Jak kupić akcje McDonald’s: kompletny przewodnik

616
Jak kupić akcje McDonald's

Szukasz stron, na których można kupić akcje McDonald’s? A może zastanawiasz się, jak kupić akcje McDonald’s w Polsce? Jesteś we właściwym miejscu!

McDonald’s Corporation jest prawdopodobnie najbardziej znaną siecią restauracji w Stanach Zjednoczonych. Obecnie posiada lokale gastronomiczne na całym świecie, zatrudniając setki tysięcy osób. Założona w 1940 roku w małym miasteczku w Kalifornii, jest obecnie imperium, które w 2020 roku było w stanie wygenerować obrót w wysokości prawie 20 miliardów dolarów.

Nie dziwi więc fakt, że wielu inwestorów wciąż jest zainteresowanych inwestycją w tę firmę, mimo że jest to już rzeczywistość ugruntowana.

W tym artykule zobaczymy, jakie są najlepsze serwisy oferujące akcje McDonald’s, wśród tych dostępnych dla mieszkańców Europy. Jednocześnie zobaczymy, jak postępować przy zakupie tych akcji, i zilustrujemy procedurę, przez którą należy przejść.

Dla jasności, poniżej znajduje się tabela zbiorcza prezentująca 3 najlepsze platformy do kupna akcji McDonald’s:

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Akcje McDonald’s: notowania i wskaźniki

Poniższy wykres przedstawia notowania akcji McDonald’s. Pod wykresem znajdziesz tabelę ze wskaźnikami oraz innymi istotnymi informacjami na temat akcji McDonald’s.

Pełna nazwaMCDONALD’S
Data wejścia na giełdęStyczeń 1966
ISINUS5801351017
Sektorspożywczy
Liczba wyemitowanych akcji731.496.951
Wartość rynkowa192,74 mld USD
C/Z31,62
Stopa dywidendy2,31%
Przynależność do indeksówS&P 500, Dow Jones, DJ Composite, NYSE TOP US 100, ARCA Institutional i inne

Gdzie kupić akcje McDonald’s: 4 najlepsze strony

Zacznijmy od opisania serwisów odpowiednich do kupowania akcji McDonald’s. Tutaj skupimy się na 4 najlepszych, które naszym zdaniem są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze.

1. eToro

eToro (oficjalna strona tutaj) jest bez wątpienia jedną z najlepszych platform, które pozwalają na zakup akcji McDonald’s w wielu krajach na całym świecie. Dokładnie rzecz ujmując, jest to broker, za pośrednictwem którego można kupić akcje wielu różnych spółek, ponad 1000, z najróżniejszych sektorów.

jak kupić akcje mcdonald's

Na eToro dostępne są zarówno akcje rzeczywiste, jak i kontrakty CFD. Ten drugi typ dotyczy przypadków kupna w pozycji krótkiej lub z dźwignią finansową, która dla tej klasy aktywów może osiągnąć maksymalną wartość x5.

To, co sprawia, że eToro jest szczególnie wygodnym brokerem, to fakt, że od realnych akcji nie są pobierane żadne prowizje. Minimalny depozyt, aby otworzyć prawdziwe konto maklerskie to 100 dolarów. Natomiast minimalna inwestycja w akcje McDonald’s to tylko 10 dolarów – dzięki możliwości kupowania części akcji.

Jedyna opłata, jaką pobiera eToro, jest w postaci niewielkiego spreadu. Jego wartość nie jest stała, ale zasadniczo zależy od zmienności rynku (typowe wartości to około 0,10%, czyli raczej niskie).

Nie ma opłat za otwarcie konta ani za zarządzanie. Przed zainwestowaniem prawdziwych pieniędzy, możesz zapoznać się z funkcjami platformy za pomocą konta demo. Dzięki niemu będziesz miał możliwość dokonywania pozorowanych transakcji o łącznej wartości $100,000 w wirtualnej walucie.

Istnieje wiele metod wpłacania pieniędzy: przelew bankowy, karta kredytowa/debetowa, PayPal i wiele innych. Dowiedz się wszystkich informacji, odwiedzając oficjalną stronę eToro (kliknij tutaj).

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. XTB

XTB (tu oficjalna strona) czyli X-Trade Broker to pierwsza polska platforma, którą polecamy do zakupu akcji McDonald’s. Jest to też jeden z największych domów maklerskich dostępnych polskim użytkownikom. Ten broker specjalizuje się w dziedzinie forex, ale od niedawna udostępnia również akcje z 0% prowizją.

jak kupić akcje mcdonalds xtb

Za pośrednictwem XTB uzyskasz dostęp do akcji notowanych na 16 największych giełdach świata, w tym tych w Londynie, Mediolanie czy na Wall Street. Bardzo ważnym aspektem, który należy podkreślić jest to, że w przypadku obrotów poniżej 100.000 euro miesięcznie, nie są pobierane prowizje od zakupu akcji.

Jest to dość wysoki limit, który zazwyczaj nie jest przekraczany. Powyżej tego progu obowiązuje prowizja w wysokości 0,2% (minimum 10 EUR). Zauważ, że możesz ćwiczyć z platformą, tworząc darmowe konto demo pod tym linkiem.

Broker ten jest bardzo łatwy w użyciu i zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do uzyskania notowań giełdowych w czasie rzeczywistym i przeprowadzenia analizy technicznej na wykresie. Dostępnych jest kilka metod płatności, niektóre są błyskawiczne i pozwalają na natychmiastowe zainwestowanie wpłaconych pieniędzy.

3. Degiro

Degiro (oficjalna strona tutaj) jest kolejnym szeroko znanym brokerem używanym do zakupu akcji McDonald’s. Pochodzi z Holandii, ale jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie (do dziś ma ponad 1 mln klientów).

akcje mcdonalds

Powodem, dla którego Degiro jest tak popularny, są ponownie niskie koszty. Nie ma żadnych opłat za otwarcie rachunku ani za zarządzanie, natomiast przy zakupie akcji obowiązują bardzo niskie opłaty:

  • Akcje polskie: aby dokonać operacji zakupu akcji na polskiej GPW, musisz ponieść stałą opłatę w wysokości 1 PLN.
  • Akcje amerykańskie: aby dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie amerykańskiej, nie musisz płacić żadnej prowizji.
  • Akcje niemieckie: aby dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie niemieckiej (XETRA), musisz ponieść stałą opłatę w wysokości 3,90 €.

Oprócz tego od każdej transakcji pobierana jest symboliczna opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro. Przy zakupie akcji McDonald’s będzie to więc jedyna prowizja.

Oferta Degiro jest bardzo szeroka i konkurencyjna. Ten broker jest doskonały dla długoterminowych inwestycji w akcje i ETF z całego świata.

Twoje fundusze mogą zostać bezpiecznie przekazane na konto brokera za pomocą przelewu bankowego, zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez brokera. Ogólnie rzecz biorąc, Degiro jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań do zakupu akcji McDonald’s. Dowiedz się o wszystkich szczegółach, klikając tutaj.

4. Naga

Naga (oficjalna strona tutaj) kończy naszą listę najlepszych stron do zakupu akcji McDonald’s. Jest to broker pochodzący z Niemiec, ale obecnie działa w całej Europie i poza nią.

akcje McDonald's

Za pośrednictwem Naga możesz inwestować w ponad 360 realnych akcji, notowanych na 9 giełdach na całym świecie, od których nie pobiera się żadnych prowizji. Interfejs jest intuicyjny i zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia do przeprowadzenia analizy technicznej w czasie rzeczywistym na notowaniach aktywów referencyjnych (w tym przypadku akcji McDonald’s).

Ponownie, stosowany jest niewielki spread, który w tym przypadku wynosi zazwyczaj 0,05%. Jest więc bardzo niski w porównaniu do średnich stawek stosowanych przez konkurencję.

Ponadto, dla tych, którzy chcą handlować przy użyciu dźwigni finansowej lub otwierać krótkie pozycje, gdzie stawia się na spadek wartości danego papieru wartościowego, dostępne są kontrakty CFD na akcje .

Rejestracja jest bezpłatna i nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta. Depozyty mogą być dokonywane za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej/debetowej, kryptowaluty i systemów stron trzecich. Dowiedz się wszystkich szczegółów, przeglądając oficjalną stronę Naga (kliknij tutaj).

Jak kupić akcje McDonald’s na eToro?

Po opisaniu najlepszych brokerów, u których można kupić akcje McDonald’s, zobaczymy w praktyce, jak przystąpić do inwestycji za pomocą eToro, czyli najlepszej naszym zdaniem platformy.

jak kupić akcje mcdonalds

1. Utwórz konto na eToro, klikając tutaj.

2. Zweryfikuj tożsamość.

3. Wpłać depozyt przelewem, kartą lub przez PayPal.

4. Wpisz w pasku wyszukiwania u góry nazwę akcji, którą chcesz kupić (np. McDonald’s).

5. Kliknij „Inwestuj”, aby otworzyć okno zakupu.

6. Określ wartość transakcji.

7. Jeśli chcesz, wybierz opcje take profit lub stop loss.

8. Jeśli chcesz, wybierz dźwignię finansową.

9. Wydaj zlecenie (Minimalna kwota inwestycji to tylko $10).

akcje mcdonalds

Jak widać, procedura jest niezwykle prosta. Możesz sam wypróbować działanie eToro z prawdziwymi pieniędzmi albo z wirtualnymi $100,000, które otrzymasz na darmowym koncie demo. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się już teraz!

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto kupić akcje McDonald’s?

Czas, aby przedyskutować, czy warto kupić akcje McDonald’s, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku. W związku z tym weźmiemy pod uwagę różne parametry, aby dokonać ostatecznej oceny.

McDonald’s jest międzynarodową korporacją z siedzibą w Chicago, w stanie Ilinois, USA. Jak wszyscy wiedzą, jest to jedna z największych sieci fast food. Jest ona rozpowszechniona na całym świecie i z czasem stała się emblematem globalizacji. W Polsce w ciągu ostatniego roku sieć urosła o jedną czwartą!

Dziś ekspansja firmy trwa nieprzerwanie: liczba placówek franczyzowych stale rośnie, zatrudniając ponad 200 000 pracowników w 36 000 sklepach w ponad 120 krajach.

Rynek fast foodów jest rynkiem dość konkurencyjnym, ale w czasach, w których żyjemy, charakteryzujących się rosnącym entuzjazmem, nie jest jeszcze zupełnie, nomen omen, nasycony, a większość firm w tym sektorze rozwija się bez problemu.

Konkurentem nr 1 jest z pewnością Subway, który wykorzystał kryzys z 2009 roku i wyprzedził McDonald’s pod względem nakładów, zajmując pierwsze miejsce w rankingu fast foodów z największą liczbą placówek. Inni znaczący konkurenci to Starbucks, KFC, Pizza Hut, Burger King i Domino’s.

Tendencja w ciągu ostatnich pięciu lat, choć z kilkoma utrudnieniami spowodowanymi pandemią, jest wzrostowa. Pomimo lockdownów i różnego rodzaju ograniczeń, firma była w stanie utrzymać się na rynku dzięki usługom na wynos i z dostawą do domu.

Wartość akcji wzrosła o 100 USD w ciągu ostatnich pięciu lat, a przez ostatni rok wzrost wyniósł ponad 13%. Być może firma nie odnotowuje wzrostu typowego dla sektorów zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych, ale trzeba powiedzieć, że jest solidna jak mało która, biorąc pod uwagę jej wielkość i siłę marki, którą zbudowała.

Wskaźnik cena/zysk (P/E) wynosi około 31, co wciąż nie jest wartością wygórowaną w okresie wzrostu rynku akcji, z jakim mamy obecnie do czynienia.

Ponadto McDonald’s należy do tzw. amerykańskich arystokratów dywidendowych, czyli spółek, które z roku na rok zwiększają wysokość dywidendy wypłacanej swoim akcjonariuszom. W szczególności, stały wzrost dywidend trwa już od 45 lat, a stopa dywidendy wynosi obecnie 2,3%.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy uznać akcje McDonald’s za dobrą okazję inwestycyjną, szczególnie dla inwestorów zainteresowanych uzyskaniem zysku z dywidendy bez doświadczania nadmiernej zmienności.

Częste pytania i odpowiedzi

Gdzie notowane są akcje McDonald’s?

Główne akcje McDonald’s (MCD) wchodzą w skład indeksu NYSE, który jest notowany w Nowym Jorku, USA. Istnieje odpowiednia akcja w euro (MDO), która jest przedmiotem obrotu na niektórych europejskich giełdach, takich jak Xetra lub Frankfurt.

Od jakiej sumy mogę inwestować w akcje McDonald’s?

Wartość jednej akcji MdDonald’s wynosi około $260. Jednak wielu brokerów pozwala na zakup udziałów ułamkowych. W przypadku eToro, na przykład, minimalna inwestycja wynosi tylko 10 dolarów.

Kiedy McDonald’s wypłaca dywidendę?

Dywidendy w McDonald’s wypłacane są kwartalnie na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada. Średnia stopa zwrotu z dywidendy w ostatnich latach wynosiła ponad 2%.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.