Moncera: co to jest i ile pozwala zarobić? Recenzja platformy P2P

872
Moncera

Jak działa Moncera? Ile pozwala zarobić? Czy warto skorzystać tej platformy?

Jeśli po głowie chodzi ci któreś z powyższych pytań, odpowiedź znajdziesz właśnie w tym artykule. Przedstawimy tu dokładną recenzję platformy Moncera, platformy pożyczkowej działającej na zasadzie peer-to-peer.

Na początek wyjaśnimy, czym właściwie jest Moncera. Razem przejdziemy przez proces rejestracji, a następnie dokładnie opiszemy, jak ta platforma działa i jakie są jej funkcje. W kolejnej sekcji powiemy, ile tak naprawdę można zarobić na Moncera. Zajmiemy się również tematem opodatkowania inwestycji na platformie i ocenimy bezpieczeństwo serwisu.

Jeśli pod koniec artykułu będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości, przedstawimy kilka opinii dotychczasowych użytkowników tej platformy i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie Moncera, na którą możesz przejść, klikając tutaj.

Oficjalna stronahttps://moncera.com/
SpecjalizacjaPożyczki społecznościowe p2p
Średnia roczna stopa zwrotu10,4%
OpłatyBrak
Minimalna inwestycja10 euro

Czym jest Moncera?

Moncera to firma zajmująca się pożyczkami peer-to-peer (P2P). Oznacza to, że platforma pośredniczy między inwestorami poszukującymi okazji do zarobku, który mogliby uzyskać ze swoich oszczędności, i firmami oferującymi usługi finansowe, czyli głównie pożyczki.

Krótko mówiąc, korzystając z Moncera pożyczasz pieniądze potrzebującym pożyczki i w zamian otrzymujesz odsetki.

moncera p2p

Firma powstała w 2019 roku w Estonii. Siedziba Moncera do dziś znajduje się w stolicy kraju Tallinie, a spółka oficjalnie zarejestrowana jest jako firma estońska. Założyciele platformy to para menadżerów, którzy przez wiele lat pracowali w branży finansowej i w końcu postanowili zainwestować we własny pomysł.

Z Moncera korzysta już ponad 3750 inwestorów, którym zostało dotychczas wypłacone ponad 1.6 mln euro odsetek. Z takich wyników można wnioskować, że platforma szybko się rozwija i cieszy się zaufaniem użytkowników.

Firma oferuje możliwość inwestowania wszystkim obywatelom Unii Europejskiej. Jedynym kryterium, które trzeba spełnić, aby zostać inwestorem na Moncera, jest ukończenie 18 roku życia.

Warto również dodać, że strona Moncera jest dostępna w języku angielskim. Jest przejrzysta i łatwa w użytkowaniu. Możesz sam się o tym przekonać, klikając w ten link.

Jak zarejestrować się na Moncera?

Rejestracja na Moncera i inwestowanie na tej platformie jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy, że wejdziesz na stronę serwisu (znajdziesz ją tutaj) i utworzysz konto. Na początek wybrać musisz między kontem prywatnym a firmowym.

Operacja rejestracji trwa zaledwie kilka minut i polega na wypełnieniu formularza, w którym należy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Dodatkowo zostaniesz poproszony o utworzenie własnego hasła.

moncera

Po założeniu konta, będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość (wymóg konieczny na właściwie wszystkich platformach P2P). To zajmie dosłownie kilka minut. Następnie należy zasilić swoje nowo utworzone konto i już możesz zaczynać inwestowanie na Moncera!

Cały proces rejestracji jest szybki, prosty i zupełnie darmowy. Załóż konto już teraz, klikając w ten link.

Jak działa Moncera?

Jak tylko zakończysz rejestrację na platformie i prześlesz pieniądze na swoje konto, będziesz gotowy, żeby rozpocząć inwestowanie na Moncera. Platforma ta oferuje tylko pożyczki konsumenckie.

Wszystkie oferty pochodzą z Estonii, dlatego też można stwierdzić, że dywersyfikacja pod względem typów pożyczek i lokalizacji geograficznej jest tutaj praktycznie niemożliwa. Jednak sama liczba pożyczek, w które można zainwestować jest bardzo duża.

Podobnie jak na innych rynkach tego typu, na Moncera możesz inwestować w pożyczki, wybierając je ręcznie lub wybierając strategię autoinwestycji.

Jeśli chodzi o inwestowanie ręczne, w zakładce „Manual invest” w twoim menu znajdziesz listę pożyczek, w które można zainwestować. Dostępne filtry pozwolą ci wyświetlić tylko te, które mogą cię zainteresować, na przykład pod względem oceny pożyczkobiorcy, wysokości odsetek czy czasu trwania pożyczki. Żeby zobaczyć szczegóły konkretnej oferty, wystarczy kliknąć „Invest”. Jeśli zdecydujesz się na konkretną pożyczkę, wystarczy wtedy wpisać sumę, którą chcesz zainwestować i potwierdzić przyciskiem „Invest”.

moncera pożyczki 2023

Jeśli chcesz skorzystać z funkcji autoinwestycji, wystarczy wybrać z menu pozycję „Auto-invest”. Będziesz musiał wypełnić formularz z informacjami: ile chcesz zainwestować, na jak długo i w co.

Polecamy przy tej okazji wyszukanie pożyczek o krótszych terminach, ponieważ te zdarzają się na Moncera bardzo rzadko i cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

Moncera oferuje również możliwość inwestowania równocześnie ręcznie i automatycznie. Do tego, dużą zaletą jest opcja natychmiastowej odsprzedaży platformie pożyczki, której z jakiegoś powodu musimy się pozbyć. Dotyczy to jednak tylko pożyczek, które nie mają zaległych płatności.

Ile można zarobić na Moncera?

Porozmawiajmy teraz o zwrotach możliwych do osiągnięcia na Moncera. Informacja dostępna na stronie wskazuje na średnie zyski roczne w wysokości 10,4%, co jest wynikiem całkiem niezłym. Szczególnie jeśli porówna się oprocentowanie oferowane przez na przykład banki.

Na ogół jest tak, że im wyższa stopa oprocentowania, tym większe ryzyko. Należy się liczyć z tym, że inwestycje w pożyczki P2P (jak zresztą każde inwestycje…) wiążą się z ponoszeniem pewnego ryzyka, które można zminimalizować, dywersyfikując odpowiednio swój portfel.

Oczywiście wszystko zależy od wybranej pożyczki i czasu inwestowania. Ogólnie stopy procentowe wahają się między 7% a 12% czyli prezentują się bardzo przyzwoicie na tle innych tego typu serwisów. Jeśli dobrze poszukasz i zainwestujesz pieniądze na dłużej lub w bardziej ryzykowną pożyczkę, masz szansę zarobić więcej.

Czy Moncera to bezpieczny serwis?

Na pewno zastanawiasz się, czy Moncera to bezpieczny serwis. Szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestycjami online.

Jak już zostało wspomniane, z założenia pożyczki p2p to dość ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy. Pożyczasz swoje pieniądze obcym ludziom, o których nie wiesz, czy zdołają ci je zwrócić.

Moncera zapewnia tzw. 100% gwarancję odkupu dla wszystkich pożyczek, co sprawia, że cały proces staje się bardziej bezpieczny – firmy pożyczkowe bowiem biorą na siebie spłatę pożyczki, jeśli nie zrobią tego pożyczkobiorcy. Jednak wciąż istnieje możliwość, że firma stanie się niewypłacalna i nie zdoła zwrócić pieniędzy inwestorom.

Patrząc na całokształt, Moncera wydaje się platformą godną zaufania. Przejrzysta strona internetowa oferuje wszystkie potrzebne informacje, zarówno o zaletach inwestycji, jak i ryzyku. Stale powiększające się grono inwestorów wskazuje na zaufanie do platformy.

Mimo że Moncera to firma dość młoda, jej główny partner Placet Group to stabilna spółka, która cieszy się 15-letnim doświadczeniem na rynku.

Sama platforma zwraca uwagę na kilka rodzajów ryzyka:

  • Ryzyko prawne lub regulacyjne: wynika z faktu, że akty prawne regulujące działalność inwestycyjną, regulacje dotyczące wspólnego finansowania lub opodatkowania uzyskanych dochodów mogą ulec zmianie w trakcie okresu inwestycyjnego.
  • Ryzyko polityczne: prawdopodobieństwo zmiany wartości inwestycji w wyniku zmian politycznych w kraju.
  • Ryzyko koncentracji: może wystąpić w sytuacji, gdy portfel inwestycyjny inwestora jest skoncentrowany na jednym rodzaju inwestycji. Zalecana jest dywersyfikacja inwestycji.
  • Ryzyko ogłoszenia upadłości: realizuje się w sytuacji, w której platforma nie jest w stanie kontynuować swojej działalności i spółka zostaje zlikwidowana.

Opodatkowanie inwestycji na Moncera

Jak działa opodatkowanie zarobków uzyskanych na Moncera?

Zagraniczne platformy pożyczkowe p2p nie płacą w twoim imieniu podatków należnych państwu. W konsekwencji to inwestorzy samodzielnie muszą zadbać o to, aby w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają, odprowadzić podatek od swoich zysków.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.

W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestujemy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Jak już wspomnieliśmy, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Moncera: opinie i recenzja

Podsumujmy teraz naszą recenzję platformy Moncera. Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które posiadamy, Moncera jest godną zaufania platformą oferującą pożyczki P2P. Przejrzysta platforma, szybki proces rejestracji i łatwe inwestowanie ręczne i automatyczne sprawiają, że korzystanie z Moncera to czysta przyjemność.

Nie można oczywiście pominąć ryzyka, którym obarczone są wszystkie inwestycje P2P. Dlatego też zawsze warto brać pod uwagę możliwość utraty pieniędzy. To jednak zdarzyć się może na każdej platformie tego typu.

Na Trustpilot, stronie poświęconej ocenom różnych platform, Moncera otrzymała 4 na 5 gwiazdek i ocenę 4,2. Jako że platforma jest dość młoda, ocen na razie jest niewiele. Najwięcej osób oceniło jednak Moncera jako „świetną” platformę.

moncera trustpilot 2023

Przyjrzyjmy się teraz kilku opiniom dotychczasowych użytkowników Moncera:

moncera opinia 2023

Użytkownicy zwracają uwagę na płynne działanie platformy, brak problemów i zachęcające zyski. Do tego, chwalą sobie możliwość natychmiastowej odsprzedaży pożyczki.

Moncera: alternatywne platformy

Moncera jest jedną z wielu platform pożyczek społecznościowych, a niektóre z nich już mieliśmy okazję recenzować na blogu. Funkcjonowanie tych platform różni się, bowiem nie wszystkie wystawiają oferty firm pożyczkowych – niekiedy to one same stanowią podmiot udzielający pożyczki.

Podobnie do Moncera działają Mintos i Bondora. Obie powyższe platformy są popularne (szczególnie Bondora), a korzystanie z nich nie nastręcza większych problemów.

Są to platformy posiadające marketplace pożyczek udzielanych przez różne firmy pożyczkowe, wśród których nierzadko znajdziemy też polskie. Zwykle dają możliwość inwestowania ręcznego i automatycznego, ale nie wszystkie posiadają rynek wtórny.

Ogólnie jednak wszystkie te serwisy cieszą się powodzeniem, mają wiele pozytywnych opinii, a wybór, na którym z nich inwestować, jest już bardziej kwestią indywidualnych preferencji. W celu uzyskania więcej informacji, przeczytaj wpis zawierający ranking platform p2p.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak utworzyć konto na Moncera?

Rejestracja na Moncera jest bardzo prosta. Wystarczy, że klikniesz tutaj i przejdziesz przez proces rejestracji krok po kroku. Nie zajmie ci to więcej niż 10 minut.

Jak zacząć korzystać z Moncera?

W tym celu musisz dokonać wpłaty depozytu i przystąpić do inwestowania ręcznego lub automatycznego. W przypadku pierwszego wybierasz ręcznie, ile i w co chcesz zainwestować. W przypadku drugiej opcji ustawiasz wytyczne, a platforma samodzielnie inwestuje w pożyczki spełniające twoje kryteria. Więcej o działaniu Moncera przeczytasz w tym wpisie.

Ile można zarobić na Moncera?

Stopa zwrotu zależy od wybranej opcji inwestycyjnej oraz poziomu ryzyka związanego z pożyczkami znajdującymi się w portfelu. Średnie roczne zyski to według platformy około 10,4%.

Jaki jest minimalny kapitał konieczny do rozpoczęcia inwestycji na Moncera?

Swoje inwestycje możesz rozpocząć już od 10 euro.

Czy Moncera jest bezpieczna?

Tak, to bezpieczna, stabilna i transparentna platforma. Jednak musisz pamiętać, że generalnie inwestowanie w pożyczki p2p niesie ze sobą pewne ryzyko.

Gdzie Moncera ma siedzibę?

Moncera ma swoją siedzibę w Tallinie, stolicy Estonii.

4.7/5 - (4 votes)