Jak kupować akcje na eToro: działanie, zasady i kompletny przewodnik

265
eToro

Chcesz wiedzieć, jak kupować lub sprzedawać akcje na eToro? Szukasz informacji na temat działania tej znanej platformy? Jesteś we właściwym miejscu!

W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, jak działa inwestowanie w akcje z eToro. Skupimy się na wysokościach prowizji, sposobach wykonywania zleceń, na dostępnych akcjach czy dywidendach.

eToro akcje: jak działają?

eToro (tutaj oficjalna strona internetowa) jest jednym z największych i najbardziej kompletnych brokerów online na świecie. Założona w 2006 roku firma, może pochwalić się milionami aktywnych klientów. Dzięki kompleksowej ofercie i niskim opłatom, eToro jest odpowiedni zarówno do handlowania, jak i do inwestycji długoterminowych.

eToro opinie

W ofercie brokera znajdują się: akcje wszystkich największych światowych firm, indeksy giełdowe, fundusze inwestycyjne typu ETF, surowce, kryptowaluty, pary walutowe (forex) oraz CopyPortfolio.

eToro oferuje ponad 2000 zbywalnych akcji bez opłat. U tego brokera znajdziemy akcje amerykańskie (NASDAQ, Nyse) i międzynarodowe, notowane na 17 światowych giełdach. Aby zobaczyć całą listę dostępnych akcji lub przefiltrować je według branży, kraju lub giełdy, na której są notowane, kliknij tutaj.

Kupując akcję na eToro bez dźwigni finansowej, otrzymujemy w portfelu rzeczywisty instrument, a nie produkt pochodny (taki jak CFD). Wówczas stajemy się pełnoprawnymi właścicielami akcji, którą przekazuje nam eToro.

Inną charakterystyczną cechą eToro, którą chcemy podkreślić w tej recenzji, jest możliwość podziału inwestycji.

Jeśli chciałbyś zainwestować w akcje Amazon, to u innego brokera giełdowego byłbyś zmuszony do zakupu akcji lub jej wielokrotności. W przypadku Amazona musiałbyś zainwestować ponad 3000 dolarów, aby kupić przynajmniej jedną akcję. Z eToro możesz kupić nawet część akcji, zaczynając od 10 dolarów. Innymi słowy, możesz zainwestować dowolną kwotę, niezależnie od ceny jednostkowej akcji bazowej.

Ale zalety eToro nie kończą się na tym. Masz bowiem również możliwość korzystania z konta demo o wartości 100 000 dolarów, aby przeprowadzić operacje testowe i przećwiczyć przed rozpoczęciem inwestowania prawdziwymi pieniędzmi. Jeśli w późniejszym terminie będziesz chciał zacząć poważnie inwestować, minimalny depozyt, który należy wpłacić, wynosi 50 dolarów.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

eToro akcje: lista giełd i dostępnych akcji

Jak już wspomnieliśmy, eToro oferuje możliwość zakupu akcji za pośrednictwem swojej platformy internetowej. Na poniższej liście znajdziesz spis 17 giełd dostępnych na eToro. Przy każdej giełdzie przedstawię ci liczbę dostępnych akcji, między którymi możesz wybierać, a także wykaz tych najpopularniejszych. Oto lista giełd i akcji:

 • Amsterdam, 39 akcji, np. GrandVision NV, Heineken, ING Groep NV, Royal Philips Electronics NV, Unilever DR;
 • Arabia Saudyjska, 1 akcja: Aramco Saudi Arabian Oil Corp;
 • Bruksela, 13 akcji, np. KBC Groep, UCB SA, Umicore;
 • Frankfurt, 121 akcji, np. Adidas AG, Allianz SE, Bayer AG, Hugo Boss AG, Innogy SE, Porsche Automobil Holding SE;
 • Helsinki, 22 akcje, np. Nordea Bank AB, Nestle Oyj, Nokia Corp;
 • Hongkong, 136 akcji, np. AIA Group Ltd, Air China, Lenovo Group, Xiaomi Corp;
 • Kopenhaga, 22 akcje, np. Novo Nordisk B A/S, Pandora A/S;
 • Lizbona, 3 akcje, np. Banco Comercial Portugues SA, Jeronimo Martins SGPS SA;
 • Londyn, 367 akcji, np. Avast PLC, AstraZeneca, BP, Coca Cola Hellenic, Ryanair, Royal Dutch Shell, Samsung Electronics Co Ltd, Wizz Air Holdings Plc;
 • Madryt, 47 akcji, np. ArcelorMittal, Siemens Gamesa Renewable Energy SA;
 • Mediolan, 54 akcje, np. Eni Energy Company, Generali Group, Juventus Football Club, Pirelli&C;
 • NASDAQ, 547 akcji, np. Apple, Airbnb Inc, Adobe Systems Inc, Amazon, Facebook, eBay, Intel, Microsoft, Moderna Inc, PepsiCo, Starbucks Corporation, TripAdvisor Inc;
 • NYSE, 862 akcje, np. Honda, Coca Cola Enterprises Inc, Colgate-Palmolive, Ford Motor Co, Mastercard, McDonals, NIKE, Levi Strauss & Co., Spotify, Toyota, Twitter, Uber, Visa, Western Union Company, Whirlpool Corp;
 • Oslo, 24 akcje, np. Aker BP ASA, Mowi ASA, Norwegian Air Shuttle;
 • Paryż, 114 akcji, np. AXA Group, Credit Agricole S.A., BNP Paribas SA, Carrefour SA, Danone, LOreal SA, Peugeot S.A., Renault;
 • Sztokholm, 42 akcje, np. H&M AB, Husqvarna AB, Volvo AB;
 • Zurych, 53 akcje, np. Alcon Inc, Nestle SA, Swiss Life Holding AG.

Jeśli chcesz dokonać zakupu jednej z wymienionych wyżej akcji lub chcesz zapoznać się z pełną listą akcji oferowanych przez eToro, kliknij poniższy przycisk.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Prowizje od akcji na eToro

Wszystkie akcje dostępne na eToro mają zerową prowizję. eToro finansuje swoją działalność, dodając tylko niewielki spread między wartością rynkową akcji a wartością widoczną na swojej platformie.

Oznacza to, że za każdą akcję zapłacisz cenę, którą widzisz u brokera, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów pobieranych z salda. Ponadto eToro nie inkasuje żadnych dodatkowych opłat brokerskich za zarządzanie pozycją lub kontem.

Gdy zamierzasz kupić akcję z dźwignią lub otworzyć krótką pozycję w swojej firmie (aby otrzymać zysk przeciwny do zysku z wybranego instrumentu finansowego), zasady są nieco inne. Tu mamy do czynienia z instrumentem pochodny – kontraktami CFD. W tym przypadku będziesz musiał uiścić opłaty overnight.

Opłaty overnight to koszty, które są odejmowane bezpośrednio z salda eToro za każdym razem, gdy utrzymujesz pozycje dłużej niż jeden dzień (przez noc). Kontrakty CFD są instrumentami finansowymi, których należy używać wyłącznie do inwestycji bardzo krótko- lub krótkoterminowych i nie sprawdzają się w przypadku inwestowania w akcje średnio- lub długoterminowe.

Jeśli inwestujesz długoterminowo i nie jesteś profesjonalnym traderem, zalecam, abyś zawsze dla akcji eToro wybierał dźwignię x1. Dzięki temu uzyskasz w swoim portfelu prawdziwe aktywa i nie będziesz musiał ponosić już żadnych dodatkowych opłat.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Akcje eToro i dywidendy

Akcje zakupione na eToro dają ich właścicielowi prawo do otrzymania dywidendy. Przeanalizujmy więc, jak działa mechanizm dystrybucji dywidend. Warto podkreślić, że zależy on od tego, czy posiadasz kontrakt CFD, czy aktywa rzeczywiste:

 • Jeśli zajmujesz pozycję na kontrakcie CFD, wypłata dywidendy zostanie doliczona do twojego salda w pierwszym dniu notowania akcji bez prawa do dywidendy.
 • Jeśli zajmujesz pozycję zabezpieczoną na aktywach rzeczywistych, kwota wypłaconej dywidendy zostanie doliczona do dostępnego salda twojego rachunku w dniu wypłaty dywidendy. Aby wypłata dywidendy była możliwa, musisz utrzymać pozycję przed zamknięciem rynku na dwa dni przed dniem wypłaty dywidendy.

Wypłata dywidendy jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu. eToro zazwyczaj pobiera procent podatku zgodnie z prawem kraju, w którym zarejestrowana jest spółka wypłacająca dywidendę. Oprócz tego musisz pamiętać, że jeśli jesteś rezydentem podatkowym na terytorium Polski, będziesz musiał również zapłacić podatek od dywidend polskim organom podatkowym.

W rzeczywistości zostaniesz poddany podwójnemu opodatkowaniu. To niestety zdarza się bardzo często u brokerów internetowych i nie jest łatwe do ominięcia. Aby uzyskać więcej informacji, zalecamy skontaktowanie się bezpośrednio z serwisem eToro lub doradcą podatkowym.

Jak kupować akcje na eToro?

Zobaczmy teraz krótki samouczek, który wyjaśni, jak kupować akcje na eToro. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest rejestracja u brokera za pośrednictwem tej strony. Dzięki temu utworzysz własne konto i tym samym uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji platformy (w tym do konta demo).

Jeśli chcesz kupić akcje, po zarejestrowaniu się wystarczy, że wpiszesz nazwę firmy w pasku wyszukiwania u góry ekranu, jak widać na poniższym obrazku:

eToro stocks

eToro jest bardzo łatwy w obsłudze i oferuje wiele funkcji. Są to m.in.: zaawansowane wykresy graficzne w czasie rzeczywistym, statystyki, komentarze i prognozy od innych doświadczonych traderów (platforma ma bardzo podobny schemat do sieci społecznościowej).

Jeśli chcesz zakupić akcje, kliknij przycisk Inwestuj, a uzyskasz dostęp do ekranu, który pozwala wybrać różne opcje transakcji:

eToro akcje

Wybierz opcję „Kup” (jeśli chcesz kupić akcje) lub „Sprzedaj” (jeśli chcesz otworzyć krótką pozycję lub po prostu sprzedać akcje, które wcześniej kupiłeś).

Następnie musisz wybrać kwotę, jaką chcesz zainwestować (w tym przypadku wybrałem 100 dolarów), oraz dźwignię finansową. Domyślnie ustawiona jest dźwignia X1. Wybierając tę pozycję, kupujesz akcje bazowe, bez opłat i prowizji. Jeśli natomiast zdecydujesz się na dźwignię X2 lub dźwignię X5, zakupisz na tę akcję kontrakty CFD. Zmiany ceny akcji będą miały większy wpływ na twoje zyski lub straty.

Na koniec masz do wyboru dwie ostatnie pozycje: stop loss (za pomocą której zlecasz automatyczną sprzedaż akcji, jeżeli straciłeś określoną kwotę) i take profit (za pomocą której zlecasz automatyczną sprzedaż akcji, gdy osiągniesz określony zysk).

Na poprzednim ekranie usunąłem zarówno stop loss, jak i take profit, ponieważ nie są to pozycje obowiązkowe.

Po sfinalizowaniu zakupu, w menu po lewej stronie brokera, a dokładniej na pozycji Portfel, możesz śledzić postęp swojej inwestycji w czasie rzeczywistym.

Możesz wypróbować wszystko samodzielnie i dokonać zakupów testowych za wirtualne 100 000 $, które zostaną ci przypisane na koncie demo. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować!

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy prawie do końca tego artykułu. W ostatniej części odpowiemy jeszcze na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które potencjalni użytkownicy zadają na temat akcji na eToro.

Ile akcji dostępnych jest na eToro?

Na eToro dostępnych jest obecnie 2467 akcji na 17 międzynarodowych giełdach. Pełną listę wszystkich akcji znajdziesz pod tym linkiem.

Czy akcje kupowane na eToro są realne, czy są to kontrakty CFD?

Począwszy od 2018 roku eToro oferuje swoim użytkownikom realne akcje (nie kontrakty CFD). Otwarcie pozycji kupna (long) bez dźwigni na akcjach oznacza, że inwestujesz w aktywa bazowe. Akcja jest kupowana przez eToro i rejestrowana w jego systemie na twoje nazwisko, więc będziesz również uprawniony do dywidendy.

Jakie są prowizje od akcji na eToro?

eToro oferuje możliwość kupowania akcji bez prowizji. Jednak na etapie zakupu inwestor poniesie niewielki koszt: będzie to spread czyli niewielka różnica między wartością rynkową akcji a ceną, po której można ją kupić na eToro.

Czy warto kupować akcje na eToro?

Tak. eToro jest jednym z najlepszych brokerów online, oferujących możliwość kupna i sprzedaży akcji.

Disclaimer: eToro to platforma multi-asset oferująca zarówno inwestycje w akcje i kryptowaluty, jak i kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 79% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki historyczne nie mają wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Copy Trading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Kryptoaktywa są niestabilnymi instrumentami, które mogą wahać się w bardzo krótkim przedziale czasu, a zatem nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel aktywami kryptograficznymi nie jest regulowany i dlatego nie jest monitorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.

5/5 - (3 votes)