Jak zacząć inwestować na giełdzie: praktyczny poradnik

1262
Jak zacząć inwestować na giełdzie praktyczny poradnik

Czy chcesz wiedzieć, jak zacząć inwestować na giełdzie? Jesteś zainteresowany inwestowaniem w akcje, indeksy, kryptowaluty i inne instrumenty finansowe, ale nie masz pojęcia, jak zacząć? Jesteś we właściwym miejscu!

Rozpoczęcie inwestowania jest łatwe, jeśli wiesz, jak to zrobić. Wszystko polega na pokonaniu pierwszej bariery psychologicznej, która oddziela nas od fascynującego świata giełdy i inwestycji. Potem już idzie z górki!

W tym artykule zobaczymy, jak zacząć inwestować na giełdzie z niewielką ilością pieniędzy. W tym celu przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik dla początkujących. Postępując według wszystkich wskazanych kroków, możesz w końcu stać się prawdziwym inwestorem i zacząć osiągać pierwsze zyski.

Jak zacząć inwestować na giełdzie: 5 kroków

Przejdźmy od razu do działania i zobaczmy, jak zacząć inwestować na giełdzie. Będziesz musiał wykonać 5 kroków, które wymieniamy poniżej:

1. Rozeznaj się w temacie inwestowania

Przede wszystkim radzimy ci, abyś dowiedział się, jak działają rynki finansowe. To prawda, że giełda oferuje niesamowite możliwości zarobku, ale trzeba pamiętać również o ryzyku z tym związanym.

jak zacząć inwestować książki

Ryzyko w tym przypadku polega na możliwości utraty części zainwestowanego kapitału w przypadku dokonania nieprzemyślanych wyborów inwestycyjnych.

Zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem na temat tego, jak nauczyć się inwestować na giełdzie. Jak zobaczysz, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie swojej „kultury finansowej” jest przeczytanie jednej z różnych książek o inwestowaniu, lub wzięcie udziału w kursie inwestowania na giełdzie.

Ucząc się różnych pojęć, zrozumiesz, że gra na giełdzie to nie to samo, co hazard. Istnieją bardzo precyzyjne zasady, które jeśli się ich przestrzega, pozwalają zarabiać na rynkach finansowych. Zwłaszcza jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy i przyjmiesz logikę inwestycji w średnim i długim okresie.

W ciągu tygodnia nauki będziesz w stanie ukończyć książkę lub kurs o inwestowaniu. To niewielkie początkowe zaangażowanie, uchroni cię przed ryzykiem popełnienia bolesnych błędów. Wyjaśni ci też pojęcia, które pozostaną z tobą na całe życie. Dlatego naprawdę warto.

2. Przyjmij własną strategię inwestycyjną

W tym momencie musisz zacząć ustalać swoją strategię inwestowania na giełdzie. Każdy inwestor czy trader z minimalnym doświadczeniem wie bowiem, że musi unikać podejmowania przypadkowych i pochopnych działań, podyktowanych chwilowymi emocjami lub chęcią uzyskania szybkich zysków.

jak rozpocząć inwestowanie strategia

Zamiast tego musisz działać mądrze i strategicznie, zawsze zgodnie ze swoim planem. Na przykład bardzo przydatne może okazać się udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Ile pieniędzy masz do dyspozycji, aby zainwestować na giełdzie?
  • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
  • Jaki jest twój horyzont czasowy inwestycji?
  • Jaki jest twój cel finansowy?
  • W jakie instrumenty finansowe chcesz inwestować?
  • Jakimi kryteriami chcesz się kierować przy wyborze papierów wartościowych do zakupu?
  • Ile czasu chcesz poświęcać codziennie na inwestycje?

Dla przykładu, jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem długoterminowym (bez tradingu), masz średnią skłonność do ryzyka i twoim celem jest zwiększanie kapitału z roku na rok, najlepszym wyborem będzie inwestycja w globalny akcyjny ETF.

Jeśli zamiast tego chcesz handlować krótkoterminowo i generować zyski z silnych wahań na rynkach finansowych, możesz inwestować w poszczególne akcje, w oparciu o zasady analizy technicznej i analizy fundamentalnej.

W tym przypadku jednak trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu na badanie rynków, a także być przygotowanym na poniesienie strat. Niestety, zwłaszcza na początku, może się to zdarzyć.

3. Otwórz darmowe konto demo

Trzecim krokiem do rozpoczęcia inwestowania na giełdzie jest wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej. Chcemy cię jednak uspokoić. W tym celu nie będziesz musiał chodzić do banku, podpisywać dziesiątek dokumentów, wydawać pieniędzy i przechodzić długich biurokratycznych procedur.

W dzisiejszych czasach otwarcie rachunku do inwestowania na giełdzie jest bezpłatne i łatwe. Możesz to zrobić w kilka minut online z brokerami takimi jak eToro czy XTB. Pozwalają oni na inwestowanie w akcje, surowce, kryptowaluty, ETF-y i wiele innych.

Brokerzy internetowi całkowicie zrewolucjonizowali świat inwestowania poprzez obniżenie prowizji handlowych, zwiększenie opcji dla użytkowników oraz uproszczenie rejestracji i dostępu do rynków finansowych.

jak zacząć inwestować na giełdzie etoro demo

Biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki, naszym zdaniem najlepszym brokerem online do rozpoczęcia inwestowania na giełdzie jest eToro. Jest idealny dla początkujących, ale także dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Platforma ta jest prosta i intuicyjna, oferuje dostęp do tysięcy instrumentów finansowych, a prowizje są naprawdę bardzo niskie (nawet obrót akcjami jest bezprowizyjny).

Dodatkowo, w eToro możesz otworzyć darmowe konto demo – kliknij tutaj. Dzięki niemu będziesz miał możliwość zainwestowania 100 tysięcy wirtualnych dolarów na rynkach finansowych, nie ryzykując prawdziwych pieniędzy.

Rachunek demo jest doskonałą okazją do zapoznania się z platformą eToro i dokonania pierwszych operacji w celu przetestowania swojej strategii inwestycyjnej lub tradingowej.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. Dokonaj pierwszego depozytu

Kiedy poczujesz, że jesteś gotowy, aby zająć się tym na poważnie, możesz złożyć swój pierwszy depozyt na eToro (lub u innego brokera online, którego zdecydowałeś się używać w międzyczasie).

Przed dokonaniem wpłaty, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, eToro poprosi cię o weryfikację twojej tożsamości. Jest to obowiązkowa procedura na każdej platformie inwestycyjnej.

Jest to jedyny sposób na powiązanie twojego nazwiska z instrumentami finansowymi, które zamierzasz kupić, gwarantując ci własność. W każdym razie jest to bardzo szybki krok, który możesz wykonać w ciągu kilku minut online.

W tym momencie możesz wpłacić swoje pieniądze na rachunek inwestycyjny eToro, korzystając z jednej z metod płatności. Dostępne są: PayPal, karta kredytowa/debetowa, przelew SEPA, Skrill, Neteller, Revolut i inne systemy stron trzecich.

Nie ma prowizji od wpłaty ani od otwarcia i prowadzenia rachunku inwestycyjnego, więc nie musisz się niczego obawiać. Minimalny depozyt, który może zostać wpłacony, to $100.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. Dokonaj pierwszej inwestycji na giełdzie

Teraz, gdy jesteś już jesteś zorientowany w świecie finansów osobistych, ustaliłeś swoją strategię, dokonałeś wpłaty na eToro i zapoznałeś się z platformą dzięki kontu demo, jesteś gotowy, aby przejść do ostatniego kroku: dokonać pierwszej inwestycji na giełdzie.

Jak już zdążyłeś się przekonać, eToro jest niezwykle prosty w obsłudze. Aby zainwestować w akcje, wystarczy wpisać ich nazwę na pasku nawigacyjnym u góry.

Na przykład, gdybyś był zainteresowany kupnem akcji Amazon, wpisałbyś po prostu „Amazon”, lub „AMZN”, który jest symbolem wyróżniającym tę firmę na giełdzie:

etoro jak inwestowac na giełdzie

Teraz wystarczy kliknąć na przycisk „Inwestuj”, a następnie wybrać kwotę, którą chcesz zainwestować (na przykład 100 dolarów).

Możesz też dodać dźwignię, którą chcesz zastosować. Domyślnie ustawiona jest dźwignia X1, co oznacza, że jeśli ją wybierzesz, będziesz kupował akcje bazowe bez żadnych opłat i prowizji.

Jeśli wybierzesz dźwignię X2 lub X5, będziesz kupował CFD na daną akcję. Zmiany ceny akcji będą miały wówczas większy wpływ na twoje zyski lub straty (proporcjonalnie do wartości dźwigni).

Jeśli inwestujesz długoterminowo lub nie chcesz podejmować żadnego ryzyka, radzę, abyś zawsze wybierał dźwignię X1. Kupowanie instrumentów finansowych z dźwignią (dwukrotną i więcej) jest zalecane tylko dla doświadczonych traderów.

Pamiętaj również, że jedną z największych zalet eToro jest możliwość kupowania ułamków akcji lub innych papierów wartościowych notowanych na giełdzie. Oznacza to, że nie musisz się przejmować tym, że cena jednej akcji Amazona wynosi obecnie 87 dolarów. Na eToro możesz kupić części tej akcji już za 10 dolarów!

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Jak inwestować z niewielką sumą pieniędzy?

W tym przewodniku krok po kroku widzieliśmy, jak zacząć inwestować na giełdzie. Z pewnością teraz już nie masz wątpliwości, że świat inwestycji jest naprawdę dostępny dla każdego, a w kupnie akcji, ETF-ów czy kryptowaluty nie ma nic szczególnie trudnego.

Nie musisz nawet dysponować dużym kapitałem, ponieważ na eToro możesz zacząć inwestować już od 10 dolarów.

Jeśli szukasz rozwiązań, aby jeszcze bardziej zmniejszyć kwotę inwestycji, możesz polegać na Bitpanda. Platforma ta pozwala inwestować na giełdzie z zaledwie 1 euro. Ciekawą alternatywą jest polski broker XTB. W jego przypadku na koncie posiadać musisz minimum 50 PLN, a inwestycje w akcje rozpocząć można od 100 euro. Umożliwia on, podobnie jak eToro, przećwiczenie z kontem demo.

5/5 - (3 votes)