Jak inwestować w złoto: 4 najskuteczniejsze metody w 2023 roku

3204
jak inwestować w złoto

Zastanawiasz się, jak inwestować w złoto w 2023 roku? W takim razie świetnie, że trafiłeś na ten artykuł!

Złoto od zawsze postrzega się jako bezpieczna przystań, jako że jest zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i kryzysami ekonomicznymi. Nie dziwi zatem fakt, że i ty jesteś zainteresowany dodaniem inwestycji w złoto do swojego portfela.

W tym wpisie zobaczymy, jak inwestować w złoto fizyczne oraz w instrumenty finansowe oparte na złocie, analizując i porównując wszystkie możliwości, które aktualnie mogą wykorzystać inwestorzy: sztabki, monety bulionowe, ETF, akcje, a nawet kontrakty CFD. Ponadto dowiesz się, czy warto inwestować w złoto i dlaczego. Zaczynajmy!

Jak inwestować w złoto fizyczne?

Pierwsza możliwość, o której chcę ci dokładniej opowiedzieć w tym wpisie, to inwestowanie w złoto fizyczne. Metoda ta prezentuje zarówno pewne zalety, jak i wady.

Mówiąc dokładniej, możesz inwestować w sztabki złota lub w złote monety (monety bulionowe). To dwa najbardziej popularne „formaty”, w których fizyczne złoto inwestycyjne jest wymieniane na rynku.

Fizyczne złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (a jeśli przetrzymamy je co najmniej 6 miesięcy – również z podatku PIT). Możemy zakupić je za pośrednictwem banków lub profesjonalnych dystrybutorów złota (mennice).

Jedni z najbardziej znanych, certyfikowanych dystrybutorów złota to:

  • Mennica Polska: tradycyjna mennica, istniejąca od 1766 r.
  • FlyingAtom.Gold: korzystne ceny, sprzedaż online i stacjonarnie
  • GoldenMark: handel metalami i kamieniami szlachetnymi, sztuką i biżuterią
  • BullionVault: międzynarodowa firma z korzystnym cennikiem

Jeśli ponadto chcesz dobrze zorientować się w aktualnych cenach złota, możesz skonsultować się ze stroną Złoty Ranking.

Uwaga: kupując złoto fizyczne, nigdy nie zrobisz tego za cenę wartości tego surowca na rynku. Dystrybutor lub bank, u którego kupujesz, zawsze będzie oferował mniej korzystną wycenę. Oznacza to poniesienie przez ciebie kosztów w wysokości od 2 do 10% wartości inwestycji.

Inwestowanie w złoto fizyczne nie ma sensu na krótszą metę, ponieważ już na samym początku jesteś w pewnym sensie stratny. Może mieć natomiast sens, jeśli inwestujesz w średniej, dłuższej lub bardzo długiej perspektywie.

Inne wady posiadania złota fizycznego, w porównaniu z instrumentami finansowymi opartymi na złocie (o których za chwilę), to te związane z samym ryzykiem przechowywania złota, a także znacznie większa trudność w szybkiej sprzedaży po odpowiedniej cenie.

Wszędzie znajdziesz skupy złota, ale rzecz jasna nie zdołasz tam sprzedać swoich sztabek lub monet po satysfakcjonującej cenie. Mógłbyś zwrócić się do tych samych dystrybutorów, u których je kupiłeś. W tym wypadku jednak musisz liczyć się z mniej więcej takimi kosztami, jakie poniosłeś przy zakupie.

Znalezienie nabywców gotowych wykupić od ciebie złoto fizyczne po cenie rynkowej surowca nie będzie proste, szczególnie jeśli będziesz potrzebował środków natychmiast.

Czy kupowanie złota fizycznego ma więc jakieś zalety? Z pewnością.

W przypadku wojny, upadku systemu finansowego lub utraty wartości przez oficjalne waluty, posiadanie fizycznego złota w sejfie w domu może okazać się jedyną gwarancją. Mówimy tutaj jednak o przypadkach bardzo skrajnych i miejmy nadzieję, mało prawdopodobnych.

Inwestowanie w sztabki

inwestowanie w złoto wady i zalety

Jeśli chodzi o sztabki, te zwykle posiadają próbę 999,9 tysięcznych – tak więc możemy tu mówić o niemal czystym złocie. W odróżnieniu od dużych banków czy państwowych rezerw złota, inwestorzy indywidualni będą wybierać bardzo małe sztabki złota inwestycyjnego, np:

  • 20 g (która aktualnie ma wartość ponad 5600 zł);
  • 50 g (która aktualnie ma wartość ponad 13.800 zł);
  • 100 g (która aktualnie ma wartość ponad 27.600 zł);

Najmniejsza sztabka waży 1 g i kosztuje obecnie ok. 350 zł. Sprawdź ofertę na FlyingAtom.Gold z realizacją zamówienia w ciągu 24h.

Inwestowanie w złote monety

monety bulionowe jak inwestować w złoto

Jeśli chodzi zaś o złote monety czyli monety bulionowe, te nie są już na ogół tak czyste jak sztabki. Ich skład jest jednak jasno określony, co powoduje, że w danym momencie mają one też precyzyjnie określoną wartość (na podstawie zawartości złota).

Najbardziej znane monety bulionowe, które jednocześnie są najbardziej dostępne i najczęściej wybierane przez inwestorów to:

  • Suweren brytyjski, masa 7.32 g, próba 917 tysięcznych;
  • Południowoafrykański Krugerrand, masa 31.10 g, próba 916.7 tysięcznych;
  • Amerykański Orzeł (50 dolarów), masa 31.10 g, próba 916.7 tysięcznych;
  • Kanadyjski Liść Klonowy, masa 31.10 g, próba 999.9 tysięcznych;
  • Australijski Kangur, masa 31.10 g, próba 999.9 tysięcznych;
  • Filharmonicy Wiedeńscy, masa 31.10 g, próba 999.9 tysięcznych;
  • Chińska Panda, masa 30 g, próba, próba 999 tysięcznych.

Jak inwestować w złoto przez ETF i ETC?

Inwestowanie w złoto przez zakup ETF/ETC (exchange-traded fund / exchange-traded commodity) to prawdopodobnie najszybsze, najwygodniejsze, najbardziej skuteczne i najbardziej korzystne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia.

Fundusze ETF na złoto to nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. Fundusze te kupują po prostu bezpośrednio w imieniu swoich inwestorów fizyczne złoto lub konstrakty terminowe (futures) na złoto.

To, co inwestor musi zrobić, to wybrać interesujący go fundusz, określić udział, który chce zakupić, a następnie za pomocą kilku kliknięć dodać ją do swojego portfela inwestycyjnego.

Można to zrobić w bardzo łatwy sposób przez jakiegokolwiek brokera online, który oferuje dostęp do ETF-ów.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Ja na przykład korzystam z Degiro, który należy do najlepszych w Europie pod względem prowizji, wygody użytkowania i liczby dostępnych ETF-ów. ETF na złoto, który mogę ci polecić jest następujący:

Amundi Physical Gold ETC (C); ISIN FR0013416716; koszt 0,15%; do kupienia przez polskich inwestorów w szczególności na giełdzie amsterdamskiej i paryskiej. Znajdziesz go tutaj.

Degiro nakłada w tym przypadku dodatkowe opłaty. Są one jednak raczej symboliczne: stała opłata 2 euro + 1 euro opłaty manipulacyjnej.

Jest to ETF, który inwestuje bezpośrednio w złoto fizyczne, alokowane w skarbcach Banku HSBC w Londynie. Tak więc kiedy kupujesz udział w funduszu, to tak, jakbyś sam inwestował w złoto fizyczne.

Nie musisz jednak go przechowywać i nie poniesiesz strat z powodu prowizji dystrybutora. Kupujesz złoto po cenie rynkowej (pomijając naprawdę niewielkie opłaty na Degiro), co jest korzyścią nie bez znaczenia!

Inwestowanie w złoto przez akcje

Istnieje wiele firm wydobywczych na całym świecie, które zajmują się wydobyciem i obróbką złota. Firmy te zarabiają bardzo dużo, kiedy złoto zyskuje na wartości, natomiast tracą, gdy spada cena złota.

Przebieg zmian cen akcji tych firm jest całkowicie związany z przebiegiem zmian cen złota, tak więc wielu inwestorów dodaje je do swoich portfeli, by uzyskać pośrednią ekspozycję na ten surowiec.

Ale uwaga! Kupowanie akcji firm wydobywających złoto różni się od kupowania fizycznego złota. Istnieje większe ryzyko związane z wynikami finansowymi spółki, która jest przedmiotem inwestycji. Poza tym, wyniki firm wydobywczych w dłuższym okresie mogą bardzo odbiegać od notowań złota.

jak inwestować w złoto na giełdzie

Ogromną korzyścią z inwestowania w złoto poprzez zakup akcji firm zajmujących się jego wydobyciem jest natomiast fakt, że w ten sposób otrzymuje się dywidendy. Nie gwarantuje tego inwestycja ani w złoto fizyczne, ani w fundusz ETF na złoto.

Oto niektóre główne światowe firmy, które zajmują się wydobyciem i dystrybucją złota. Ich akcje możesz łatwo kupić za pośrednictwem brokera eToro lub przez Degiro:

  • NEWMONT CORP: to największa na świecie firma zajmująca się wydobyciem złota, założona w 1921 r. Jest w posiadaniu kopalni złota w Nevadzie, Kolorado, Ontario, Quebecu, Meksyku, Republiki Dominikany, Australii, Ghanie, Argentynie, Peru i Surinamie. Poza złotem, Newmont zajmuje się także wydobyciem srebra, cynku, miedzi i ołowiu. Znajdziesz ją tutaj.
  • BARRICK GOLD CORP: to druga na świecie co do wielkości spółka wydobywająca złoto, z siedzibą w Toronto. Firma prowadzi kopalnie w Argentynie, Australii, Kanadzie, Chile, Republice Dominikany, Papui-Nowej Gwinei, Peru, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych i Zambii. Znajdziesz ją tutaj.
  • FRANCO-NEVADA CORP: to kanadyjska firma z siedzibą w Toronto. Posiada tantiemy i przepływy pieniężne związane z inwestycjami w sektorze wydobycia złota i innych surowców i zasobów naturalnych. Znajdziesz ją na Degiro.
  • WHEATON PRECIOUS METALS CORP: to korporacja zajmująca się działaniami w obrębie streamingu metali szlachetnych (czyli zajmuje się zakupem całości lub części produkcji złota i srebra od innych firm wydobywczych za ustaloną wcześniej cenę, zwykle niższą niż cena rynkowa, w celu późniejszej sprzedaży po wyższej cenie). Znajdziesz ją na Degiro.
  • AGNICO EAGLE MINES LTD: to firma zajmująca się wydobyciem złota. Działa w Kanadzie, Finlandii i Meksyku, zaangażowana jest również w działania związane z wydobyciem i rozwojem na terenie Stanów Zjednoczonych. Znajdziesz ją na Degiro.
KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Kupując akcje firm zajmujących się wydobyciem złota, możesz osiągnąć znacznie wyższe zyski niż w przypadku inwestycji w złoto fizyczne. Pamiętaj jednak, że wahania na giełdzie i ryzyko są znacznie większe.

Jeśli interesuje cię taka forma inwestowania w złoto, od razu mogę cię poinformować, że istnieją ETF-y na firmy wydobywcze. Istnieje zatem możliwość zakupu udziałów w zdywersyfikowanym funduszu, który inwestuje we wszystkie firmy na świecie zajmujące się wydobyciem i obróbką złota.

Takie rozwiązanie może okazać się całkiem rozsądne, ponieważ minimalizuje ryzyko straty związane z upadkiem lub pogorszeniem notowań danej firmy. Jednocześnie nie trzeba rezygnować z korzyści wynikających z inwestowania w akcje firm wydobywczych (wspomniane dywidendy).

Jednym z najlepszych ETF-ów, jakie inwestują w akcje firm wydobywających złoto, jest iShares Gold Producers UCITS ETF (ISIN IE00B6R52036, ticker IS0E, TER 0,55%). Zawiera on 54 akcje firm działających w sektorze wydobycia i produkcji złota, notowanych głównie w Kanadzie, Australii, Stanach Zjednoczonych, RPA, Rosji i Chinach.

Możesz zakupić go na giełdzie niemieckiej (XETRA) przez brokera Degiro.

Jak inwestować w złoto przez kontrakty CFD?

Innym sposobem na inwestowanie w złoto online za pośrednictwem różnych brokerów jest wykorzystanie tzw. kontraktów CFD na złoto.

inwestowanie w złoto

Kontrakty CFD (contracts for difference – kontrakt różnicy kursowej) to pochodne instrumenty finansowe. Replikują one dokładnie wyniki instrumentu bazowego (może to być akcja, surowiec taki jak złoto, indeks na giełdzie, waluta, a nawet kryptowaluta). Poniżej znajdziesz główne cechy CFD:

  • Nie przewidują prowizji za otwarcie i zamknięcie pozycji, lecz opłatę w postaci spreadu (różnicy cen) między ceną zakupu a ceną sprzedaży;
  • Oferują możliwość wykorzystania dźwigni finansowej, poszerzając szanse zysku lub straty powyżej dopuszczalnych środków z zainwestowanego kapitału;
  • Pozwalają zarówno na trading oparty na wzroście wartości aktywu (pozycje długie), jak i na spadku jego wartości (pozycje krótkie);
  • Mogą być sprzedawane wyłącznie brokerowi, od którego się je kupiło, i na odwrót. Jeśli dziś kupisz CFD na złoto na eToro, będziesz mógł zamknąć pozycję wyłącznie na eToro;
  • Są emitowane bezpośrednio przez brokerów i nie można znaleźć ich na rynku. Pozycje są więc otwierane i zamykane natychmiast po wydaniu przez ciebie dyspozycji;
  • Nie są drukowane ani dostarczane, występują wyłącznie w formie cyfrowej. To oznacza, że nie mogą zostać ci skradzione czy odebrane w żaden sposób.

Charakterystyczne cechy kontraktów CFD czynią z nich wyjątkowo elastyczne instrumenty finansowe. Dlatego nadają się one idealnie do krótkoterminowego tradingu – są znacznie bardziej odpowiednie do tego celu niż ETF-y.

Jeśli decydujemy się na zakup kontraktu CFD z dźwignią, zysk z operacji pomnaża się w momencie zwiększenia ceny aktywu bazowego. Ten sam mechanizm zachodzi jednak również w przypadku spadku ceny tego aktywu.

Zależnie od instrumentu, w który się inwestuje, dźwignia może wynosić nawet 30 (a w niektórych przypadkach jeszcze więcej). To oznacza, że można kupić instrument o równowartości 30-krotności kapitału, jaki wykorzystujemy. Reszta kapitału zostaje ci w rzeczywistości pożyczona przez brokera online.

Dla przykładu: inwestycja o wartości 100 zł z dźwignią 1:10 stanie się inwestycją o wartości 1.000 zł. Tak więc ewentualne zyski lub straty będą uwzględniały tę drugą, wyższą wartość.

Kontrakty CFD używają w szczególności traderzy, którzy chcą spekulować na wahaniach ceny złota w krótkim okresie. Jednakże CFD bez dźwigni może być używany również przez inwestora, który inwestuje w dłuższej perspektywie.

W każdym razie sprawą kluczową jest wybór odpowiedniego brokera oraz ustalenie sobie jasnych celów i przedziału czasu. Najlepsze kontrakty CFD na złoto znajdują się w ofercie eToro.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto inwestować w złoto?

Zważywszy na ostatnie bardzo dobre wyniki, które sprawiły, że notowania złota osiągnęły swoje maksimum, wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy warto inwestować w złoto w 2023 roku, czy też nie.

Prawda jest taka, że nikt nie może na to pytanie udzielić odpowiedzi. Nikt nie przewidzi tego, co wydarzy się w przyszłości. W kolejnych miesiącach ceny złota mogą dalej rosnąć, ale mogą też spaść.

Jedyną pewną rzeczą jest to, że ta klasa aktywów może dostarczyć wiele satysfakcji w dłuższym okresie. Jeśli zatem zamierzasz inwestować w złoto i zatrzymać je na co najmniej kilka lat, nie będziesz rozczarowany.

czy warto inwestować w złoto

Ponadto, złoto odgrywa kluczową rolę w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jest znikomo skorelowane z innymi klasami aktywów, a nawet prezentuje odwrotną korelację z akcjami.

Jeśli obecnie twój majątek złożony jest wyłącznie z akcji, nieruchomości, obligacji czy po prostu środków pieniężnych, inwestowania w złoto będzie znakomitym wyborem, który pozwoli ci zminimalizować ryzyko.

Kończąc, mam jeszcze jedną istotną uwagę. Banki centralne najważniejszych krajów świata (przede wszystkim EBC i FED) aktualnie bardzo intensywnie drukują nowe pieniądze. Robią to, by wprowadzić nowe środki pieniężne do systemu ekonomicznego. Mają nadzieję, że w ten sposób zażegnają długi etap recesji.

Te drastyczne środki były konieczne, by stawić czoła epidemii Covid-19 i kolejnym lockdownom. Jednak ich efektem była i będzie silna inflacja.

Warto inwestować w złoto szczególnie w fazach rosnącej inflacji i wojny, ponieważ złoto jest aktywem, które najlepiej znosi okresy, w których realna siła nabywcza euro czy dolara maleje. A zatem, złoto ma przed sobą w 2023 roku na pewno bardzo obiecującą przyszłość.

Inwestowanie w złoto: wady i zalety

Zalety

  • Chroni portfel przed skutkami kryzysu ekonomicznego
  • W długim terminie nie rozczaruje inwestora
  • Daje dużo możliwości inwestycji (złoto fizyczne, ETF, akcje, CFD…)

Wady

  • Na ogół nie nadaje się do handlu w krótkim terminie
  • Złota fizycznego nigdy nie kupimy po cenie rynkowej
  • W przypadku złota fizycznego musimy przemyśleć przechowywanie

Inwestowanie w złoto: najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca tego długiego poradnika dotyczącego inwestowania w złoto. Zanim się pożegnamy, odpowiedzmy jeszcze na kilka najczęściej zadawanych w tym temacie pytań.

Jak inwestować w złoto?

Jest wiele możliwości inwestowania w złoto, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Możemy kupić fizyczne złoto inwestycyjne (sztabki i monety bulionowe), ale też inwestować w ETF/ETC na złoto (fundusze, które dokładnie replikują wyniki złota), handlować kontraktami CFD na złoto (instrumentami pochodnymi oferowanymi przez różnych brokerów online, doskonałych do tradingu) lub kupować akcje firm, które zajmują się wydobyciem i obróbką złota.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto jest najbezpieczniejszym aktywem z racji tego, że zwykle zachowuje lub zwiększa swoją wartość w czasie. Chroni przed inflacją, kryzysami ekonomicznymi i innymi nieprzewidzianymi wydarzeniami, które mogą zakłócić system ekonomiczny. Ponadto, jest nieznacznie skorelowane z innymi klasami aktywów, a więc przyczynia się do zwiększenia dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz poprawy stosunku ryzyka do zysku.

Lepiej inwestować w złoto czy w srebro?

Srebro to drugi metal szlachetny często używany w celach inwestycyjnych. Różni się od złota tym, że nie zachowuje się tak dobrze w sytuacjach kryzysu ekonomicznego. Jest też dużo bardziej zmienne. Srebro jest bowiem szeroko wykorzystywane w przemyśle i kiedy gospodarka podupada, fabryki często redukują produkcję lub w ogóle się zamykają. W ten sposób popyt na srebro, a zatem i jego cena spadają. Poza tym srebro ma znacznie niższą cenę niż złoto. Jego przechowywanie w celach inwestycyjnych jest bardziej kosztowne. Te wszystkie powody sprawiają, że lepiej jest inwestować w złoto niż w srebro.

Lepiej inwestować w złoto czy w diamenty?

Rynek diamentów jest znacznie mniejszym i mniej płynnym rynkiem niż rynek złota. Nie istnieją oficjalne międzynarodowe notowania diamentów, a poza tym istnieje duże ryzyko natknięcia się na diamenty syntetyczne i tym samym stanie się ofiarą oszustwa. Poza tym, w odróżnieniu od złota, na diamenty nałożony jest VAT. To wszystko sprawia, że znacznie lepiej jest inwestować w złoto niż w diamenty.

4.6/5 - (9 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.