
Interesujesz się tradingiem? Szukasz literatury na ten temat, żeby dowiedzieć się czegoś więcej? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, bo za chwilę przedstawimy ci najlepsze książki o tradingu!
W tym artykule znajdziesz 10 polecanych pozycji dotyczące handlu na giełdzie, jakie dostępne są w polskich księgarniach. Niektóre z nich pełne są przydatnej teorii, którą warto poznać zanim zacznie się działać na giełdzie. Inne są zbiorem wskazówek zebranych przez doświadczonych i znanych traderów z całego świata.
Trading to fascynujące, ale i trudne i ryzykowne zajęcie. Dlatego też warto na początek przestudiować literaturę na ten temat, żeby nie popełnić bolesnego finansowo błędu. Gotowy? Zaczynamy!
Książki o tradingu: top 10
„Psychologia skutecznego tradingu” Steva Warda to zbiór przydatnych strategii, które warto wdrożyć, jeśli chcesz stać się lepszym traderem.
Jak się okazuje, żeby być dobrym traderem i osiągać imponujące wyniki, sama wiedza na temat finansów nie wystarczy. Trading, mimo że wcale nie rzuca się to w oczy, ma wiele wspólnego ze sportem. Aby osiągnąć sukces, potrzebna jest motywacja, odpowiednie nastawienie i konkretny sposób myślenia. Z tej książki o tradingu dowiesz się właśnie, jak to zrobić.
Pozycja ta zdobyła nagrodę „Publikacja roku” na targach FX Cuffs Kraków 2016.
„Day trading” to książka o tradingu, w której Joe Ross zebrał i opisał swoje wieloletnie doświadczenia na rynku finansów. Mimo że pozycja ta ma już trochę lat, informacje w niej zawarte pozostają nadal aktualne i na pewno pomogą ci osiągnąć lepsze wyniki.
Czytając tę lekturę, poznasz strategie i narzędzia day tradingu oraz inwestowania pozycyjnego. Nauczysz się ograniczać straty i chronić swój kapitał. Do tego dowiesz się, jak zidentyfikować trend i go wykorzystać.
Jeśli chcesz stworzyć swój własny, skuteczny system transakcyjny i nauczyć się rozpoznawać szanse i zagrożenia czyhające na ciebie w świecie finansów, ta książka to coś dla ciebie!
„Giełda, inwestycje, trading” Daniela Heliosza to prawdziwe kompendium wiedzy o inwestycjach. Znajdziesz tu osobny rozdział poświęcony tradingowi.
Autor tej książki o tradingu przez wiele lat profesjonalnie zajmował się tradingiem i inwestowaniem. Swoją wiedzę i doświadczenia postanowił opisać właśnie w tej książce. Oprócz konkretnej wiedzy na temat samych finansów, znajdziesz tu cały rozdział poświęcony psychologii. To bardzo ułatwi ci zrozumienie wielu mechanizmów i własnych zachowań. Następnie przeczytasz o inwestycjach długoterminowych i tradingu. Znajdziesz tu też świetne wyjaśnienie analizy technicznej.
Zapewne zauważyłeś, że trading w teorii często łączy się z psychologią. Książka „Trader doskonały” Vana K. Tharpa również zaczyna się od tego tematu. Co ciekawe, autor nie skupia się tu tylko na psychologii spekulacji, ale także na psychologii osobowości. To bowiem tutaj tkwić może klucz do sukcesu.
Bazując na psychologii, Tharp tworzy skuteczny plan działania na rynkach finansowych. Razem z tą książką przygotujesz własny biznesplan dostosowany do twoich potrzeb i wymagań. To pierwszy krok do zostania profesjonalnym, skutecznym traderem i zarabiania zarówno w czasie gospodarczego wzrostu, jak i spadku.
„Uniwersalne zasady spekulacji” to książka autorstwa Brenta Pnefolda, profesjonalnego australijskiego tradera. Postanowił on stworzyć pozycję, która wyjaśni zasady spekulacji i tradingu najbardziej początkującym w tym temacie czytelnikom.
Z tej książki o tradingu dowiesz się, jak opracować własny, skuteczny plan działania. Poznasz różne modele zarządzania ryzykiem, z których wybierzesz ten najbardziej pasujący do twojego stylu. Dodatkowo poznasz dokładnie wskaźnik ryzyka bankructwa, bardzo popularny w świecie finansów wskaźnik, który pozwoli ci zrozumieć lepiej, jak chronić swój kapitał.
Książkę polecamy wszystkim początkującym traderom, którzy potrzebują czegoś, co objaśni im reguły panujące w świecie tradingu.
Czas na coś jedynego w swoim rodzaju. „Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego” to inna niż wszystkie książka o tradingu. Peter Brandt, profesjonalny trader z wieloletnim doświadczeniem i ogromnymi zarobkami, przez 5 miesięcy skrzętnie zapisywał wszystkie swoje poczynania w czasie prowadzenia portfela Factor Trading.
Jako czytelnik zobaczysz, jak Peter stworzył plan, zbudował strategię i czym kierował się, podejmując decyzje. Dowiesz się też, jak zarządzał ryzykiem i zleceniami.
To bardzo ciekawa książka pokazująca codzienne wybory gracza intuicyjnego. Z takich obserwacji można się wiele nauczyć, szczególnie że Brandt mówi otwarcie także o błędach, które popełnił.
Czas na książkę prawdziwego króla tradingu. Larry Williams znany jest na całym świecie ze swojej genialnej gry na giełdzie i własnych wskaźników analizy technicznej. „Sekrety tradingu krótkoterminowego” to pozycja napisana przez Williamsa z myślą o osobach, które szukają gotowych rozwiązań price action, ale i zaawansowanych graczach.
W książce znajdziemy ponad 80 tabel charakteryzujących różne zależności rynkowe, zarówno te wartościowe, jak i te błędne. Wbrew pozorom, autor podaje wiele skutecznych rozwiązań, jednak ich zrozumienie i wykorzystanie wymaga solidnych umiejętności i sporej wiedzy.
Nie jest to książka dla każdego. Najwięcej wyniosą z niej pasjonaci i profesjonaliści.
Jeśli potrzebujesz motywacji, nic nie zadziała lepiej, jak porada człowieka po fachu. „Dzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami” to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Jacka D. Schwagera z takimi ludźmi, jak: Jim Rogers, Paul Tudor Jones, Larry Hite czy William O’Neil.
Każdy z geniuszy tradingu i inwestowania opowiada o własnym, unikalnym podejściu do rynku. Uważny czytelnik wyciągnie z tych wypowiedzi sporo ciekawych wskazówek, które można później wykorzystać w swojej strategii tradingowej. Ważnym elementem każdej rozmowy jest temat ryzyka. Jak się okazuje, każdy z rozmówców podchodzi do ryzyka bardzo poważnie.
Książka napisana jest przystępnym językiem. Czyta się ją łatwo i przyjemnie. Polecamy!
„Droga Żółwia. Sekretne metody, dzięki którym zwykli ludzie stali się legendarnymi traderami” to osobista historia Curtisa Faitha. W 1983 roku Curtis wziął udział w eksperymencie zorganizowanym przez Richarda Dennisa i Williama Echardta. Eksperyment miał pokazać, czy skutecznej spekulacji można się nauczyć, czy trzeba mieć do tego jakieś predyspozycje. Do badań zaproszono 23 osoby wybrane wcześniej z kilku tysięcy ochotników. Curtis okazał się najpilniejszym uczniem i w ciągu czterech lat zarobił 30 milionów dolarów.
W książce tej znajdziemy nie tylko historię eksperymentu, ale także metody i strategie stosowane przez uczestników. Po przeczytaniu lektury można wdrożyć je do własnego planu tradingowego.
Victor Sperandeo to mistrz Wall Street z ogromnym doświadczeniem. W swojej książce „Trader VIC. Metody mistrza Wall Street” opisuje zasady panujące na giełdzie, jej historię, psychologię giełdy oraz dobitnie wyjaśnia najważniejsze teorie i pojęcia.
Mimo że książka ta opisuje amerykańską giełdową rzeczywistość z lat dziewięćdziesiątych, większość metod, teorii i spostrzeżeń jest nadal aktualna.
Jest to świetna lektura dla początkujących. Wszystko wytłumaczone jest od podstaw i po kolei. Dodatkowo książka wcale nie jest nudna i przydługa. Czyta się ją jednym tchem, a z każdym rozdziałem przybywa wiedzy.
To już koniec naszej listy, w której zamieściliśmy najlepsze i najciekawsze książki o tradingu. Mamy nadzieję, że udało ci się znaleźć tu coś dla siebie. Dobra książka pozwoli ci uniknąć ryzyka i błędów oraz pomoże podejmować decyzje, które mogą doprowadzić cię do bogactwa. W końcu wielu traderom już się to udało.