Karta wielowalutowa Alior Kantor: jak działa, opłaty i opinie

625
karta wielowalutowa alior

Wygoda płatności podczas podróży za granicą to podstawa. Wiele osób nie chce nosić ze sobą gotówki, ale jednocześnie chce mieć pewność, że płatności kartą czy wypłaty z bankomatu nie pociągną za sobą gigantycznych prowizji i niekorzystnych przewalutowań. Dlatego właśnie Karta wielowalutowa Alior Bank to produkt finansowy cieszący się dużym zainteresowaniem.

W dzisiejszym wpisie omówimy sobie dokładnie jej funkcje. Zobaczymy, dla kogo jest, z jakich walut pozwala korzystać i jakie opłaty nałożone są na użytkownika. Prześledzimy proces zamawiania karty, aktywowania jej i używania. Przedstawimy także opinię na jej temat i porównamy z innymi podobnymi produktami.

Najważniejsze informacje znajdziesz w poniższej tabeli oraz w sekcji pytań i odpowiedzi na końcu artykułu.

Kantor walutowy:Kantor walutowy Alior Bank
Rodzaj karty:Mastercard Debit
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, RUB, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB (bezpośrednio); prawie 160 walut (niebezpośrednio)
Opłaty:W większości 0 zł
Dla kogo:Dla klientów Kantoru walutowego Alior Bank
Dodatkowe opcje:Płatności mobilne, Flight Delay Pass
Ocena:4.8/5

Karta wielowalutowa Alior Bank: co to?

Karta wielowalutowa Alior to produkt od Kantoru walutowego Alior Banku (tutaj oficjalna strona). Jest to udogodnienie dla klientów kantoru – karta pozwala na tanie i proste płatności kartą w wielu obcych walutach, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online oraz przez systemy płatności mobilnych.

kantor online alior

Kartę może zamówić każdy zarejestrowany użytkownik Kantoru Alior, ale warto podkreślić, że nie trzeba być klientem Alior Banku. Posiadanie konta osobistego w Alior Banku jedynie przyspiesza nieco procedurę rejestracji w kantorze, natomiast nie jest wymagane. Przeczytasz o tym dokładniej w naszej recenzji Kantoru walutowego Alior Bank – w tym wpisie.

Jak widać na obrazku wyżej, posiadanie karty nie jest obciążające finansowo i najważniejsze rzeczy są właściwie za darmo. Do szczegółów opłat przejdziemy w dalszej części wpisu.

Karta pozwala na dokonywanie płatności w walutach dostępnych w kantorze – w sumie to 23 różne waluty, w tym PLN. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do samego kantoru, daje możliwość płacenia również w walutach spoza tej listy. Nie odbywa się to jednak w sposób bezpośredni, lecz po odpowiednich przewalutowaniach. Przy takim rozwiązaniu lista dostępnych walut rośnie do blisko 160.

I słowem wstępu to właściwie tyle. Przejdźmy teraz do szczegółów działania karty.

Alior Kantor Karta wielowalutowa: jak działa?

W kolejnych akapitach prześledzimy krok po kroku, jak można skorzystać z karty wielowalutowej od Alior.

1. Zamawianie

Żeby zamówić kartę, musisz być klientem Kantoru walutowego Alior. Zarejestrowanie się zajmie ci najwyżej 5 minut, zasadniczo bowiem musisz po prostu zatwierdzić umowę, wypełnić swoje dane i dokonać przelewu weryfikacyjnego. Jeśli masz konto w Alior Banku, zarejestrujesz się w kantorze w ciągu chwili, bez zbędnych formalności.

karta wielowalutowa alior jak działa

Kiedy będziesz zawierał umowę z kantorem, zwróć uwagę na opcję wniosku o kartę. Możesz ją zamówić od razu, a ona – w wersji wirtualnej – pojawi się od razu na twoim koncie po pierwszym zalogowaniu (sekcja Karty).

Do zamówienia karty wielowalutowej potrzebujesz rachunku w EUR. Otwierasz go albo podczas rejestracji, albo dodajesz go później. Następnie możesz zamówić kartę i zawrzeć na nią umowę. W sekcji Karty kliknij Dodaj kartę.

Karta fizyczna przyjdzie pocztą na twój adres korespondencyjny podany przy zakładaniu konta. Natomiast z karty wirtualnej możesz korzystać od razu.

2. Aktywacja karty

Karta wirtualna nie wymaga specjalnej aktywacji. Kiedy przyjdzie do ciebie karta fizyczna, możesz ją aktywować zgodnie z załączoną instrukcją (czasami trzeba np. użyć jej po raz pierwszy lub wejść w odpowiednie opcje na swoim koncie).

Jeśli natomiast chcesz korzystać z płatności mobilnych w systemach Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY!, musisz dodać kartę wielowalutową do danego systemu. Spójrz na obrazek poniżej:

alior kantor karta wielowalutowa

Jak widzisz, wszystko możesz zrobić z poziomu aplikacji mobilnej Kantoru Alior. Pamiętaj, że karta fizyczna jest niezależna od płatności mobilnych – otrzymasz ją bez względu na to, czy aktywujesz płatności mobilne, czy nie.

Warto też wiedzieć, że na karcie automatycznie mogą być ustawione limity transakcji. Jeśli chcesz je zmienić bądź całkowicie zlikwidować, przejdź do sekcji Karty, a następnie kliknij kolejno Pulpit > Zarządzaj > Limity > Zmień.

3. Płacenie w kraju i za granicą

Karta wielowalutowa Alior automatycznie wybiera walutę transakcji. Jeśli na swoim koncie w kantorze masz środki w EUR, USD i GBP, płacąc w krajach, gdzie obowiązującą walutą jest EUR, automatycznie zapłacisz tymi środkami, których nie trzeba będzie przewalutować.

Od razu pojawia się pytanie, co jeśli nie mamy wystarczających środków w danej walucie. Wówczas w pierwszej kolejności karta sięga do środków w EUR, a jeśli i te będą niewystarczające, kwota zostanie przeliczona na PLN i potrącona z rachunku w PLN. Gdyby i tu pojawił się problem, transakcja zostanie odrzucona.

Oprócz tego, należy pamiętać o tzw. DCC, czyli Dynamic Currency Conversion. Płacąc kartą, na terminalu możesz zobaczyć opcję wyboru waluty, w której chcesz zapłacić. Jeśli będzie ona inna niż obowiązująca przy danym zakupie, to dojdzie do przewalutowania, ale niezależnego od Kantoru Alior. Dlatego pamiętaj, żeby zwracać na to uwagę przy płatnościach za granicą.

4. Wypłaty z bankomatu

Środki dostępne na karcie możesz też wypłacić z bankomatów w kraju i za granicą. W tym wypadku obowiązują cię niewielkie ograniczenia w postaci opłat.

Pierwsza wypłata z bankomatu w miesiącu jest za darmo, na pozostałe nałożona jest opłata, o której powiemy sobie za chwilę. Bez karty gotówkę możesz wypłacić w oddziale stacjonarnym wskazanym przez Alior Bank, natomiast za granicą znacznie łatwiej będzie skorzystać z bankomatu.

5. Dostępne waluty

Jak już zostało wspomniane, w sumie na karcie wielowalutowej Alior możesz mieć środki w 23 różnych walutach. Oprócz PLN są to: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, ILS, BGN, RON, RUB, TRY, HKD, HRK, MXN, ZAR, THB.

Niemniej jednak karta pozwala na transakcje w znacznie większej liczbie walut, blisko 160. Jeśli nie ma ich wśród tych wymienionych powyżej, płatność nie odbywa się w trybie bezpośrednim. Dochodzi do dodatkowego przewalutowania, ponieważ nie posiadasz rachunku w danej walucie.

Warto przypomnieć, że w kantorze Alior dostępnych jest kilka obcych par walutowych, które umożliwiają wygodną wymianę środków bez pośrednictwa waluty PLN. Dostępne pary walutowe to: EUR/USD, GBP/USD, EUR/CHF, USD/CHF, GBP/CHF, EUR/GBP.

6. Dodatkowe opcje

Już na tym etapie możemy stwierdzić, że karta wielowalutowa Alior to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Czy posiada jednak jeszcze jakieś dodatkowe opcje? Na pewno za jedną z nich możemy uznać możliwość połączenia się z systemami płatności mobilnych. Natomiast druga opcja, to Flight Delay Pass.

Jeśli często podróżujesz, być może zdarzyło ci się mieć opóźniony lot. Gdy spóźnienie przekroczy 120 minut, a ty jesteś posiadaczem karty Kantoru Alior, możesz skorzystać z programu Flight Delay Pass.

karta wielowalutowa alior bank flight delay pass

Wystarczy, że zarejestrujesz swój lot w programie, a dostaniesz zaproszenie do saloniku lotniskowego (wraz z towarzyszem podróży). Saloniki lotniskowe są w tym przypadku bezpłatne, a w nich możesz się zrelaksować, za darmo poczęstować przekąskami i napojami, poczytać prasę i korzystać z Internetu. Niektóre saloniki mają również strefę dla dzieci.

Dzięki karcie wielowalutowej możesz podróżować bez stresu, nawet w sytuacjach, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Karta wielowalutowa Alior: opłaty

Jedną z największych zalet karty wielowalutowej Alior są opłaty, a właściwie ich brak. Przyjrzyj się poniższej tabeli:

karta wielowalutowa alior opłaty

Jak widać, wydanie karty i obsługa nie wiążą się z żadnymi opłatami. Jedyna opłata wynika z wypłaty z bankomatu drugi i każdy kolejny raz w danym miesiącu. Pierwsza wypłata jest za darmo (podobnie jak wypłata w placówce banku, w przypadku klientów indywidualnych).

Każda kolejna wypłata z bankomatu, czy to w kraju, czy za granicą, a także transgraniczna transakcja płatnicza to koszt 9 zł od każdej transakcji.

Karta wielowalutowa Alior: opinie

Podsumowując, karta wielowalutowa Kantoru Alior ma bardzo dużo plusów. Jest bezpłatna, prosta w użyciu i wydawana w zasadzie od ręki. Ma postać fizyczną i wirtualną, co pozwala na podłączenie jej do systemów płatności mobilnych. Możesz dopasować ją do swoich potrzeb, modyfikując limity i dodając rachunki w 23 różnych walutach.

Karta automatycznie pobierze środki z odpowiedniego rachunku, a w przypadku niewystarczających środków, procedura jest przejrzysta. Co więcej, możesz nią płacić w blisko 160 różnych walutach – po prostu poza tymi 23 transakcje nie będą bezpośrednie, a nastąpi dodatkowe przewalutowanie.

Z karty możesz łatwo pobrać gotówkę. Wystarczy wizyta w placówce banku – wówczas nic za to nie zapłacisz – albo wypłata w bankomacie – pierwsza w miesiącu za darmo, każda kolejna za 9 zł.

Sam Kantor Walutowy Alior jest bardzo dobrze oceniany ze względu na brak prowizji (zarabia na spreadzie) oraz szereg przydatnych opcji jak definiowanie odbiorcy czy cykliczne operacje. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z jego usług, zamówienie karty jest w zasadzie oczywistą decyzją. Możesz do zrobić od razu na etapie rejestracji:

Karta wielowalutowa Alior czy Revolut?

Nie tylko Kantor Walutowy Alior oferuje kartę wielowalutową. Jak mogłeś się przekonać, czytając nasz ranking kantorów internetowych (znajdziesz go tutaj), istnieją inne analogiczne serwisy, w których zamówisz kartę wielowalutową.

Jednym z nich jest Revolut. W tym przypadku jednak wydanie fizycznej karty wiąże się z jednorazowym poniesieniem kosztów (min. 9,99 zł), natomiast użytkowanie karty jest darmowe, ale tylko w planie Standard. Revolut natomiast jest wieloaspektowym narzędziem do zarządzania finansami, a nie tylko kantorem. Kursy są też w jego przypadku korzystniejsze.

Kartę wielowalutową oferuje również Wise (dawniej TrasferWise), który jako kantor nakłada prowizje, za to karta jest bezpłatna. Na polskim rynku mamy jeszcze Cinkciarz.pl – również proponujący kartę.

Kantor Alior Karta wielowalutowa: pytania i odpowiedzi

Jak zamówić kartę wielowalutową Alior?

Wystarczy założyć konto w Kantorze Walutowym Alior (nie trzeba być klientem banku). Jeden z rachunków musi być w EUR. Podczas zatwierdzania umowy wybierz, że chcesz od razu złożyć wniosek o kartę albo zrób to później, wchodząc w zakładkę Karty.

Ile kosztuje karta Kantoru Walutowego Alior?

Wydanie i obsługa karty są bezpłatne. Jedyna opłata to ta związana z wypłatami z bankomatów. Druga i każda kolejna wypłata w miesiącu kosztuje 9 zł.

Czy dostanę kartę fizyczną?

Tak, na adres korespondencyjny przyjdzie karta fizyczna. Kartę wirtualną dostaniesz od ręki – od razu zobaczysz ją w systemie.

Ile walut obsługuje karta wielowalutowa Alior?

Karta obsługuje bezpośrednio 23 waluty (te, które są dostępne w Kantorze Walutowym Alior). Możesz płacić w blisko 160 walutach obcych, ale nie wszystkie transakcje będą bezpośrednie.

Czy mogę korzystać z płatności mobilnych?

Tak, kartę możesz podłączyć do następujących systemów płatności mobilnych: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY!.

5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.