Jak kupić złoto na giełdzie: 3 drogi inwestowania w złoto na giełdzie

1742
jak kupić złoto na giełdzie

Zastanawiasz się, jak kupić złoto na giełdzie? Nie wiesz, jaką metodę inwestowania w złoto na giełdzie wybrać? Dobrze trafiłeś!

Złoto od zawsze jest postrzegane jako najbezpieczniejsze aktywa, zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i kryzysami ekonomicznymi. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, jak włączyć go do swojego portfela, szczególnie że w ostatnim czasie wielu Polaków decyduje się na taki krok.

Mówiliśmy już trochę o tym, jak inwestować w złoto, w tym złoto fizyczne. Wiele osób, które postanawiają zainwestować w złoto, wybiera takie właśnie rozwiązanie. Kupuje złoto w postaci sztabek lub monet bulionowych i przechowuje je prywatnie lub w specjalnym sejfie dystrybutora.

W dzisiejszym wpisie skoncentrujemy się jednak na innych metodach inwestycji w złoto, które tak samo wykorzystują cenę rynkową złota. Mam tu na myśli kupno złota na giełdzie w jednym z trzech możliwych sposobów. Poniżej omówimy je wszystkie, a następnie odpowiemy sobie na najczęściej zadawane pytania w tym temacie, by ostatecznie rozwiać wątpliwości.

Jak inwestować w złoto na giełdzie za pomocą ETF?

Kupno złota na giełdzie przez inwestowanie w ETF (exchange-traded fund) to prawdopodobnie najszybsze, najwygodniejsze, najbardziej skuteczne i najbardziej korzystne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia.

Fundusze ETF na złoto to nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. Fundusze te po prostu kupują bezpośrednio w imieniu swoich inwestorów fizyczne złoto lub konstrakty terminowe (futures) na złoto – i to cała filozofia.

To, co inwestor musi zrobić, to najzwyczajniej w świecie wybrać interesujący go fundusz, określić udział, który chce zakupić, a następnie za pomocą kilku kliknięć dodać go do swojego portfela inwestycyjnego. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób przez jakiegokolwiek brokera online, który oferuje dostęp do ETF-ów. Poniżej znajdziesz zestawienie tych najbardziej polecanych:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Jeśli podobnie jak ja zdecydujesz się na zagranicznego brokera Degiro, możesz liczyć na 200 ETF-ów z obniżoną prowizją i ogólnie na dostęp do najszerszego wyboru funduszy tego typu. U tego brokera dostępny jest na przykład następujący ETF na złoto:

Amundi Physical Gold ETC (C); ISIN FR0013416716; koszt 0,15%; do kupienia przez polskich inwestorów w szczególności na giełdzie amsterdamskiej i paryskiej. Znajdziesz go tutaj.

W jego przypadku Degiro nakłada na inwestora symboliczną opłatę w wysokości 2 euro + 1 euro opłaty manipulacyjnej od transakcji. Jest to ETF, który inwestuje bezpośrednio w złoto fizyczne, alokowane w skarbcach Banku HSBC w Londynie.

Alternatywą dla Degiro może być polski broker X-Trade Brokers (XTB). Ten z kolei gwarantuje 0% prowizji do obrotu w wysokości 100.000 euro. W przypadku tego brokera mogę polecić np:

iShares Physical Gold ETC (Acc EUR); ISIN IE00B4ND3602, koszt 0,15%; ETF akumulujący dywidendy, replikujący notowania złota (replikacja fizyczne). Na XTB dostępny jest na giełdzie angielskiej. Znajdziesz go tutaj.

Kiedy kupujesz udział w funduszu, to tak, jakbyś sam inwestował w złoto fizyczne, ale bez konieczności przechowywania go i bez utraty pieniędzy w ramach znacznie wyższych, bezsensownych prowizji. Kupujesz złoto tak naprawdę po cenie rynkowej – dodatkowym kosztem może być symboliczna prowizja z Degiro albo przewalutowanie w XTB. Ma to nie lada znaczenie, zwłaszcza że przy kupnie złota fizycznego i tak musisz do ceny rynkowej dorzucić marżę dla dystrybutora.

Jak kupić złoto na giełdzie za pomocą kontraktów CFD?

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić złoto na giełdzie, kolejnym rozwiązaniem, które warto rozważyć, są kontrakty CFD na złoto. Możliwość taką oferuje wiele różnych brokerów online (takich jak wspomniany już XTB, a także eToro czy OANDA TMS Brokers).

CFD (contracts for difference – kontrakt różnicy kursowej) to pochodne instrumenty finansowe, które wyróżnia szereg cech. Replikują one dokładnie wyniki instrumentu bazowego, którym w tym przypadku może być złoto. Oto, co charakteryzuje kontrakty CFD:

  • Nie przewidują prowizji za otwarcie i zamknięcie pozycji, a jedynie opłatę w postaci spreadu (różnicy cen) między ceną zakupu a ceną sprzedaży;
  • Oferują możliwość wykorzystania mechanizmu dźwigni finansowej, poszerzając szanse zysku lub straty powyżej dopuszczalnych środków z własnego zainwestowanego kapitału;
  • Pozwalają zarówno na trading oparty na wzroście wartości aktywu (pozycje długie), jak i na spadku jego wartości (pozycje krótkie);
  • Mogą być sprzedawane wyłącznie brokerowi, od którego się je kupiło, i na odwrót. Jeśli dziś kupisz CFD na złoto na eToro, będziesz mógł zamknąć pozycję wyłącznie na eToro;
  • Są emitowane bezpośrednio przez brokerów i nie można znaleźć ich na rynku, tak więc pozycje są otwierane i zamykane natychmiast po wydaniu przez ciebie dyspozycji;
  • Nie są drukowane ani dostarczane, występują wyłącznie w formie cyfrowej. To oznacza, że nie mogą zostać ci skradzione czy odebrane w żaden sposób.

Charakterystyczne cechy kontraktów CFD czynią z nich wyjątkowo elastyczne instrumenty finansowe, dlatego nadają się one idealnie do krótkoterminowego tradingu – są znacznie bardziej odpowiednie do tego celu niż ETF-y.

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Jeśli decydujemy się na zakup kontraktu CFD z dźwignią, zysk z operacji pomnaża się w momencie zwiększenia ceny aktywu bazowego, ale ten sam mechanizm zachodzi również w przypadku spadku ceny tego aktywu. Jest to opcja ryzykowna, wykorzystywana przez wprawionych traderów, spekulujących na wahaniach cen złota w krótkim terminie.

To jednak nie oznacza, że z kontraktów CFD nie mogą skorzystać „spokojni” inwestorzy. W momencie, kiedy nie zastosujesz dźwigni finansowej (tzn. będzie ona równa 1, a więc nie pomnoży zysku ani strat, będą one adekwatne do twojego faktycznego wkładu), może wykorzystać CFD na złoto w dłuższej perspektywie.

Jeśli interesują cię CFD na złoto, możesz skorzystać np. z oferty brokera XTB, który umożliwia inwestowanie w CFD na różne surowce. Minimalny spread wynosi 0,3, a cena instrumentu do 100 USD. Alternatywnie możesz wybrać brokera eToro, u którego oprócz kontraktów CFD na złoto znajdziesz również wspomniane już ETF-y i akcje. Natomiast jeśli typowo interesuje cię trading, wiele różnych kontraktów CFD, zarówno na złoto, jak i inne aktywa, znajdziesz na TMS Brokers.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Jak inwestować w złoto na giełdzie za pomocą akcji?

Trzecim sposobem na kupno złota na giełdzie jest zainwestowanie w akcje firm zajmujących się wydobyciem i obróbką złota. Rzecz jasna, ich wyniki są silnie powiązane z cenami złota. Jest to jednak sposób bardziej ryzykowny – przyjrzyjmy mu się z bliska.

Istnieje wiele firm wydobywczych na całym świecie, które zarabiają bardzo dużo, kiedy złoto zyskuje na wartości, natomiast tracą, gdy spada cena złota. Przebieg zmian cen akcji tych firm jest całkowicie związany z przebiegiem zmian cen złota, tak więc wielu inwestorów dodaje je do swoich portfeli, by uzyskać pośrednią ekspozycję na ten surowiec.

Ale uwaga! Kupowanie akcji firm zajmujących się wydobyciem złota znacznie się różni od kupowania złota fizycznego czy nawet innych instrumentów związanych z ceną złota (jak ETF czy CFD). Przede wszystkim istnieje większe ryzyko związane z wynikami finansowymi danej spółki, która jest przedmiotem inwestycji. Poza tym, wyniki firm wydobywczych w dłuższym okresie mogą także bardzo odbiegać od notowań złota.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ogromną korzyścią z inwestowania w złoto poprzez zakup akcji firm zajmujących się jego wydobyciem jest natomiast fakt, że w ten sposób otrzymuje się dywidendy, czego nie gwarantuje ani złoto fizyczne, ani fundusz ETF na złoto.

Oto niektóre główne światowe firmy, które zajmują się wydobyciem i dystrybucją złota, których akcje możesz łatwo kupić za pośrednictwem brokera eToro lub przez Degiro:

  • NEWMONT CORP: to największa na świecie firma zajmująca się wydobyciem złota, założona w 1921 r., będąca w posiadaniu kopalni złota w Nevadzie, Kolorado, Ontario, Quebecu, Meksyku, Republiki Dominikany, Australii, Ghanie, Argentynie, Peru i Surinamie. Poza złotem, Newmont zajmuje się także wydobyciem srebra, cynku, miedzi i ołowiu. Znajdziesz ją tutaj.
  • BARRICK GOLD CORP: to druga na świecie co do wielkości spółka wydobywająca złoto, z siedzibą w Toronto. Firma prowadzi kopalnie w Argentynie, Australii, Kanadzie, Chile, Republice Dominikany, Papui-Nowej Gwinei, Peru, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych i Zambii. Znajdziesz ją tutaj.
  • FRANCO-NEVADA CORP: to kanadyjska firma z siedzibą w Toronto, która posiada tantiemy i przepływy pieniężne związane z inwestycjami w sektorze wydobycia złota i innych surowców i zasobów naturalnych. Znajdziesz ją na Degiro.
  • WHEATON PRECIOUS METALS CORP: to korporacja zajmująca się działaniami w obrębie streamingu metali szlachetnych (czyli zajmuje się zakupem całości lub części produkcji złota i srebra od innych firm wydobywczych za ustaloną wcześniej cenę, zwykle niższą niż cena rynkowa, w celu późniejszej sprzedaży po wyższej cenie). Znajdziesz ją na Degiro.
  • AGNICO EAGLE MINES LTD: to firma zajmująca się wydobyciem złota, działająca w Kanadzie, Finlandii i Meksyku, zaangażowana również w działania związane z wydobyciem i rozwojem na terenie Stanów Zjednoczonych. Znajdziesz ją na Degiro.

Jak to zwykle bywa w świecie finansów – im większe zyski, tym większe ryzyko. Ale i w tym wypadku to drugie możemy zminimalizować, nie rezygnując całkowicie z inwestowania w złoto na giełdzie za pośrednictwem akcji.

Sposób, o którym mówię, to zainwestowanie w ETF właśnie na firmy wydobywcze. W ten sposób twój kapitał zostaje rozłożony między różne spółki, co w efekcie znacznie obniża ryzyko poważnych strat.

Jednym z najlepszych ETF-ów, jakie inwestują w akcje firm wydobywających złoto, jest iShares Gold Producers UCITS ETF; ISIN IE00B6R52036; ticker IS0E; TER 0,55%. Zawiera on 54 akcje firm działających w sektorze wydobycia i produkcji złota, notowanych głównie w Kanadzie, Australii, Stanach Zjednoczonych, RPA, Rosji i Chinach. Możesz zakupić go na giełdzie niemieckiej (XETRA) przez brokera Degiro.

Kupno złota na giełdzie: pytania i odpowiedzi

Dowiedzieliśmy się już z powyższego wpisu, jak kupić złoto na giełdzie. Rozumiem jednak, że wciąż możesz mieć jakieś wątpliwości w tym temacie. Dlatego żeby ułatwić ci dostęp do najważniejszych informacji, przygotowałem listę najczęstszych pytań i odpowiedzi na nie.

Jak kupić złoto na giełdzie?

W tym wpisie omówiliśmy sobie 3 główne sposoby na kupno złota na giełdzie. Po pierwsze możesz zainwestować w fundusze ETF, które kupują złoto fizyczne i tym samym replikują wyniki rynkowe złota. Po drugie możesz handlować kontraktami CFD na złoto, które są instrumentami pochodnymi naśladującymi wyniki złota. Po trzecie w końcu możesz inwestować w akcje spółek zajmujących się wydobyciem złota (bezpośrednio lub przez ETF).

Czy lepiej kupić złoto na giełdzie czy zainwestować w złoto fizyczne?

Kupując złoto, w zasadzie zawsze musisz do ceny rynkowej dodać inne opłaty. W przypadku złota fizycznego jest to marża. Jeśli inwestujesz w instrumenty oparte na wynikach złota, to też na ogół potrącona zostaje jakaś prowizja brokera. Jednak polecam ci bardzo inwestycję w ETF na złoto, np. u brokera XTB, który na ten instrument do obrotu 100.000 euro nie przewiduje żadnej prowizji, co znacznie zbliża cię do ceny rynkowej złota. Znajdziesz go tutaj.

Jak inwestować w złoto na giełdzie, by zminimalizować ryzyko?

W przypadku kontraktów CFD na złoto najmniej ryzykowne będzie nie stosowanie dźwigni. Aby zminimalizować ryzyko, możesz skupić się na funduszach ETF. Nawet jeśli będzie to ETF na akcje spółek wydobywczych, to i tak jest to dalece mniej ryzykowny wybór niż bezpośrednie kupowanie pojedynczych akcji. Taką opcję oferuje broker Degiro.

Jak kupić złoto na giełdzie, jeśli interesuje mnie trading?

Jeśli natomiast interesuje cię trading, zostaw w spokoju ETF, a wybierz kontrakty CFD, które pozwolą ci spekulować na wahaniach cen złota. Umożliwiają one stosowanie dźwigni finansowej, a także otwieranie krótkich pozycji. W tym celu możesz skorzystać z oferty brokera eToro.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.