Jak kupić kryptowaluty na Binance: kompletny przewodnik

615
jak kupić kryptowaluty na binance

Jak kupić kryptowaluty na Binance, największej giełdzie kryptowalutowej? Co krok po kroku należy zrobić, żeby kupić krypto na Binance?

Binance (oficjalna strona tutaj) to największa giełda kryptowalut, którą wybiera wiele osób zainteresowanych tym rynkiem. Swoją popularność zawdzięcza ogromnemu wyborowi cyfrowych walut oraz konkurencyjnym opłatom.

Co więcej, Binance oferuje dodatkowe funkcje jak kryptowalutowa karta płatnicza, staking kryptowalut czy dostęp do rynku NFT. Giełda wypuściła też swoją własną cyfrową walutę – Binance Coin, która szybko zyskała duże zainteresowanie.

W dzisiejszym przewodniku wyjaśnimy, jak kupić krypto na Binance. Przejdziemy krok po kroku przez wszystkie etapy: od rejestracji, przez wpłatę depozytu, po transakcję i związane z nią opłaty. Na koniec lektury będziesz dokładnie wiedzieć, jak kupować kryptowaluty na Binance. Zaczynajmy!

Jak kupić kryptowaluty na Binance: przewodnik krok po kroku

Od razu przejdźmy do przewodnika po giełdzie Binance, skupiając się oczywiście na tym, jak kupić kryptowaluty na Binance. Jeśli chcesz poznać kompletną recenzję tej giełdy, zachęcam cię do przeczytania tego wpisu.

1. Założenie konta na Binance

Pierwszym krokiem, żeby rozpocząć, jest rzecz jasna otwarcie konta na Binance. Procedura ta składa się z kilku etapów, w tym z weryfikacji, do której za chwilę przejdziemy. Najpierw wystarczy kliknąć w prawym górnym rogu „Zarejestruj się” i wybrać jedną z opcji: rejestracja przez e-mail/nr telefonu, rejestracja przez konto Apple albo rejestracja przez konto Google.

jak kupować kryptowaluty na binance rejestracja

Jak się domyślasz, ostatnie dwie opcje jeszcze bardziej upraszczają ten krok. Jeśli jednak chcesz logować się pierwszym sposobem, musisz podać kraj zamieszkania i wybrać, czy chcesz założyć konto osobiste czy firmowe. W przypadku konta osobistego podajesz e-mail i ustawiasz hasło (co najmniej 8 znaków, co najmniej 1 cyfra i co najmniej 1 wielka litera).

Następnie weryfikujesz e-mail (klikasz link, który przyjdzie w wiadomości do twojej skrzynki), podajesz numer telefonu i tak samo go weryfikujesz. Proste?

2. Weryfikacja konta Binance

Następnym, bardzo ważnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. Jest ona konieczna, aby móc swobodnie i bez żadnych limitów korzystać z giełdy Binance. To standardowa procedura, wyglądająca podobnie na wszystkich platformach inwestycyjnych, mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientom i transparentności.

binance jak kupić kryptowalutę weryfikacja

Aby rozpocząć, zaloguj się na swoje konto, kliknij ikonkę swojego profilu i przejdź do „Identyfikacji” – jak na powyższym obrazku. Możliwe, że w międzyczasie pojawi się opcja „Zweryfikuj się„. Tak czy inaczej, finalnie przechodzisz do ekranu, gdzie widzisz status swojej weryfikacji oraz informacje, co robić, by wejść na jej wyższy poziom:

binance jak kupić krypto weryfikacja

Jak widzisz, pierwszy i drugi stopień weryfikacji różnią się limitami depozytów i wypłat oraz rzecz jasna weryfikowanymi informacjami. Na początku powinieneś przejść prostą weryfikację tożsamości, polegającą na sprawdzeniu twojego dokumentu tożsamości i zeskanowaniu twarzy. Następnie trzeba zweryfikować adres.

Najpierw podajesz standardowe informacje jak imię, nazwisko, kraj, data urodzenia. Potem wybierasz dokument tożsamości, którego użyjesz do weryfikacji: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Prześlij zdjęcie przedniej i tylnej strony dokumentu. Następnie zrób selfie i zweryfikuj twarz. Gotowe!

Weryfikacji adresu natomiast dokonasz, wysyłając zdjęcie dokumentu, który potwierdza, że zamieszkujesz pod danym adresem. To może być wyciąg z banku, rachunek na twoje nazwisko i adres (z gminy/spółdzielni), rachunek za telefon stacjonarny i usługi internetowe czy też zeznanie podatkowe.

Choć powyższe kroki mogą wydawać ci się skomplikowane, tak naprawdę system Binance przeprowadza cię przez całą procedurę. Wiesz dokładnie co i w którym momencie musisz podać. Możesz to zrobić przez stronę lub aplikację mobilną.

Jeśli chcesz, możesz włączyć również dwustopniowe uwierzytelnianie, dzięki czemu proces logowania będzie jeszcze bezpieczniejszy. Odpowiadający ci sposób dwuskładnikowej weryfikacji wybierzesz w zakładce „Bezpieczeństwo„.

3. Depozyt na Binance

Aby zacząć kupować kryptowaluty na Binance, musisz dysponować środkami na ich zakup – w innych kryptowalutach lub w walutach fiat. Pod tym względem platforma oferuje naprawdę sporo rozwiązań.

Przede wszystkim możemy wpłacić depozyt na swoje konto, a następnie wykorzystać go na zakup krypto. Jeśli masz już kryptowaluty na innym portfelu, możesz je przesłać na konto Binance. Wejdź w „Portfel” > „Przegląd” > „Wpłata” > „Wpłata Krypto„. Następnie wybierz kryptowalutę, którą chcesz zdeponować, i wybierz właściwą sieć wpłaty. Skopiuj adres portfela Binance i wklej go na platformie, z której będą wychodzić środki. W „Historii transakcji” możesz sprawdzić status przesyłania depozytu.

jak kupić krypto na binance depozyt

Jak widzisz na powyższym obrazku, obok możliwości wpłaty depozytu w kryptowalucie mamy również opcję depozytu w walucie fiat. I w tym wypadku masz kilka opcji. Na stronie głównej Binance wybierz na górze w menu „Kup kryptowaluty„. Jeśli masz ustawioną walutę EUR, możesz dokonać depozytu bankowego za pomocą przelewu SEPA.

Jeśli wybierzesz np. PLN, przelew SEPA nie będzie dostępny, ale pozostaną inne opcje: płatność kartą Visa/Mastercard, Saldo gotówkowe, Handel P2P i Płatność przez strony trzecie. W przypadku handlu P2P możesz skorzystać z takich usług jak Revolut czy Wise. Aktualnie, w praktyce, nie możesz posiadać depozytu w PLN na swoim koncie.

4. Jak kupić krypto na Binance?

Zobaczmy teraz, jak kupić kryptowaluty na Binance. Jeśli udało ci się wpłacić depozyt, jesteś już w połowie drogi. Za moment zobaczymy też jak kupić krypto na Binance bezpośrednio za pomocą karty płatniczej.

Tak naprawdę wszystkie metody są bardzo proste. Po zalogowaniu, na stronie głównej Binance możesz po prostu kliknąć na górze po lewej stronie „Kup kryptowaluty”, a następnie wybrać metodę zakupu, która ci odpowiada. Omówiliśmy je wyżej, a za moment wyjaśnimy także, z jakimi opłatami się wiążą, dzięki czemu wybierzesz to, co najbardziej ci się opłaca.

Podajesz kwotę waluty wyjściowej (np. EUR czy PLN) i automatycznie wyświetli ci się, ile kryptowaluty możesz za nią kupić (np. BTC). Poniżej zamieszczono orientacyjny, aktualny kurs. Postępuj zgodnie z instrukcjami, zatwierdź płatność i gotowe. Pamiętaj, żeby potwierdzić szybko zlecenie – w przeciwnym razie kurs może ulec zmianie.

binance wypłata pln

Dość specyficzną opcją zakupu krypto na Binance jest handel P2P. Binance oferuje dostęp do wewnętrznego rynku, na którym możemy handlować (a więc zarówno kupować, jak i sprzedawać) z innymi użytkownikami, po ustalonych cenach. Wygląda to jak na obrazku poniżej:

binance jak kupić handel p2p

Jak widzisz, i w tym wypadku istnieje możliwość wyboru różnych walut i różnych metod płatności, co oczywiście zawęża wyniki wyszukiwania.

5. Kupowanie kryptowaluty na Binance: opłaty

Wyjaśnimy na koniec kwestię opłat na Binance, która jest dość złożona. Jej zrozumienie pozwoli ci uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń.

Przede wszystkim każda transakcja jest obciążona standardową prowizją w wysokości 0,1%. To opłata na tzw. poziomie VIP 0. Po wejściu na wyższe poziomy ulega stopniowemu zmniejszeniu. Poziom VIP zależy od wysokości wolumenu obrotu oraz posiadanych Binance Coin (waluty stworzonej przez giełdę).

jak kupić kryptowaluty na binance prowizje

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość pobieranej prowizji jest rodzaj przeprowadzanej transakcji: taker lub maker. Transakcja taker ma miejsce, gdy natychmiast kupujesz kryptowalutę po aktualnym kursie, natomiast transakcja maker ma miejsce w przypadku transakcji z limitem, czyli gdy ustalasz cenę graniczną dla zakupu lub sprzedaży.

Ogólnie rzecz biorąc, prowizje makerów są nieco niższe niż prowizje takerów, ale jest to bardzo mała różnica, która ma znaczenie tylko w oczach doświadczonego tradera.

Dodatkową zniżkę można uzyskać, jeśli zdecydujesz się płacić prowizje handlowe poprzez swoje saldo w Binance Coin (BNB). Wynosi ona 25%.

Jeśli zaś chodzi o prowizje za wpłaty i wypłaty, rzecz się ma następująco. Depozyt w kryptowalutach jest bezpłatny (tj. Binance nie pobiera żadnej prowizji, ale naturalnie są opłaty związane z konkretną siecią blockchain lub portfelem, z którego wysyłasz krypto, niezależne od giełdy Binance). Prowizja za wypłatę krypto jest zmienna i zależna od danej waluty cyfrowej.

Natomiast w przypadku depozytu w walucie fiat są nałożone prowizje, uzależnione od metody wpłaty i od waluty. Przykładowo tak to wygląda dla EUR:

jak kupować kryptowaluty na binance euro

Warto na bieżąco śledzić tabelę opłat Binance, ponieważ poszczególne prowizje mogą ulegać zmianie (a niektóre metody płatności czy waluty, w których można wpłacać depozyt, mogą zostać zawieszone). Nie zapominajmy, że samo konto Binance jest bezpłatne – możesz założyć je, klikając tutaj.

Jak kupić kryptowaluty na Binance: pytania i odpowiedzi

Kończąc nasz przewodnik, odpowiedzmy sobie jeszcze na kilka najczęściej zadawanych pytań. Są one szybkim podsumowaniem tego, co powiedzieliśmy sobie do tej pory, oraz prostą instrukcją, jak kupić krypto na Binance.

Jak kupić krypto na Binance?

Kupienie kryptowalut na Binance musimy rozpocząć od założenia konta (kliknij tutaj). Następnie należy wybrać sposób zapłaty: przelewem, kartą, w handlu P2P, przez strony trzecie, walutą fiat, kryptowalutą itd. Albo korzystasz z depozytu zgromadzonego na koncie Binance (kryptowaluty, EUR), albo dokonujesz bezpośredniego zakupu (np. w PLN).

Jak utworzyć i zweryfikować konto na Binance?

Założenie konta na Binance jest bezpłatne. Na początku wystarczy tylko adres e-mail i numer telefonu oraz ustawienie hasła. Następnie należy przejść weryfikację tożsamości i adresu zamieszkania, aby uzyskać dostęp do pełni funkcji giełdy Binance. Przygotuj do tego dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający twój adres zamieszkania (np. rachunek za prąd) i postępuj zgodnie z poleceniami na platformie.

Jak zapłacić za kryptowaluty na Binance?

Możesz wpłacić depozyt w EUR i korzystając z niego, kupić kryptowaluty. Możesz też zapłacić bezpośrednio kartą – wówczas akceptowane są również PLN – lub za pośrednictwem stron trzecich. Istnieje też możliwość handlu na wewnętrznym rynku P2P. Poza tym możesz wpłacić posiadane na innym portfelu kryptowaluty i wymienić je na Binance. Wystarczy, że określisz kwotę, za którą chcesz dokonać zakupu.

Ile kosztuje kupowanie kryptowalut na Binance?

Wpłata depozytu w kryptowalutach jest bezpłatna. Wpłaty i wypłaty w walutach fiat oraz wypłaty w kryptowalutach są zmienne i uzależnione od danej waluty. Np. wpłata depozytu w EUR za pomocą przelewu SEPA kosztuje 1 euro. Prowizja transakcyjna wynosi 0,1%. Jest to opłata bazowa, którą możesz obniżyć, zwiększając wolumen miesięcznych obrotów i kupując Binance Coin.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.