Kantory online: top 6 internetowych kantorów wymiany walut

370
kantory online

Chcesz wymienić walutę przez Internet, szybko i niedrogo? Kantory online to coś dla ciebie!

Choć kantory stacjonarne jeszcze nie zniknęły z krajobrazu i nadal mają klientów, coraz więcej osób wybiera wymianę waluty w kantorach internetowych. To rozwiązanie szybkie i wygodne, a przy tym znacznie tańsze. Dodatkowo niekiedy oferuje różne przydatne funkcje, jak karta wielowalutowa.

W dzisiejszym artykule przedstawimy 6 popularnych kantorów walutowych online. Omówimy ich cechy oraz plusy i minusy. Następnie poświęcimy jeszcze trochę uwagi zagadnieniom związanym z działaniem kantoru internetowego i bezpieczeństwem korzystania z niego.

Kantory online: ranking 6 najlepszych

Zgodnie z zapowiedzią, najpierw zobaczymy, jakie są najczęściej używane kantory online i czym się różnią. Znajdziesz tu zarówno niezależne platformy do wymiany walut przez Internet, jak i opcje proponowane przez banki.

1. Kantor Walutowy Alior

Kantor walutowy Alior Bank (oficjalna strona tutaj) to propozycja popularnego banku kierowana do klientów indywidualnych i biznesowych, ale nie tylko do klientów banku. Istnieje od 2012 roku i od tego czasu wzbogacono ją o aplikację mobilną oraz kartę wielowalutową.

Z Kantoru Alior zdążyło już skorzystać ponad 450 tys. klientów. Aby do nich dołączyć, wystarczy mieć ukończone 18 lat, nie trzeba mieć konta w banku Alior. Walutę możemy wymienić całkowicie online lub wypłacić gotówkę w placówce stacjonarnej.

Zakładanie konta jest proste i trwa tylko 5 minut. Jeśli dodatkowo jesteś klientem Alior Banku, ta procedura staje się jeszcze szybsza i łatwiejsza. Zachęcam do przeczytania naszej recenzji Kantoru Walutowego Alior, gdzie wszystkie kroki zostały dokładnie opisane – kliknij tutaj.

Mamy całkiem spory wybór walut, a także dostęp do kilku par walutowych obcych: EUR/USD, GBP/USD, EUR/CHF, USD/CHF, GBP/CHF, EUR/GBP. Bank nie zarabia poprzez prowizje, lecz spready, dlatego być może kurs wydaje się trochę mniej korzystny niż np. w Walutomacie, za to nie ma niemal żadnych opłat i prowizji. Nakłada się je tylko w bardzo specyficznych przypadkach.

Dodatkowo możemy korzystać z wygodnej aplikacji mobilnej, a co najważniejsze – zamówić darmową kartę wielowalutową.

Oficjalna strona:Kantor walutowy Alior Bank
Rok założenia:2012
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB
Opłaty:W większości 0 zł
Dodatkowe opcje:Karta wielowalutowa, aplikacja

2. Walutomat

Walutomat (tu oficjalna strona) jest częścią największej w Europie spółki zajmującej się wymianą walut online. Istnieje od 2009 roku i została założona w Polsce. Oferuje szybką wymianę walut między tysiącami użytkowników.

walutomat online

Z Walutomatu korzysta ponad pół miliona użytkowników. Jego wewnętrzny rynek tworzą właśnie oni, klienci, którzy sami decydują o kursach. Nie są one uzależnione od NBP czy spreadów, jak w Aliorze.

Zakładanie konta jest proste i szybkie, a sama wymiana waluty może zająć nawet tylko 15 minut. Wszystko zależy od tego, czy zgodzimy się na wymianę po automatycznie wybranej najlepszej cenie, czy wystawimy ofertę i sami narzucimy kurs.

Walutomat natomiast zarabia na prowizjach, które wynoszą maksymalnie 0,2%. Prowizja może zostać obniżona przy wyższych miesięcznych obrotach (powyżej 200 tys. zł). Z promocji mogą skorzystać też posiadacze Karty Dużej Rodziny, otrzymujący 25% zniżki na wymianę.

Wybór walut jest nieco węższy niż w przypadku Kantoru Alior, za to w ofercie znajdziemy sporo par walut obcych: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF, EUR/CZK, EUR/NOK, EUR/SEK, EUR/DKK, GBP/USD, USD/CHF i GBP/CHF. Szczegóły korzystania z Walutomatu znajdziesz w tym wpisie.

Oficjalna strona:Walutomat
Rok założenia:2009
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, NOK, SEK
Opłaty:0,06%-0,2%
Dodatkowe opcje:Portfel walutowy online, rabaty, zakup po własnym kursie

3. Wise

Wise (oficjalna strona tutaj), dawniej TrasferWise to firma założona w Londynie w 2010 roku przez estońskich przedsiębiorców. Jest to jedna z najbardziej znanych platform do wymiany walut.

kantor internetowy wise

To, co pierwsze rzuca się w oczy, to że Wise pozwala na wymianę niemal każdej waluty, w różnych parach. Jeśli więc potrzebujesz tanio kupić lub sprzedać jakąś bardziej egzotyczną walutę, to będzie właściwy adres.

Do dyspozycji masz portfel online i darmową kartę cyfrową Wise. Jeśli chcesz, możesz zamówić kartę fizyczną – jednorazowa opłata to 41 zł. Do dwóch wypłat z bankomatu miesięcznie, o wartości do 200 EUR masz za darmo.

Do 3000 EUR możesz przechowywać nawet ponad 50 różnych walut za darmo. Nic nie kosztuje cię też założenie konta – możesz to zrobić tutaj. Prowizja za przesłanie pieniędzy jest od 0,41% (podobnie za przewalutowanie przy użyciu karty).

Od pewnego czasu istnieje również możliwość inwestowania na rynku akcji poprzez konto w Wise. Ten kantor internetowy ma ponad 13 mln klientów na całym świecie i ocenę 4,5/5 na Trustpilot.

Oficjalna strona:Wise
Rok założenia:2010
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB, INR, ARS, BRL, CLP, CNY, EGP, GEL, KRW, RUB, UAH i inne
Opłaty:Od 0,41%
Dodatkowe opcje:Portfel walutowy online, karta wielowalutowa, inwestycje

4. Internetowy Kantor

Internetowy Kantor (tutaj oficjalna strona) jest mniej znaną platformą, choć działa na rynku już od 12 lat. W 2022 roku zdobył Laur Konsumenta dla najlepszego kantoru online.

kantor walutowy online internetowy kantor

Internetowy Kantor chwali się ponad 445 tys. zadowolonych klientów. Posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego i gwarantuje darmowe przelewy do 11 banków w Polsce. W ofercie jest aktualnie 19 różnych walut (kurs RUB wstrzymany).

Zdecydowaną zaletą tego kantoru internetowego jest znaczna redukcja opłat. Konto jest darmowe, podobnie jak wymiana EUR, GBP, USD i CHF, a więc najbardziej popularnych walut obcych. Jeśli dodatkowo wypłacisz pieniądze na jeden z 11 banków (a są to najczęściej używane banki), to nie zapłacisz za wymianę zupełnie nic.

Internetowego Kantoru możesz również używać do zlecania przelewów w Polsce i za granicę. Dostępna jest aplikacja mobilna, ale niestety w ofercie nie ma karty walutowej.

Ponadto Internetowy Kantor, podobnie jak Walutomat, uczestniczy w programie Karty Dużej Rodziny, obniżając marżę kredytów we frankach szwajcarskich o 40% oraz wymianę EUR, GBP i USD o 20%.

Oficjalna strona:Internetowy Kantor
Rok założenia:2010
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, SGD, RUB, NZD, NOK, SEK, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR
Opłaty:W większości 0 zł
Dodatkowe opcje:Brak

5. Revolut

Revolut (oficjalna strona tutaj) to jedna z najbardziej popularnych aplikacji do zarządzania osobistymi (ale też firmowymi) finansami. Szczególnie powszechnie korzysta się z niej w celu szybkiej i taniej wymiany walut.

aplikacje do inwestowania w akcje revolut

Na Revolut możemy wymienić ponad 30 różnych walut przy bardzo korzystnych kursach. Wszystko zrobimy z poziomu aplikacji mobilnej, która daje dostęp do wszelkich narzędzi oferowanych przez Revolut.

Dostępne są różne plany taryfowe, z czego pierwszy, Standard, jest bezpłatny. Pozostałe nakładają regularną opłatę, za to obniżają koszty za inne funkcje i poszerzają możliwości.

Na przykład przy planie Standard możemy wymienić maksymalnie równowartość 5000 zł miesięcznie, co nie jest zbyt dużo. Dopiero plan Premium i Metal znoszą ten limit. Niemniej jednak wciąż wymiana waluty w Revolut jest jedną z najbardziej opłacających się opcji.

Ponadto Revolut oferuje takie usługi jak szybkie przelewy online, kredyty, inwestycje w towary, kupno, sprzedaż, wymianę i przechowywanie kryptowalut, sejfy oszczędnościowe w różnych walutach.

Oficjalna strona:Revolut
Rok założenia:2015
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR i inne
Opłaty:Brak dodatkowych opłat za wymianę
Dodatkowe opcje:Karta wielowalutowa, inne narzędzia do zarządzania finansami

6. Cinkciarz

Nasz ranking zamyka Cinkciarz.pl, znany polski kantor internetowy. Jego zaletą jest poszerzenie oferty o dodatkowe usługi związane z finansami w obcych walutach.

kantory internetowe cinkciarz

Platforma została udostępniona w 2010 roku, czyli podobnie jak wiele innych przedstawionych tu serwisów. W kantorze dostępnych jest 28 walut po dość atrakcyjnych kursach, choć należy zaznaczyć, że znacznie mniej opłacalnych niż np. w Walutomacie czy Revolut.

Platforma pozwala na wymianę walut społecznościową oraz kupno po ustalonym z góry kursie. Są różne metody realizacji transakcji, a najszybsza z nich to przez skorzystanie z portfela walutowego. Prowizje są uzależnione od banków, przelewy zagraniczne SEPA to koszt 5 zł.

Cinkciarz.pl pozwala na wymianę walut, korzystanie z karty wielowalutowej (w wersji wirtualnej jest całkowicie bezpłatna), płatności i przekazy oraz pożyczki wielowalutowe, a także inwestowanie w ponad 5000 instrumentów finansowych.

Oficjalna strona:Cinkciarz.pl
Rok założenia:2010
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AED, AUD, CAD, CZK, CNY, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, RSD, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB i inne
Opłaty:Zależne od banków
Dodatkowe opcje:Karta wielowalutowa, pożyczki wielowalutowe, broker online

Czym jest kantor walutowy online?

Kantor walutowy online to platforma do wymiany walut, która pozwala na szybką i stosunkowo tanią wymianę waluty przez Internet. Wszystko odbywa się zdalnie i bezgotówkowo.

To idealne rozwiązanie, kiedy np. mamy konto w banku w PLN i w innej walucie, np. EUR. Chcemy wpłacić online pieniądze z konta w PLN na konto w EUR, ale obawiamy się wysokich opłat banku. Zwykle kantor online w takiej sytuacji pozwoli nam te opłaty znacznie zredukować, zwłaszcza, jeśli współpracuje z naszym bankiem.

Ponieważ wiele kantorów internetowych ma w ofercie również kartę wielowalutową, możemy ją zamówić i cieszyć się swobodą podczas wyjazdu za granicę.

Jeśli natomiast zakup waluty jest dla nas sposobem na inwestowanie pieniędzy, możemy przechowywać ją, najczęściej za darmo, na portfelu walutowym kantoru online. Dzięki temu nie musimy przechowywać gotówki w domu.

Kantor internetowy: jak działa?

Działanie różnych kantorów walutowych może się różnić. Kantor może zarabiać na spreadach, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna. To kantor wówczas ustala cenę, a użytkownik akceptuje ją, ale jednocześnie zwykle jest wtedy zwolniony z różnych innych opłat. Tak działa m.in. Kantor Walutowy Alior.

Drugi model to kantor internetowy bazujący na społeczności użytkowników, którzy wymieniają walutę między sobą. Tak działa np. Walutomat. Dzięki temu, użytkownicy sami tworzą rynek i decydują o cenach. W takich sytuacji możesz wystawić konkretną ofertę i zrealizować transakcję dopiero, gdy twoje warunki zostaną spełnione, albo zgodzić się na automatyczne dobranie dla ciebie aktualnie najlepszej oferty na rynku. Takie kantory pobierają prowizje.

Tak czy inaczej, żeby rozpocząć korzystanie z kantoru internetowego, należy się zarejestrować i zweryfikować swoje konto. Dobra wiadomość jest taka, że założenie i prowadzenie konta na ogół jest bezpłatne. Następnie powinniśmy przesłać pieniądze, które chcemy wymienić, by później wypłacić je na wskazany rachunek w walucie obcej (własny lub cudzy).

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzystamy z karty wielowalutowej od kantoru. Wówczas nie musimy przesyłać pieniędzy dalej, jeśli chcemy sami z nich korzystać za pomocą karty.

Kantory internetowe: porównywarka

W naszym rankingu przedstawiliśmy 6 najbardziej popularnych platform służących do wymiany walut. Na podstawie opisów, wymienionych cech, zalet i wad, możesz oczywiście sam ocenić, które z tych rozwiązań najbardziej ci odpowiada.

Jeśli jednak chcesz zgłębić temat, a także skorzystać z najlepszej oferty, jaka jest w danym momencie dostępna na rynku, warto skorzystać z porównywarki kantorów. Jedną z nich jest Alert Walutowy (oficjalna strona tutaj).

kantory walutowe online alert walutowy

Alert Walutowy to serwis, który pomoże ci ocenić, gdzie najlepiej będzie wymienić daną wartość na inną walutę. Dzięki temu masz gwarancję, że oszczędzasz najbardziej, jak to możliwe.

Strona pozwala też na założenie alertu, czyli ustawienie notyfikacji, kiedy interesująca cię waluta osiągnie określony przez ciebie pułap. Możesz również zlecić wymianę w wybranym kantorze, kiedy twoje warunki zostaną spełnione.

Co najważniejsze, korzystanie z porównywarki Alertu Walutowego jest darmowe, a na pewno bardzo przydatne. Sprawdź, klikając poniżej:

Czy kantory walutowe online są bezpieczne?

Jeśli nie korzystałeś wcześniej z kantoru online, być może zastanawiasz się, czy jest to bezpieczne. Odpowiedzmy na to pytanie od razu: tak, nie ma powodu, żeby sądzić, że korzystanie z kantoru internetowego jest mniej bezpieczne niż pójście do kantoru stacjonarnego, wymiana waluty w banku czy korzystanie z aplikacji bankowej.

Przede wszystkim dlatego, że kantory działają na licencji. Polskie kantory wymienione w rankingu działają na licencji Komisji Nadzoru Finansowego. Nie tylko cieszą się bardzo dobrymi opiniami w sieci, ale przede wszystkim działają w sposób całkowicie transparentny.

Dzięki obsłudze zdalnej i współpracy z najbardziej popularnymi bankami mogą zaoferować konkurencyjne ceny, które uzależnione są od sposobu, w jaki zarabia kantor (spready lub prowizje).

Kantory online: pytania i odpowiedzi

Jak działa kantor internetowy?

Kantor internetowy to platforma online, która służy do wymiany walut. Użytkownik zakłada konto i przesyła pieniądze, kantor je wymienia i wypłaca we wskazane miejsce: na inne konto lub zostawia na portfelu walutowym online, z którego użytkownik dokonuje opłat, przelewów czy płatności kartą.

Jakie opłaty pobierają kantory online?

To zależy od funkcjonowania. Zwykle opłaty pochodzą ze spreadów (Alior) lub z prowizji (Walutomat). Nie ma ukrytych opłat, konto na ogół jest bezpłatne, ale kantor nie odpowiada za prowizje nałożone przez banki.

Które kantory walutowe online oferują kartę wielowalutową?

Karte wielowalutową oferują m.in. następujące platformy: Kantor Walutowy Alior, Wise, Revolut i Cinkciarz.pl.

Ile trwa wymiana w kantorze internetowym?

Wymiana może potrwać od kilkunastu minut do jednego dnia roboczego. Na przykład w Internetowym Kantorze wymiany ekspresowe zajmują mniej niż godzinę.

Jakie dodatkowe opcje mają kantory online?

Najczęściej spotykaną dodatkową opcją jest karta wielowalutowa i portfel walutowy online. Niektóre platformy pozwalają na inwestowanie pieniędzy (Wise), inne są złożonymi narzędziami do zarządzania finansami (Revolut).

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.