przez brokera Degiro. Możesz też handlować kontraktami CFD na srebro (mówimy wówczas o krótkoterminowych inwestycjach). Dodatkowo istnieje możliwość inwestowania w akcje spółek zajmujących się wydobyciem srebra, a więc ich wyniki są ściśle powiązane z wynikami samego surowca. W tym wypadku najbardziej polecamy brokera XTB.

Czy warto inwestować w srebro?

Inwestycja w srebro może być dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Należy mieć jednak na uwadze, że surowiec ten dużo gorzej zachowuje się w obliczu kryzysu ekonomicznego, choć stosunkowo szybko się odbija w porównaniu z innymi surowcami. Jego trend z dłuższej perspektywie jest pozytywny.

Lepiej inwestować w srebro czy w złoto?

Złoto jest uznawane za tzw. bezpieczną przystań dla inwestorów, czego nie można powiedzieć o srebrze. To ostatnie reaguje dużo gorzej na kryzysy gospodarcze z powodu swojego powiązania z przemysłem. Niższa cena srebra powoduje też, że jego przechowywanie jest proporcjonalnie bardziej kosztowne.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.