PeerBerry: recenzja, opinie, działanie i możliwe zarobki

865
PeerBerry

Szukasz więcej informacji na temat PeerBerry, platformy pożyczek p2p? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

W tej recenzji dowiemy się, jak działa PeerBerry, czy jest to serwis bezpieczny i niezawodny, jakie są możliwe zarobki, ryzyko, jakie są dostępne formy inwestycji, przyjrzymy się też bliżej opcjom buyback i autoinvest. Poznamy także opinie innych użytkowników, którzy korzystali już i/lub nadal korzystają z tej platformy.

Oficjalna stronahttps://peerberry.com/
SpecjalizacjaPożyczki społecznościowe p2p
Średnia roczna stopa zwrotu11,11%
OpłatyBrak
Minimalna inwestycja10 euro

Co to PeerBerry?

PeerBerry (oficjalna strona tutaj) jest łotewską platformą pożyczkową P2P, która udziela pożyczek osobom prywatnym (pożyczki konsumenckie) i firmom (pożyczki biznesowe). Każda pożyczka ma gwarancję wykupu, a inwestować można już od 10 euro w pojedynczą ofertę.

peerberry recenzja 2023

Platforma uruchomiono w 2017 roku i początkowo umożliwiała ona inwestowanie wyłącznie w kredyty pochodzące z grupy finansowej Aventus i jej spółek zależnych.

Następnie PeerBerry zaczął rozszerzać swoją ofertę, włączając do niej pożyczki z innych instytucji finansowych, aby zaoferować inwestorom szerszą możliwość dywersyfikacji.

Obecnie platforma oferuje pożyczki udzielane przez ponad 20 pożyczkodawców (pełna lista tutaj), a główne rynki, na których działa to Litwa, Polska, Białoruś, Czechy, Kazachstan, Mołdawia, Rosja i Ukraina.

Wśród dostępnych inwestycji znajdują się zarówno pożyczki krótkoterminowe, jak i pożyczki długoterminowe, a także leasing czy nieruchomości.

Misją PeerBerry jest umożliwienie osobom fizycznym tworzenia pasywnego dochodu z własnych oszczędności. Ponadto, firma jest bardzo uważna na rozwój technologiczny.

PeerBerry: jak to działa?

PeerBerry jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze, chociaż strona jest dostępna tylko w języku angielskim. Zobaczmy, jak działa ta platforma.

Zaraz po zalogowaniu się zobaczysz początkowy panel, który podsumowuje główne informacje o tym, jak mają się twoje inwestycje (odsetki, zyski, zainwestowany kapitał, opóźnienia, itp.). Jest on trochę podobny do interfejsu innych platform pożyczek p2p, takich jak Mintos.

W ramach inwestycji można kupować pojedyncze pożyczki widoczne na rynku pierwotnym lub aktywować automatyczną strategię inwestycyjną. Nie ma tu niestety rynku wtórnego, żeby można było upłynnić swoją inwestycję przed upłynięciem terminu spłaty pożyczki.

Płynność platformy jest zazwyczaj dobra. Ciągle udzielane są nowe pożyczki, a więc trudno zostać ze swoim kapitałem bez możliwości jego zainwestowania. W ciągu roku mogą jednak wystąpić okresy nieco niższej rotacji kredytów.

Rejestracja

Aby rozpocząć inwestowanie i zarabianie pieniędzy za pośrednictwem PeerBerry, musisz mieć ukończone 18 lat. Jeśli chodzi o twoją narodowość lub kraj zamieszkania, to nie będzie z tym problemu. Platforma pozwala na rejestrację inwestorów z całego świata.

Na tej stronie możesz zarejestrować się jako osoba fizyczna lub jako firma. Będziesz musiał kliknąć na przycisk „start investing”, wprowadzić kilka swoich danych, a następnie potwierdzić przyciskiem „register”.

Następnie należy oczywiście dokonać przelewu bankowego i jak tylko pieniądze zostaną zaksięgowane, można rozpocząć inwestowanie. Uwaga: nie musisz zaczynać od dużych sum pieniędzy. Minimalna kwota inwestycji za pośrednictwem tej platformy to tylko 10 euro!

Inwestowanie ręczne

Najprostszym, ale i najmniej optymalnym sposobem inwestowania na PeerBerry jest kupowanie każdej pożyczki bezpośrednio na rynku pierwotnym.

W ten sposób użytkownik ma pełną kontrolę nad każdą inwestycją, ale czas komponowania portfela może być bardzo długi. Konieczne jest przecież wtedy klikanie na każdy kredyt z osobna.

Platforma oferuje szereg wstępnych filtrów, które pozwalają wybrać wszystkie pożyczki oferowane na rynku. Można ograniczyć się na przykład tylko do określonych pożyczkodawców, obszarów geograficznych lub danego zakresu stóp procentowych. Poniżej znajduje się widok dostępnych pożyczek:

Inwestowanie automatyczne

Narzędzie inwestowanie automatyczne to tryb inwestycyjny, który pozwala zaoszczędzić czas i lepiej zdywersyfikować portfel inwestycyjny między wieloma pożyczkami.

Aby zacząć korzystać z trybu autoinwestycji PeerBerry, musisz ustawić wybrane przez siebie parametry (okres pożyczki, oprocentowanie, kwota, pożyczkodawca). Następnie nie będziesz musiał się już nad niczym zastanawiać, ponieważ platforma zacznie wykonywać swoją pracę, dzieląc twój kapitał na wszystkie dostępne pożyczki.

Jeśli chcesz, możesz również wybrać opcję automatycznej reinwestycji, która sprawi, że twoje dostępne na platformie środki pieniężne (pochodzące ze spłat pożyczek i wypracowanych odsetek) będą automatycznie reinwestowane w kolejne pożyczki.

Ustawienia można zmienić w dowolnym momencie. Można również wybrać opcję automatycznego inwestowania tylko części portfela, a drugiej części ręcznie.

Uwaga: W przypadku, gdy autoinwestycja PeerBerry nie działa, prosimy odczekać 24 godziny przed skontaktowaniem się z obsługą klienta. Na tej platformie autoinwestycja uruchamia się zazwyczaj raz dziennie.

Gwarancja odkupu

Gwarancja wykupu jest bardzo przydatną opcją. Chroni ona każdego inwestora na PeerBerry. W przypadku, gdy pożyczkobiorcy zalegają z płatnościami dłużej niż 60 dni, pożyczkodawcy są odpowiedzialni za odkupienie pożyczek i zwrócenie inwestorowi kwoty pieniędzy w całości, wraz z odsetkami za okres, w którym kapitał został wykorzystany.

W ten sposób zostanie ci zwrócony zainwestowany kapitał i naliczone odsetki. Pożyczki zabezpieczone odkupem oznaczone są specjalną ikoną. Jednakże nie wszystkie pożyczki posiadają taką gwarancję. Bądź więc bardzo ostrożny przy wyborze pożyczek, w które chcesz zainwestować!

PeerBerry: zyski i koszty

Ile zarabia przeciętny inwestor na PeerBerry? Zazwyczaj pożyczki na tej platformie oferują zysk pomiędzy 9% a 12,5%. Z tego, co można zobaczyć w oficjalnych statystykach, średni zwrot wynosi 11,11% rocznie, co jest naprawdę niezłym wynikiem, szczególnie, że dostępna jest też gwarancja wykupu.

peerberry stopa zwrotu

Co więcej, platforma nie pobiera żadnych opłat ani prowizji za korzystanie z serwisu – wszystko jest całkowicie darmowe! Gwarantuje to, że wszelkie przychody uzyskane na platformie są w całości twoje – musisz jedynie odjąć podatek.

PeerBerry: bonus

PeerBerry oferuje „bonus lojalnościowy” dla lojalnych inwestorów, który zależy od kwoty zainwestowanej na platformie. Oto szczeble bonusowe, które możesz zdobyć:

  • Silver: Jeśli zainwestujesz więcej niż 10000 euro otrzymasz dodatkowy zwrot w wysokości 0,5% rocznie;
  • Gold: Jeśli zainwestujesz więcej niż 25000 euro, otrzymasz dodatkowy zwrot w wysokości 0,75% rocznie;
  • Platinum: Jeśli zainwestujesz więcej niż 40000 euro, otrzymasz dodatkowy zwrot w wysokości 1% rocznie.

Aby otrzymać bonus, wystarczy zarejestrować się na platformie i zacząć inwestować wymaganą kwotę!

PeerBerry i podatki

Jak ma się natomiast kwestia podatków jeśli chodzi o PeerBerry?

Trzeba pamiętać, że PeerBerry nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.

W przypadku Polski nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. Podatek powinien wynieść zatem 19% (podatek Belki).

Informacja ta nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Czy PeerBerry jest bezpieczny?

PeerBerry jest młodą platformą pożyczek P2P, która jest jednak uważana za jedną z najbardziej bezpiecznych, solidnych i niezawodnych w Europie. Firmą kiruje Arūnas Lekavičius, który pełni tam funkcję CEO i jest bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje biznesowe PeerBerry.

Zarządzany przez niego zespół składa się obecnie z 10 osób, co można zobaczyć na oficjalnej stronie firmy. Każdy członek zespołu jest również wymieniony na LinkedIn.

Właścicielami firmy są Genrik Baitiul i Ivan Butov, dwaj inwestorzy, którzy nie biorą udziału w podejmowaniu decyzji biznesowych PeerBerry.

Strona internetowa serwisu posiada przejrzystą i wyczerpującą sekcję pojęć i warunków, która szczegółowo wyjaśnia wszystkie ryzyka i prawa inwestora.

Wszystkie zdeponowane i niezainwestowane środki są segregowane na oddzielnym rachunku bankowym. Ponadto, inwestorzy mogą w każdej chwili zapoznać się z umowami związanymi z poszczególnymi pożyczkami, w których uczestniczą. Są one dostępne w formacie PDF w sekcji „my investments”.

Gwarancja odkupu, przejrzystość platformy i możliwość dywersyfikacji swojego kapitału na różne pożyczki i pożyczkodawców sugeruje, że PeerBerry jest rzeczywiście bezpieczną i wiarygodną stroną.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że inwestycje w pożyczki P2P są ze swej natury bardzo ryzykowne. Istnieje co najmniej 5 głównych kategorii ryzyka w tej formie inwestowania:

  • Ryzyko niewypłacalności / niewykonania zobowiązania z tytułu pożyczki: istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca (lub firma pożyczkowa w przypadku działa gwarancji wykupu) nie spłaci pożyczki. Może to oznaczać częściową lub całkowitą utratę zainwestowanych pieniędzy, w zależności od rodzaju inwestycji;
  • Ryzyko platformy: choć jest to ryzyko bardzo odległe, zawsze istnieje możliwość, że sama platforma zbankrutuje lub przestanie działać. W takim przypadku możesz stracić część swojego kapitału lub zostać z pieniędzmi zamrożonymi na długi czas;
  • Ryzyko związane z terminowym przepływem środków pieniężnych: ponieważ wszystkie wypłaty z inwestycji w pożyczki związane są ze spłacaniem jej przez pożyczkobiorcę, mogą mieć miejsce opóźnienia w spłacie w stosunku do określonego terminu. W tej sytuacji inwestor otrzyma pieniądze później niż przewidywał;
  • Ryzyko przedpłaty: pożyczkobiorcy mają często możliwość spłacenia pożyczki z wyprzedzeniem. W tej sytuacji część przewidywanego zysku nie dojdzie do skutku, ponieważ odsetki zostaną zredukowane w stosunku do pierwotnej wersji;
  • Ryzyko walutowe: w sytuacji, kiedy inwestujemy w inne waluty, może się zdarzyć, że nasz zysk się wyzeruje z powodu niekorzystnego dla nas kursu.

PeerBerry: opinie i recenzje

A co recenzje i opinie innych użytkowników mówią o PeerBerry?

Na Trustpilot średnia ocena PeerBerry wynosi 4,1 na 5. 86% osób, które oceniły platformę jest w pełni zadowolonych z jej użytkowania i pozostawiło ocenę „Doskonały” lub „Dobry”, jak widać na poniższym obrazku.

peerberry trustpilot 2023
peerberry opinia 2023

Użytkownicy doceniają fakt, że zysk jest zgodny z obietnicą, platforma jest łatwa w użyciu, a autoinwestycja działa doskonale. Dlatego Peerberry uważa się za jedną z najlepszych europejskich platform pożyczek P2P, na równi z Mintos i Bondora.

Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest brak rynku wtórnego oraz fakt, że czasami trudno jest złapać najbardziej dochodowe pożyczki, ponieważ istnieje silna konkurencja między inwestorami.

Problem ten można jednak obejść, korzystając z opcji autoinwestycji, która pozwala na automatyczne inwestowanie w określone rodzaje pożyczek, gdy tylko staną się one dostępne na platformie.

Częste pytania i odpowiedzi

Dotarliśmy już do końca tego artykułu. Zanim się pożegnamy, odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań na temat PeerBerry.

Jak zarejestrować się do PeerBerry?

Rejestracja na PeerBerry jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć tutaj i przejść przez proces rejestracji. To zajmuje tylko 10 minut i nic nie kosztuje 😉

Ile można zarobić z PeerBerry?

Zwroty, które można uzyskać na tej platformie wahają się od 9% do 13%, ale z tego, co można zobaczyć w oficjalnych statystykach PeerBerry (można je znaleźć tutaj), średni zysk wynosi 11%.

Jaki jest minimalny kapitał do zainwestowania w PeerBerry?

Minimalna kwota inwestycji dla każdej pożyczki na PeerBerry wynosi 10 euro. Oznacza to, że potencjalnie możesz zacząć od zaledwie 10 euro, ale zalecamy, abyś zaczął od co najmniej 100 euro, aby zapewnić minimalną dywersyfikację portfela.

Czy PeerBerry jest bezpieczny?

Zdecydowanie tak. PeerBerry jest stabilną i przejrzystą platformą, która uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych w Europie. Inwestowanie w pożyczki P2P zawsze wiąże się jednak z ryzykiem.

Jakie są najlepsze alternatywy dla PeerBerry?

Z pewnością główną alternatywą dla PeerBerry jest Mintos.

5/5 - (2 votes)