Kantor Bitcoina: najlepsze kantory kryptowalut online

1249
kantor bitcoina

Zastanawiasz się, który kantor Bitcoina oferuje najlepsze warunki zakupu i sprzedaży tej kryptowaluty? Chcesz poznać najlepsze kantory kryptowalut online? Dobrze trafiłeś!

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum, ale też wiele innych już od pewnego czasu wzbudzają tyle kontrowersji, co zainteresowania. Choć inwestowanie w nie wiąże się z dużym ryzykiem, wiele osób decyduje się na przeznaczenie niewielkiej części kapitału właśnie na kryptowaluty. Dzięki rosnącej popularności walut cyfrowych powstaje coraz więcej serwisów online, które pośredniczą w handlu nimi – są to na ogół giełdy i kantory.

W dzisiejszym wpisie porównamy sobie kilka najbardziej popularnych kantorów Bitcoina i innych krypto, z których możemy skorzystać online. Znajdziesz tu recenzje wraz z takimi informacjami jak warunki założenia konta czy prowizje. Przeanalizujemy dokładnie jak działa kantor kryptowalut, omówimy kantory kryptowalutowe stacjonarne, przedstawimy alternatywy dla tej formy kupowania Bitcoina oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu będziesz w stanie świadomie zdecydować, jak nabyć kryptowaluty i czy zrobić to za pomocą kantoru czy też giełdy. A póki co, jeśli jesteś gotowy, możemy zaczynać!

Najlepszy kantor Bitcoina: ranking

Przejdźmy od razu do rankingu kantorów kryptowalut. Znalazło się w nim 5 serwisów, z których swobodnie mogą korzystać polscy użytkownicy. Różnią się między sobą warunkami korzystania, opłatami i innymi opcjami – wszystko to postaramy się omówić i porównać.

1. Bitcan

Bitcan (tu oficjalna strona) to pierwszy na naszej liście kantor Bitcoin. Jest to polecany i w pełni legalnie działający kantor, zgodnie z oświadczeniem Komisji Nadzoru Finansowego.

jak kupować kryptowaluty bitcan

Bitcan działa jak typowy internetowy kantor. Możemy dokonać wymiany (kupna i sprzedaży) trzech kryptowalut: Bitcoina, Ethereum i Tether.

Po pierwszej transakcji użytkownikowi założony zostaje bezpieczny portfel, z którego następnie można dokonywać inwestycji i zakupu Bitcoina oraz wysyłać kryptowalutę. Możliwe jest również przyjmowanie wpłat. Platforma obsługuje ponad 2000 transakcji dziennie.

Kantor wymaga przejścia przez proces weryfikacji, który trwa zwykle kilka minut. Portfel jest darmowy i w każdej chwili możemy wypłacić z niego środki. Usługi Bitcan obciążone są prowizją: kupno – 5% + 1,5% na poczet pośrednika płatności, sprzedaż – 1%. Żadne dodatkowe opłaty nie są przewidziane.

Korzystanie z kantoru Bitcan to na pewno szybki sposób na dokonanie transakcji między walutą PLN a kryptowalutą BTC, choć oczywiście usługa jest dość ograniczona. Zaletą jest polska strona i darmowy portfel oraz łatwość obsługi i duży wybór metod płatności – w tym Blikiem.

2. Bitclude

Bitclude (tutaj oficjalna strona) to kolejny serwis mający wśród swoich usług kantor Bitcoin i innych kryptowalut. Bitclude jest również giełdą kryptowalutową, od 2019 pod nadzorem KNF, przestrzegającą norm KYC.

kantor bitcoin bitclude

W kantorze Bitclude możesz szybko i bezpiecznie dokonywać wymiany przede wszystkim między PLN a BTC. Jak widać na powyższym obrazku, akceptowaną metodą płatności jest przelew bankowy i karta, ale można też posłużyć się Blikiem.

Aby dokonać zakupu, trzeba dokonać szybkiej rejestracji i weryfikacji, która zajmuje około minuty i jest mniej skomplikowana niż w przypadku weryfikacji na potrzeby giełdy krypto. Wystarczy podać e-mail i ustawić hasło, potwierdzić e-mail, podać podstawowe dane i zweryfikować tożsamość za pomocą zdjęcia dowodu osobistego.

Już po chwili zatem można swobodnie kupować i sprzedawać Bitcoiny, płacąc jednak 4,9% prowizji od obrotu. Standardowo jest to więc więcej niż w przypadku giełdy. Środki błyskawicznie znajdą się na twoim portfelu. Co więcej, Bitclude umożliwia szybką wypłatę środków przez bankomaty z obsługą Skycash.

3. Bitcoin.pl

Kolejny na naszej liście jest kantor Bitcoin serwisu Bitcoin.pl (oficjalna strona tutaj), który umożliwia zakup Bitcoina za PLN. Aktualnie w ofercie nie znajdują się inne kryptowaluty.

kantor kryptowalut bitcoin.pl

Bitcoin.pl to serwis, który warto śledzić ze względu na publikowane informacje dotyczące świata kryptowalut. Oprócz tego udostępnia on usługę kantoru Bitcoina, która może nie ma zbyt wielu opcji, ale za to należy do nieskomplikowanych.

Aby kupić Bitcoina za pomocą Bitcoin.pl, nie musimy się rejestrować. Jeśli chcemy kupić kryptowalutę za max 100 zł, wystarczy podać swój adres e-mail. W przypadku transakcji do 1000 zł oprócz maila zostaniemy zweryfikowani za pomocą kodu SMS. Aby dokonać zakupu do 10.000 zł, oprócz powyższej procedury, musimy jednorazowo wysłać zdjęcie dokumentu tożsamości. Serwis dolicza opłatę – 0,0002 BTC na pokrycie kosztów transakcji (w zależności od kursu to może być niewiele, ale też naprawdę sporo).

Żeby wymienić PLN na Bitcoin w kantorze Bitcoin.pl, musimy być wcześniej w posiadaniu portfela kryptowalutowego, w którym po wymianie zostaną umieszczone Bitcoiny. Akceptowane metody płatności to BLIK i przelew. Bitcoin.pl to też kantor stacjonarny (w Warszawie), gdzie możemy m.in. wymienić większe kwoty.

4. Kantor Bitcoin

Kolejny kantor kryptowaluty to Kantor Bitcoin (link do strony), który wbrew pozorom nie ogranicza się jedynie do Bitcoina. W jego ofercie znajdziemy również Ethereum, Litecoin, Monero i DASH.

kantor kryptowaluty kantor bitcoin

Za pośrednictwem tego kantoru możemy zarówno kupować, jak i sprzedawać kryptowaluty. Transakcje są weryfikowane zgodnie z normami KYC/AML (weryfikacji dla ułatwienia można dokonać wcześniej). Możemy dokonać wymiany automatycznie albo poprosić o mail, dzięki któremu zatwierdzimy lub anulujemy transakcję, w zależności od tego, czy warunki na dany moment będą nam odpowiadać.

Prowizja za zakup i za sprzedaż kryptowaluty wynosi 1,5% – i to jest główna opłata, którą musi ponieść użytkownik tego kantoru. Oprócz tego może się zdarzyć, że zostanie obciążony innymi opłatami za bardziej specyficzne operacje. Pełna tabela prowizji znajduje się na oficjalnej stronie.

Dokonując wymiany, musimy podać dane naszego portfela kryptowalutowego. Jeśli go nie posiadamy, serwis proponuje założenie go na współpracującej platformie PortfelBitcoin.pl. Minimalna wartość zakupu Bitcoina wynosi 300 zł. Akceptowane metody płatności to szybki przelew (BLIK za dodatkową prowizją).

5. 4coins

Ostatni na naszej liście kantor kryptowalutowy to 4coins (oficjalna strona), gdzie możemy kupić Bitcoin i Litecoin. Kantor chwali się dobrymi kursami i bezpieczeństwem transakcji.

kantor kryptowalutowy 4coins

Aby dokonać zakupu na 4coins, musimy najpierw złożyć zamówienie przez podanie kwoty w PLN, za którą chcemy nabyć np. Bitcoiny, oraz adres e-mail. Na ten ostatni zostanie wysłany ci link identyfikacyjny. Po jego kliknięciu będziesz mógł wybrać metodę płatności (przelew zwykły lub natychmiastowy).

Kantor 4coins oferuje swoim klientom dostęp do bezpiecznego portfela Bitcoin, który jest całkowicie darmowy. Serwis nakłada natomiast prowizję od wpłaty, która wynosi 2,5%.

Aby korzystać z serwisu w pełni, konieczna jest weryfikacja (wymagany jest dokument tożsamości). Weryfikacji nie wymaga zakup Bitcoina za złotówki do 2000 PLN miesięcznie i do 10.000 PLN rocznie. Większe kwoty, sprzedaż oraz transfer BTC z innych źródeł dostępny jest tylko dla zweryfikowanych użytkowników.

Kantor Bitcoina: jak działa?

Kantor Bitcoina czy każdy inny kantor kryptowalutowy na ogół działa w dość prosty sposób, podobnie jak kantor internetowy. Pierwsza różnica, jaka może się pojawić między poszczególnymi serwisami, to możliwość kupna i sprzedaży czy też wyłącznie jednej z tych operacji.

Jeśli interesuje nas kupno Bitcoina, zwykle widzimy kurs na stronie kantoru, po czym możemy wpisać, za ile PLN chcemy nabyć kryptowalutę. Oprócz tego na tym etapie często określamy metodę płatności – najczęściej jest to przelew internetowy, niekiedy dostępne są inne płatności jak BLIK.

Drugą istotną różnicą jest to, czy dany kantor oferuje dodatkowo usługę portfela kryptowalutowego. Np. kantor Bitcan, który znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu, przygotował od razu dla swoich klientów darmowy i bezpieczny portfel kryptowalutowy, gdzie od razu można przechować kupione Bitcoiny.

Aktualnie w większości kantorów kryptowalut wymagana jest weryfikacja tożsamości z użyciem dokumentu. Zasada ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa, dlatego dotyczy w szczególności transakcji na wysokie kwoty. W przypadku mniejszych zakupów weryfikacji można uniknąć.

Finalnie, zakupione Bitcoiny czy inne kryptowaluty już po chwili mogą pojawić się na naszym cyfrowym portfelu. Pamiętajmy, że poza kursem musimy zwracać również uwagę na prowizje narzucane przez poszczególne kantory, które są największym minusem ten drogi nabywania kryptowalut.

Kantor kryptowalut stacjonarny

Choć kryptowaluty nazywane są walutami cyfrowymi i zasadniczo jako takie istnieją, możemy dokonywać na nich transakcji również w kantorach stacjonarnych. Jest to rozwiązanie, które będzie odpowiadało zwolennikom fizycznego portfela, na którym znajdują się Bitcoiny (to rodzaj dysku, który często można nabyć od razu w kantorze).

Stacjonarne kantory znajdują się w Polsce, głównie w większych miastach. Takim kantorem jest np. Flying Atom, Quark czy 2BTC. Również wspomniany wyżej serwis Bitcoin.pl prowadzi kantor stacjonarny na terenie Warszawy.

Kantory stacjonarne to rozwiązanie raczej dla tradycjonalistów. Zwykle nakładają one znacznie większe opłaty, a w przypadku kryptowalut (które przecież są produktem cyfrowym) liczy się przede wszystkim szybkość, wygoda i jak najniższe prowizje.

Przy okazji warto wspomnieć, że w Polsce możemy trafić również na bitomaty – specjalne bankomaty obsługujące Bitcoin. Taką usługę przygotował kantor Flying Atom. Trudno jednak sobie wyobrazić, że korzystanie z tego narzędzia jest mniej kłopotliwe niż obsługa internetowych kantorów – chyba że nagle potrzebujemy fizycznej gotówki.

Kantor kryptowaluty: alternatywy

Główną alternatywą dla kantorów kryptowalut są giełdy kryptowalut. Zasadnicza różnica między tymi dwoma usługami polega na tym, że w przypadku giełdy dokonujemy transakcji z innymi użytkownikami, takimi jak my, a nie z kantorem.

Giełdami kryptowalutowymi są np. wspomniany już serwis Zonda czy popularny Coinbase. Warta uwagi jest również giełda Bitclude, która oferuje usługę bardzo podobną do kantoru, choć tańszą i opartą na mechanizmie giełdy.

Przewaga giełd nad kantorami polega na tym, że prowizje na ogół są niższe, a niekiedy wyłączną opłatą, jaką ponosimy jest spread. Oczywiście warto porównać wszystkie oferty, by wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada.

W celu lepszego zorientowania się w temacie, polecam ci w szczególności lekturę wpisów na blogu Twój interes. Pod tym linkiem znajdziesz ranking giełd kryptowalutowych, w którym znalazły się zarówno polskie, jak i zagraniczne platformy, które możemy polecić. Z kolei w tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące możliwości zakupu Bitcoina i innych kryptowalut za PLN.

Kantor kryptowalutowy: pytania i odpowiedzi

Czy kantor kryptowalut to dobre rozwiązanie?

Kantor kryptowaluty online to narzędzie proste w użyciu i szybkie, co przemawia na jego korzyść. Często działa dość podobnie do giełdy kryptowalutowej, jednak tu stroną w transakcji będzie kantor, a nie inny użytkownik giełdy. Za pomocą kantoru możemy błyskawicznie kupić Bitcoiny i inne krypto za PLN, ale musimy się liczyć z kursem kantoru i prowizjami.

Gdzie przechowywać Bitcoiny zakupione w kantorze?

Niektóre kantory od razu oferują portfele kryptowalutowe, które są darmowe i bezpieczne oraz łatwe w obsłudze dzięki temu, że połączone są bezpośrednio z usługą kantoru. To opcja proponowana przez Bitcan. Jeśli kantor nie oferuje portfela, musimy podać przy zakupie dane portfela założonego na innej platformie, np. na Zonda.

Jakie są prowizje kantorów kryptowalutowych?

Prowizje za zakup i sprzedaż kryptowalut mogą się różnić. Opłaty nakładane przez kantory na ogół mieszczą się w przedziale do 1,5% do 2% od wartości transakcji.

4.5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.