Mintos: czy warto? Recenzja, opinie i jak działa w 2023 r.

2951
mintos czy warto

Szukasz więcej informacji o Mintos, platformie pożyczek p2p? Jesteś we właściwym miejscu!

Z tej recenzji dowiesz się, jak działa Mintos oraz czy jest bezpieczny i godny zaufania. Poznasz jego zalety i wady, a ponadto wyjaśnimy dokładnie, jak najlepiej korzystać z tej platformy w 2023 roku.

Znajdziesz tu również opinie i doświadczenia innych użytkowników, którzy mieli już do czynienia z tą platformą.

Czym jest Mintos?

Mintos to firma zajmująca się pożyczkami peer-to-peer (p2p, pożyczki społecznościowe), a więc jej zadaniem jest pośredniczenie między inwestorami a niektórymi firmami oferującymi swoim klientom usługi finansowe takie jak pożyczki.

Mówiąc prościej, wykorzystując platformy takie jak Mintos, możemy pożyczyć nasze pieniądze komuś, kto ich potrzebuje, otrzymując w zamian dość wysokie odsetki (poza oczywiście zwrotem kapitału w terminie).

Mintos był jedną z pierwszych platform pożyczek p2p w Europie, a obecnie niewątpliwie jest jedną z większych i bardziej znanych. Siedzibę ma na Łotwie, w Rydze, a jego oficjalna strona internetowa (którą znajdziesz pod tym linkiem) dostępna jest w różnych wersjach językowych – w tym w polskiej, co stanowi duży plus.

mintos co to 2023

Na 2021 rok platforma zgromadziła ponad pół miliona inwestorów, ponad 60 różnych narodowości, którzy sfinansowali pożyczki o wartości ponad 8 miliardów euro.

Firma oferuje możliwość inwestowania w pożyczki pochodzące z różnych krajów na świecie (Polski, Łotwy, Litwy, Estonii, Gruzji, Rumunii, Czech, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Anglii, Hiszpanii…) i różnych typów (pożyczki hipoteczne, samochodowe, na działalność gospodarczą, osobiste i inne).

Wszystkie pożyczki, w które zainwestujesz na Mintos zostały wystawione przez firmy finansowe, które najpierw udostępniły fundusze swoim klientom, a następnie odsprzedały ich pożyczki na rynku Mintos.

mintos poradnik

W większości przypadków pożyczki są pokryte gwarancją wykupu, a więc jeśli pożyczkobiorca nie zdoła zwrócić kwoty inwestorowi, pożyczka zostanie ponownie wykupiona przez firmę, ograniczając w ten sposób ryzyko, które poniósłby inwestor.

Jak utworzyć konto na Mintos?

Aby zarejestrować się w serwisie, wystarczy wejść na tę stronę i kliknąć przycisk „Utwórz konto”, znajdujący się w prawym górnym rogu.

Otworzy się formularz rejestracyjny dla inwestorów indywidualnych i firmowych. Wystarczy go wypełnić i poczekać na wiadomość e-mail, dzięki której potwierdzisz swój adres.

mintos rejestracja 2023

Konto jest w tym momencie otwarte, ale żeby korzystać z Mintos, należy zweryfikować tożsamość. Przeprowadzenie go wymaga od ciebie tylko posiadania przy sobie dokumentu tożsamości i sprzętu z kamerką. Radzimy zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia.

Na koniec odpowiedz na pytania ankietowe, które służą ocenie świadomości inwestora dotyczącej ryzyka inwestycji. Pytania dotyczą m.in. twojej sytuacji finansowej oraz wiedzy i doświadczenia w zakresie inwestowania.

Następnie będziesz musiał przesłać środki na swoje konto. Możesz zrobić to przelewem SEPA lub SWIFT, także za pośrednictwem Revolut lub Wise. Konto musi być na twoje nazwisko. Wpłaty należy dokonać w euro, jeśli nie chcemy, by nasz bank sam dokonał przewalutowania i naliczył opłaty.

Konto na Mintos jest bezpłatne, pod warunkiem, że utrzymujesz na nim aktywność. Brak aktywności przez 6 miesięcy z rzędu skutkuje opłatą 2,90 euro miesięcznie za kolejne nieaktywne miesiące.

Jak działa Mintos?

Mówiliśmy już o tym, że Mintos pośredniczy między inwestorami a firmami pożyczkowymi i ich klientami. Wyjaśnijmy teraz bardziej szczegółowo zasady działania platformy, która niedawno przeprowadziła istotne modyfikacje.

Inwestowanie w pożyczki odbywa się za pośrednictwem tzw. Not. Noty są to regulowane instrumenty finansowe oparte na pożyczkach i emitowane w ramach grupy Mintos.

Ponadto, noty mogą tworzyć Zestawy Not, czyli grupę kilku pożyczek zbliżonych do siebie warunkami. Zestawowi Not nadaje się numer identyfikacyjny papierów wartościowych ISIN. Każdy Zestaw składa się z Not o wartości nominalnej 0,01 euro każda.

Umożliwia to znaczną dywersyfikację już na tym poziomie. Ponieważ minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, inwestor nabywa za tę kwotę Zestaw Not składający się z 5000 Not.

Mechanizm najlepiej ilustruje poniższy schemat:

jak działa mintos notes

A zatem firma pożyczkowa udziela pożyczek swoim klientom. Następnie zbierana jest grupa ok. 6-20 pożyczek i na ich podstawie emitent wypuszcza Noty i w konsekwencji Zestawy Not. Platforma Mintos udostępnia je inwestorowi.

Mechanizm uzyskiwania stopy zwrotu jest analogiczny. Pożyczkobiorca spłaca pożyczkę, pieniądze przechodzą przez firmę pożyczkową, emitenta, aż w końcu trafiają do platformy Mintos, która wypłaca odsetki inwestorom.

Inwestowanie na Mintos: metody

Jak tylko zakończysz rejestrację na platformie i prześlesz pieniądze na swoje konto, będziesz gotowy, żeby rozpocząć inwestowanie na Mintos. Zobaczmy, jak działają poszczególne formy inwestowania dostępne na platformie.

Mintos Core

Pierwszą metodą inwestowania jest Mintos Core, czyli gotowy portfel dopasowany do powszechnych celów inwestycyjnych. Ma on tę przewagę, że inwestor nie musi robić zupełnie nic. To świetne rozwiązanie dla początkujących i zapracowanych.

Mintos core

Portfel jest odpowiednio zdywersyfikowany i całkowicie zautomatyzowany. Wszystkie Noty wchodzące w jego skład są zabezpieczone pożyczkami z obowiązkiem odkupu. Co więcej, pieniądze można wypłacić, kiedy się chce, jest to więc rozwiązanie bardzo elastyczne.

Średnia stopa zwrotu przy takim najmniej ryzykownym wariancie wynosi i tak aż 11,62%. Pewną jego wadą jest natomiast ograniczenie waluty inwestycji do euro.

Indywidualna zautomatyzowana strategia

Druga metoda to indywidualna zautomatyzowana strategia. W praktyce oznacza to, że inwestor samodzielnie ustawia kryteria inwestycji, ale reszta odbywa się w sposób automatyczny.

mintos indywidualna zautomatyzowana strategia

Można stworzyć dowolną liczbę strategii i uruchamiać je i zatrzymywać, kiedy tylko się chce. Inwestor może także reinwestować automatycznie środki, by pozwolić im pracować długoterminowo.

W tym wypadku stopa oprocentowania może wynieść nawet 22%, ale oczywiście wszystko zależy od twoich wyborów. Jest to więc znacznie bardziej świadome inwestowanie.

Wypłata środków następuje w tym wypadku w terminie zapadalności lub w wyniku sprzedaży inwestycji. Mamy możliwość inwestowania w różnych walutach.

Ręczne inwestowanie

Ostatnią opcją jest ręczne inwestowanie. To metoda podobna do poprzedniej, ale wszystko odbywa się manualnie. Użytkownik czynnie inwestuje i nic nie odbywa się automatycznie.

mintos ręczne inwestowanie

Podobnie jak w poprzednim wypadku stopa oprocentowania może wynieść nawet 22%, ale efekt ten zależy od umiejętnego komponowania swoich inwestycji.

Inwestor jest całkowicie odpowiedzialny za odpowiednią dywersyfikację i sam musi sprawdzić wszystkie informacje. Może natomiast posłużyć się dostępnymi filtrami, by ułatwić wyszukiwanie. Kryteria, którymi może się posłużyć to:

  • oprocentowanie
  • data udzielenia pożyczki i okres
  • firma pożyczkowa
  • gwarancja wykupu
  • waluta
  • kraj pożyczki
  • rodzaj pożyczki
  • ocena ryzyka

Wypłata środków następuje w tym wypadku w terminie zapadalności lub w wyniku sprzedaży inwestycji. Mamy możliwość inwestowania w różnych walutach.

Rynek pierwotny i wtórny na Mintos

Jak już zostało wspomniane, na Mintos dostępny jest zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

Na rynku pierwotnym znajdują się nowo wyemitowane Noty – łącznie blisko 20 tys. od 61 różnych firm pożyczkowych z całego świata. Możemy inwestować za pomocą każdej z trzech wymienionych metod.

mintos rynek pierwotny 2023

Istnienie rynku wtórnego pozwala nam sprzedać inwestycję przed terminem zapadalności i tym samym wcześniej odzyskać środki pieniężne. Zapewnia zatem dodatkową płynność.

Jest to oczywiście istotne tylko w przypadku ręcznego i zautomatyzowanego inwestowania. Portfel Mintos Core bowiem, o czym mówiliśmy już wyżej, pozwala na wypłatę środków w dowolnym momencie.

Średnia wartość sprzedawanych codziennie inwestycji wynosi tam ponad pół miliona euro. Mintos pobiera prowizję 0,85% na rynku wtórnym.

Rynek wtórny daje nam jeszcze jedną możliwość: odkupienie od kogoś inwestycji po okazyjnej cenie. To w dalszym ciągu opcja dostępna dla niestandardowych strategii, wybieranych indywidualnie przez inwestora.

Poza tym oba rynki nie różnią się za bardzo wizualnie: nadal możemy przeglądać dostępne oferty i zaznaczać wybrane kryteria w celu filtrowania wyników wyszukiwania.

Czy Mintos jest bezpieczny?

Mintos, sam w sobie, jest bezpieczną, poważną i transparentną platformą. Obecna na rynku od 2015 roku jest używana i uwielbiana przez wielu inwestorów. Użytkownicy chronieni są odszkodowaniem w wysokości 90% zainwestowanego kapitału (max 20 tys. euro), gdyby Mintos np. nagle zakończył działalność.

Dodatkowo mamy do czynienia z regulowanym środowiskiem finansowym, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa inwestorów. Ponadto, Mintos nie przechowuje razem instrumentów finansowych i niezainwestowane środków inwestorów oraz własnych aktywów.

Oprócz tego platforma weryfikuje użytkowników i zobowiązała się o rzetelnym udzielaniu informacji, przede wszystkim o ryzyku. Każda inwestycja ma przypisany Mintos Risk Score, a więc ocenę ryzyka.

To, jak tym ryzykiem będzie zarządzał inwestor, to jego osobista decyzja. Odpowiednia dywersyfikacja, również pod względem oceny ryzyka, zabezpiecza inwestycję.

Wiele firm pożyczkowych współpracujących z Mintos deklaruje gwarancję odkupu, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie spłacić długu. W przypadku portfela Mintos Core składowe dobierane są tak, by gwarancja odkupu zawsze była.

Poniżej natomiast prezentuję wszystkie ryzyka, które podane są na oficjalnej stronie i których świadomość warto mieć:

  • Pożyczka bazowa: pożyczkobiorca może mieć problem ze spłatą.
  • Firma pożyczkowa: może się stać niewypłacalna lub zaprzestać współpracy z platformą.
  • Mintos: może się stać niewypłacalny, utracić licencję itp.
  • Emitent: spółka emitująca Noty może się nie wywiązać z zobowiązania.
  • Noty: mają okres zapadalności, możemy nie znaleźć na nie wcześniej nabywcy.
  • Tytuł prawny należy do emitenta Not: nie możemy sami dochodzić spłaty pożyczki.
  • Waluta: wahania kursów mogą istotnie wpłynąć na zyski z inwestycji.
  • Interesy poszczególnych uczestników mogą nie być zbieżne.
  • System informatyczny: ryzyko awarii lub naruszenia.
  • Ryzyko regulacyjne związane ze stosunkowo nowymi regulacjami prawnymi.
  • Partnerzy zewnętrzni: banki, dostawcy usług internetowych mogą się nie wywiązać z zobowiązań.

Mintos: podatek

Jak ma się natomiast kwestia podatków jeśli chodzi o Mintos?

Trzeba wiedzieć, że Mintos nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają. Platforma nie udziela informacji o tym, jak sprawa wygląda w Polsce, lecz odsyła do naszych rodzimych przepisów podatkowych.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Przychody z Mintos traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.

W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Na Mintos w ustawieniach znajdziemy sekcję „Sprawozdanie podatkowe” czyli raport, dzięki któremu dowiemy się, ile zarobiliśmy w danym okresie.

Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Jak już mówiłem, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Mintos: opinie

Przyjrzyjmy się teraz opiniom na temat Mintos. Te, które znajdziemy w Internecie, jak choćby na Trustpilot, bywają bardzo sprzeczne. Ponad 60% użytkowników oceniło platformę na 4 i 5 gwiazdek, czyli jako dobrą bądź doskonałą usługę.

Wśród ostatnich pozytywnych opinii pojawiają się następujące głosy:

mintos opinie 2023
mintos opinia 2023

Osoby, które miały dobre doświadczenia z platformą, są zadowolone ze stopy zwrotu i obsługi pożyczek, jednocześnie zdając sobie sprawę z ryzyka, jakie pociąga ten rodzaj inwestycji.

Spójrzmy jednak na negatywne opinie:

mintos recenzje 2023
mintos recenzja 2023

Jak widać użytkownicy potrafią zgłaszać problemy techniczne, ale też wysyp negatywnych głosów pojawił się w związku z pandemią i wojną. Istotnie, ostatnie lata nie były najlepsze dla platform pożyczkowych, co spowodowane było czynnikami zewnętrznymi. Jedne poradziły sobie z nimi lepiej, inne gorzej.

Warto natomiast podkreślić, że pod wszystkimi negatywnymi opiniami Mintos publikuje odpowiedź z sugestiami rozwiązania problemu lub wyjaśnieniami dotyczącymi gwarancji.

Podsumowując, inwestowanie na Mintos zakłada istnienie sporego ryzyka, naturalnego dla tego typu inwestycji. Jeśli jednak przeznaczymy na ten cel tylko bardzo niewielką część naszego kapitału i odpowiednio zdywersyfikujemy strategię, możemy być mile zaskoczeni zyskami lub w najgorszym razie straty nie będą tak dotkliwe.

Alternatywy dla Mintos

Zarówno na rynku międzynarodowym, jak i polskim możemy znaleźć alternatywy dla platformy Mintos. Wśród zagranicznych firm możemy wskazać choćby platformę Bondora (Estonia) lub PeerBerry (Łotwa).

Bondora oferuje aktualnie wyłącznie plan Go&Grow, czyli rodzaj gotowego portfela inwestycyjnego, z oprocentowaniem 4%. Jest to więc coś, co przypomina konto oszczędnościowe w banku.

Natomiast PeerBerry pozwala na inwestowanie w pożyczki już od 10 euro, a wszystkie pożyczki mają gwarancję wykupu. Stopa zwrotu sięga ponad 12%.

Jeśli natomiast chodzi o polskie platformy, to do dyspozycji mamy choćby Finansowo.pl. Dla pożyczkodawców korzystanie z serwisu jest bezpłatne, a inwestycje możemy zacząć już od kwoty 25 zł. Dodatkowo serwis zorientowany jest w kwestiach podatkowych w Polsce.  

Przeczytaj też: Ranking najlepszych platform p2p

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca wpisu, który podsumujemy odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie platformy pożyczek p2p Mintos.

Jak utworzyć konto na Mintos?

Rejestracja na Mintos jest bardzo prosta. Wystarczy, że klikniesz tutaj i przejdziesz przez proces rejestracji krok po kroku. Nie zajmie ci to więcej niż 10 minut 😉

Czym są Noty na Mintos?

Obecnie Mintos działa w oparciu o emitowane instrumenty finansowe, którymi można obracać w ramach platformy. Są to Noty kompletowane w Zestawy Not. Zbierają one kilka pożyczek o podobnych parametrach.

Jak można inwestować na Mintos?

Istnieją trzy modele inwestowania. Mintos Core to gotowy portfel inwestycyjny, przy którym użytkownik nie musi kompletnie nic robić. Inwestor może też stworzyć indywidualne zautomatyzowane strategie, dzięki którym inwestycje będą odbywać się automatycznie zgodnie z wybranymi kryteriami. Trzecią formą jest inwestowanie ręczne.

Ile można zarobić na Mintos?

Średni zysk, który osiąga się na tej platformie pożyczek p2p, oscyluje wokół 12% rocznie.

Jaki jest minimalny kapitał, który można zainwestować na Mintos?

Minimalna wartość inwestycji to 50 euro.

Czy Mintos jest bezpieczny?

Jak najbardziej. To bezpieczna, stabilna i transparentna platforma, która na rynku jest od 2015 roku. Jednak musisz pamiętać, że generalnie inwestowanie w pożyczki p2p niesie ze sobą spore ryzyko.

Gdzie Mintos ma siedzibę?

Siedziba Mintos mieści się w Rydze na Łotwie.

4/5 - (15 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.