Kryptowaluty metaverse: 6 najlepszych i najciekawszych w 2023

780
kryptowaluty metaverse

Jaki jest związek między kryptowalutami a metawersum? Jakie są najlepsze kryptowaluty metaverse? Jak bardzo wzrosną w 2022 roku? Gdzie można je kupić?

Kryptowaluty metaverse stały się niezwykle popularne w ostatnich czasach, właśnie ze względu na ogromne zainteresowanie, jakie ten nowy sektor wzbudza wśród inwestorów na całym świecie.

Te kryptowaluty są powiązane z konkretnymi grami osadzonymi w bardzo wciągających i graficznie dopracowanych wirtualnych rzeczywistościach. Użytkownik bardzo często ma możliwość zarabiania pieniędzy podczas gry i/lub kupowania cyfrowych aktywów, oczywiście z wykorzystaniem kryptowalut jako środka wymiany.

W tym artykule rzucimy światło na te fascynujące wirtualne światy. Najpierw zobaczymy 6 najlepszych projektów kryptowalut metawersum, a następnie przeanalizujemy ich perspektywy wzrostu w 2023 roku. Ponadto wyjaśnię, jaki jest najlepszy sposób na inwestowanie w kryptowaluty metaverse.

Czym są kryptowaluty metaverse?

Metawersum można zdefiniować jako wirtualny świat, w którym różni użytkownicy mogą wchodzić w interakcje ze sobą poprzez swoje awatary, nabywać i używać cyfrowe obiekty oraz wykonywać potencjalnie nieograniczoną liczbę czynności.

W tej wirtualnej rzeczywistości, zamiast oficjalnych walut, ludzie używają kryptowalut do przeprowadzania transakcji. Dzieje się tak również dlatego, że cała struktura metaverse jest obwarowana i w pewien sposób umożliwiona przez technologię blockchain.

krypto metaverse

Termin metaverse jest często używany w liczbie pojedynczej, ale tak naprawdę powinien być używany w liczbie mnogiej. Istnieje już kilka gier osadzonych w wirtualnej rzeczywistości, z których każda ma swoje specyficzne cechy i jest powiązana z własną rodzimą kryptowalutą.

Te kryptowaluty mogą być zatem używane do grania w gry i bezpośredniego uczestnictwa w gospodarce metawersum, którego są częścią. Można je jednak kupić i posiadać, nawet jeśli nie ma się zamiaru brać udziału w grze. Faktycznie bowiem platformy takie jak eToro i Binance oferują możliwość inwestowania w główne kryptowaluty metaverse w prosty i wygodny sposób.

Crypto metaverse: 6 najlepszych projektów

Zrozumienie cech, różnic, zalet i wad każdej kryptowaluty w metaverse jest niezbędne do podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych. Dlatego poniżej przyglądamy się cechom i cenom w czasie rzeczywistym 6 najlepszych tokenów związanych z wirtualną rzeczywistością.

1. Decentraland (MANA)

Decentraland to wirtualna rzeczywistość 3D, w której użytkownicy mogą kupować, zarządzać i sprzedawać wirtualne nieruchomości. Platformę otwarto dla publiczności w lutym 2020 roku i cieszy się ona ogromnym powodzeniem.

Tereny na Decentraland są niewymienialnym tokenem (NFT) o nazwie LAND. Właściciele mogą wykorzystywać je do budowania/organizowania czegokolwiek chcą (nieruchomości, koncerty, przestrzenie rekreacyjne itp.). W ten sposób pozyskuje się realne dochody od użytkowników, którzy wchodzą z nimi w interakcję.

Oficjalną walutą Decentraland jest MANA, która stanowi podstawę całej ekonomii metawersum. Można jej używać do płacenia za towary i usługi, kupowania ziemi i uzyskiwania dochodów. Ponadto, posiadacze tokenów MANA mają prawo do głosowania nad wszystkimi proponowanymi zmianami w systemie, ponieważ jest on oparty na technologii DAO (Decentralised Autonomous Organisation).

Cena MANA gwałtownie wzrosła pod koniec 2021 roku (z 0,7$ do 5$), po czym ustabilizowała się na poziomie około 3$. W 2023 r. spodziewany jest dalszy wzrost.

Gdzie kupić MANA:

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

2. The Sandbox (SAND)

SAND jest jedną z kryptowalut związanych z metaverse o największym potencjale. Jest to natywny token The Sandbox, gry opartej na blockchainie, która pozwala kupować, sprzedawać i korzystać z wirtualnych terenów reprezentowanych przez NFT.

Ten wirtualny świat jest publicznie dostępny dopiero od listopada 2021 roku, a już odniósł znaczący sukces, zarówno pod względem użytkowników, jak i handlu. Szczyci się partnerstwem ze Snoop Doggiem, Adidasem i The Walking Dead.

SAND działa na blockchainie Ethereum i jest kluczowy dla uczestnictwa zarówno w gospodarce, jak i zdecentralizowanym zarządzaniu The Sandbox. Jego cena w ostatnich miesiącach 2021 roku wyraźnie wzrosła i obecnie oscyluje wokół 4 dolarów.

Gdzie kupić SAND:

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

3. Axie Infinity (AXS i SLP)

Axie Infinity to gra stworzona w 2018 roku przez firmę deweloperską Sky Mavis, a inspirowana uniwersum Pokemon. Użytkownicy mogą kupować, łączyć w pary, trenować i wystawiać do walki stworki, zwane Axie (są to NFT, które można wymieniać na specjalnym rynku).

Po stworzeniu drużyny składającej się z 3 Axie, możesz grać w trybie „przygody” (rzucając wyzwanie komputerowi) lub w trybie „areny” (rzucając wyzwanie innym graczom). W obu przypadkach każde zwycięstwo nagradza się SLP (Smooth Love Potion), kryptowalutą obecnie notowaną na Binance.

Jednak główną kryptowalutą związaną z tą grą jest AXS (Axie Infinity Shards). Pozwala ona na płatności na rynku NFT, udział w zarządzaniu samą grą oraz fantastyczne roczne zyski poprzez staking.

Metawersum Axie Infinity już teraz jest bardzo wciągające. W 2022 roku zostanie przeniesione na wyższy poziom, z ulepszoną grafiką, możliwością eksploatacji i zarządzania terenami (już teraz jest na sprzedaż na rynku gry) i wieloma nowymi funkcjami.

Cena AXS zaczęła gwałtownie rosnąć od drugiej połowy 2021 roku. Osiągnęła szczyt na poziomie 160 dolarów, po czym cofnęła się do obecnych 70 dolarów. Wraz z uruchomieniem nowej wersji i wzrostem popularności gry (która jest obecnie najlepszą grą play-to-earn w kryptowalutach), możemy być świadkami dużych nowych wzrostów.

Gdzie kupić AXS:

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

4. Enjin (ENJ)

Enjin to platforma, która pozwala deweloperom i użytkownikom tworzyć, zarządzać, kupować i sprzedawać wirtualne obiekty, które mogą być wykorzystywane w różnych grach wideo. Te cyfrowe aktywa mają wartość wyrażoną w Enjin Coin (ENJ) i są tokenizowane w formie NFT na blockchainie Ethereum.

Infrastruktura Enjin szybko się rozwija.Kryptowaluta staje się wspólną walutą wielu gier wideo, oferując możliwość transferu i prawdziwy rynek dla wirtualnych aktywów, które w przeciwnym razie pełniłyby funkcję ograniczoną do jednej gry.

Jednak platforma ta nie jest związana tylko z grami w ścisłym tego słowa znaczeniu. Gości natomiast coraz więcej projektów związanych z metawersum. Celem ENJ jest połączenie różnych metaverse opartych na technologii blockchain.

Gdzie można kupić ENJ:

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

5. Star Atlas (ATLAS i POLIS)

Star Atlas to jeden z najbardziej ambitnych projektów związanych z kryptowalutami i metawersum. Jest to strategiczna, futurystyczna gra MMO oparta na eksploracji kosmosu i podboju nowych terytoriów/planet. Gracze mogą tworzyć frakcje i walczyć przeciwko sobie, mając na celu budowanie międzygalaktycznych cywilizacji i gospodarek.

Metaverse Star Atlas opiera się na blockchainie Solana, który jest jednym z najszybszych i najbardziej wydajnych na świecie. Jej własne kryptowaluty, które służą jako podstawa monetarna gry, to ATLAS i POLIS. Za ich pomocą będzie można kupować obiekty cyfrowe (NFT), uczestniczyć w zarządzaniu grą i zarabiać pieniądze poprzez staking.

Ponieważ gra jest w fazie początkowej i nie została jeszcze opublikowana, teraz może być dobry moment, aby kupić trochę ATLAS i czerpać korzyści z bycia jednym z pierwszych inwestorów.

Gdzie warto kupić ATLAS?

6. Illuvium (ILV)

Illuvium (ILV) to kolejna wielka obiecująca propozycja w dziedzinie gier i metawersum. Jest to gra fantasy MMORPG zbudowana na sieci Ethereum. Ukaże się w 2022 roku i może zrewolucjonizować świat gier opartych na blockchainie raz na zawsze.

Według różnych zwiastunów i tego, co wiemy, gra będzie zawierać wysoce dopracowaną grafikę 3D. Dostarczy niepowtarzalnych wrażeń, jakich nie udało się wcześniej osiągnąć innym wielkim producentom gier.

Użytkownicy będą mogli chwytać fantastyczne stwory (reprezentowane przez NFT), trenować je i używać do walki z innymi graczami. Wszystko to w bardzo dużym i wciągającym metawersum, które będzie oferować wiele niespodzianek.

Rodzimą kryptowalutą Illuvium jest ILV, której będzie się używać jako bazy monetarnej w grze, a także będzie funkcjonować jako token zarządzania. Dodatkowo, gracze będą mogli otrzymać ILV jako nagrodę za osiągnięcia i wygrane bitwy.

Wszystko wskazuje na to, że po premierze gry, jeśli spełni ona oczekiwania, będziemy świadkami niesamowitych wzrostów wartości ILV. Dlatego uważamy Illuvium za jedną z najlepszych kryptowalut w metaverse.

Gdzie można kupić ILV:

Prognozy dotyczące metaverse crypto

Według Bloomberg Intelligence i Greyscale, wartość branży metaverse przekroczy w ciągu kilku lat 1 bilion dolarów. Oznacza to, że firmy, a także projekty oparte na blockchainach, które zdołają zająć centralną pozycję na tym rynku, odnotują wzrost swojej wartości.

Projekty kryptowalutowe metaverse mają obecnie przewagę nad dużymi firmami, takimi jak Meta Platforms i Microsoft. To dlatego, że uruchomiły one już (lub są w trakcie uruchamiania) własną wirtualną rzeczywistość. Chociaż są to głównie metawersa związane z grami, każde z nich ma swoją własną wewnętrzną ekonomię. Liczba użytkowników natomiast stale rośnie.

Kluczem do zrozumienia, czy warto inwestować w kryptowaluty metaverse, jest to, czy projekty te będą w stanie rozwijać się w ciągu najbliższych kilku lat i zwiększać swoją bazę użytkowników. W każdym razie, większość ekspertów i analityków zgadza się, że kryptowaluty takie jak choćby MANA i SAND będą odnotowywać znaczny wzrost wartości od 2022 roku.

Ostatecznie, tokeny w metaverse wciąż mają niską kapitalizację rynkową w porównaniu z głównymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin i Ethereum. Ponadto, ponieważ kryptowaluty doświadczyły regresu pod koniec 2021 i na początku 2022 roku, osiągając względne minimum, przewidujemy ogromną przestrzeń do wzrostu w przyszłości.

Gdzie kupić kryptowaluty metaverse: najlepsze platformy

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut i metaverse, być może zainteresuje cię, które platformy są najlepsze do inwestowania. Poniżej przedstawiamy listę tych, które polecamy jako bezpieczne, niezawodne i wygodne.

  • Binance: jest to najpopularniejsza na świecie giełda kryptowalut i oferująca jedne z najniższych prowizji. Można tu znaleźć większość kryptowalut związanych z metaverse, w tym mniej popularne, takie jak Illuvium. Ponadto, Binance pozwala zarabiać na tych kryptowalutach poprzez staking. Możesz się zarejestrować tutaj.
  • eToro: to broker, który oferuje darmowe konto demo i pozwala inwestować we wszystkie główne kryptowaluty metaverse od $10, z minimalnym depozytem $100. Z eToro możesz również inwestować w MetaverseLife Smart Portfolio, który śledzi wyniki głównych kryptowalut i akcji związanych z metawersum. Możesz założyć darmowe konto demo, klikając tutaj.
*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.
5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.