
Jaki jest najlepszy portfel kryptowalut? Lepsze są portfele do kryptowalut online czy offline?
Portfele kryptowaluty są liczne i reprezentują różne typy. Z tego powodu ktoś, kto chce zacząć inwestować w Bitcoiny, Ethereum i inne krypto, ale nie ma jeszcze żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, może czuć się zagubiony.
Dlatego właśnie w tym wpisie wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat portfeli kryptowalutowych. Wytłumaczę, czym jest w praktyce portfel kryptowalut i jak działa. Zobaczymy, czym różnią się portfele fizyczne i elektroniczne oraz jakie są najlepsze portfele do kryptowalut w zależności od twoich potrzeb.
W poniższej tabeli znajdziesz natomiast podsumowanie najlepszych giełd kryptowalutowych, które często oferują swoim użytkownikom również portfele krypto:
Portfel kryptowalut online
Rozpocznijmy naszą analizę najlepszych portfeli kryptowalutowych od prezentacji tych typu online, nazywanych również hot wallet. Ta kategoria portfeli jest bardzo szeroka i zasadniczo możemy podzielić ją na trzy segmenty:
- portfele mobilne – aplikacje na smartfony (Android lub iOS);
- portfele desktopowe – oprogramowania do pobrania na komputer (Windows, Linux lub iOS);
- portfele przeglądarkowe – platformy online dostępne przez Internet, z poziomu przeglądarki.
To, co łączy portfele kryptowaluty online, to fakt, że mówimy tu o portfelach elektronicznych, połączonych bezpośrednio z Internetem. To powoduje, że operacje przesyłania krypto (odbierania i wysyłania) są bardzo szybkie, a przechowywanie cyfrowych walut jest niezwykle proste.
Nie musisz zatem posiadać fizycznego przedmiotu. Aby dostać się do swojego portfela online wystarczy ci sprzęt z dostępem do Internetu, np. laptop lub telefon.
1. Portfel krypto Coinbase

Coinbase (tu oficjalna strona) to jedna z opcji typu wallet & exchange czyli połączenie funkcji portfela i giełdy krypto. To kompleksowe rozwiązanie, które bardzo ułatwi życie użytkownikom zaczynającym swoją przygodę z kryptowalutami od zera. Jest to najczęściej używana platforma kryptowalutowa w Stanach Zjednoczonych, która pozwala na handel i przechowywanie ponad 60 krypto. Można z niej korzystać z przeglądarki lub za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.
Poza ogólną aplikacją, Coinbase oferuje również oddzielną apkę (Coinbase Wallet), pomyślaną docelowo jako narzędzie do bezpiecznego przechowywania kryptowalut, magazynujące na urządzeniu prywatne klucze będące gwarancją ich własności.
Prowizje za nabycie kryptowalut przez przelew bankowy wynoszą 1,49%, ale aktywując na Coinbase wersję Pro, możemy znacznie zredukować opłaty.
Możesz utworzyć konto na Coinbase, klikając ten link. Następnie możesz pobrać aplikację na smartfon, dzięki której zakupisz kryptowaluty i będziesz mógł swobodnie zarządzać swoim portfelem z dowolnego miejsca.
2. Binance i Trust Wallet

Binance (tu oficjalna strona) to platforma znajdująca się w ścisłej czołówce w świecie kryptowalut. Bez cienia wątpliwości jest to największa giełda kryptowalutowa, oferująca ponadto wiele uzupełniających rozwiązań. Zalicza się do nich oficjalny portfel kryptowalut platformy o nazwie Trust Wallet.
Binance posiada najszerszą ofertę kryptowalut (ponad 200) i funkcji. Na przykład, poprzez program Earn możesz zarabiać odsetki od przechowywanych kryptowalut, z zyskiem zdecydowanie wartym uwagi (aż do 20% rocznie).
Prowizje od kupna są bardzo niskie (około 0,1%), a doładowania portfela i zakupów możesz dokonać za pomocą przelewu lub karty kredytowej/debetowej. Ponadto, możesz zawsze wysłać na portfel Binance kryptowaluty, które masz na innych portfelach fizycznych lub wirtualnych.
Jeśli chodzi o Trust Wallet to jest to aplikacja do pobrania na telefon. Możemy z jego pomocą kupować kryptowaluty, płacąc kartą kredytową/debetową, lub wymieniać bez prowizji. Możesz również przelać na ten portfel kryptowaluty zakupione przez Binance. Na Trust Wallet będą one bezpiecznie przechowywane.
Zarówno na Binance, jak i za pośrednictwem Trust Wallet masz możliwość stakowania kryptowalut, dzięki czemu możesz uzyskać bardzo interesujące odsetki od zdeponowanej kryptowaluty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź oficjalną stronę Binance, gdzie wszystko jest szczegółowo opisane.
3. Portfel kryptowalut eToroX

eToro (tu oficjalna strona) to na pewno jedna z najbardziej kompletnych i dogodnych platform do kupowania kryptowalut, jakie istnieją. W celu poszerzenia swojej oferty w dziedzinie kryptowaluty w 2019 roku eToro stworzył giełdę kryptowalut eToroX oraz portfel kryptowalutowy eToro Wallet. Obsługuje on powyżej 100 różnych kryptowalut.
Żeby móc bezpiecznie przechowywać cyfrowe waluty za pomocą portfela eToro, musisz kupić kryptowaluty za pośrednictwem głównej aplikacji tego brokera, a następnie przenieść je do portfela eToroX, który jest oddzielną aplikacją.
Kryptowaluty przechowywane w portfelu eToroX możesz w każdej chwili przesłać na inne giełdy kryptowalutowe czy np. fizyczny portfel kryptowalut. eToro Wallet pobiera 1% od wymiany waluty FIAT na kryptowalutę oraz 0,1% od wymiany krypto-krypto. Do tego dochodzi opłata łańcucha bloków, która jest niezależna od eToro.
eToro Wallet to jeden z pełniejszych i bezpieczniejszych portfeli kryptowalutowych. Wypróbuj go, klikając poniższy przycisk:
4. Portfel kryptowalutowy Exodus

Exodus to portfel desktopowy i mobilny, charakteryzujący się łatwością obsługi i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Oznacza to, że możemy korzystać z niego zarówno w formie oprogramowania zainstalowanego na komputerze, jak i aplikacji mobilnej na smartfon. W obu wariantach oferuje te same funkcje.
Portfel Exodus obsługuje ponad 100 różnych kryptowalut. Nie obsługuje natomiast walut tradycyjnych, za to w jego obrębie możemy dokonywać szybkich wymian krypto-krypto.
Możemy się zastanawiać, czy portfel desktopowy jest pewnym rozwiązaniem i co zrobić np. w przypadku awarii komputera. Na szczęście Exodus przechowuje kopię zapasową, do której uzyskujemy dostęp przy pierwszej konfiguracji (klucz dostępu stanowi sekwencja 12 losowych słów, które musimy sobie zapisać).
5. MetaMask

MetaMask to niezależny portfel kryptowalutowy, który jest popularny wśród doświadczonych inwestorów kryptowalutowych. Obecnie korzysta z niego ponad 1 milion użytkowników na całym świecie.
Możesz ją pobrać jako aplikację na swój smartfon lub zainstalować w przeglądarce jako rozszerzenie. Tak czy inaczej, MetaMask jest niezwykle bezpieczną opcją do przechowywania twoich kryptowalut lub tokenów, ponieważ gwarantuje wyłączne prawo własności do twoich kluczy prywatnych.
Portfele sprzętowe kryptowalut
Teraz dla odmiany powiemy sobie o portfelach sprzętowych czyli portfelach kryptowalutowych offline, zwanych także fizycznymi lub określanymi terminem cold wallet. Poniżej znajdziesz recenzje trzech najlepszych urządzeń w tej kategorii.
6. Ledger Nano S

Ledger Nano S (szukaj na Ceneo.pl) zajmuje pierwsze miejsce w kategorii najlepszych portfeli sprzętowych, co wynika z naszego doświadczenia, ale też licznych opinii zadowolonych użytkowników tego urządzenia. Można go wyszukać na Ceneo.pl, gdzie jego cena oscyluje wokół 270 zł.
Przede wszystkim, jest to produkt bezpieczny. Klucz prywatny, który pozwala na dostęp do twoich kryptowalut, nigdy nie zostanie pokazany publicznie. Jest chroniony przez bezpieczny chip zablokowany 8-cyfrowym kodem PIN. Jest to ten sam chip wykorzystywany przy produkcji paszportów i kart kredytowych.
Portfel ten pozwala również na przechowywanie więcej niż jednej wirtualnej waluty. Wspiera ponad 100 kryptowalut i wszystkie tokeny ERC20. Urządzenie jest ponadto bardzo proste w użyciu, jako że zostało wyposażone w 2 przyciski, za pomocą których możemy nawigować i wybierać polecenia na ekranie.
Na koniec dodam, że nie musisz się martwić, jeśli zgubisz ten portfel do kryptowalut: twoje dane są zachowane, a twoje konto może zostać łatwo odtworzone na każdym innym urządzeniu Ledger.
7. Trezor One

Trezor One (szukaj na Ceneo.pl) to kolejny fizyczny portfel kryptowalut, który jest całkiem interesującym produktem w tej samej grupie cenowej co poprzednik. To urządzenie wyposażone w złącze USB 3.0, kompatybilne z Windowsem, macOS i Linuxem.
Wspiera najnowsze algorytmy kryptograficzne i pozwala na bezpieczne przechowywanie różnych kryptowalut takich jak Bitcoin, Dash, Litecoin Zcash czy Ethereum. Posiada długotrwałą pamięć informacji o pojemności 1000 GB.
Za pomocą wyświetlacza i dwóch przycisków możliwe jest kontrolowanie i bezpośrednie zatwierdzanie informacji o transakcjach. Twoje kryptowaluty są chronione przed atakami na twój komputer.
Mówiąc w skrócie, jest to kolejny bardzo interesujący sprzęt, na którym bezpiecznie możemy przechowywać posiadane kryptowaluty, bez obaw o złośliwe ataki.
8. KeepKey

KeepKey (szukaj na Ceneo.pl) to trzeci i ostatni prezentowany tutaj sprzętowy portfel kryptowalutowy. Urządzenie wyróżnia elegancki design. Można je podłączyć za pomocą wejścia USB. Jego cena jest podobna do dwóch poprzednich portfeli.
Dzięki temu portfelowi możemy bezpiecznie przechowywać wiele kryptowalut, w tym Bitcoin, Ethereum (ERC20 Token), Litecoin, Dash i Dogecoin – w sumie 20 różnych krypto. Został stworzony tak, by zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa przed atakami wirusów i złośliwych oprogramowań, dzięki generowaniu i przechowywaniu bezpiecznych haseł.
Poza tym, jeśli KeepKey zostanie zgubiony lub skradziony, możliwe jest przywrócenie danych w bezpieczny sposób, bez udostępniania prywatnych kluczy. Dlatego też nie musisz się obawiać takiej ewentualności.
Czym są portfele do kryptowalut?
Po zaprezentowaniu najlepszych naszym zdaniem portfeli kryptowalutowych powinniśmy jeszcze poświęcić trochę miejsca na dodatkowe wyjaśnienia, czym portfele do kryptowalut właściwie są. Postaramy się uniknąć wnikania w techniczne szczegóły, aby umożliwić wszystkim zrozumienie tego zagadnienia.
Najprościej mówiąc, portfel do kryptowalut to urządzenie lub platforma pozwalające na bezpieczne przechowywanie wirtualnej waluty. W tym sensie pełni on tę samą funkcję, co portfel, w którym trzymasz gotówkę, różnica polega natomiast na tym, że w przypadku krypto nie mamy do czynienia z niczym fizycznym, jako że z definicji mówimy o walucie cyfrowej.

Kryptowaluty, ponieważ nie są fizyczne, muszą być przechowywane na urządzeniach elektronicznych lub stronach internetowych – i tu właśnie dochodzimy do fundamentalnego podziału na portfele online (hot wallet) i typu hardware (cold wallet).
W przypadku tych pierwszych opieramy się na platformie, oprogramowaniu lub aplikacji pozwalających na ogół na handlowanie kryptowalutami i przechowywanie ich w stosunkowo bezpiecznych warunkach.
W przypadku tych drugich natomiast kryptowaluty są przechowywane na urządzeniach – twardych dyskach – które przypominają pendrive USB w różnych kształtach, do których dostęp uzyskuje się zwykle poprzez kod PIN. Użytkownik ma całkowitą kontrolę nad własnością kryptowaluty, nie korzystając z usług stron trzecich i posiadając osobiście prywatne klucze dostępu do portfela.
Jak działa portfel kryptowalutowy?
Przyjrzyjmy się jednak bardziej szczegółowo, jak działają portfele kryptowalut. Praktycznie wszystkie portfele krypto umożliwiają ci komunikowanie się z innymi użytkownikami wewnątrz całego systemu walut cyfrowych, którym np. w przypadku Bitcoina jest blockchain.
W ten sposób, kiedy jakiś użytkownik decyduje się kupić jakąś kryptowalutę, musi udostępnić drugiej stronie swój klucz publiczny czyli właściwy adres, na który ma być wysłana cyfrowa waluta. Każdy portfel jest ponadto wyposażony w klucz prywatny, konieczny do uzyskania dostępu do własnego portfela kryptowalut.
A zatem proces, który zachodzi w przypadku kupna kryptowaluty, to po prostu przelanie ich (wewnątrz systemu obsługującego daną kryptowalutę) z adresu sprzedającego na adres nabywcy, który ostatecznie pełni tę samą funkcję co IBAN konta bankowego, kiedy chcemy wysłać przelew.
Każdy adres identyfikowany jest za pomocą kodu alfanumerycznego składającego się z od 25 do 36 znaków (cyfr i liter), który sprawia, że jest on niepowtarzalny. Nie ma tutaj miejsca na błędy.
Jaki portfel do kryptowalut wybrać?
Na koniec tego wpisu, w którym przedstawione zostały najlepsze portfele do kryptowalut, przedyskutujmy, czy lepiej jest mieć portfel online czy offline i dlaczego.
Portfel kryptowalut online daje ci więcej możliwości zarządzania nim, jako że nie musisz go zawsze przy sobie fizycznie nosić. Nie ryzykujesz zatem, że go zgubisz i że będziesz musiał kupić kolejny, by odzyskać kryptowaluty (to zresztą opcja oferowana tylko przez niektórych producentów).
Portfel offline ma jednak tę zaletę, że jest bezpieczniejszy, jako że klucze dostępu przechowywane są przez samego użytkownika, a portfel nie zostanie nigdy narażony na ataki hakerskie z racji tego, że nie jest nieustannie połączony z Internetem.
Podsumowując, należy powiedzieć, że przechowywanie kryptowalut w portfelu fizycznym jest bezpieczniejszą, ale i mniej wygodną opcją. Wszystko zależy zatem od indywidualnych potrzeb inwestora oraz od platformy i sprzętu, na który się zdecyduje.