Pasywne inwestowanie: najlepsze możliwości w 2023 roku

812
pasywne inwestowanie

W świecie finansów coraz częściej słyszy się o inwestycjach pasywnych i ich wygodzie w porównaniu z aktywnymi. Ale czym tak naprawdę jest pasywne inwestowanie?

Pasywny styl inwestowania nie zakłada aktywnego zarządzania portfelem i pozwala na osiągnięcie bardziej przewidywalnych zysków przy mniejszym wysiłku. Bardzo często dzięki inwestycjom pasywnym można stworzyć realny zysk finansowy!

Trzeba jednak rzucić trochę światła na ten temat. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się znaczeniu inwestycji pasywnych oraz różnicy między inwestycjami aktywnymi a pasywnymi.

Co najważniejsze, zobaczymy listę najlepszych pasywnych inwestycji, które można wybrać w 2023 roku, aby wygenerować automatyczny dochód, nieograniczony wyłącznie do rynku akcji.

Inwestowanie pasywne: co to takiego?

Inwestowanie pasywne to strategia zarządzania portfelem, która ma na celu zarówno maksymalizację zysków, jak i minimalizację kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Ma logikę długoterminową i jest zdecydowanie przeciwna tradingowi i aktywnemu zarządzaniu portfelem.

Jeśli chodzi o rynek akcji, inwestowanie pasywne związane jest z zakupem funduszy i instrumentów finansowych (np. ETF), które w sposób pasywny odwzorowują wyniki indeksu rynkowego, takiego jak S&P 500 czy MSCI World.

Aktywnie zarządzane fundusze akcyjne (podobnie jak traderzy) mają na celu strategiczne kupowanie i sprzedawanie akcji w celu przebicia się przez rynek. Natomiast fundusze pasywne jedynie naśladują cały rynek.

inwestowanie pasywne

Ponieważ niezwykle trudno jest przebić rynek, strategia pasywnego inwestowania jest w większości przypadków korzystniejsza, bezpieczniejsza i bardziej opłacalna. Dlatego wszyscy czołowi światowi eksperci w dziedzinie finansów osobistych doradzają indywidualnym oszczędzającym pasywne inwestowanie w globalny rynek akcji, np. poprzez ETF.

Logikę pasywnego inwestowania można jednak rozciągnąć także poza rynek akcji. W rzeczywistości istnieją również inne formy inwestowania, które nie wymagając aktywnego zarządzania portfelem, pozwalają na uzyskanie pasywnego i stałego dochodu.

Inwestowanie aktywne i pasywne: tabela porównawcza

Aby lepiej zrozumieć różnicę między inwestycjami aktywnymi i pasywnymi, można zapoznać się z poniższą tabelą porównawczą:

INWESTOWANIE AKTYWNEINWESTOWANIE PASYWNE
CELECelem jest przebicie rynku i uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż indeks referencyjny.Celem jest odwzorowanie wyników indeksu rynkowego i uzyskanie dokładnie takiego samego zwrotu.
STRATEGIAStrategia polega na kupowaniu i sprzedawaniu papierów wartościowych z odpowiednim wyczuciem czasu, w celu uzyskania dodatkowego zysku.Strategia ta polega na kupowaniu określonych papierów wartościowych w odpowiednich proporcjach i trzymaniu ich przez długi czas.
KOSZTYPoprzez handel z dużą ilością transakcji, koszty prowizji są bardzo wysokie.Kupując i trzymając określone instrumenty finansowe przez dłuższy czas, minimalizuje się koszty prowizji.
RYZYKORyzyko związane z aktywnym inwestowaniem jest wyższe: oprócz nieodłącznego ryzyka rynkowego istnieje również ryzyko ewentualnych ludzkich błędów w ocenie.Ryzyko związane z inwestowaniem pasywnym jest niższe: istnieje tylko samoistne ryzyko rynkowe.

Najlepsze inwestycje pasywne: kompletna lista

Przyjrzyjmy się więc liście najlepszych inwestycji pasywnych na rok 2023, dzięki którym można wypracować zysk finansowy bez konieczności aktywnego zarządzania portfelem.

1. Fundusze indeksowe

Fundusze indeksowe to fundusze inwestycyjne, które pasywnie odwzorowują indeks rynkowy, zazwyczaj składający się z akcji lub obligacji.

W przeciwieństwie do funduszy aktywnych – w których zarządzający zajmują się wybieraniem akcji jedna po drugiej, aby kupić i sprzedać, w celu pokonania rynku – fundusze indeksowe po prostu kupują w odpowiednich proporcjach wszystkie akcje, które tworzą dany indeks, trzymając je przez długi czas.

Takie podejście opłaca się w dłuższej perspektywie. Rynek akcji jako całość ma tendencję do zapewnienia średniej rocznej stopy zwrotu na poziomie 10%. Z kolei fundusze aktywne w większości przypadków nie osiągają progu rentowności, mimo najlepszych starań zarządzających.

Aby zainwestować w fundusze indeksowe, możesz skorzystać z oferty banku PKO BP (tutaj oficjalna strona internetowa). Tutaj do wyboru masz różnie sprofilowane fundusze. Są one dodatkowo przygotowane pod kątem długości inwestycji i jej celów, a także ryzyka, jakie ponosi inwestor.

Wybierać możesz spośród akcji rynku europejskiego, amerykańskiego, polskiego, japońskiego czy rynków wschodzących. Jako przykład weźmy fundusz akcji rynku amerykańskiego. Zalecany okres inwestycji wynosi tutaj minimum 5 lat, a oczekiwana stopa zwrotu po tym okresie to 45,91%.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na oficjalną stronę internetową PKO BP.

2. ETF

ETF-y (exchange-traded funds) są klasycznym przykładem pasywnych inwestycji. W ostatnich latach zyskały ogromną popularność ze względu na swoją wygodę i uniwersalność.

Nadal są to pasywne fundusze inwestycyjne, ale w przeciwieństwie do funduszy indeksowych, ETF są notowane na giełdzie. Dzięki temu łatwo nimi handlować za pośrednictwem większości brokerów internetowych.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Poprzez ETF można inwestować w cały rynek akcji, jak również w akcje konkretnego kraju, czy należące do określonego sektora gospodarki. Ale są też ETF obligacyjne, ETF nieruchomościowe czy ETF powiązane z ceną jednego lub kilku towarów.

Wybór jest naprawdę ogromny, ale dla osób, które chcą uzyskać finansowy zwrot z inwestycji, najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie większości kapitału w globalny akcyjny fundusz ETF.

Najlepszym brokerem do inwestowania w ETF jest z pewnością Degiro. Umożliwia zakup ETF na wszystkich głównych giełdach europejskich bez płacenia standardowych prowizji! Obowiązuje tylko opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro.

3. Akcje dywidendowe

Akcje dywidendowe to doskonały sposób na zapewnienie sobie niewielkiego zwrotu finansowego. Oprócz ewentualnego wzrostu wartości samych akcji, inwestor otrzymuje również zysk z dywidendy. Ten z kolei w niektórych przypadkach może przekroczyć 5% rocznej stopy zwrotu z inwestycji.

Nie da się z góry przewidzieć, ile dywidend spółka wypłaci i czy w ogóle je wypuści. Wynika to z faktu, że polityka firmy może się zmieniać z roku na rok, podobnie jak jej wyniki finansowe.

Jednak bardziej dojrzałym spółkom, które mają ustalony model biznesowy i mniej więcej stałe przychody, udaje się zagwarantować swoim akcjonariuszom pewną stabilność w wypłacanych z roku na rok dywidendach. Tak jest w przypadku tzw. „Dividend Aristocrats„, czyli tych spółek, które zwiększały swoje dywidendy z roku na rok przez co najmniej 20 kolejnych lat.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Przykładami Dividend Aristocrats są: Coca Cola, McDonalds, Johnson & Johnson, Chevron i Exxon Mobil. W te spółki możesz inwestować za pośrednictwem brokera eToro. Dywidendy będą regularnie dopisywane do twojego konta, dzięki czemu masz zagwarantowany roczny zwrot w wysokości około 4% zainwestowanej kwoty.

Alternatywnie, jeśli nie chcesz aktywnie wybierać poszczególnych spółek do inwestowania, możesz kupić kilka udziałów w ETF, który replikuje wyniki wszystkich największych światowych Dividend Aristocrats.

Czytaj też: Amerykańskie akcje o wysokiej dywidendzie

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. Pożyczki P2P

Inną formą pasywnego inwestowania jest p2p lending, czyli pożyczanie między osobami prywatnymi. Pożyczając swoje pieniądze firmom lub innym osobom potrzebującym płynności finansowej, można zarobić bardzo atrakcyjne odsetki w skali roku. Przecież zarabianie na udzielaniu pożyczek to właśnie model biznesowy stosowany również przez banki!

W ostatnich latach w Europie, a także w Polsce, powstało kilka platform, które pełnią rolę pośredników między wierzycielami a dłużnikami. Wpłacając swoje pieniądze, platforma pożyczy je innym użytkownikom, gwarantując mniej więcej stałą wypłatę odsetek. Jest to prawdziwa forma świadczenia usług finansowych.

Najprostszą w obsłudze platformą jest Bondora. Dzięki programowi Go & Grow pozwala ona zarabiać pasywnie i bez myślenia o niczym, niemal jak na koncie oszczędnościowym. Walutą, w której można zdeponować pieniądze jest euro, a oprocentowanie w skali roku jest stałe i wynosi 4%. Dodatkowo, rejestrując się przez poniższy link, otrzymujesz bonus 5 euro.

5. Crowdfunding nieruchomości

Crowdfunding nieruchomości to najbardziej innowacyjna metoda dostępna dla inwestorów. Pozwala na uzyskanie pasywnego dochodu z rynku nieruchomości bez konieczności inwestowania dużych kwot.

inwestowanie pasywne crowdfunding

Zamiast kupować całą nieruchomość na własną rękę, w tym przypadku kupujemy niewielki jej ułamek. Możemy też uczestniczyć w finansowaniu operacji na nieruchomości organizowanej przez dużą firmę.

W pierwszym przypadku uzyskasz stały dochód z wynajmu nieruchomości, którą kupiłeś wraz z innymi inwestorami. W drugim przypadku otrzymasz z góry ustalone i uzgodnione odsetki za finansowanie operacji.

Inwestowanie w nieruchomości w ramach crowdfundingu może odbywać się wygodnie za pośrednictwem platform takich jak Rendity i Reinvest24. Oferują one roczne zwroty w wysokości od 7% do 12%, przy minimalnej inwestycji wynoszącej zazwyczaj około 100 EUR.

6. Staking stablecoina

Bardzo innowacyjną metodę uzyskiwania zysków finansowych w sposób całkowicie pasywny oferuje nam świat kryptowalut, a w szczególności staking stablecoinów.

pasywne inwestowanie stablecoin

Stablecoiny to tokeny nierozerwalnie związane z wartością tradycyjnej waluty, takiej jak dolar amerykański. Wartość tych stablecoinów jest więc przez cały czas równa wartości dolara.

Istnieje kilka platform CeFi i różnych giełd kryptowalutowych, które dzięki mechanizmowi stakowania pozwalają na osiąganie pasywnego dochodu na kryptowalutach, a także na zdeponowanych w nich stablecoinach.

Najciekawsze są obecnie Nexo i YouHodler. Oferują one zwrot 12% w skali roku na różnych stablecoinach powiązanych z dolarem, a także euro. Jest to inwestycja pasywna, a także bardzo bezpieczna, ponieważ nie będziesz w ogóle narażony na klasyczną zmienność kryptowalut!

3/5 - (4 votes)