NFT Binance: kompletny przewodnik po nowej funkcji Binance

792
nft binance

Chcesz dowiedzieć się więcej o NFT Binance? Co to jest, jak działa i jak uzyskać do tego dostęp? Dobrze trafiłeś!

NFT (non-fungible token), czyli niewymienialny token, działający w oparciu o architekturę blockchain, jest cyfrowym składnikiem aktywów, jak kryptowaluta. To, co go wyróżnia, to unikatowość i właśnie brak możliwości wymieniania. Ta cecha przekłada się na to, że najczęściej NFT stanowią cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, a nawet nieruchomości.

W ostatnim czasie do świata NFT wkroczyła giełda kryptowalutowa Binance, oferując swoją własną, innowacyjną platformę będącą rynkiem niewymienialnych tokenów.

Na czym to dokładnie polega? Jak działa? Jak krok po kroku zacząć korzystać z platformy i co można na niej znaleźć? O tym wszystkim powiemy sobie już za chwilę. Na koniec wpisu znajdziesz podsumowanie w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury naszego kompletnego przewodnika po Binance NFT!

NFT Binance: co to?

Binance (tu oficjalna strona) to największa światowa giełda kryptowalutowa, która dotychczas znana była jako wygodne, bezpieczne i korzystne miejsce do nabywania, wymieniania i sprzedawania kryptowalut. Wprowadziła również własną cyfrową walutę – Binance Coin – umożliwiła użytkownikom staking kryptowalut oraz udostępniła takie usługi jak choćby kartę Binance Card.

W połowie 2021 roku platforma zdecydowała się wprowadzić jeszcze jedną opcję: NFT, czyli niewymienialne tokeny. Choć rynek NFT znany jest już od 2017, to właśnie w ostatnim czasie cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Otwarcie się na niego ze strony Binance było właściwie zupełnie naturalnym posunięciem.

binance nft

W ten sposób giełda ta stała się jednocześnie platformą, na której możemy kupować i sprzedawać NFT, a także umieszczać własne, budując kolekcje i zarabiając. Tym samym Binance stał się bezpośrednim konkurentem dla innych platform tego typu, z OpenSea na czele.

Ponieważ platforma NFT połączona jest z systemem Binance, zakupów można dokonywać, korzystając ze środków posiadanych na portfelu Binance. Jeśli natomiast chcemy wyciągnąć nabyty token, musimy posiadać portfel MetaMask (zainstalowany w formie aplikacji lub rozszerzenia do przeglądarki).

Za chwilę wszystkie te wspomniane elementy omówimy w szczegółach. Póki co natomiast zapraszam cię do odwiedzenia strony Binance i zapoznania się z ofertą w języku polskim:

NFT na Binance: krok po kroku

Przyjrzymy się teraz temu, jak zacząć korzystać z platformy NFT od Binance. Zobaczymy, jak stawiać pierwsze kroki, by uzyskać dostęp do niej oraz móc przejrzeć tokeny znajdujące się aktualnie w ofercie. Wyjaśnimy, jak działa Marketplace oraz co to jest IGO i Mystery Box. W dalszej części wpisu zaprezentujemy przykład transakcji krok po kroku.

Od czego zacząć?

Aby zacząć swoją przygodę z NFT na Binance, musimy najpierw mieć konto na samej platformie Binance. Możesz w prosty sposób założyć je, klikając tutaj. Serwis przeprowadzi cię przez całą procedurę rejestracji i weryfikacji tożsamości – obowiązkowej w tego typu usługach. Zachęcamy też do pobrania bardzo wygodnej i przydatnej aplikacji na smartfony.

binance rejestracja

Jeśli miałeś już założone konto na Binance, jesteś o jeden krok do przodu. Teraz wystarczy się tylko zalogować i przejść do sekcji z NFT.

By zacząć handel tym typem tokenów, musisz rzecz jasna zasilić swoje konto. Masz dwa wyjścia: albo zasilić swój portfel kryptowalutą, albo wpłacić walutę fiat, a następnie kupić kryptowalutę na giełdzie Binance.

Co ważne, potrzebne ci będą BNB (Binance Coin), stablecoin BUSD lub ETH (Ethereum). Aktualnie tylko tymi trzema można dokonywać handlu na rynku NFT Binance.

Niewymienialne tokeny mogą być przechowywane w specjalnych wirtualnych portfelach. Binance pozwala na wyciągnięcie NFT na portfel MetaMask lub WalletConnect. Musisz zatem uprzednio założyć taki portfel. Nie jest to trudne, ale najważniejsze, żeby spisać dokładnie wszystkie ustawione podczas rejestracji hasła, a następnie umieścić je w pewnym i bezpiecznym miejscu.

Binance NFT Marketplace

Przejdźmy teraz do samego NFT Marketplace. Znajdziemy tam wszystkie zdeponowane przez użytkowników tokeny. Są to zarówno te nowo wybite (czyli bezpośrednio stworzone i wystawione na sprzedaż), jak i odsprzedawane.

Wystawiane oferty mają albo stałą cenę, albo opcję licytacji. W pierwszym przypadku zakup jest bardzo prosty – wystarczy opłacić wybrany NFT. W drugim przypadku bierzemy udział w aukcji, więc podbijamy cenę, składają ofertę. Dopóki ktoś nas nie przebije, to my wygrywamy aukcję, a więc nasze środki są automatycznie zablokowane i nie można ich cofnąć.

Warto wiedzieć, że twórca NFT, a także osoba, która wprowadza NFT z zewnątrz na Binance ma prawo do 1% z tytułu licencji przy każdej kolejnej transakcji danym tokenem. Korzysta zatem na tym, że token pozostaje w obrocie.

nft token binance

Kiedy przejdziemy do sekcji Marketplace, zobaczymy wszystkie dostępne NFT wraz z cenami, a także rubryki z najlepszymi twórcami, kolekcjami i sprzedażami. Przy każdym tokenie znajduje się jego opis, nazwa twórcy i wystawcy oraz historia pochodzenia – dokładnie tak, jakbyśmy mieli do czynienia z dziełem sztuki czy innym materialnym przedmiotem kolekcjonerskim.

Kiedy sprzedajemy NFT, analogicznie, musimy znaleźć go w swoich zasobach w sekcji Kolekcje i wystawić na sprzedaż. Ustalamy cenę, określamy, czy chcemy, żeby to była licytacja, datę zakończenia itd. Za chwilę wrócimy jeszcze do tego tematu.

NFT Binance Mystery Box

Oprócz konkretnych, pojedynczych NFT na Marketplace znajdziemy również tzw. Mystery Box. Jest to specjalny produkt-niespodzianka przygotowany przez platformę Binance.

nft binance mystery box

Zawartość Mystery Box możemy poznać dopiero po zakupie. Wewnątrz może znajdować się zarówno bardziej popularny NFT, jak i super rzadki, którego wartość rynkowa będzie przewyższać inwestycję w Mystery Box.

Mystery Box można otworzyć od razu po zakupie albo tego nie robić. W drugim przypadku wciąż mamy możliwość wystawienia go na sprzedaż w takiej niejawnej formie. Otwarty Mystery Box nie może zostać wystawiony na sprzedaż w tej postaci, ale możesz sprzedać normalnie NFT, który się w nim znajdował. Z kolei zamkniętego Boxa nie wyciągniesz na swój zewnętrzny portfel.

IGO na Binance

Jedną z najnowszych opcji na Binance NFT są tzw. IGO. Skrót ten nie bez powodu kojarzy się z ICO czy IPO, chodzi bowiem o pierwszą ofertę. W tym przypadku jest to initial game offering, dotyczy więc świata gier NFT.

Mówiąc w skrócie, użytkownicy Binance uzyskują dostęp do ofert inwestowania w projekty gier, zanim nastąpi ich premiera. Jednocześnie oferty te są ekskluzywne, a więc nie pojawią się na żadnej innej platformie.

Zakup właściwie wygląda identycznie jak w przypadku innych NFT czy Mystery Box. Wystarczy wybrać interesujący projekt i dokonać transakcji. Założenie jest takie, że ceny tokenów są bardzo korzystne i jednocześnie mają duży potencjał zysku w przyszłości.

Zapoznaj się z ofertami dostępnymi aktualnie na Binance NFT Marketplace, klikając poniższy link:

Binance NFT: płatności i prowizje

Konto na Binance założysz za darmo. Depozyt kryptowalut nie jest obciążony prowizją, są nią natomiast obciążone wypłaty, co wynika z kosztów transakcji narzuconych przez daną sieć blockchain.

Dostęp do rynku NFT uzyskujesz bezspośrednio po założeniu zwykłego konta na Binance, więc nie musisz przechodzić dodatkowych procedur ani ponosić dodatkowych opłat.

To jednak bardzo podstawowe prowizje, związane z korzystaniem z samej giełdy kryptowalut. Nas natomiast bardziej interesują te związane ze światem NFT.

I tu czeka nas miłe zaskoczenie, ponieważ platforma Binance postawiła na zdecydowanie konkurencyjne opłaty. Pierwsza z nich to opłata transakcyjna, która wynosi tylko 1%. To naprawdę niewiele w porównaniu z innymi!

Druga opłata to tzw. opłata za gas (gdzie gas jest czymś w rodzaju paliwa obliczeniowego), za transakcję przeprowadzoną na danym blockchainie. W przypadku łańcucha Ethereum są one dość wysokie, natomiast na Binance odbywają się one w oparciu o Binance Smart Chain, co sprawia, że zamiast kilkudziesięciu dolarów mogą kosztować kilkadziesiąt (a niekiedy nawet kilka) centów.

Pamiętaj, że dodatkowo 1% idzie zawsze na tzw. Royalty payment, czyli opłatę licencyjną dla twórcy tokena.

Jak kupić NFT na Binance: praktyczny przykład

Zobaczmy teraz w skrócie, jak krok po kroku wyglądałby nasz pierwszy zakup NFT na Binance.

Załóżmy, że otworzyliśmy już konto, dokonaliśmy jego weryfikacji i wpłaciliśmy (lub kupiliśmy) BNB, BUSD i/lub ETH. W międzyczasie utworzyliśmy również konto na np. MetaMask.

Przechodzimy do Marketplace i szukamy NFT, który nas interesuje. Jeśli licytujemy, musimy zaczekać do zakończenia licytacji. Powiedzmy jednak, że kupiliśmy token po określonej cenie. NFT jest nasz, ale jeszcze nie wyciągnęliśmy go na nasz portfel.

nft binance market

Z panelu głównego przejdź do Centrum Użytkownika i kliknij Wyciągnij. W rubryce Aktywa NFT znajdują się twoje nabyte tokeny. Wybierz tego, którego chcesz wyciągnąć. Zwróć uwagę na jego numer ID.

Dodaj i podłącz portfel, na który chcesz wyciągnąć NFT. Teraz możesz już wyciągnąć NFT, zwracając uwagę na wprowadzenie poprawnego adresu – to bardzo ważne, by nie stracić tokena na zawsze! Upewnij się, czy na dany portfel można wyciągnąć wybrany NFT. Powinieneś mieć też na nim środki na wspomniana opłatę za gas.

binance nft metamask

Po potwierdzeniu operacji zobaczysz ją w historii. Przejdź teraz do MetaMask i zaimportuj NFT. Pamiętaj, że cała procedura może trochę potrwać (transfery realizowane są partiami co 4 godziny).

Własny NFT na Binance

Wspominaliśmy już, że posiadane w kolekcji NFT możesz wystawić ponownie na sprzedaż. Ale możesz też wystawić własny, autorski NFT na Binance. Jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz być zatwierdzonym twórcą NFT. Jednakże w przyszłości ta opcja będzie dostępna dla wszystkich, dlatego już dziś warto się nią zainteresować.

tokeny nft binance

Klikasz Utwórz i przechodzisz do okna, gdzie możesz wpisać nazwę i opis swojego NFT oraz załadować plik. Każdą sztukę wybijasz oddzielnie. Binance wybija NFT na blockchainie Binance Smart Chain, co wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 0,005 BNB za każde wybicie.

Po utworzeniu NFT możesz wystawić go na sprzedaż tak samo jak inne tokeny z twojej kolekcji.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Co to jest Binance NFT?

To nowa usługa na giełdzie kryptowalutowej Binance. Jest to rynek NFT, czyli niewymienialnych tokenów, dostępny dla użytkowników Binance, gdzie można je kupować i sprzedawać.

Jak uzyskać dostęp do NFT na Binance?

Dostęp do rynku NFT na Binance mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy platformy Binance. Wystarczy zatem kliknąć tutaj i otworzyć konto. Przyda się także wirtualny portfel typu MetaMask, na który możemy wyciągnąć zakupione NFT (jest kompatybilny z Binance).

Jak handlować na NFT Binance Marketplace?

Wystarczy, że przejdziemy do sekcji NFT, a następnie Marketplace na stronie Binance. Musimy być zalogowani, by dokonać zakupu (ewentualnie sprzedaży). Możesz kupić tokeny za BNB, BUSD lub ETH, które uprzednio wpłacisz na swoje konto Binance. Do wyboru jest zakup po ustalonej przez sprzedawcę cenie lub udział w licytacji. Jako użytkownik możesz także sprzedawać tokeny NFT ze swojej kolekcji.

Jakie są opłaty na Binance NFT?

Binance pobiera opłatę transakcyjną w wysokości 1%, a więc naprawdę bardzo mało. Do tego 1% idzie na opłatę licencyjną dla twórcy NFT – jest to typowa dla tego rynku procedura. Jeśli chcesz wyciągnąć NFT na swój portfel, np. MetaMask, musisz ponieść opłatę za gas, czyli opłatę transakcyjną dla danej sieci blockchain. W przypadku Binance Smart Chain jest ona symboliczna (mniej niż 1$).

Jakie są opinie o NFT Binance?

Póki co nie ma wielu opinii na temat Binance NFT, ponieważ platforma istnieje dopiero od czerwca 2021 roku. Rynek NFT zyskuje jednak ostatnio na popularności, a otwarcie się na niego największej giełdy kryptowalutowej zwiastuje sukces. Wciąż pojawiają się nowe opcje, więc warto śledzić informacje na platformie.

4/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.