Jak kupić akcje Google: przewodnik i porady, gdzie to zrobić

639
jak kupić akcje google

Szukasz stron, na których można kupić akcje Google? A może zastanawiasz się, jak kupić akcje Google online? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce!

Google, którego spółką holdingową jest Alphabet, jest najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie, pokonującą konkurencję taką jak Bing czy Yahoo. Jej usługi nie ograniczają się jednak do tego wąskiego obszaru działania. Wystarczy pomyśleć o sektorze reklamy internetowej, poczcie elektronicznej Gmail, Mapach Google czy systemach operacyjnych Android.

Wszystko to sprawia, że akcje Google są bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Istnieje kilka ich rodzajów, które dobrze jest na początku wyjaśnić, odwołując się do ich symboli:

  • GOOG, akcje klasy C, które nie dają prawa głosu;
  • GOOGL, akcje klasy A, z prawem głosu.

Różnica między nimi polega zasadniczo na tym, że w przypadku akcji klasy A mamy prawo głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy. Oczywiście głos ten będzie istotny, jeśli posiadamy wystarczająco duży pakiet akcji. Teoretycznie istnieje również trzeci typ, oznaczony jako klasa B, ale nie jest on obecnie dostępny na rynku i znajduje się głównie w posiadaniu założycieli Google.

W tym artykule zobaczymy, jakie są najlepsze strony, gdzie można kupić akcje Google, wśród tych dostępnych dla polskich inwestorów. Jednocześnie powiemy sobie o tym, jak postępować przy zakupie tych akcji – wyjaśnimy całą procedurę, przez którą trzeba przejść.

Poniżej natomiast znajdziesz tabelę podsumowującą 3 najlepsze platformy do kupowania akcji Google:

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Akcje Google: notowania i wskaźniki

Poniższy wykres przedstawia notowania akcji Google. Pod wykresem znajdziesz tabelę ze wskaźnikami oraz innymi istotnymi informacjami na temat akcji Google.

Pełna nazwaALPHABET INC.
Data wejścia na giełdęSierpień 2004
ISINUS02079K1079
Sektortechnologiczny
Liczba wyemitowanych akcji12.807.000.000
Wartość rynkowa1,24 bln USD
C/Z21,18
Stopa dywidendy
Przynależność do indeksówNASDAQ 100, NASDAQ, S&P 500, DJ US, ARCA Institutional i inne

Jak kupić akcje Google: 4 najlepszych brokerów

Zacznijmy od razu od najlepszych serwisów, na których możemy kupić akcje Google. Skoncentrujemy się na 4, którzy w naszej opinii są najbardziej godni polecenia i najbardziej korzystni.

1. eToro

eToro (oficjalna strona tutaj) jest uważany przez wielu za jedną z najlepszych platform, które pozwalają na zakup akcji Google online. Jest ona dostępna zarówno dla Polski, jak i dla wielu innych krajów na całym świecie. Mówiąc dokładniej, jest to broker, za pośrednictwem którego można kupić akcje wielu różnych spółek, ponad 2000, z najróżniejszych sektorów.

jak kupić akcje google na etoro

Przechodząc do szczegółów, dostępne są zarówno akcje Google klasy C, jak i klasy A, które mogą być rzeczywiste lub w formie CFD. Ten drugi typ ma zastosowanie w przypadku otwarcia pozycji krótkiej (założenie spadku wartości) lub z dźwignią finansową, która dla tej klasy aktywów może osiągnąć maksymalną wartość x5.

To, co sprawia, że eToro jest szczególnie wygodnym brokerem, to fakt, że od realnych akcji nie pobiera żadnych prowizji. Minimalny depozyt, aby otworzyć prawdziwe konto tradingowe to $100, a minimalna inwestycja w akcje GOOG i GOOGL to $10.

Jedyna opłata, jaką pobiera eToro, jest wyrażona w postaci niewielkiego spreadu, którego wartość nie jest stała, ale zasadniczo zależy od zmienności rynku (typowe wartości to około 0,1%).

Nie ma opłat za otwarcie konta ani za jego zarządzanie. Przed zainwestowaniem prawdziwych pieniędzy, możesz zapoznać się z funkcjami platformy za pomocą konta demo. Dzięki niemu będziesz miał możliwość dokonywania pozorowanych transakcji o łącznej wartości $100.000 w wirtualnej walucie.

Istnieje wiele metod wpłaty depozytu: przelew bankowy, karta kredytowa/debetowa, PayPal i wiele innych. Dowiesz się wszystkiego, odwiedzając oficjalną stronę eToro (kliknij tutaj).

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. OANDA TMS Brokers

OANDA TMS Brokers (tu oficjalna strona) to polski broker, który rozpoczął swoją działalność już w 1997 roku. Jest jednocześnie pierwszym walutowym domem maklerskim w Polsce. Broker ten oferuje dość szeroki wybór, głównie amerykańskich, akcji, w tym akcje Google.

tms brokers kup akcje google

Na TMS Brokers dostępne są akcje Google klasy A, zarówno rzeczywiste, jak i kontrakty CFD. Zdecydowanym plusem jest brak prowizji na rzeczywiste akcje, bezpłatne założenie i prowadzenie konta.

Handel na prawdziwych akcjach jest dostępny bez prowizji dla konta prowadzonego w EUR lub PLN. W przypadku spółek amerykańskich, a więc i Google (Alphabet Inc), wartość transakcji będzie zamieniana na USD po kursie konwersji.

W zamian za to inwestor jest zwolniony z prowizji giełdowej (którą obciążony jest rachunek w USD). Zakupu akcji możemy dokonać w godzinach funkcjonowanie giełdy amerykańskiej lub złożyć zlecenie kupna w poszerzonym czasie.

Dostępne są również akcje Google CFD. Wówczas zyskujemy możliwości, które cieszą się zwykle zainteresowaniem traderów: możemy handlować z dźwignią oraz otwierać krótkie pozycje. W opłatach musimy uwzględnić spread (0.40) oraz prowizję – 0,1% nominału (min. 5 USD).

OANDA TMS Brokers to jeden z najlepszych polskich brokerów, który niezmiennie cieszy się dużym zaufaniem ze strony inwestorów. Polecam ci go także z uwagi na fakt, że udostępnia konto demo, na którym możesz bezstresowo przećwiczyć możliwości platformy.

3. Degiro

Degiro (oficjalna strona tutaj) jest kolejnym szeroko stosowanym brokerem do zakupu akcji Google. Wywodzi się z Holandii, ale upowszechnił się w całej Europie (ponad 1 mln klientów). Za chwilę wyjaśnimy dlaczego.

gdzie kupić akcje google degiro

Powodem, dla którego Degiro jest tak popularną platformą, są niskie koszty. Nie ma żadnych opłat za otwarcie rachunku ani za zarządzanie, natomiast przy zakupie akcji obowiązują bardzo niskie opłaty, a mianowicie:

  • 1 PLN dla akcji na GPW;
  • brak prowizji za akcję w przypadku akcji amerykańskich;
  • 3,90€ dla akcji na giełdach europejskich, w tym niemieckiej.

Weźmy przykład. Jeśli chcesz kupić akcje Google o wartości 1000 EUR, czyli akcje amerykańskie, nie zostaniesz obciążony żadną prowizją. Dostępne są zarówno akcje klasy C, jak i klasy A.

Dodatkowo od każdej transakcji na Degiro pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro. Nie dotyczy ona opcji, kontraktów terminowych, darmowych ETF i transakcji na Tradegate.

Twoje fundusze mogą zostać bezpiecznie przekazane na konto Degiro za pomocą przelewu bankowego, zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez brokera. Ogólnie rzecz biorąc, Degiro jest jednym z najwygodniejszych sposobów na zakup akcji Google online. Poznaj wszystkie szczegóły, klikając tutaj.

4. Naga

Naga (oficjalna strona tutaj) kończy naszą listę najlepszych stron do zakupu akcji Google. Jest to broker pochodzący z Niemiec, ale obecnie działa w całej Europie i poza nią.

jak kupić akcje google naga

Za pośrednictwem Naga możesz inwestować w ponad 360 prawdziwych akcji, notowanych na 9 głównych światowych giełdach. Broker nie pobiera od nich żadnych prowizji. Jak widać na powyższym obrazku, interfejs jest intuicyjny i zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do przeprowadzenia analizy technicznej na notowaniach określonych aktywów (w tym przypadku akcji GOOG).

Ponownie, stosowany jest niewielki spread, który w tym przypadku wynosi zazwyczaj 0,09%, więc jest dość konkurencyjny.

Ponadto, kontrakty CFD na akcje są również dostępne dla tych, którzy chcą handlować przy użyciu dźwigni finansowej lub otwierać krótkie pozycje, gdzie stawia się na spadek ceny danej akcji.

Rejestracja jest bezpłatna i nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta. Depozytu można dokonać za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej/debetowej, kryptowaluty i systemów stron trzecich. Dowiedz się wszystkich szczegółów, przeglądając oficjalną stronę Naga (kliknij tutaj).

Jak kupić akcje Google na eToro?

Po opisaniu najlepszych brokerów, u których można kupić akcje Google, zobaczymy w praktyce, jak przystąpić do inwestycji za pomocą eToro, czyli najlepszej naszym zdaniem platformy.

jak kupić akcje google etoro

1. Utwórz konto na eToro, klikając tutaj.

2. Zweryfikuj tożsamość.

3. Wpłać depozyt przelewem, kartą lub przez PayPal.

4. Wpisz w pasku wyszukiwania u góry nazwę akcji, którą chcesz kupić (np. Google).

5. Kliknij „Inwestuj”, aby otworzyć okno zakupu.

6. Określ wartość transakcji.

7. Jeśli chcesz, wybierz opcje take profit lub stop loss.

8. Jeśli chcesz, wybierz dźwignię finansową.

9. Wydaj zlecenie (Minimalna kwota inwestycji to tylko $10).

Jak widać, procedura jest niezwykle prosta. Możesz sam wypróbować działanie eToro z prawdziwymi pieniędzmi albo z wirtualnymi $100,000, które otrzymasz na darmowym koncie demo. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się już teraz!

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy opłaca się kupować akcje Google?

W końcu przyszedł czas na rozważenie, czy warto kupować akcje Google, biorąc pod uwagę obecny rynek i sytuację spółki. W tym celu weźmiemy pod uwagę różne parametry, aby wydać ostateczny osąd.

Zacznijmy od przedstawienia samej firmy. Google jest częścią holdingu Alphabet, który oprócz tego głównego projektu zarządza także innymi projektami. Wśród nich jest DeepMind, zajmujący się sztuczną inteligencją, czy GV, zajmujący się inwestycjami w startupy (pełną listę projektów znajdziesz pod tym linkiem).

Główne przychody Google pochodzą z oferowania swojej technologii wyszukiwania firmom, które mogą ją zintegrować ze swoimi usługami, oraz ze sprzedaży powierzchni reklamowej za pośrednictwem systemów Google Ads/Adsense.

Jednym z atutów Google jest to, że jest zdecydowanie najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie, ze wskaźnikiem wykorzystania 74,38% (stan na 2019 rok). Ponadto, Google jest również właścicielem Androida, najpopularniejszego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych.

Ponieważ coraz więcej osób kupuje smartfony z systemem Android (w którym zintegrowane są wszystkie usługi Google) i coraz więcej użytkowników korzysta z przeglądarki, przychody firmy rosną z roku na rok, a perspektywy na przyszłość są naprawdę bardzo dobre.

Kolejną mocną stroną Google, a raczej holdingu, który nim zarządza, jest chęć dywersyfikacji na różne projekty, aby zmniejszyć ryzyko i działać na różnych frontach. Dużym zainteresowaniem cieszą się nowe technologie, takie jak samochody autonomiczne (Waymo), czyli takie, które nie wymagają kierowcy.

Jeśli chodzi o ewentualne zagrożenia dla firmy, to trzeba powiedzieć, że marka Google jest na tyle silna i znana, że naszym zdaniem bardzo trudno jest ją podważyć jakiemukolwiek konkurentowi, szczególnie w zakresie działalności podstawowej.

Akcje Google przez wiele lat nie przestawały rosnąć. W tej chwili obserwujemy lekki spadek, który jest odzwierciedleniem globalnej sytuacji na rynku. Ponieważ jednak firma wciąż się rozwija i oferuje nowe innowacyjne rozwiązania, najprawdopodobniej nie będzie trzeba długo czekać na odbicie.

Wszystko to świadczy o sile tego papieru wartościowego. Pandemia zmusiła wiele firm do działania w trybie smart working, na czym skorzystała również firma Google dzięki bezprecedensowemu procesowi digitalizacji.

Jak powiedzieliśmy, wartość akcji Google gwałtownie wzrosła w ostatnim czasie. Wskaźnik cena/zysk (P/E) wynosi obecnie 21, a więc nie jest zbyt wysoki przy tym sektorze.

Radzimy zatem inwestować niewielką część portfela akcyjnego w te akcje. W dłuższej perspektywie wynik może być niezwykle satysfakcjonujący.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Gdzie notowane są akcje Google?

Zarówno akcje Google klasy C (GOOG), jak i klasy A (GOOGL) należą do amerykańskiego indeksu Nasdaq, a więc są notowane na rynku Wall Street w Nowym Jorku.

Jak kupić akcje Google?

Aby kupić akcje Google, wystarczy zarejestrować się u jednego z wielu dostępnych na rynku brokerów, takich jak eToro czy XTB, i wpłacić pieniądze na konto platformy. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie, po prostu wybierz żądany składnik aktywów (w tym przypadku GOOG lub GOOGL akcji) i przejdź do zakupu.

Czy mogę kupić akcje Google w banku?

Tak, możliwe jest kupno akcji Google w banku, ale jest to praktyka, którą generalnie odradzamy, ponieważ tradycyjne banki pobierają wysokie prowizje w porównaniu z brokerami przedstawionymi w tym artykule.

Jaka jest minimalna liczba akcji Google, którą można nabyć?

Pojedyncza akcja Google jest obecnie wyceniana na 95 dolarów. Jednak niektórzy brokerzy pozwalają na dzielenie akcji, więc można inwestować w Google nawet przy małych kwotach. Na przykład, w przypadku eToro, minimalna kwota, którą możesz kupić to tylko 10$.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.