Kantor walutowy Alior Bank: co to, jak działa, koszty i opinie

671
kantor walutowy alior bank

Chcesz się dowiedzieć, jak działa kantor walutowy Alior Bank? Zastanawiasz się, czy kantor internetowy Alior zarezerwowany jest tylko dla klientów tego banku? Dobrze trafiłeś, bo w dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na te pytania i nie tylko!

Istnieją różne narzędzia do wymiany walut, ale najpowszechniej używanym jest po prostu kantor. Niegdyś tylko stacjonarny, dziś równie popularny jest kantor internetowy, który umożliwia szybką, a przede wszystkim tańszą wymianę waluty. Na tym tle ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem jest kantor Alior Banku.

Znany bank wprowadził już jakiś czas temu do swojej oferty możliwość szybkiej i łatwo dostępnej wymiany walut. Nie każdy jednak wie, jak z niej skorzystać i czy jest to opłacalne. W tym artykule pokażemy krok po kroku kto i jak może używać kantoru walutowego Alior, jakie dodatkowe opcje oferuje to rozwiązanie, ile kosztuje i jakie są opinie na jego temat.

Tymczasem już teraz możesz szybko zerknąć do tabeli podsumowującej najważniejsze informacje:

Oficjalna strona:Kantor walutowy Alior Bank
Rok założenia:2012
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB
Opłaty:W większości 0 zł
Dla kogo:Dla wszystkich, nie tylko posiadaczy konta w Alior Banku
Dodatkowe opcje:Karta wielowalutowa, aplikacja
Ocena:4.8/5

Czym jest kantor walutowy Alior Bank?

Kantor walutowy Alior Bank (oficjalna strona tutaj) to propozycja popularnego banku kierowana do klientów indywidualnych i biznesowych. Została wprowadzona w 2012 roku i od tego czasu wzbogacono ją o aplikację mobilną oraz kartę wielowalutową. Co jakiś czas aktywowane są również kampanie promocyjne.

kantor alior banku

Kantor Alior Banku jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgromadzone środki są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Usługa przyciągnęła już ponad 450 tys. klientów indywidualnych i biznesowych. Co ciekawe, nie jest produktem zarezerwowanym wyłącznie dla posiadaczy konta w banku. Z oferty może skorzystać każdy, kto ma ukończone 18 lat, i jest to naprawdę bardzo proste.

Internetowy kantor Alior jest polecany nie tylko podróżującym. Korzyści z oferty mogą wyciągnąć również osoby pracujące za granicą, robiące zakupy online w walucie obcej lub kredytobiorcy, którzy chcieliby zyskać, spłacając kredyt w innej walucie.

Kantor umożliwia wymianę waluty całkowicie online, ale też wypłatę gotówki w oddziale stacjonarnym. Za chwilę krok po kroku przedstawimy każdy z etapów korzystania z usługi.

Kantor Alior Banku: jak go używać?

Wyjaśnimy teraz, jak działa internetowy kantor Alior Bank. Możesz wejść na stronę główną (kliknij tutaj) i równolegle z lekturą artykułu spróbować przejść przez wszystkie kroki. Zarejestrowanie się i większość funkcji jest darmowa. Prześledzimy w szczególności procedurę dla klientów indywidualnych.

1. Zakładanie konta

Jak już zostało wspomniane, rejestracja w kantorze Alior jest bardzo prosta. Można jej dokonać online, a cała procedura zajmie tylko 5 minut.

Zasadniczo, aby dopełnić rejestracji, należy potwierdzić dokument umowy. W formie online można to zrobić za pomocą numeru klienta Alior Banku (jeśli masz tam otwarty rachunek), przelewem online lub ręcznie, poprzez zamówienie do domu kuriera. Alternatywnie możesz po prostu udać się do oddziału Alior Banku lub jednej z placówek partnerskich.

Gdy klikniesz przycisk Zarejestruj konto, będziesz musiał wybrać, czy jesteś klientem indywidualnym, czy biznesowym. W przypadku klienta biznesowego rejestracji online mogą dokonać tylko klienci Aliora (np. posiadacze konta dla firm). W przeciwnym razie należy udać się do oddziału.

Z tego powodu skupimy się na kliencie indywidualnym. Po wybraniu tej opcji zostaniesz zapytany o to, czy jesteś klientem banku Alior. Rejestracja może przebiegać następująco:

 • uproszczona dla klientów Alior Banku – potwierdzasz umowę kodem SMS;
 • wypełnienie wniosku online w 5 minut i potwierdzenie przelewem lub zamówienie kuriera i podpisanie ręczne.

Wniosek online wygląda jak na poniższym obrazku:

kantor internetowy alior

Podaj dane kontaktowe. Zaznacz, czy chcesz zamówić do konta kartę wielowalutową. Wybierz listę rachunków. Automatycznie dodane są waluty PLN, EUR, USD i CHF. Poza tym do wyboru masz jeszcze blisko 20 innych walut, które wymienione zostały w tabeli na początku artykułu. Każdą obcą walutę możesz dodać lub usunąć.

Przejdź do kolejnego okna. Wpisz swoje dane adresowe (w tym adres korespondencyjny i zameldowania, jeśli się różnią). Na koniec zostają dane osobowe, czyli kraj i miejsce urodzenia, dane z dowodu osobistego i źródło wpływów na konto. Do tego dochodzi oświadczenie rezydencji podatkowej i kilka okienek oświadczeń.

Następnie wystarczy tylko podpisać umowę wybranym sposobem. Najszybciej zrobisz to przelewem online. Pamiętaj, że konto, z którego zrobisz potwierdzający przelew, musi być rachunkiem w PLN na twoje dane osobowe.

Pierwsze logowanie będzie możliwe dzięki danym, które otrzymasz od Alior Banku. Hasło przyjdzie do ciebie SMS-em. Przy pierwszym logowaniu będziesz musiał je zmienić oraz wybrać obrazek zabezpieczający.

2. Wymiana waluty

Zobaczmy, jak zasilić kantor walutowy w Alior. Założyłeś konto i zalogowałeś się. Przejdźmy zatem do najważniejszego etapu, czyli wymiany waluty. To także błyskawiczny proces, jako że odbywa się całkowicie online. Zatwierdzanie wymiany walut odbywa się 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dla każdej waluty jest inna minimalna i maksymalna kwota transakcji. Dla PLN jest to min. 20 zł i max. 50.000 zł. Dla EUR, USD, CHF i GBP wartości te wynoszą odpowiednio min. 5 i max 50.000 (w danej walucie). W każdej chwili możesz dodać rachunek w kolejnej walucie do swojego konta w kantorze.

Zasil konto przelewem bankowym, szybkim przelewem lub osobiście w oddziale Alior Banku i wymień walutę za pomocą odpowiedniego rachunku. Możesz to zrobić jednorazowo lub ustawić zlecenia cykliczne czy z limitem ceny.

Transakcja realizowana jest po kursie widocznym na stronie. Jeśli chcesz wymienić między sobą dwie waluty obce, prawdopodobnie nastąpi najpierw przewalutowanie na PLN, a następnie na walutę docelową. Kantor Alior Banku pozwala to ominąć dla niektórych par walutowych, o czym powiemy sobie dalej.

3. Wypłata środków

Do pełni szczęścia potrzeba nam jeszcze wypłaty waluty, którą przed chwilą wymieniliśmy. Jeśli chcemy sami sobie wysłać pieniądze, wybieramy nasz własny rachunek i zlecamy przelew. Na przykład, jeśli posiadasz rachunki w PLN i EUR, wysyłasz pieniądze do kantoru Alior, wymieniasz i wypłacasz na rachunek w EUR.

Możesz też przelać pieniądze komuś innemu, np. bliskiej osobie przebywającej za granicą. Taką osobę można dodać jako zdefiniowanego odbiorcę, żeby za każdym razem nie musieć od nowa podawać jej danych.

Trzecia opcja to wypłata gotówki w oddziale. Pamiętaj, żeby zgłosić wypłatę większych kwot lub nietypowej waluty, tak by obsługa banku przygotowała się na obsłużenie cię.

Poza tym możesz korzystać z karty wielowalutowej (jeśli ją zamówiłeś) i bezpośrednio płacić nią w dowolnym miejscu lub wypłacać pieniądze z bankomatu.

4. Kantor Alior: aplikacja

Wszystko to, co robisz z poziomu platformy, możesz zrobić też w aplikacji mobilnej. Jest ona bezpłatna i dostępna zarówno na Android, jak i iOS.

W aplikacji masz pod ręką wszystkie opcje kantoru walutowego Alior. Możesz szybko wymieniać waluty, ustawiać zlecenia cykliczne i po ustalonych kursach, zarządzać kartą wielowalutową i kontrolować bezpieczeństwo transakcji. Można też wysyłać prośby o przelew do swoich znajomych (z którymi np. chcesz się rozliczyć).

Logowanie może odbywać się tradycyjnie lub przy pomocy biometrii. Zarejestruj konto tutaj i pobierz aplikację.

5. Karta wielowalutowa

Kartę wielowalutową Mastercard możesz zamówić w momencie rejestracji konta lub później. W praktyce umożliwia ona płatność w aż 160 różnych walutach.

kantor online alior

Karta rozpoznaje walutę, w której dokonywana jest transakcja i pobiera środki z adekwatnego rachunku. Jeśli nie jest to możliwe, następuje przewalutowanie po korzystnym kursie.

Kartę możesz dodać do systemów płatności Google Pay i Apple Pay. Wydanie jej jest bezpłatne, podobnie jak obsługa karty. Pierwsza wypłata z bankomatu w danym miesiącu jest również darmowa.

Kantor Alior: kursy i dostępne waluty

Kantor walutowy Alior Bank zarabia nie poprzez prowizje, lecz spready, czyli różnicę między kursem kupna a sprzedaży. Warto podkreślić, że są one wyjątkowo korzystne (w tygodniu wynoszą mniej niż 1).

kantor alior bank kursy

Na koncie dostępne są następujące waluty obce: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB.

Oprócz tego dostępne są następujące pary walutowe obce: EUR/USD, GBP/USD, EUR/CHF, USD/CHF, GBP/CHF, EUR/GBP. Oznacza to, że jeśli chcemy wymienić walutę w tej parze, nie nastąpi po drodze przewalutowanie na PLN.

Internetowy kantor Alior: opłaty

Jedną z głównych zalet kantoru walutowego w Alior Banku jest niemal całkowity brak opłat. Założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, za darmo możemy otrzymać też wielowalutową kartę. Nie ma prowizji za transakcję, a jedynie spread, który prezentuje się naprawdę nieźle.

To nie znaczy, że Alior nigdy nie pobiera żadnych opłat. W niektórych specyficznych przypadkach są one nałożone. Wszystkie je znajdziesz w zakładce Opłaty i prowizje na stronie kantoru (kliknij tutaj). Tu omówimy te najistotniejsze.

Może być nałożona opłata za przelew walutowy, jeśli przewyższa od wartość tzw. Licznika. Licznik sumuje środki posiadane przez użytkownika w każdej walucie osobno. Wynosi dokładnie tyle, ile jednostek posiadamy w danej walucie, np. 200 USD – licznik wynosi 200. Wartość licznika jest widoczna na koncie. To limit, w ramach którego możemy wysłać przelew walutowy bez prowizji.

Jeśli przekroczymy Licznik, prowizja wyniesie między 30 a 45 zł. Ten rozstrzał jest uzależniony od wybranej opcji kosztowej (SHA, OUR lub BEN), czyli systemu, według którego pokrywane są koszty przelewu (są one po stronie zleceniodawcy, beneficjenta lub pół na pół).

Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że chociaż Alior Bank może nie nałożyć na nas żadnych dodatkowych kosztów, o tyle nie odpowiada on za prowizje banków, w których mamy np. swoje rachunki walutowe.

Kantor walutowy Alior Bank: opinie i nasza recenzja

O kantorze walutowym Alior Banku od dłuższego czasu już krążą bardzo pozytywne opinie. Klienci przede wszystkim zachwalają łatwość i szybkość użytkowania. Doceniają też możliwość założenia zarejestrowania się online bez zakładania konta osobistego w banku.

Na pochwałę zasługują też darmowa karta wielowalutowa i aplikacja mobilna, a także różne bardziej zaawansowane funkcje dla osób, które wymieniają walutę nie tylko przy okazji wyjazdu za granicę.

To, co najważniejsze, to brak opłat za większość zakresu użytkowania kantoru oraz niskie spready, które trzeba przyznać, są dość zaskakujące w tego typu ofercie.

Nam nie pozostaje natomiast nic innego, jak przyłączyć się do grona zadowolonych użytkowników i podsumować zalety tego rozwiązania:

 • Bezpłatne założenie konta i jego obsługa
 • Brak konieczności zakładania konta osobistego
 • Prosta i szybka rejestracja
 • 23 obsługiwane waluty
 • Obsługa transakcji 24/7
 • Niskie spready
 • Łatwość uniknięcia dodatkowych opłat
 • Opcje zleceń cyklicznych i po ustalonym kursie
 • Darmowa karta wielowalutowa umożliwiająca płatności w 160 walutach
 • Wygodna aplikacja mobilna
 • Możliwość przelewu lub wypłaty gotówki w oddziale

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak działa Kantor Walutowy Alior Bank?

Kantor Walutowy Alior Banku pozwala na szybką wymianę waluty online po ustalonym, widocznym kursie. Wystarczy założyć konto, przelać pieniądze, a po wymianie wypłacić na rachunek, na który chcemy.

Jak założyć Kantor Walutowy w Alior Banku?

Wystarczy 5 minut. Wejdź na stronę Kantoru i kliknij Zarejestruj się. Jeśli nie jesteś klientem Alior Banku, potwierdź zawarcie umowy, wykonując przelew online. Po zakończeniu rejestracji otrzymasz instrukcje logowania.

Jak przelać pieniądze na Kantor Alior?

Możesz zrobić przelew online, tradycyjny lub wpłacić pieniądze w placówce Alior Banku.

Jakie waluty są dostępne w Kantorze Walutowym Alior?

Dostępnych jest ponad 20 walut: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB oraz pary walut obcych.

Jak można wypłacić pieniądze z Kantoru Alior Banku?

Możesz zlecić przelew na swoje konto lub wysłać pieniądze wybranej osobie, a także zgłosić chęć odebrania gotówki w oddziale.

Ile kosztuje korzystanie z Kantoru Walutowego Alior?

Założenie i korzystanie z konta jest bezpłatne. Kantor Walutowy zarabia przede wszystkim na spreadzie, który w tym przypadku jest bardzo niski.

Czym jest karta wielowalutowa Kantoru Alior?

Kartę wielowalutową Mastercard możesz zamówić, zakładając konto w Kantorze Walutowym Alior. Jest to karta obsługująca płatności w 160 walutach. Wydanie i obsługa karty są bezpłatne.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.