Jak sprzedać Bitcoiny: wymiana BTC na złotówki na 5 sposobów

7579
jak sprzedać bitcoiny

Jak sprzedać Bitcoiny z portfela kryptowalutowego? Jak wymienić Bitcoin na złotówki wygodnie i bezpiecznie?

Jeśli zadajesz sobie te pytania, oznacza to, że jesteś w posiadaniu jakiejś kwoty w Bitcoinach, a obecnie postanowiłeś ją odsprzedać. Być może otrzymałeś płatność w BTC, ale nie wiesz, jak wymienić Bitcoin na złotówki wygodnie i opłacalnie. Albo zainwestowałeś w przeszłości w BTC, cena wzrosła i teraz chcesz dowiedzieć się, jak sprzedać Bitcoiny, by nie stracić na wymianie na PLN.

W tym wpisie pokażę ci wszystkie aktualnie dostępne sposoby na wymianę Bitcoina na złotówki (i ewentualnie inne waluty tradycyjne). Zaprezentuję ci ponadto wszystkie główne platformy pozwalające na przeprowadzenie takiej operacji.

Po lekturze tego wpisu jestem pewien, że będziesz dokładnie wiedział, jak sprzedać kryptowalutę. W konsekwencji świadomie wybierzesz opcję, która najlepiej odpowiada twoim wymaganiom.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Jak sprzedać Bitcoiny za pomocą giełdy?

Najpopularniejszą metodą sprzedaży Bitcoina za złotówki jest skorzystanie z usługi giełdy kryptowalutowej czyli jednej z wielu platform online pozwalających na wymianę BTC na PLN lub też wymianę różnych kryptowalut między użytkownikami po cenie rynkowej.

Jest to najbardziej korzystna opcja, jako że zazwyczaj platformy te nie przewidują żadnej prowizji za sprzedaż Bitcoina. Kurs wymiany między kryptowalutą a PLN jest na ogół taki jak oficjalny (ewentualnie zostaje dodany niewielki spread na transakcje kupna-sprzedaży).

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele giełd, ale tylko niektóre z nich są naprawdę godne polecenia. Jeśli ktoś nie ma większego doświadczenia i potrzebuje prostego i praktycznego narzędzia, mogę zarekomendować Zondę (tu oficjalna strona). To polska platforma obsługującą ponad 50 kryptowalut, dawniej znanz jako BitBay.

Zonda najlepsze giełdy kryptowalut

Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie i zamknięcie konta na Zonda nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wpłaty na konto możemy dokonać za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego bez dodatkowych opłat. Wypłaty w PLN są obciążone dodatkowymi opłatami (w przypadku przelewu bankowego wynosi ona 6 zł).

Jeśli chcemy skorzystać z giełdy kryptowalut Zonda, musimy założyć konto i wpłacić depozyt. Na giełdzie możesz skorzystać z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest „Szybka transakcja„, dzięki której możesz sprzedawać wybraną wartość Bitcoina automatycznie, z pomocą systemu.

Jeśli chcesz mieć większy wpływ na to, po jakim kursie będą realizowane transakcje, wybierz „Wystaw ofertę„. Twoja oferta pojawi się w tabeli na giełdzie kryptowalutowej. Wysokość prowizji znajduje się w przedziale od 0,17% do 0,43 % (zależy od wartości transakcji i jej rodzaju).

Drugą platformą, którą ci polecam, jeśli chcesz sprzedać Bitcoiny, jest Binance (tu oficjalna strona). Jest to największa giełda kryptowalutowa na świecie pod względem wartości obrotów. Wspominaliśmy już o niej we wpisie poświęconym kupowaniu Bitcoina za złotówki.

jak kupić bitcoiny za złotówki binance

Tu jednak należy nadmienić, że wprawdzie możemy sprzedać Bitcoiny, ale nie mamy możliwości wymiany ich na PLN. Możemy natomiast dokonać wypłaty w euro, a cała procedura jest naprawdę bardzo prosta:

  • Logujemy się na konto Binance na tej stronie
  • Określamy waluty i ich wartość, np. BTC – EUR
  • Wybieramy sposób sprzedaży (np. łatwy i błyskawiczny EUR Cash Balance)

Następnie potwierdzamy operację i w naszym portfelu pojawiają się euro. Kolejnym krokiem będzie wypłacenie kwoty, za co Binance (w przypadku przelewu SEPA) nie pobiera prowizji.

Jak wymienić Bitcoin na złotówki w kantorze online?

Sposobem na pominięcie giełdy kryptowalutowej jest wymiana waluty w kantorze online. Niektóre kantory obsługują kryptowaluty i umożliwiają swobodną wymianę, również na złotówki. My polecamy w tej kategorii kantor Bitcan.

Bitcan (tu oficjalna strona) jest to polecany i w pełni legalnie działający kantor, zgodnie z oświadczeniem Komisji Nadzoru Finansowego. Możemy tu wymienić PLN na Bitcoiny i odwrotnie, a także kupić lub sprzedać Ethereum i Tether.

jak kupować kryptowaluty bitcan

Po pierwszej transakcji użytkownikowi założony zostaje bezpieczny portfel, który jest darmowy i w każdej chwili możemy wypłacić z niego środki. Sprzedaż Bitcoina obciążona jest prowizją 1%.

Korzystanie z kantoru Bitcan to na pewno szybki sposób na dokonanie transakcji między walutą PLN a kryptowalutą BTC. Zaletą jest polska strona i darmowy portfel oraz łatwość obsługi i duży wybór metod płatności.

Jak sprzedać kryptowalutę na giełdzie p2p?

Kontynuując odpowiedź na pytanie, gdzie sprzedać Bitcoiny, przedstawmy trzecią opcję, a więc tzw. giełdy peer-to-peer. Są to platformy pozwalające na nawiązanie kontaktu z innymi użytkownikami i wymianę z nimi walut tradycyjnych i cyfrowych, prywatnie. Najbardziej znaną stroną tego typu jest LocalBitcoins. Paxful (tu oficjalna strona). Pozwala na dokonanie wymiany Bitcoina na złotówki, a także oferuje wiele metod płatności, dzięki którym możemy kupić i sprzedać kryptowalutę.

jak wymienić bitcoin na złotówki paxful

Na przykład, możesz sprzedać Bitcoina i otrzymać wypłatę w PLN za pośrednictwem przelewu, karty kredytowej/debetowej czy PayPal.

Pierwszym krokiem jest stworzenie portfela na Paxful (kliknij tutaj) i wysłanie na niego twoich Bitcoinów. Następnie możesz wybrać ofertę kupna, ustawiając odpowiednie filtry, i dokonać transakcji, podążając za wskazówkami, które znajdziesz na platformie. W krótkim czasie otrzymasz złotówki na twoje konto.

Jak wymienić kryptowalutę na pieniądze na YouHodler?

Czwartą opcją, dzięki której możesz sprzedać Bitcoina, jest skorzystanie z usług pożyczek pod zastaw kryptowalut. Jest to rozwiązanie, które działa na innej zasadzie niż te przedstawione do tej pory. Poniżej wyjaśniam szczegóły.

Pożyczka taka pozwala ci na otrzymanie do dyspozycji pieniędzy w walucie FIAT, np. w euro, pod zastaw posiadanej kryptowaluty. W terminie zapadalności pożyczki możesz zwrócić pieniądze wraz z odsetkami i odzyskać kryptowaluty lub też zrezygnować z waluty cyfrowej, a zachować pieniądze w euro.

Jednym z najlepszych serwisów pozwalających na branie pożyczki pod zastaw kryptowaluty jest YouHodler (tu oficjalna strona). Nie obsługuje wprawdzie PLN, za to euro.

youhodler

Aby skorzystać z serwisu, wystarczy zarejestrować się na platformie, przesłać swoje Bitcoiny z portfela kryptowalutowego i wziąć pożyczkę w euro. W ten sposób możesz otrzymać euro do twojego użytku, bez konieczności sprzedawania Bitcoinów.

Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji serwisu YouHodler.

Wymiana Bitcoina na złotówki w kryptomacie

Mimo że jest to dość niszowe rozwiązanie i niedostępne tak powszechnie jak pozostałe, istnieje sposób na wymianę Bitcoina na złotówki, który pozwala na natychmiastowe podjęcie gotówki. Mam tu na myśli korzystanie z tzw. kryptomatów czyli bankomatów obsługujących kryptowaluty.

Kryptomaty czy też bitomaty to maszyny pozwalające wymienić kryptowalutę na złotówki i wypłacić gotówkę. Dokładnie tak, jakbyś wypłacał pieniądze z konta w bankomacie.

Oczywiście, aby wykonać taką operację, musisz połączyć z kryptomatem swój portfel kryptowalutowy (który już wcześniej powinieneś mieć w formie aplikacji na smartfonie).

gdzie sprzedać bitcoiny

Kryptomaty narodziły się w Stanach Zjednoczonych, a następnie dość szybko rozpowszechniły również w dużych miastach europejskich. Znajdziemy je także w Polsce, np. w Warszawie i innych dużych miastach, ale zdarzają się również w znacznie mniejszych miejscowościach.

Mimo że jest to pierwsze rozwiązanie offline pozwalające na wymianę Bitcoina na złotówki, kryptomaty mają pewną wadę. Nakładają bowiem wysokie prowizje od wpłaty i wypłaty środków.

Kilka uwag o tym, gdzie sprzedać Bitcoina

Na zakończenie wpisu na temat tego, jak sprzedać Bitcoina i jak wymienić Bitcoin na złotówki, przygotowałem dla ciebie kilka uwag. Uchronią cię przez oszustwami i utratą pieniędzy.

Pierwsza uwaga dotyczy bezpieczeństwa platformy, za pomocą której dokonujesz sprzedaży czy też wymiany. Takich serwisów online, które oferują wymianę Bitcoina na PLN, są setki, ale to nie znaczy, że wszystkie są godne zaufania. Zawsze zalecam sprawdzenie, czy wybrany portal posiada zaawansowany system bezpieczeństwa i czy jest regulowany na poziomie międzynarodowym.

Na przykład korzystając z giełd takich jak Zonda czy międzynarodowy Binance lub też popularnych kantorów kryptowalut jak Bitcan, nie narazisz się na oszustwa czy utratę Bitcoinów.

Druga uwaga dotyczy natomiast nakładanych prowizji. Wszystkie giełdy czy platformy, które oferują wymianę Bitcoina na złotówki i inne waluty, obciążają swoich klientów kosztami, zwykle w formie spreadu (procent wartości samej operacji)

Oczywiście będziesz musiał starać się sięgać po takie rozwiązania, które będą charakteryzować się niskim spreadem (jak Zonda, gdzie prowizja może wynosić nawet tylko 0,17%) i unikać tych najbardziej kosztownych (np. kryptomatów, gdzie prowizja wynosi kilka procent).

Jak sprzedać Bitcoiny: pytania i odpowiedzi

Jak sprzedać Bitcoiny?

Najszybszym, najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym sposobem na sprzedaż Bitcoina i wymienienie go na inną, tradycyjną walutę jest skorzystanie z giełdy kryptowalutowej (jak Zonda i Binance), ewentualnie z kantoru kryptowalut online (Bitcan). W praktyce wygląda to najczęściej tak, że wysyłasz Bitcoiny na platformę, z której możesz sprzedać je po oficjalnym kursie, płacąc niewielki spread od wartości transakcji. W ten sposób otrzymasz pieniądze, które możesz np. wypłacić na swój rachunek bankowy.

Ile kosztuje wymiana Bitcoina na złotówki?

Jeśli użyjesz do tego giełdy kryptowalut, nie zapłacisz fortuny. Przewidziane prowizje zwykle wynoszą w okolicach 1%, a często nawet mniej. Więcej informacji znajdziesz w naszym wpisie.

5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.