Nowe IPO: debiuty na giełdzie w 2022 oraz kalendarz ostatnich IPO

359
nowe ipo

Szukasz kalendarza nadchodzących IPO w 2022 roku? Chcesz inwestować w nowe IPO i otrzymywać aktualne informacje o najciekawszych z nich? Jesteś we właściwym miejscu!

IPO (Initial Public Offering), czyli pierwsza oferta publiczna, to niezbędny proces, przez który musi przejść każda firma, aby z prywatnej spółki przekształcić się w spółkę giełdową. Inwestowanie w spółkę na tak wczesnym etapie może stanowić wyjątkową okazję do osiągnięcia zysku, ale w przeszłości było to przywilejem wyłącznie inwestorów instytucjonalnych.

Dziś jednak każdy może inwestować w IPO z zacisza własnego domu, dzięki brokerom online, takim jak Freedom Finance, którzy zapewniają wygodny dostęp do większości najnowszych IPO.

W tym artykule zobaczymy, dlaczego zainteresowanie inwestowaniem w IPO jest tak duże, a następnie przedstawimy zaktualizowany kalendarz najnowszych IPO, tych obecnie trwających i tych planowanych na 2022 rok. Poświęcimy też trochę miejsca na nowe debiuty na GPW.

Dalej wyjaśnimy, jak inwestować w najnowsze IPO za pośrednictwem Freedom Finance, oraz jakie średnie wyniki generowały one w ostatnich latach.

Nowe IPO: po co inwestować w debiuty na giełdzie?

Zanim omówimy szczegóły dotyczące nadchodzących IPO, warto przedstawić najważniejsze cechy tego typu inwestycji.

Jak już zostało wspmniane, IPO (Initial Public Offering) odnosi się do procesu, który musi przejść każda prywatna firma, aby wyemitować własne akcje i wejść na giełdę, uzyskując w ten sposób kapitał niezbędny do jej rozwoju.

debiuty giełda

Zasadniczo istnieje faza początkowa, w której IPO jest gwarantowane przez różnego rodzaju podmioty, którymi mogą być na przykład pośrednicy finansowi czy też jedna lub więcej spółek inwestycyjnych. Podmioty te nabywają akcje w ramach IPO i udostępniają je inwestorom końcowym.

Następuje okres wstępny, zwany okresem Lock-Up, w którym te papiery wartościowe nie są jeszcze przedmiotem publicznego obrotu. Trwa on zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, w zależności od przypadku.

Należy zauważyć, że w okresie obowiązywania Lock-Upu zazwyczaj odnotowywano znaczny wzrost wartości początkowej IPO, co czyni te papiery wartościowe szczególnie atrakcyjnymi dla inwestorów.

W istocie kupują oni ostatnie dostępne IPO, a następnie sprzedają je po podwyższonych cenach po zakończeniu okresu Lock-Up. Więcej szczegółów na temat średniego generowanego zysku zobaczymy w osobnej części tego artykułu.

Nowe IPO 2022: wybór najciekawszych

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym nadchodzącym IPO w 2022 roku.

1. Starlink

Zacznijmy od Starlink, jednego z najbardziej ambitnych projektów firmy SpaceX, założonej przez Elona Muska. Jest to konstelacja satelitów budowanych obecnie na potrzeby szerokopasmowego globalnego dostępu do Internetu satelitarnego o małych opóźnieniach.

Elon Musk, będąc już twórcą kolosalnych przedsięwzięć takich jak PayPal czy Tesla, w 2002 roku rozpoczął swoją przygodę z projektami kosmicznymi, uruchamiając SpaceX z zamiarem kolonizacji Marsa.

W tym sensie Starlink jest częścią tego sektora rozwoju. IPO planowane jest na rok 2022. Dokładna data nie została jeszcze ustalona, ale oczekiwania i możliwe zyski związane z tym projektem są ogromne.

2. Reddit

Kolejnym IPO, na które warto zwrócić uwagę jest Reddit, jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych dla młodych i starszych, który pozwala na uczestnictwo w ponad 100-tysięcznej społeczności w jego obrębie.

Wymieńmy tylko parę liczb, które dają do myślenia: firma jest wyceniana na około 10 miliardów dolarów i osiągnęła zysk w wysokości 100 milionów dolarów w drugim kwartale 2021 roku.

Premiera IPO Reddit będzie zależała od warunków rynkowych i prawie na pewno odbędzie się w 2022 roku, według menedżerów firmy. Perspektywy rozwoju Reddit są bardziej niż optymistyczne, więc jest to projekt, który warto mieć na oku.

3. Chime

Trzecim ważnym nadchodzącym IPO w 2022 roku jest Chime. Jest to jedna z najczęściej pobieranych aplikacji bankowych w Stanach Zjednoczonych. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się projektów FinTech w ostatnim czasie ze względu na funkcjonalność, którą oferuje, i niskie opłaty.

W ostatnich czasach firma bardzo się rozwinęła. Obroty w 2020 roku wyniosły 600 mln dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim. IPO, oczekiwane już w 2021 roku, zostanie najprawdopodobniej ujawnione w najbliższych miesiącach.

Obserwujemy rosnący trend w ilości transakcji cyfrowych i wiele firm w tym sektorze czerpie z tego korzyści, więc niewątpliwie jest to bardzo interesujący projekt.

4. Databricks

Przechodzimy dalej, zatrzymując się przy Databricks, jednej z najnowocześniejszych platform big data i AI w branży. Podobna spółka, Snowflake, wygenerowała 171% odsetek po okresie Lock-Up, więc warto zwrócić uwagę na to IPO.

Microsoft Azure, platforma chmury obliczeniowej firmy Microsoft, już korzysta z tego oprogramowania. Inne duże firmy z branży korzystają z niego obecnie lub są w trakcie jego stosowania.

W ostatnich latach firma stale się rozwija, a prognozy przewidują, że w 2022 roku jej przychody osiągną poziom 1 miliarda dolarów. Wycena IPO może przekroczyć 40 mld dolarów, więc jest to ważny projekt, w który warto zainwestować.

5. TikTok

Mówiąc o giełdowych debiutach, nie sposób nie wspomnieć o IPO TikTok. Pochodząca z Chin firma social media należąca do ByteDance przeżywa niekończący się wzrost, zajmując pierwsze miejsce pod względem liczby nowych użytkowników w 2021 roku.

Siłą tego medium społecznościowego, niegdyś zarezerwowanego dla młodych, jest natychmiastowość i wiralowość treści, która jest o wiele bardziej atrakcyjna niż w przypadku bardziej uznanych mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy YouTube.

Wstępna wycena TikTok wynosi 50 miliardów dolarów, ale nie można wykluczyć jej wzrostu, gdy IPO ujrzy światło dzienne. Doskonały projekt, który ma szansę stać się liderem w branży.

6. Klarna

Ostatnim zagranicznym IPO, o którym chcielibyśmy tutaj wspomnieć, jest Klarna, kolejna spółka z sektora FinTech. W praktyce jest to poręczna aplikacja, która pozwala na sprawne zarządzanie płatnościami. Możesz na przykład rozłożyć płatność na 3 dogodne, nieoprocentowane raty, z których każda będzie płatna po 30 dniach.

Według badań, jedna trzecia respondentów byłaby skłonna skorzystać z usługi odroczonej płatności, a 70% kupujących bardziej ufa sprzedawcy, gdy ten oferuje taką opcję.

Klarna z pewnością uczyniła z innowacji swoją najmocniejszą stronę, a sektor, w którym działa, rozwija się w ogromnym tempie. Oczekiwania co do tego IPO w 2022 roku są więc bardzo poważne.

7. Transition Technologies MS

Na koniec tego zestawienia przedstawimy dwa nowe IPO zapowiadane w Polsce. Pierwszym z nich jest Transition Technologies MS, jeden z liderów branży IT w naszym kraju. Spółka zapowiadała IPO i swój debiut jeszcze w 2021 roku, więc możemy się go spodziewać lada dzień. Wyemitowanych zostanie ok. 2,4 mln nowych akcji dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Transitions Technologies to jedna z największych grup w sektorze IT w Polsce. Zajmuje się przede wszystkim outsourcingiem IT, transformacją cyfrową w obszarze sprzedaży i marketingu online czy przetwarzaniem w chmurze.

Pomijając fakt, że branża IT jest w zasadzie skazana na stały wzrost, to w szczególności outsourcing IT w czasie pandemii COVID odnotował znaczne zwiększenie popularności. Firma planuje wzmocnienie swojej pozycji w Europie i Azji, co dodatkowo pozytywnie wpływa na prognozy, dlatego warto mieć to IPO na oku.

8. DESA SA

Drugą polską spółką, która już od pewnego czasu zapowiada swój debiut na GPW, jest DESA SA, grupa prowadząca dom aukcyjny DESA Unicum, zajmujący się bezpośrednią sprzedażą dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. To zdecydowany lider na polskim rynku sztuki, znajdujący się w pierwszej dziesiątce europejskich domów aukcyjnych i pierwszej dwudziestce domów aukcyjnych na świecie.

Firma planuje zwiększyć swoje obroty, by nie tylko umocnić swoją właściwie już nienaruszalną pozycję w Polsce, ale i wyraźnie wysunąć się na prowadzenie na arenie europejskiej. Stawia na intensywny rozwój oraz ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez przejęcie innych podmiotów.

W ofercie pojawią się nowo wyemitowane akcje, a nowi akcjonariusze będą mogli stać się posiadaczami w sumie ponad 25% udziałów firmy. Debiut na GPW w 2022 roku w przypadku DESY jest w zasadzie pewny. Wygląda na to, że wkrótce polscy inwestorzy zyskają możliwość ekspozycji na rynek sztuki poprzez akcje domu aukcyjnego.

Jak inwestować w debiuty IPO?

W artykule o najnowszych IPO nie mogło zabraknąć wyjaśnienia, jak w praktyce wygląda inwestowanie w debiuty na giełdzie. Wspomnieliśmy już, że kiedyś tylko klienci instytucjonalni mieli dostęp do takich papierów wartościowych, ale teraz wszystko się zmieniło, dzięki niektórym brokerom internetowym.

W szczególności skupię się tutaj na platformie, którą uważam za najlepszą dla europejskiego inwestora. Mowa o Freedom Finance (oficjalna strona tutaj). Jest to europejski oddział Freedom Holding Corp, firmy założonej w 1981 roku, której celem jest pośredniczenie w świecie inwestycji. Dziś osiągnęła taki wymiar, że jest notowana w indeksie NASDAQ.

debiuty ipo freedom finance

Freedom Finance pozwala na inwestowanie w najnowsze IPO bezpośrednio online. Wszystko, co musisz zrobić, to najpierw utworzyć darmowe konto na platformie handlowej Freedom24 poprzez ten link. Na początku wystarczy, że wpiszesz e-mail i hasło.

Następnie będziesz musiał podać kilka danych osobowych i zweryfikować swoją tożsamość zgodnie z obowiązującymi przepisami inwestycyjnymi. Uzyskasz wtedy dostęp do pełnej funkcjonalności Freedom Finance.

Oprócz możliwości handlu akcjami i ETF-ami na giełdach całego świata, będziesz miał również dostęp do najnowszych IPO. Istnieje sekcja całkowicie poświęcona tego typu akcjom, gdzie można zobaczyć, które z nich są aktualnie notowane, i w nie inwestować.

Ale to nie wszystko. Można również zobaczyć, jak zmieniały się ceny poprzednich IPO od fazy Lock-Up. Oto przykład:

ipo gpw

Spójrzmy na obrazek. Cena ulokowania to cena, po której IPO były sprzedawane w fazie początkowej, podczas gdy cena otwarcia to cena, po której IPO są obecnie sprzedawane publicznie. Jeżeli upłynął 3-miesięczny okres Lock-Up, to jest to cena, po której akcja może być po raz pierwszy wprowadzona do obrotu publicznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, polecam również przeczytać naszą recenzję Freedom Finance, którą możesz znaleźć pod tym linkiem.

Dla pełnego obrazu przyjrzyjmy się również opłatom pobieranym przez ten serwis. Istnieje kilka planów cenowych, ale na początek proponuję zdecydować się na plan SMART, który ma zerową opłatę za prowadzenie konta.

Od zakupu nowych akcji po cenie IPO pobierana jest prowizja w wysokości od 3% do 5%, w zależności od zainwestowanej kwoty. Za sprzedaż po okresie Lock-Up pobierana jest opłata w wysokości 0,5%. Choć może się wydawać, że są to średnie lub wysokie koszty, należy podkreślić, że wzrost ceny akcji w stosunku do ceny początkowej bardzo często je pokrywa.

*Inwestycje w papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe zawsze wiążą się z ryzykiem utraty kapitału. Inwestowanie w IPO może wiązać się z dodatkowymi ograniczeniami. Prognozy lub wyniki z przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych wyników.

Debiuty spółek: średnie wyniki

Powinniśmy teraz przejść do omówienia średnich wyników, jakie IPO osiągały w przeszłości. Jako miernik weźmiemy pod uwagę różnicę między ceną ulokowania (w początkowej fazie) a ceną otwarcia (po Lock-Up).

Jak podają również analitycy Freedom Finance, na podstawie danych z IPO od 2012 roku do chwili obecnej, średnia stopa zwrotu po trzymiesięcznym okresie Lock-Up wyniosła aż 62% (stan na 04.01.2022).

Oznacza to, że inwestując w fazie początkowej sumę równą 1000 euro, otrzymujesz średnio na koniec Lock-Up równowartość 1620 euro, od której należy odjąć opłaty pobierane przez platformę, z której korzystasz. Pomimo tych ostatnich, końcowy zysk jest oczywisty. Dlatego też tak wielu inwestorów z dużym zainteresowaniem śledzi kalendarz najnowszych IPO.

Ale przyjrzyjmy się też innym ciekawym danym. Średni wzrost wartości IPO w pierwszym dniu notowań wynosi 42%. Wynika to oczywiście z faktu, że w momencie otwarcia IPO wielu inwestorów kupuje akcje i właśnie na tych skrzydłach entuzjazmu cena notowań szybuje w górę. Dlatego zawsze opłaca się inwestować w IPO tak wcześnie, jak to tylko możliwe!

Trzecią dość interesującą wartością jest średnia sześciomiesięczna stopa zwrotu, z czego pierwsze trzy miesiące przypadają na fazę Lock-Up. Wynosi ona 145%, co sugeruje, że nie powinniśmy sprzedawać inwestycji od razu po upływie okresu Lock-Up, ale poczekać jeszcze co najmniej 90 dni.

Chciałabym zaznaczyć, że są to tylko średnie dane. Zdarzają się przypadki, w których wzrosty są nawet znacznie większe, a w innych przypadkach cena akcji również spada znacznie poniżej pierwotnej ceny sprzedaży. Należy więc pamiętać, że inwestowanie w IPO wiąże się z dużym ryzykiem!

Kalendarz najnowszych IPO

Zbliżając się do końca artykułu, przyjrzyjmy się kalendarium najnowszych IPO, które zostały już zaplanowane lub miały miejsce w ostatnim czasie. Dla każdego wpisu znajdziesz datę wygaśnięcia, nazwę firmy i jej ticker, giełdę, na której jest notowana i cenę początkową.

Data IPOSpółkaTickerGiełdaPoczątkowa cena IPO
22/12/2021Gardiner Health Acquisition Corp.GDNRUNASDAQ$ 10
23/12/2021Aetherium Acquisition Corp.GMFIUNASDAQ$ 10
29/12/2021Nubia Brand Acquisition Corp.NUBIUNASDAQ$ 10
06/01/2022Vigil Neuroscience IncVIGLNASDAQ$ 15-17
06/01/2022Cincor Pharma IncCINCNASDAQ$ 15-17
06/01/2022Amylyx Pharmaceutical IncAMLXNASDAQ$ 18-20
07/01/2022Viscogliosi Brothers Acq Corp.VBOCUNASDAQ$ 10
12/01/2022Tpg IncTPGNASDAQ$ 29,50
12/01/2022Industrial Tech Acquisitions II IncITAQUNASDAQ$ 10

Debiuty IPO GPW: kalendarz

A na sam koniec zobaczmy jeszcze, jak prezentowały się w ostatnim czasie polskie IPO na GPW w 2021 roku:

Data IPOSpółkaGiełdaPoczątkowa cena IPO
05/01/2021Photon EnergyGPW15,30 zł
08/01/2021Answear.comGPW25 zł
11/05/2021Brand 24GPW32 zł
26/05/2021Pepco GroupGPW40 zł
23/11/2021PoltregGPW75 zł
07/12/2021Big Cheese StudioGPW35 zł
09/12/2021Grupa PracujGPW74 zł
20/12/2021Bio PlanetGPW26,80 zł
5/5 - (2 votes)