
Szukasz kalendarza nadchodzących IPO w 2023 roku? Chcesz inwestować w nowe IPO i otrzymywać aktualne informacje o najciekawszych z nich? Jesteś we właściwym miejscu!
IPO (Initial Public Offering), czyli pierwsza oferta publiczna, to niezbędny proces, przez który musi przejść każda firma, aby z prywatnej spółki przekształcić się w spółkę giełdową. Inwestowanie w spółkę na tak wczesnym etapie może stanowić wyjątkową okazję do osiągnięcia zysku. Jednak w przeszłości było to przywilejem wyłącznie inwestorów instytucjonalnych.
Dziś natomiast każdy może inwestować w IPO z zacisza własnego domu. Zawdzięczamy tę możliwość brokerom online, takim jak Freedom Finance, którzy zapewniają wygodny dostęp do większości najnowszych IPO.
W tym artykule zobaczymy, dlaczego zainteresowanie inwestowaniem w IPO jest tak duże. Następnie przedstawimy zaktualizowany kalendarz najnowszych IPO, tych obecnie trwających i tych planowanych na 2023 rok. Poświęcimy też trochę miejsca na nowe debiuty na GPW.
Nowe IPO: po co inwestować w debiuty na giełdzie?
Zanim omówimy szczegóły dotyczące nadchodzących IPO, warto przedstawić najważniejsze cechy tego typu inwestycji.
Jak już zostało wspomniane, IPO (Initial Public Offering) odnosi się do procesu, który musi przejść każda prywatna firma, aby wyemitować własne akcje i wejść na giełdę. Uzyskuje w ten sposób kapitał niezbędny do rozwoju.

Zasadniczo istnieje faza początkowa, w której IPO jest gwarantowane przez różnego rodzaju podmioty, którymi mogą być na przykład pośrednicy finansowi czy też jedna lub więcej spółek inwestycyjnych. Podmioty te nabywają akcje w ramach IPO i udostępniają je inwestorom końcowym.
Następuje okres wstępny, zwany okresem Lock-Up, w którym te papiery wartościowe nie są jeszcze przedmiotem publicznego obrotu. Trwa on zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, w zależności od przypadku.
Należy zauważyć, że w okresie obowiązywania Lock-Upu zazwyczaj odnotowywano znaczny wzrost wartości początkowej IPO. To z kolei czyni te papiery wartościowe szczególnie atrakcyjnymi dla inwestorów.
W istocie kupują oni ostatnie dostępne IPO, a następnie sprzedają je po podwyższonych cenach po zakończeniu okresu Lock-Up. Więcej szczegółów na temat średniego generowanego zysku zobaczymy w osobnej części tego artykułu.
Nowe IPO 2023: wybór najciekawszych
Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym nadchodzącym IPO w 2023 roku.
1. Stripe
Naszą listę rozpoczynamy od jednego ze światowych gigantów systemów integracji płatności. Mówię oczywiście o Stripe, firmie założonej przez braci Collison we wrześniu 2011 roku w Dublinie.
Data jej IPO, którą początkowo przewidywano na koniec 2022 roku, wciąż jest dookreślana. Z pewnością jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier. Wynika to również z faktu, że sektor, w którym działa, stale się rozwija.
Wystarczy podać kilka liczb. Stripe zatrudnia obecnie ponad 8000 pracowników rozsianych po całym świecie, a obroty w 2021 roku osiągnęły 12 mld USD.
2. Reddit
Kolejnym IPO, na które warto zwrócić uwagę jest Reddit, jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych dla młodych i starszych, pozwalający na uczestnictwo w ponad 100-tysięcznej społeczności w jego obrębie.
Wymieńmy tylko parę liczb, które dają do myślenia. Firma jest wyceniana na około 10 miliardów dolarów i osiągnęła zysk w wysokości 100 milionów dolarów w drugim kwartale 2021 roku.
Premiera IPO Reddit będzie zależała od warunków rynkowych i prawie na pewno odbędzie się w 2023 roku, według menedżerów firmy. Perspektywy rozwoju Reddit są bardziej niż optymistyczne, więc jest to projekt, który warto mieć na oku.
3. Chime
Trzecim ważnym nadchodzącym IPO w 2023 roku jest Chime. Jest to jedna z najczęściej pobieranych aplikacji bankowych w Stanach Zjednoczonych. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się projektów FinTech w ostatnim czasie ze względu na funkcjonalność, którą oferuje, i niskie opłaty.
W ostatnich czasach firma bardzo się rozwinęła. Obroty w 2020 roku wyniosły 600 mln dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim. IPO, oczekiwane już w 2021 roku, zostanie najprawdopodobniej ujawnione w najbliższych miesiącach.
Obserwujemy rosnący trend w ilości transakcji cyfrowych. Wiele firm w tym sektorze czerpie z tego korzyści, więc niewątpliwie jest to bardzo interesujący projekt.
4. Databricks
Przechodzimy dalej, zatrzymując się przy Databricks, jednej z najnowocześniejszych platform big data i AI w branży. Podobna spółka, Snowflake, wygenerowała 171% odsetek po okresie Lock-Up, więc warto zwrócić uwagę na to IPO.
Microsoft Azure, platforma chmury obliczeniowej firmy Microsoft, już korzysta z tego oprogramowania. Inne duże firmy z branży korzystają z niego obecnie lub są w trakcie jego stosowania.
W ostatnich latach firma stale się rozwija, a w 2022 roku jej przychody osiągnęły poziom 1 miliarda dolarów. Wycena IPO może przekroczyć 40 mld dolarów, więc jest to ważny projekt, w który warto zainwestować.
5. TikTok
Mówiąc o giełdowych debiutach, nie sposób nie wspomnieć o IPO TikTok. Pochodząca z Chin firma social media należąca do ByteDance przeżywa niekończący się wzrost, zajmując pierwsze miejsce pod względem liczby nowych użytkowników w 2021 roku.
Siłą tego medium społecznościowego, niegdyś zarezerwowanego dla młodych, jest natychmiastowość i wiralowość treści, która jest o wiele bardziej atrakcyjna niż w przypadku bardziej uznanych mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy YouTube.
Wstępna wycena TikTok wynosi 50 miliardów dolarów, ale nie można wykluczyć jej wzrostu, gdy IPO ujrzy światło dzienne. Doskonały projekt, który ma szansę stać się liderem w branży.
6. Revolut
Jednym z bardziej wyczekiwanych debiutów, jest wejście na giełdę Revolut – wielofunkcyjnej usługi bankowej, pozwalającej od niedawna również na inwestowanie w akcje, surowce i kryptowaluty.
IPO Revolut jest przewidywane na rok 2023 lub początek 2024 zgodnie z zapowiedziami firmy. Nie ma jeszcze wstępnej wyceny. Przychody w 2022 roku przekroczyły 850 mln £, co oznacza wzrost o 30% w stosunku do roku poprzedniego.
Revolut Bank ma pełną europejską licencję bankową. W najbliższym czasie w ramach rozwoju będzie chciał rozszerzyć działalność o rynki w Nowej Zelandii, Brazylii, Meksyku i Indiach.
7. Żabka Polska
Na koniec tego zestawienia przedstawimy IPO zapowiadany w Polsce. To znana wszystkim sieć sklepów Żabka Polska. To może być najgłośniejszy debiut IPO na polskim rynku. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy Żabka zadebiutuje na GPW, czy na innej giełdzie.
Żabka zaczęła od opublikowania raportu z 2022 roku, pokazując, że pretenduje do miana spółki giełdowej. W ubiegłym roku zarobiła na czysto ponad 380 mln zł.
W ciągu 5 lat liczba sklepów w Polsce wzrosła dwukrotnie, osiągając próg 9 tysięcy, a już w październiku, z okazji 25-lecia, planuje otworzyć sklep numer 10.000.
Jak inwestować w debiuty IPO?
Jak inwestować w IPO, jeśli jesteś inwestorem indywidualnym?
Dla mieszkańców USA, istnieje z pewnością więcej opcji zakupu akcji IPO, na platformach takich jak Robinhood i Ameritrade. Tutaj jednak chcemy się zwrócić do inwestorów, którzy mieszkają w Europie.
Istnieje kilku brokerów, którzy pozwalają na zakup akcji IPO dla tej klasy inwestorów. Przykładem jest Lynx Broker, na którego stronie możemy znaleźć aktualny kalendarz IPO.
Ale także Degiro (oficjalna strona tutaj) powinien zwrócić uwagę inwestorów zainteresowanych IPO. Broker pozwala inwestować w IPO po rozpoczęciu ich notowań na rynku. Wystarczy przejść do zakładki IPO w sekcji agenda. Znajdują się tam zarówno przeszłe IPO, jak i te, które rozpoczną się danego dnia.

Niekiedy Degiro umożliwia także inwestowanie w niektóre amerykańskie IPO i informuje o tym klientów bezpośrednio. Tym bardziej warto założyć u niego już teraz darmowe konto.
Debiuty spółek: średnie wyniki
Powinniśmy teraz przejść do omówienia średnich wyników, jakie IPO osiągały w przeszłości. Jako miernik weźmiemy pod uwagę różnicę między ceną ulokowania (w początkowej fazie) a ceną otwarcia (po Lock-Up).
Od 2012 roku do chwili obecnej, średnia stopa zwrotu po trzymiesięcznym okresie Lock-Up wyniosła aż 53% (stan na 01.03.2023).
Oznacza to, że inwestując w fazie początkowej sumę równą 1000 euro, otrzymujesz średnio na koniec Lock-Up równowartość 1530 euro. Od niej należy odjąć opłaty pobierane przez platformę, z której korzystasz. Pomimo tych ostatnich, końcowy zysk jest oczywisty. Dlatego też tak wielu inwestorów z dużym zainteresowaniem śledzi kalendarz najnowszych IPO.
Ale przyjrzyjmy się też innym ciekawym danym. Średni wzrost wartości IPO w pierwszym dniu notowań wynosi 42%. Wynika to oczywiście z faktu, że w momencie otwarcia IPO wielu inwestorów kupuje akcje i właśnie na tym entuzjazmie cena notowań szybuje w górę. Dlatego zawsze opłaca się inwestować w IPO tak wcześnie, jak to tylko możliwe!
Trzecią dość interesującą wartością jest średnia sześciomiesięczna stopa zwrotu, z czego pierwsze trzy miesiące przypadają na fazę Lock-Up. Wynosi ona 145%, co sugeruje, że nie powinniśmy sprzedawać inwestycji od razu po upływie okresu Lock-Up, ale poczekać jeszcze co najmniej 90 dni.
Chciałabym zaznaczyć, że są to tylko średnie dane. Zdarzają się przypadki, w których wzrosty są nawet znacznie większe. W innych przypadkach cena akcji również spada znacznie poniżej pierwotnej ceny sprzedaży. Należy więc pamiętać, że inwestowanie w IPO wiąże się z dużym ryzykiem!
Kalendarz najnowszych IPO
Zbliżając się do końca artykułu, przyjrzyjmy się kalendarium najnowszych IPO, które zostały już zaplanowane lub miały miejsce w ostatnim czasie. Dla każdego wpisu znajdziesz datę wygaśnięcia, nazwę firmy i jej ticker, giełdę, na której jest notowana i cenę początkową.
Data IPO | Spółka | Ticker | Giełda | Początkowa cena IPO |
---|---|---|---|---|
14/07/2023 | Apogee Therapeutics, Inc. | APGE | NASDAQ | $ 17 |
12/06/2023 | Bowen Acquisition Corp | BOWN | NASDAQ | $ 10 |
06/07/2023 | Prestige Wealth Inc. | PWM | NASDAQ-CM | $ 5 |
30/06/2023 | Vesta Real Estate Corporation | VTMX | NYSE | $ 31 |
Debiuty IPO GPW: kalendarz
A na sam koniec zobaczmy jeszcze, jak prezentowały się w ostatnim czasie polskie IPO na GPW w 2023 roku:
Data IPO | Spółka | Giełda | Początkowa cena IPO |
---|---|---|---|
22/05/2023 | URTESTE | GPW | 134,00 zł |
25/04/2023 | DB ENERGY | GPW | 32,20 zł |
12/04/2023 | COLUMBUS ENERGY | GPW | 10,80 zł |
16/02/2023 | GENOMTEC | GPW | 13,90 zł |
20/01/2023 | SCOPE FLUIDICS | GPW | 239,50 zł |
18/01/2023 | MOVIE GAMES | GPW | 27,10 zł |
10/01/2023 | PASSUS | GPW | 39,70 zł |