Jak kupić akcje Allegro: kompletny przewodnik i opinia

261
jak kupić akcje allegro

Zastanawiasz się, jak kupić akcje Allegro? Nie wiesz, gdzie kupić akcje Allegro na korzystnych warunkach? Dobrze trafiłeś!

Allegro.pl to największa platforma e-handlu w Polsce, która wprowadziła nas w nowe tysiąclecie pod hasłem dostępnych każdemu zakupów online. Początkowo głównie jako portal sprzedażowy i aukcyjny dla indywidualnych użytkowników, wkrótce stał się platformą zdominowaną przez wszelkiego rodzaju sklepy i magazyny. Dziś Allegro odpowiada za 30% rodzimego handlu online.

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, nic więc dziwnego, że inwestorzy zainteresowani polskim rynkiem akcji biorą pod uwagę Allegro.

W dzisiejszym wpisie zobaczymy, jak kupić akcje Allegro za pośrednictwem trzech platform. Zilustrujemy procedurę, którą trzeba przejść, zobaczymy, jak jeszcze można skorzystać z wahań cen akcji tej spółki, oraz odpowiemy na pytanie, czy warto w nią inwestować. Na końcu znajdziesz podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na ten moment polecam ci zerknąć na trzech najbardziej polecanych przez nas brokerów do zakupu polskich akcji, którzy oferują także akcje Allegro:

KUPOWANIE POLSKICH AKCJI – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Gdzie kupić akcje Allegro: 3 serwisy

Zacznijmy od opisania serwisów, na których kupisz akcje Allegro. Tutaj skupimy się na 3 najlepszych, które naszym zdaniem są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze.

1. XTB

XTB (tu oficjalna strona) czyli X-Trade Broker to pierwsza platforma, którą polecamy do zakupu akcji Allegro. Jest to też jeden z największych domów maklerskich dostępnych polskim użytkownikom. Ten broker specjalizuje się w dziedzinie forex, ale udostępnia również akcje z 0% prowizją.

jak kupić akcje przez internet xtb

Za pośrednictwem XTB uzyskasz dostęp do akcji notowanych na 16 największych giełdach świata. Bardzo ważnym aspektem, który należy podkreślić jest to, że w przypadku obrotów poniżej 100.000 euro miesięcznie, nie są pobierane prowizje od zakupu akcji.

Jest to dość wysoki limit, który zazwyczaj nie jest przekraczany. Powyżej tego progu obowiązuje prowizja w wysokości 0,2% (minimum 10 EUR). Zauważ, że możesz ćwiczyć z platformą, tworząc darmowe konto demo pod tym linkiem.

Prawdziwe konto na XTB również może być darmowe i wystarczy przeprowadzić jedną transakcję rocznie, by uniknąć wszelkich opłat za jego utrzymanie. W dalszej części artykułu pokażemy krok po kroku, jak kupić akcje Allegro za pośrednictwem tego brokera.

Broker ten jest bardzo łatwy w użyciu i zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do uzyskania notowań giełdowych w czasie rzeczywistym i przeprowadzenia analizy technicznej na wykresie. Dostępnych jest kilka metod płatności, niektóre są błyskawiczne i pozwalają na natychmiastowe zainwestowanie wpłaconych pieniędzy.

Sprawdź wszystkie szczegóły na oficjalnej stronie XTB, którą znajdziesz pod tym linkiem.

2. Degiro

Degiro (oficjalna strona tutaj) jest kolejnym szeroko znanym brokerem używanym do zakupu akcji. W ofercie ma również polskie akcje, z Allegro.pl na czele. Pochodzi z Holandii, ale jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie (do dziś ma ponad 1 mln klientów).

degiro logowanie

Powodem, dla którego Degiro jest tak popularny, są ponownie niskie koszty. Nie ma żadnych opłat za otwarcie rachunku ani za zarządzanie, natomiast przy zakupie akcji obowiązują bardzo niskie opłaty:

  • Akcje polskie: aby dokonać operacji zakupu akcji na polskiej GPW, musisz ponieść stałą opłatę w wysokości 1 PLN.
  • Akcje amerykańskie: aby dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie amerykańskiej, nie musisz płacić żadnej prowizji.
  • Akcje niemieckie: aby dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie niemieckiej (XETRA), musisz ponieść stałą opłatę w wysokości 3,90 €.

Oprócz tego od każdej transakcji pobierana jest symboliczna opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro lub 5 zł. Przy zakupie akcji Allegro prowizja wyniesie więc w sumie 1 PLN + 5 PLN.

Oferta Degiro jest bardzo szeroka i konkurencyjna. Ten broker jest doskonały dla długoterminowych inwestycji w akcje i ETF z całego świata.

Twoje fundusze mogą zostać bezpiecznie przekazane na konto brokera za pomocą przelewu bankowego, zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez brokera. Ogólnie rzecz biorąc, Degiro jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań do zakupu akcji Allegro. Dowiedz się wszystkich szczegółów, klikając tutaj.

3. mBank

W zestawieniu postanowiliśmy zamieścić również ofertę jednego z najbardziej popularnych banków. Biuro maklerskie mBanku (oficjalna strona) ma całkiem interesującą ofertę i oczywiście umożliwia kupno akcji Allegro.

gdzie kupić akcje allegro mbank

Zakładając konto osobiste w mBanku (kliknij tutaj, by to zrobić), możemy aktywować usługę eMaklera z opcją inwestowania na giełdzie: polskiej, ale też nowojorskiej, frankfurckiej i londyńskiej, a także w fundusze ETF.

Prowizje w mBanku są rzecz jasna nieco wyższe niż w XTB czy u innych brokerów online. Dla inwestycji w akcje polskie, jak Allegro, wynoszą 0,39%, minimalnie 5 zł. Mimo to eMakler mBanku ma też pewne plusy, które warto wziąć pod uwagę – umożliwia choćby otwarcie IKE i IKZE.

Po utworzeniu konta i aktywacji eMaklera, przechodzimy w zakładkę Moje finanse, a następnie Inwestycje i Giełda. Platforma jest oczywiście w języku polskim i prezentuje się dosyć przejrzyście.

Warto również pamiętać, że bank ma obowiązek odprowadzenia podatku i wystawienia PIT-u, co okaże się bardzo pomocne, gdy przyjdzie czas rozliczenia. Dodatkowo, założenie konta eMakler jest bezpłatne i jeśli wyrazimy zgodę na komunikację elektroniczną, prowadzenie go również nie będzie się wiązało z żadnymi opłatami.

Akcje CFD Allegro

Oprócz kupowania rzeczywistych akcji, możesz również uprawiać handel akcjami CFD, co nadal umożliwia ci korzystanie z wahań cenowych akcji Allegro.pl. Jednocześnie możesz zainwestować w spadek cen akcji dzięki otwieraniu krótkich pozycji oraz wzmocnić efekt inwestycji dzięki dźwigni finansowej.

Jeśli interesuje cię przede wszystkim handel CFD, polecam twojej uwadze TMS Brokers (tu oficjalna strona). Jest to jeden z najbardziej cenionych polskich brokerów, istniejący od 1997 roku, i oferuje wiele instrumentów CFD.

jak kupić akcje allegro tms brokers

Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej transakcji rocznie. Wpłaty i wypłaty, po spełnieniu nieskomplikowanych warunków, mogą być praktycznie darmowe. Za otwarcie i zamknięcie pozycji w przypadku akcji CFD naliczana jest prowizja – 0,25% dla akcji z GPW, w tym Allegro. Do tego dochodzą standardowo spready i opłaty overnight.

Korzystając z platformy, możesz otwierać długie i krótkie pozycje, dodać dźwignię finansową (x5) oraz ustawiać zlecenia Take Profit i Stop Loss. Nie ma minimalnego depozytu dla samego konta, ale za pomocą kalkulatora możesz obliczyć, jaki jest minimalny depozyt dla otwarcia danej pozycji.

Platforma inwestycyjna TMS Brokers to MetaTrader 5. Dodatkowo broker udostępnia darmowe konto demo, które można zachować nawet po otwarciu prawdziwego rachunku, by dalej móc dokonywać symulacji tradingowych bez ryzyka.

Jak kupić akcje Allegro na XTB?

Po opisaniu najlepszych brokerów, u których można kupić akcje Allegro, zobaczymy w praktyce, jak przystąpić do inwestycji za pomocą XTB, czyli najlepszej naszym zdaniem platformy.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia kupna i sprzedaży akcji dowolnej spółki jest utworzenie swojego rachunku na XTB. Możesz to zrobić, klikając na ten link. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy inwestor musi zweryfikować swoją tożsamość, dlatego podczas tego procesu zostaniesz poproszony o kilka informacji.

xtb etf rachunek

Gdy twoje konto zostanie zweryfikowane, musisz przystąpić do wpłaty pieniędzy, które chcesz zainwestować. Dla akcji Allegro minimalna wartość zlecenia wynosi 10 PLN. Jeśli nie chcesz na razie używać prawdziwych pieniędzy, skorzystaj z wirtualnych środków na koncie demo.

Kiedy już mamy utworzone konto, możemy zalogować się do platformy xStation5. W oknie Rynek wyświetlić możemy wszystkie instrumenty dostępne w ofercie brokera. Wyszukujemy akcje Allegro.eu SA – wystarczy wpisać symbol ALE.PL.

etf na xtb

Aby wydać zlecenie, wystarczy, że określimy wolumen transakcyjny i klikniemy „Buy” (lub „Sell„). Dodatkowo możemy ustawić zlecenie Stop loss lub Take profit. Platforma oraz aplikacje są raczej intuicyjne i nie sprawiają problemów w obsłudze. Do dyspozycji mamy oczywiście wszelkie wykresy i analizy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak obsługiwać xStation5, warto utworzyć wcześniej konto demo. Dzięki niemu zapoznamy się ze wszystkimi funkcjami bez ryzykowania prawdziwymi pieniędzmi. Do tego mamy możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych. Kliknij poniżej i otwórz konto demo:

Czy warto inwestować w akcje Allegro?

Czas, aby przedyskutować, czy warto kupić akcje Allegro, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku. W związku z tym weźmiemy pod uwagę różne parametry, aby dokonać ostatecznej oceny.

Allegro to internetowa platforma handlowa założona w 1999 roku przez poznańską spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o., na fali popularności serwisu eBay. Początkowo stanowiła głównie marketplace dla indywidualnych użytkowników, w tym kolekcjonerów, i wyglądał jak jedna wielka garażowa wyprzedaż. W międzyczasie profil ewoluował i platformę zdominowały regularne sklepy online.

Allegro było na przestrzeni lat przejmowane przez różne podmioty. Finalnie mamy do czynienia z Allegro.pl sp. z o.o., w której skład oprócz platformy Allegro.pl wchodzi porównywarka online Ceneo.pl. Są to zatem dwie główne platformy służące do zakupów online w Polsce.

W październiku 2020 roku spółka zadebiutowała na GPW i od tego czasu jej wyniki ciągle pięły się ku górze. Zawdzięczała to intensywnemu rozwojowi i poszerzaniu oferty. W ostatnim czasie Allegro rozmieściło w całym kraju swoje własne paczkomaty zasilane „zieloną” energią.

Końcówka 2021 roku przyniosła jednak spółce drastyczny spadek, kiedy to po raz pierwszy ceny akcji spadły poniżej poziomu z momentu wejścia na giełdę. Nastąpiło to po opublikowaniu wyników spółki, którymi inwestorzy byli rozczarowani, pomimo stałego wzrostu firmy (średnie obroty wynoszą ponad 165 mln zł).

Niemniej jednak w tym roku na horyzoncie pojawił się poważny konkurent. Platforma Amazon wkroczyła do Polski, oferując od razu usługę Prime w bardzo okazyjnej cenie.

Kurs akcji Allegro, w związku z powyższym, prezentuje się następująco:

Od razu rzuca się w oczy wspomniany spadek cen. Należy jednak pamiętać, że odzwierciedla on także globalną sytuację na rynku akcji na początku 2022 roku.

Wskaźnik P/E (Cena/Zysk) w przypadku Allegro wynosi na ten moment (luty 2022) 31,30. W przypadku tego sektora nie jest to tak zaskakujące. W każdym razie nie wydaje się, by spółka była przewartościowana.

Nie należy zapominać, że Allegro.pl znajduje się w pierwszej dziesiątce serwisów e-commerce na świecie. W zestawieniu tym Allegro jest jedyną europejską spółką. Trudno więc przypuszczać, że zostanie kompletnie wypchnięty przez Amazon, który mimo wszystko nie wkroczył na polski rynek z impetem.

Częste pytania i odpowiedzi

Gdzie notowane są akcje Allegro?

Akcje Allegro.eu SA są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednocześnie, warto wspomnieć, że Allegro wchodzi w skład indeksu WIG20, gromadzącego 20 największych polskich spółek na giełdzie.

Ile kosztują akcje Allegro?

Na dzień pisania tego artykułu pojedyncza akcja Allegro kosztuje tylko 35,18 PLN. Pamiętaj jednak, że niektórzy brokerzy online mają ustaloną minimalną wartość zlecenia.

Jak kupić akcje Allegro?

Aby kupić akcje Allegro, musisz skorzystać z oferty brokera lub banku z kontem maklerskim. Polecaną przez nas opcją jest w szczególności broker XTB, który przewiduje 0% prowizji dla obrotu do 100.000 euro miesięcznie, a jednocześnie, jako polski broker, wystawia na koniec roku PIT. Oferuje też darmowe konto demo.

5/5 - (2 votes)