Mintos: czy warto? Recenzja, opinie, jak działa i strategia na 2022

2121
mintos czy warto

Szukasz więcej informacji o Mintos, platformie pożyczek p2p w pełnym tego słowa znaczeniu? Jesteś we właściwym miejscu!

Z tej recenzji dowiesz się, jak działa Mintos oraz czy jest bezpieczny i godny zaufania. Poznasz jego zalety i wady, a ponadto powiemy sobie o kwestii podatków oraz najlepszych strategiach inwestycyjnych i automatycznych inwestycjach w 2022 roku. Znajdziesz tu również opinie i doświadczenia innych użytkowników, którzy mieli już do czynienia z tą platformą.

Czym jest Mintos?

Mintos to firma zajmująca się pożyczkami peer-to-peer (p2p, pożyczki społecznościowe), a więc jej zadaniem jest pośredniczenie między inwestorami a niektórymi firmami oferującymi swoim klientom usługi finansowe takie jak pożyczki.

Mówiąc prościej, wykorzystując platformy takie jak Mintos, możemy pożyczyć nasze pieniądze komuś, kto ich potrzebuje, otrzymując w zamian dość wysokie odsetki (poza oczywiście zwrotem kapitału w terminie).

Mintos był jedną z pierwszych platform pożyczek p2p w Europie, a obecnie niewątpliwie jest jedną z większych i bardziej znanych. Siedzibę ma na Łotwie, w Rydze, a jego oficjalna strona internetowa (którą znajdziesz pod tym linkiem) dostępna jest w różnych wersjach językowych – w tym w polskiej, co stanowi duży plus.

mintos opinie

Na 2021 rok platforma zgromadziła ponad 370 tys. inwestorów, ponad 60 różnych narodowości, którzy sfinansowali pożyczki o wartości ponad 6 miliardów euro.

Firma oferuje możliwość inwestowania w pożyczki pochodzące z różnych krajów na świecie (Polski, Łotwy, Litwy, Estonii, Gruzji, Rumunii, Czech, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Anglii, Hiszpanii…) i różnych typów (pożyczki hipoteczne, samochodowe, na działalność gospodarczą i osobiste).

Wszystkie pożyczki, w które zainwestujesz na Mintos zostały wystawione przez firmy finansowe, które najpierw udostępniły fundusze swoim klientom, a następnie odsprzedały ich pożyczki na rynku Mintos.

mintos poradnik

W większości przypadków pożyczki są pokryte gwarancją wykupu, a więc jeśli pożyczkobiorca nie zdoła zwrócić kwoty inwestorowi, pożyczka zostanie ponownie wykupiona przez firmę, ograniczając w ten sposób ryzyko, które poniósłby inwestor.

Jak utworzyć konto na Mintos?

Aby zarejestrować się w serwisie, wystarczy wejść na tę stronę, podać swój adres mailowy i kliknąć przycisk „Utwórz konto”.

Na twoją skrzynkę mailową zostanie wysłana wiadomość z instrukcjami, które pozwolą zakończyć proces rejestracji. Zostaniesz poproszony o ustalenie hasła i podanie swoich danych.

mintos.pl

Następnie będziesz musiał przesłać środki na swoje konto. Możesz zrobić to przelewem bankowym, przez Revolut lub przekazem bezpośrednim przez Trustly.

Jak działa Mintos?

Jak tylko zakończysz rejestrację na platformie i prześlesz pieniądze na swoje konto, będziesz gotowy, żeby rozpocząć inwestowanie na Mintos. Zobaczmy, jak działają wszystkie opcje wyszukiwania, filtry i selekcja pożyczek…

Przede wszystkim musisz kliknąć komendę „Inwestuj” w menu na górze. Tu dowiesz się, że na Mintos masz głównie dwie możliwości: wybrać jedną po drugiej pożyczki, w które chcesz zainwestować (czyli zrobić to ręcznie, niezależnie) albo stworzyć osobistą strategię inwestowania (i tym samym pozwolić, żeby to Mintos decydował za ciebie, w które pożyczki inwestować).

Zanim przeanalizujemy oddzielnie te dwie możliwości, zobaczmy kilka najważniejszych reguł działania tej platformy. Pożyczki, które znajdziesz na Mintos, przedstawiają różną wartość, ale w każdym przypadku minimalna inwestycja wynosi 10 euro.

Aktualna pozostaje rada, żeby różnicować swoje inwestycje i lokować je w dużej liczbie pożyczek po to, by zminimalizować ryzyko (w kolejnych akapitach wrócimy jeszcze do kwestii ryzyka na Mintos).

Tak czy inaczej, na poniższym zdjęciu widzimy najważniejsze dane, które powinniśmy brać pod uwagę, oceniając, czy warto zainwestować w daną pożyczkę:

mintos pl
 • Oprocentowanie: to roczna stopa oprocentowania pożyczki, w którą zainwestujesz. Odpowiada temu, co faktycznie zarobisz przez Mintos.
 • Data udzielenia i okres: każda pożyczka ma datę udzielenia (po raz pierwszy) i okres, po którym powinna zostać spłacona czyli termin całkowitej spłaty. Dzięki narzędziom wyszukiwania na Mintos możesz ustawić filtry tak, by wyświetlić wyłącznie pożyczki, których termin spłaty nastąpi za mniej niż rok lub mniej niż 3 miesiące. Przez cały okres pożyczki nie będziesz mógł odebrać swoich zainwestowanych pieniędzy z Mintos – musisz poczekać na termin spłaty.
 • Firma pożyczkowa: to firma, która pierwotnie udzieliła pożyczki swojemu klientowi po to, by później częściowo wystawić ją na sprzedaż na Mintos. Mintos udostępnia swój ranking tzw. Mintos Risk Score, według którego kiedyś firmy pożyczkowe były oceniane w skali od D do A (najbardziej stabilna). Obecnie skala jest od 1 do 10 (najbardziej stabilna). Oczywiście warto podzielić swoje inwestycje między różne firmy pożyczkowe i skupić się głównie na tych, które stoją wysoko w rankingu Mintos.
 • Waluta: na Mintos możemy inwestować w różne waluty: złotówki, euro, dolary, rosyjskie ruble, tenge kazachskie i wiele innych. Inwestując w obce waluty, zwracajmy uwagę na przewidywane zyski, ale bierzmy pod uwagę przede wszystkim ryzyko wynikające z przewalutowania, które nie zawsze może okazać się dla nas korzystne.
 • Kraj pożyczki: jak już zostało powiedziane, na Mintos możemy kupić pożyczki udzielone w różnych krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Na platformie znajdziemy także pożyczki pochodzące z państw azjatyckich, afrykańskich czy południowoamerykańskich. Jeśli chodzi o polskie firmy pożyczkowe, to na Mintos dostępne są choćby Everest Finanse (Bocian Pożyczki), Creamfinance, Sun Finance czy Creditstar Poland.
 • Gwarancja wykupu: oznaczona ikonką tarczy. Większość pożyczek na Mintos mają gwarancję zapewnioną przez firmy pożyczkowe, które je tam zamieściły. Jeśli pożyczka nie zostanie zwrócona inwestorowi w ciągu 60 dni od upłynięcia terminu spłaty, zostanie uruchomiona gwarancja wykupu. Inwestor otrzyma z powrotem pieniądze (plus odsetki, także te wynikające z opóźnienia w spłacie) od firmy pożyczkowej. Jednak nie wszystkie pożyczki podlegają gwarancji wykupu! Dlatego właśnie kluczowe jest, żeby wybierać wyłącznie te, które tę gwarancję posiadają.
 • Rodzaj pożyczki: na Mintos możesz wybierać spośród pożyczek rolnych, firmowych, pożyczek w zastaw samochodu, hipotecznych, osobistych i krótkoterminowych.
 • Istnieje wiele innych właściwości, które dobrze by było wziąć pod uwagę, wybierając pożyczkę, w którą zainwestujemy, ale te należą do tych najważniejszych. Zobaczmy teraz, jak na Mintos działa rynek pierwotny, rynek wtórny oraz zautomatyzowana strategia.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny na Mintos to miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie pożyczki zamieszczone przez firmy pożyczkowe. Aby wejść na marketplace, musisz się zalogować i kliknąć „Inwestuj” w menu na górze, a następnie wyświetlić dostępne pożyczki.

mintos polska

Możesz ustawić dowolne filtry, by wyświetlać tylko te oferty, które cię interesują. Suwakami u góry możesz oprocentowanie i okres, natomiast po lewej stronie znajdują się pozostałe opcje (waluta, rodzaj pożyczki, firma pożyczkowa, kraj, gwarancja wykupu…).

Kiedy klikniesz na daną pożyczkę, otworzy się okno, gdzie zostaną wyświetlone bardziej szczegółowe informacje, np. kim jest pożyczkobiorca oraz harmonogram płatności (np. czy pożyczka zostanie spłacona jednorazowo czy w kolejnych ratach).

Możesz też zobaczyć, jak dotychczas zostały rozdystrybuowane kwoty tejże pożyczki. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz jedyną osobą, która w całości sfinansuje pożyczkę: część pozostanie własnością firmy pożyczkowej, podczas gdy reszta będzie finansowana przez wielu innych inwestorów takich jak ty.

mintos p2p

Po wyborze pożyczki wystarczy, że podasz kwotę, którą chcesz w nią zainwestować, i klikniesz przycisk „Inwestuj”, który znajdziesz z boku.

Rynek wtórny

Mintos udostępnia inwestorom również rynek wtórny czyli miejsce, w którym mogą oni kupować i sprzedawać między sobą pożyczki, które posiadają na platformie.

Opcja ta została stworzona przez Mintos w celu zagwarantowania większej płynności tym, którzy inwestują w pożyczki p2p. Faktycznie, jeśli ktoś kupuje pożyczkę, której termin spłaty nastąpi za 12 miesięcy, ale po 6 miesiącach będzie potrzebował odzyskać pieniądze, pozostaje mu jedno wyjście: odsprzedać pożyczkę na rynku wtórnym.

Inny inwestor kupi ją za wartość bieżącą tak, by dotychczasowe odsetki poszły na konto pierwszego inwestującego użytkownika, podczas gdy kolejne będą już należały do nowego inwestora.

Szczególną cechą rynku wtórnego na Mintos jest to, że możemy inwestować kwoty mniejsze niż 10 euro, a poza tym mamy możliwość sprzedawania i kupowania pożyczek po obniżonej lub nawet podwyższonej cenie.

mintos podatek

Ostateczna stopa oprocentowania, która zależna jest od obniżki/zwyżki ceny pożyczki, nazywana jest YTM (yield to maturity – stopa dochodu), a więc wyraża rentowność po upływie terminu spłaty. To właśnie tę informację musimy brać pod uwagę, by wydedukować, ile zarobimy na rynku wtórnym.

Zautomatyzowana strategia

Samodzielne wybieranie pożyczek, jedna po drugiej, w które chcemy zainwestować, na początku może nam się wydać interesujące. To zresztą stosunkowo dobra taktyka dla tych, którzy inwestują na Mintos poniżej 1000 euro.

Jednakże, jeśli twoje inwestycje na tej platformie przekraczają tę kwotę, szybko zdasz sobie sprawę, że robienie wszystkie ręcznie to marnotrawstwo cennego czasu. Dlatego właśnie Mintos oferuje inwestorom możliwość skorzystania z tzw. zautomatyzowanej strategii inwestowania.

mintos podatki

Zautomatyzowana strategia pozwala ci wybrać twoją spersonalizowaną strategię inwestowania i pozwolić, żeby to platforma wybierała pożyczki, w które powinieneś inwestować według określonych przez siebie standardów.

Możesz również zdecydować się na jedną z gotowych strategii proponowanych przez Mintos, które przewidują różnorodność, okres pożyczki i oczekiwany zysk. Obecnie dostępne są następujące strategie:

 • Zdywersyfikowany: strategia, która oferuje najwyższy poziom różnorodności poprzez inwestowanie w ujednolicony sposób we wszystkie pożyczki dostępne na rynku. Roczny przewidywany zysk jest na poziomie ok. 12,25%.
 • Konserwatywny: najbardziej konserwatywna strategia czyli taka, w której inwestuje się wyłącznie w oferty firm pożyczkowych o wysokim Mintos Risk Score (od 7 do 10). Roczny zysk wynosi 9,84%.
 • Wysokie dochody: najbardziej ryzykowna strategia, która za priorytet inwestycji bierze jak największy zysk (ale zawsze z gwarancją wykupu). Przewidywany roczny zysk to 12,60%.
mintos review

Jeśli jesteś absolutnie początkujący, możesz skorzystać z jednej z powyższych trzech gotowych strategii na Mintos, uzależniając wybór od swojej gotowości na poniesienie ryzyka. Jednak ja radziłbym ci zbudować swoją własną strategię, bo też tym sposobem możesz lepiej kontrolować twoje inwestycje, ucząc się jednocześnie poruszania po świecie pożyczek p2p.

Jak tylko stworzysz swoją „Niestandardową” zautomatyzowaną strategię, nie będziesz się już musiał niczym przejmować, ponieważ pieniądze, które umieściłeś na platformie, będą od teraz regularnie inwestowane w kolejne pożyczki, na podstawie ustawionych przez ciebie filtrów, a ty będziesz mógł zarabiać całkowicie biernie.

Czy Mintos jest bezpieczny?

Czy Mintos jest bezpieczną platformą? Czy niesie ze sobą jakieś ryzyko? A jeśli tak, to jakie?

Wyjdźmy od pewnego założenia. Pożyczki p2p to szczególnie ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy: tak naprawdę pożyczasz swoje pieniądze obcym ludziom, o których nie wiesz, czy zdołają ci je zwrócić.

Mintos zapewnia tzw. gwarancję wykupu, co sprawia, że cały proces staje się bardziej bezpieczny – firmy pożyczkowe bowiem biorą na siebie spłatę pożyczki, jeśli nie zrobią tego pożyczkobiorcy. Jednak wciąż istnieje możliwość, że firma stanie się niewypłacalna i nie zdoła zwrócić pieniędzy inwestorom (co miało miejsce na Mintos już nie raz, jeszcze do tego wrócę).

Mintos, sam w sobie, jest bezpieczną, poważną i transparentną platformą. Od lat jest obecna na rynku oraz używana i uwielbiana przez wielu inwestorów. Poniżej natomiast prezentuję wszystkie ryzyka, które podaje oficjalna strona Mintos i których świadomość warto mieć:

 • Ryzyko niewypłacalności / niewykonania zobowiązania z tytułu pożyczki: istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca (lub firma pożyczkowa w przypadku działa gwarancji wykupu) nie spłaci pożyczki. Może to oznaczać częściową lub całkowitą utratę zainwestowanych pieniędzy, w zależności od rodzaju inwestycji.
 • Ryzyko związane z terminowym przepływem środków pieniężnych: ponieważ wszystkie wypłaty z inwestycji w pożyczki związane są ze spłacaniem jej przez pożyczkobiorcę, mogą mieć miejsce opóźnienia w spłacie w stosunku do określonego terminu. W tej sytuacji inwestor otrzyma pieniądze później niż przewidywał.
 • Ryzyko przedpłaty: pożyczkobiorcy mają często możliwość spłacenia pożyczki z wyprzedzeniem. W tej sytuacji część przewidywanego zysku nie dojdzie do skutku, ponieważ odsetki zostaną zredukowane w stosunku do pierwotnej wersji.
 • Ryzyko walutowe: w sytuacji, kiedy inwestujemy w inne waluty, może się zdarzyć, że nasz zysk się wyzeruje z powodu niekorzystnego dla nas kursu.

Mintos: problemy

W 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa, rynek pożyczek osobistych przyjął potężny cios na całym świecie, a też firmy pożyczkowe czy platformy pożyczek p2p jak Mintos miały niemałe problemy finansowe i organizacyjne.

Mintos generalnie wychodzi obronną ręką z tej trudnej sytuacji, mimo że niektóre obecne na platformie firmy pożyczkowe w ostatnich miesiącach zawiesiły działalność lub wręcz stały się niewypłacalne.

Kiedy firma pożyczkowa staje się niewypłacalna, oznacza to, że istnieje poważne ryzyko, że pożyczki, które umieściła na Mintos, nie zostaną spłacone. Niekiedy Mintosowi udaje się porozumieć z firmą tak, by zagwarantować inwestorom przynajmniej częściową lub całkowitą spłatę pożyczek w średnim okresie. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Poniżej zamieściłem listę firm pożyczkowych obecnych na Mintos, które w ostatnich miesiącach zaliczyły największe straty i których pożyczki mają wciąż niepewną przyszłość:

 • Metrokredit (Rosja)
 • IFN Extra Finance (Rumunia)
 • Capital Service (Polska)
 • ExpressCredit (Zambia)
 • GetBucks (Botswana i Zambia)
 • Akulaku (Indonezja)
 • CashWagon (Wietnam, Indonezja i Filipiny)
 • Dziesiątka Finanse (Polska)

Problemy te mogą mieć swoje źródło w trudnym okresie dla światowej gospodarki, z którym obecnie się zmagamy, ale należy pamiętać, że jest to jednocześnie nieodłączna cecha pożyczek p2p, którą musimy uwzględnić i po prostu przyjąć do wiadomości.

Moja rada jest taka, żeby na Mintos inwestować tylko niewielką część swojego kapitału, wybierać firmy pożyczkowe stojące wysoko w rankingu Mintos Risk Score i dywersyfikować inwestycje między różne firmy pożyczkowe.

Mintos: zautomatyzowana strategia 2022

Przyjrzyjmy się teraz możliwej zautomatyzowanej strategii, którą moglibyśmy zastosować na Mintos w 2022 roku. To strategia, której sam w ostatnim czasie używam po to, by ochronić moje inwestycje przed niewypłacalnością najmniej stabilnych firm pożyczkowych, a jednocześnie mieć średni roczny zysk na poziomie 11%.

Kliknij „Inwestuj” i wybierz strategię niestandardową. W oknie „Zautomatyzowane inwestowanie” kliknij „Utwórz strategię”.

Poniżej prezentuję filtry, które osobiście stosuję – mogą być dla ciebie pewnym punktem odniesienia, kiedy będziesz planował swoją własną strategię:

Waluta: tylko euro.

Mintos Risk Score: od 6 do 10.

Firmy pożyczkowe: Aasa, Acema, Agro Credit, Alfa Kredyt, BB Finance Group, Capitalia (tylko pożyczki biznesowe), Cream Finance (polska firma), Credissimo, Creditstar, Credius, Delfin Group, Dineo, Everest Finanse (polska firma, Bocian Pożyczki), Evergreen Finance, Fireof (tylko pożyczki z gwarancją wykupu), ID Finance, IDF Eurasia, Iute Credit (tylko samochodowe i osobiste pożyczki, wyłącznie w Macedonii i Mołdawii), Kredit Pintar (tylko pożyczki osobiste), Lime, Mikro Kapital (z wyjątkiem pożyczki samochodowej), Mogo (Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, tylko pożyczki z gwarancją wykupu), Novaloans, Placet Group, Revo Technology oraz Swiss Capital.

Oprocentowanie: od 9% w górę.

Okres kredytowania: od 1 do 12 miesięcy.

Maksymalna inwestycja w jedną pożyczkę: od 10 do 15 euro.

Czy chcesz reinwestować: tak.

Wyświetl również pożyczki, w które już zainwestowano: nie.

Dywersyfikacja pierwotnych pożyczkodawców: tak, a w ustawieniach dywersyfikacji zaznaczam „Ustaw równą wartość”. Jeśli Mintos nie pozwoli ci zainwestować wszystkich środków na podstawie tej dywersyfikacji, możesz zawsze odznaczyć tę opcję.  

Mintos: podatek

Jak ma się natomiast kwestia podatków jeśli chodzi o Mintos?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Mintos nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają. Sam Mintos nie udziela oficjalnej informacji o tym, jak ta sprawa wygląda w Polsce, odsyła natomiast do naszych rodzimych przepisów podatkowych.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Przychody z Mintos traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%.  Na Mintos w ustawieniach znajdziemy sekcję „Sprawozdanie podatkowe” czyli raport, dzięki któremu dowiemy się, ile zarobiliśmy w danym okresie na platformie. Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Jak już mówiłem, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Mintos: opinie na Trustpilot i nie tylko

Na Trustpilot 75% osób, które zrecenzowały Mintos (a jest ich w sumie ponad 1500) są zdecydowanie zadowolone z usługi i wystawiły platformie ocenę Doskonałą lub Dobrą.

mintos trustpilot

W zasadzie nie musimy długo szukać, żeby znaleźć wystarczająco dużo recenzji na temat Mintos. Kto śledzi blogi czy kanały YouTube poświęcone finansom i pożyczek p2p, wie, że Mintos postrzegany jest jako numer 1 w Europie w dziedzinie pożyczek peer-to-peer.

Mintos: opinie negatywne

Negatywnych recenzji platformy Mintos jest znacznie mniej, ale mimo wszystko są obecne, czy to na Trustpilot, czy na innych forach. Większość z nich jest związana z problemami technicznymi i nieporozumieniami wynikającymi z opóźnienia w wypłacie środków (są to głównie problemy ostatecznie rozwiązane).

mintos problemy

Niektóre osoby narzekają na niewypłacalność niektórych firm pożyczkowych i obarczają odpowiedzialnością Mintos, podczas gdy jest to ryzyko wpisane w inwestowanie w pożyczki p2p. Jeśli nie chce się w żaden sposób ryzykować swoim kapitałem, powinno się unikać platform takich jak Mintos czyli pożyczek p2p, a zresztą nie tylko ich!

Alternatywy dla Mintos

Zarówno na rynku międzynarodowym, jak i polskim możemy znaleźć alternatywy dla platformy Mintos. Wśród zagranicznych firm możemy wskazać choćby platformę Bondora (Estonia) lub Fellow Finance (Finlandia).

Obie powyższe platformy mają strony w języku polskim i są popularne (szczególnie Bondora), dlatego korzystanie z nich nie nastręcza większych problemów. Fellow Finance dodatkowo ma dwa oddziały w Polsce: w Warszawie i Gdańsku.

Jeśli natomiast chodzi o polskie platformy, to do dyspozycji mamy choćby Finansowo.pl. Dla pożyczkodawców korzystanie z serwisu jest bezpłatne, a inwestycje możemy zacząć już od kwoty 25 zł. Dodatkowo serwis zorientowany jest w kwestiach podatkowych w Polsce.  

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca wpisu, który podsumujemy odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie platformy pożyczek p2p Mintos.

Jak utworzyć konto na Mintos?

Rejestracja na Mintos jest bardzo prosta. Wystarczy, że klikniesz tutaj i przejdziesz przez proces rejestracji krok po kroku. Nie zajmie ci to więcej niż 10 minut 😉

Ile można zarobić na Mintos?

Średni zysk, który osiąga się na tej platformie pożyczek p2p, oscyluje wokół 12% rocznie.

Jaki jest minimalny kapitał, który można zainwestować na Mintos?

Potencjalnie możesz zacząć od około 10 euro, choć nie ma minimalnego kapitału. Moja rada jest taka, żeby zainwestować co najmniej równowartość 1000 euro po to, by zagwarantować sobie dywersyfikację między wieloma firmami pożyczkowymi i oferowanymi pożyczkami.

Czy Mintos jest bezpieczny?

Jak najbardziej. To bezpieczna, stabilna i transparentna platforma, która na rynku jest już od 5 lat. Jednak musisz pamiętać, że generalnie inwestowanie w pożyczki p2p niesie ze sobą pewne ryzyko.

Gdzie Mintos ma siedzibę?

Siedziba Mintos mieści się w Rydze na Łotwie.

Lepszy jest Mintos czy Bondora?

Bondora to również platforma pożyczek p2p, która polecana jest w przypadku, kiedy chcesz inwestować automatycznie, bez określania konkretnej strategii. Moim zdaniem Mintos jest lepszy, jeśli chcesz mieć kontrolę nad swoimi inwestycjami, wybierając samodzielnie pożyczki, które chcesz kupić lub opracowując własną strategię.

4.3/5 - (9 votes)