Jak kupić akcje Orlen: przewodnik, notowania i najlepsi brokerzy

155
jak kupić akcje orlen

Jak kupić akcje Orlen? Gdzie to zrobić? I czy warto kupić akcje PKN Orlen? Jeśli zadajesz sobie te pytania, dobrze trafiłeś!

Polski Koncern Naftowy Orlen jest liderem wśród przedsiębiorstw petrochemicznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy do spółek Skarbu Państwa, jako że Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem.

W tym wpisie znajdziesz aktualne notowania PKN Orlen oraz najważniejsze informacje na temat spółki i jej wskaźników giełdowych. Dowiesz się także, gdzie kupić akcje Orlenu – przedstawimy oferty 4 najbardziej polecanych do tego celu brokerów. Wyjaśnimy także, jak kupić akcje Orlen krok po kroku.

W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat PKN Orlen i jej aktualnego statusu. Na koniec, podsumowując wszystkie dotychczasowe informacje, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w akcje Orlen.

Akcje Orlen: notowania i wskaźniki

Poniższy wykres przedstawia notowania akcji PKN Orlen. Pod wykresem znajdziesz tabelę ze wskaźnikami oraz innymi istotnymi informacjami na temat akcji Orlen.

Pełna nazwaPOLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA
Data wejścia na giełdęListopad 1999
ISINPLPKN0000018
SektorWydobycie i produkcja
Liczba wyemitowanych akcji626 447 925
Wartość rynkowa33 602,67 mln zł
C/Z2,50
Stopa dywidendy4,50
Przynależność do indeksówWIG140, INNOVATOR, WIG30TR, WIG30, WIG20TR, WIGdiv, WIG-Poland, WIG-PALIWA, WIG20, WIG

Gdzie kupić akcje PKN Orlen?

Poniżej znajdziesz ofertę najlepszych dostępnych brokerów, u których kupisz akcje PKN Orlen. W tabeli zamieściliśmy najważniejsze informacje, które pozwolą ci zdecydować, który broker będzie najlepszy w twoim przypadku.

4.7/5
4.6/5
4.5/5
4.4/5

Jak kupić akcje Orlen: krok po kroku

Po zaprezentowaniu najważniejszych informacji o brokerach, przyjrzyjmy się, jak kupić akcje Orlen w praktyce, posługując się przykładem brokera XTB, który naszym zdaniem zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Broker ten przewiduje 0% prowizji do obrotu o wysokości 100.000 euro, a jedna transakcja rocznie wystarczy, by konto było prowadzone za darmo.

gdzie kupić akcje pkn orlen

1. Otwórz rachunek na XTB. Możesz to zrobić, klikając tutaj. Aby korzystać z rzeczywistego konta, musisz zweryfikować swoją tożsamość zgodnie z normami KYC. Jeśli chcesz na razie tylko zapoznać się z platformą, otwórz konto demo (kliknij tutaj).

2. Wpłać depozyt. XTB nie przewiduje minimalnego depozytu, a w przypadku akcji Orlen minimalna wartość transakcji wynosi tylko 10 PLN.

3. Zaloguj się do platformy handlowej xStation5. W oknie Rynek znajdziesz wszystkie instrumenty finansowe dostępne na XTB. W polu wyszukiwania wpisz symbol PKN.PL

4. Wydaj zlecenie. Określ wolumen transakcji i kliknij BUY (lub SELL). Możesz ustawić dodatkowo Take profit lub Stop loss.

Platforma oraz aplikacje są raczej intuicyjne i nie sprawiają problemów w obsłudze nawet początkującym użytkownikom. Do dyspozycji mamy oczywiście wszelkie wykresy i analizy. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz potrafił z niej korzystać, utwórz konto demo i przekonaj się od razu.

PKN Orlen: prezentacja spółki

Polski Koncern Naftowy Orlen powstał w wyniku połączenia w 1999 roku dwóch innych przedsiębiorstw: CPN (Centrala Produktów Naftowych) oraz Petrochemii Płock. Wtedy też spółka weszła na giełdę, a w kolejnym roku przyjęła oficjalnie nazwę Orlen.

Warto wiedzieć, że odpowiedzialny jest nie tylko za stacje paliwowe w Polsce, ale też w innych krajach, jak choćby w Słowacji pod marką Benzina. Jest to jedyne polskie przedsiębiorstwo notowane w rankingu Fortune500.

Aktualnym prezesem PKN Orlen jest Daniel Obajtek. Wśród akcjonariuszy Orlenu największym jest Skarb Państwa (aktualnie 31, 14%), w związku z czym posługuje się tutaj określeniem spółki Skarbu Państwa. W ostatnich latach z przedsiębiorstwem związanych było wiele politycznych kontrowersji (m.in. przejęcie Polska Press, sama postać prezesa Obajtka), ale nie na nich będziemy się teraz koncentrować.

Podobne kontrowersje o charakterze politycznym wywołały niedawno dwie potężne fuzje: Orlenu i Lotosu oraz Orlenu i PGNiG. Skupmy się jednak na fakcie: PKN Orlen właśnie sięga po palmę pierwszeństwa, stając się największą polską spółką (ze Skarbem Państwa jako akcjonariuszem na poziomie 50%).

Czy warto kupić akcje PKN Orlen?

Spróbujmy odpowiedzieć teraz na pytanie, czy warto kupować akcje Orlenu. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że aktualna sytuacja ekonomiczna jest bardzo złożona i naznaczona silnymi niepokojami. Po pandemii nawiedziła nas wojna, a wraz z nią kryzys gospodarczy i energetyczny. Pytanie o to, czy warto kupować akcje Orlen, można by rozszerzyć i zapytać, czy warto inwestować na GPW i czy warto kupować akcje w ogóle.

czy warto kupić akcje orlen

Większość osób nie zaleca sprzedawania akcji Orlen, natomiast spadki stanowią okazję do kupna z myślą o zysku w perspektywie długoterminowej. Spółka rośnie i odnotowuje duże zyski. Wskaźnik ceny do zysku wygląda dość korzystnie, a inwestorów kuszą także dywidendy, które za 2021 roku wyniosły 3,50 zł za akcję.

Niemniej jednak decyzja o fuzji Orlenu i Lotosu jest przez wielu krytykowana. Aktualnie Orlen wykazuje trend spadkowy i obserwatorzy spodziewają się jego kontynuacji w związku z kryzysem energetycznym. W fuzji upatrywana jest jedna z przyczyn, a decyzję ocenia się jako podyktowaną względami politycznymi, a nie biznesowymi.

Podsumowując, wiele zależy od tego, jakie dalsze konsekwencje będą miały fuzje Orlenu, ale też jak dalej będzie się rozwijała sytuacja gospodarcza i energetyczna w Polsce i na świecie, jak będą zmieniać się ceny ropy, co stanie się z polską walutą i jak dalej przebiegać będzie inflacja.

Z pewnością dodając w tym momencie do swojego portfela inwestycyjnego akcje PKN Orlen, powinniśmy zakładać długoterminową inwestycję, która w najbliższym czasie raczej nie przyniesie zysków.

Jak kupić akcje Orlen: pytania i odpowiedzi

Ile kosztują akcje Orlenu?

Na dzień pisania tego artykułu (październik 2022) akcje PKN Orlen kosztują 53,64 zł.

Jak kupić akcje Orlen?

Aby kupić akcje Orlen, skorzystaj z usług jednego z brokerów. Może to być np. polski broker XTB. Założenie konta i prowadzenie jest za darmo (przy co najmniej jednej transakcji rocznie), a dodatkowo na zakup akcji przewidziano 0% prowizji do obrotu miesięcznego w wysokości 100.000 euro. Przejdź do platformy, wpłać depozyt (nie ma minimum), wyszukaj akcje PKN Orlen i określ wolumen transakcji. Możesz zacząć inwestować już od 10 zł!

Gdzie kupić akcje Orlen?

Akcje PKN Orlen możesz kupić u polskich brokerów takich jak XTB czy TMS Brokers, ale też u zagranicznych – tu polecamy najbardziej Degiro. Możesz też skorzystać z biura maklerskiego banku, np. usługi eMakler w mBanku.

5/5 - (2 votes)