
Permanent Portfolio, zaproponowany po raz pierwszy przez Harry’ego Browne’a w latach 80. w książce „Fail Safe Investing”, to portfel inwestycyjny stworzony z myślą o osiąganiu dobrych wyników w każdych warunkach ekonomicznych.
Składa się on z równego podziału na akcje, obligacje o długim terminie wykupu, złoto i gotówkę (lub obligacje o krótkim terminie wykupu). Każdy z tych 4 składników ma łączną wagę 25% portfela.
W tym artykule przeanalizujemy dogłębnie charakterystykę Permanent Portfolio, zobaczymy jego zyski w ostatnich latach i dowiemy się, jak replikować go poprzez ETF-y w przypadku europejskiego inwestora, z pomocą brokera online Degiro lub eToro. Gotowy? Zaczynamy!
Permanent Portfolio: najważniejsze cechy
Podobnie jak w przypadku portfela All Season Reya Dalio, Permanent Portfolio opiera się na założeniu, że trudno jest, o ile to w ogóle możliwe, dokonać market timingu, czyli przewidzieć z wyprzedzeniem, co wydarzy się na świecie i w gospodarce, aby w odpowiednim momencie kupić określone aktywa i osiągnąć dodatkowy zysk.
W rzeczywistości tak właśnie jest: nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, a w większości przypadków nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy i zarządzający funduszami hedgingowymi nie są w stanie systematycznie uzyskiwać korzyści z aktywnego zarządzania instrumentami finansowymi i market timingu.
Nie ma wątpliwości, że dla przeciętnego inwestora, który chce, aby jego aktywa rosły długoterminowo bez narażania się na niepotrzebne ryzyko, logika pasywnego inwestowania jest najlepsza.
Opierając się na tym założeniu, Harry Browne zaprojektował idealny portfel dla przeciętnego inwestora, który jest w stanie przetrwać i rosnąć w każdym sezonie gospodarczym, niezależnie od tego, co dzieje się na rynku. W idealnej mieszance według Harry’ego Browne’a skład jest następujący:
- Akcje – 25%
- Metale szlachetne – 25%
- Obligacje długoterminowe – 25%
- Fundusze rynku pieniężnego / obligacje krótkoterminowe – 25%.

Jest to zatem „leniwy” typ portfela, ale konieczne jest równoważenie go przynajmniej raz w roku, aby utrzymać wszystkie procenty na poziomie 25%.
Każda z 4 klas aktywów obecnych w Permanent Portfolio ma swoją rolę i bardzo niską korelację z pozostałymi trzema. Taka dywersyfikacja pozwala na doskonałą ochronę zainwestowanych środków i raczej ograniczoną zmienność. W szczególności:
- akcje rosną silnie w okresach ekspansji gospodarczej;
- metale szlachetne dobrze radzą sobie w okresach wysokiej inflacji;
- obligacje o długim terminie wykupu dobrze radzą sobie w okresach recesji i deflacji;
- gotówka lub obligacje o krótkim terminie wykupu ratują portfel w przypadku depresji gospodarczej.
Permanent Portfolio: backtest
Patrząc w przeszłość, Permanent Portfolio osiągał bardzo dobre wyniki. Wykonując backtest rozpoczynający się w 2005 r. i kończący w 2021 r., możemy zauważyć, że portfel ten rósł stabilnie i raczej płynnie, z łatwością pokonując wszystkie krytyczne wydarzenia ostatnich lat, w tym wielki kryzys z 2008 r. i niedawną pandemię Covid-19.
Średnia roczna stopa zwrotu stałego portfela wyniosła 7,25%, odchylenie standardowe 6,72%, a maksymalny spadek tylko -12,63%. Po zainwestowaniu 1000 USD na początku 2005 r. zgodnie z tą alokacją aktywów, obecnie posiadalibyśmy 3100 USD. Krótko mówiąc, w ciągu 15 lat ponad trzykrotnie zwiększyłbyś swój kapitał.

Permanent Portfolio: ETF-y, które go replikują
Rzecz jasna Harry Browne, będąc Amerykaninem, zaprojektował portfel oparty głównie na inwestycjach w amerykańskie akcje i obligacje, dokonywanych w dolarach amerykańskich. Oto przykład ETF-ów, które amerykański inwestor mógłby wykorzystać do replikacji Permanent Portfolio (są to te same, za pomocą których przeprowadziliśmy backtest przedstawiony w poprzednim akapicie):

Najlepszym sposobem na zakup tych ETF-ów dla europejskiego inwestora jest broker eToro, który nie pobiera prowizji za kupno i sprzedaż amerykańskich ETF-ów, a także udostępnia darmowe konto demo, na którym można ćwiczyć, nie ryzykując niczego. Możesz otworzyć konto demo, klikając tutaj.
Alternatywnie, jeśli inwestor europejski pragnie replikować Permanent Portfolio przy użyciu zharmonizowanych europejskich funduszy ETF, będących w obrocie na europejskich giełdach papierów wartościowych, może on odwołać się do następujących instrumentów finansowych:

Wszystkie powyższe ETF-y można nabyć za pośrednictwem brokera online Degiro, który naszym zdaniem jest absolutnie najlepszym brokerem do inwestowania w europejskie ETF-y dzięki niskim prowizjom i szerokiemu wyborowi dostępnych instrumentów finansowych.
Jest jednak jeszcze jedna ważna kwestia. Jak wspomnieliśmy, Permanent Portfolio przeznaczony jest dla inwestora amerykańskiego, gdyż koncentruje się wyłącznie na rynku amerykańskim i inwestuje w aktywa notowane w dolarach, co może skutkować większą zmiennością dla polskiego inwestora ze względu na silne krótkoterminowe wahania kursu złotego do dolara. Aby zmniejszyć ekspozycję na rynek amerykański oraz ryzyko kursowe związane z dolarem, możemy dokonać kilku niewielkich, ale istotnych zmian w naszym portfelu, przekształcając go w wersję bardziej odpowiednią dla polskiego inwestora.
Możemy zastąpić amerykański akcyjny ETF przez iShares Core MSCI World, bardziej zdywersyfikowany fundusz, który zawiera w sobie również komponent akcji europejskich i innych rozwiniętych krajów świata. W ten sposób nieznacznie zmniejszyliśmy ryzyko walutowe (akcje europejskie są denominowane w euro) i jeszcze bardziej zwiększyliśmy dywersyfikację.
Jeśli chodzi o obligacje krótkoterminowe, to spokojnie możemy je zastąpić lokatami bankowymi, takimi jak te oferowane przez GetInBank czy mBank, które należą do jednych z najlepszych. Jeśli chodzi o złoto i obligacje o długim terminie wykupu, możemy zamiast tego skorzystać za pomocą dwóch ETF-ów, które widzieliśmy wcześniej, bez dokonywania żadnych zmian.
Obligacje skarbowe USD 20+ stanowią naszym zdaniem najlepszy instrument finansowy chroniący przed deflacją i recesją, nawet dla inwestora europejskiego.
Jak kupić wyżej wspomniane ETF
Aby przejść do rzeczy i zacząć tworzyć swój Permanent Portfolio za pomocą ETF-ów, o których mówiliśmy, polecamy użycie brokera online Degiro.
Sami używamy Degiro dla długoterminowego portfela inwestycyjnego. Naprawdę cenimy go za łatwość użytkowania, szeroki wybór instrumentów finansowych, które udostępnia, oraz bardzo niskie prowizje za kupno i sprzedaż.
Niektóre z wymienionych ETF-ów, na przykład iShares Core MSCI World są nawet darmowe na Degiro. Oznacza to, że nie ma żadnych opłat za dodanie wspomnianych ETF-ów do portfela, a to jest naprawdę niesamowita zaleta, zwłaszcza jeśli planujesz długoterminowy plan akumulacji.
Aby kupić ETF na Degiro, musisz najpierw założyć konto u brokera online. Możesz to zrobić na tej stronie w 10 minut, całkowicie online, bez konieczności wypełniania i wysyłania dokumentów.
Następnie należy skopiować kod ISIN interesującego nas ETF-u, wkleić go do paska wyszukiwarki Degiro i złożyć zamówienie. Bułka z masłem.